1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Наставниците бараат 25% покачување на платите, на 2 септември предупредувачки штрајк

Дискусија во 'Политика и настани' започната од cresa-jagoda, 25 август 2019.

  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Истиoт муaбет гo слушaв летoвo oд прoсветни рaбoтници зa врaбoтени вo прoизвoдствo, кaкo земaле скoрo истo. А тие вo прoизвoдствo oкoлу 18 000 земaле сo не знaм кoлку прекувремени, сo третa сменa, сo сaбoти, недели и прaзници...и истo билo.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Менаџирај 20000 со две деца на факултет, со потрошувачки кредит и со невработени деца по завршување на факултетот. Карикирам. Не се сите во таква ситуација, но грото во државава така преживуваат. Сеедно дали работаат на каса во Кам, во канцеларија од приватен сектор или во училиште.
     
    На sierra, SexiLy и senza.parole им се допаѓа ова.
  3. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Среќа за наставниците не одлучуваш ти. :worried:

    Ај кажи го рецептот, како од клупите да излезат ученици кои во иднина ке бидат квалитетни лекари, ако немаме мотивиран наставен кадар?

    Во државава докторите и наставниците се скроз 'отепани' со платите, а они се едни од најбитните персони за секоја држава. Реално, шалтеруша не врши не-знам-каква работа за да има толкава плата од истиот буџет од кој наставник зема пари за да ја образува иднината на државата ни.

    Професор кој нема ниту ден стаж зема 20000 со полн фонд часови. Другарка земаше 16000 а одеше во 4 села, најдалеку на 27 км.
     
    На flower30, Harper, Angie1432 и 12 други им се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    И тoј сo 12 000 имa децa штo требa дa oдaт нa фaкултет. И кaкo тoј е пoубaвo oблечен и негoвoтo дете дoaѓa сo скaп тел нa училиште? Пoштo ти тaкa претстaви, декa не мoжaт дa се oблечaт кaкo требa зa рaзликa oд пoвеќетo.
     
    На black-angel и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Секој има право да бара подобро за себе, така и просветните работници.... и во образованието (како и во секоја друга област) има вредни работници, има партиски паразити, има незаинтересирани, што чекаат само да им помине работниот ден. Како и да е, имаат право да бараат, дали ќе добијат е друго прашање...
     
    На gjoker4e, mareane, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Можеби тој дошол до тие 12000 зошто останал само со средно и сега работи согласно образованието.
     
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    Кои земаат 27-29? Од што зависи ова ,од стажот?
     
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Штo знaчи, тие децa штo дoaѓaaт сo пoубaви телефoни и aвтoмoбили нa рaбoтa, имaaт рoдители сo пoдoбрo oбрaзoвaние или пoгoлеми спoсoбнoсти oд прoфесoрoт, пa зoштo тoгaш вaкви спoредби и зaклучoк декa прoфесoрoт нaјубaвo oблечен требa дa е?
     
  9. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ха... Што беа тоа двојни стандарди и лицемерие?
    Колку што знам вработена си во државна институција и тоа што дел од работното време го поминуваш овде значи привлекување внимание:x
    Како што на останатите им текнува да пишуваат кога треба да работат и преминува во секојдневие, нивното работно време продолжува од први септември, па им текнало сега да привлечат внимание.
     
    На MacenceEna, Harper, Lella и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.011
    Допаѓања:
    7.686
    Пол:
    Женски
    Само што тие во Кам не земаат ни 20. 000, туку некаде 13.000, работат 8 часа, работат и празници и недели, и немаат 3 месеци одмор и 20 дена одмор во зима (и кога сме кај тоа со толку слободно време наставниците можат слободно да си обезбедат додатен извор на приходи, ако имаат желба).

    И уште една битна разлика - работното место им е сигурно до пензија, за разлика од приватен сектор, кај што во секое време можеш да леташ.
     
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.164
    Пол:
    Женски
    Сигурно дека со поголема плата ќе се моривираат.Ахам... само поголеми и поалчни паразити ќе добиеме.
    Знаеш кога ќе ги поддржам, кога ќе излезат да штрајкуваат против шугавиов образовен систем. Е тогаш ќе речам дека навистина се заинтересирани за добробит на децата, вака... Ќутеа кога го уништуваа образованиево... и треба да бидат наградени за тоа?
     
    На candy.cane, LiliBoz, JuLleE и 5 други им се допаѓа ова.
  12. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    А зашто да не се мотивираат? Ти не би се мотивирала за поголема плата?
     
  13. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.404
    Допаѓања:
    81.600
    Пол:
    Женски
    Нормално дека се греота децата.
    Зошто да учат плус денови?
    Јас не реков да не им ги зголемат платите.

    Прашав зошто до сега не бараа?!
    Биле на одмор,од 12.08 се на работа , односно треба да се на работа:smirk: зошто не штрајкуваа досега?
    Чекаат школска година да почне,за да уценуваат?!
    И немој да ми кажуваш колку се посветени,те молам!.

    Исклучоци кои можат да се наградат со бонуси.
    Другото е префрли на товар на родителот и толку.
    А, не.
    Имаа време за штрајк.
    Децата се спремни за во школо,тие ако не беа, требаше порано да бараат плати.
     
    Последна измена: 25 август 2019
    На candy.cane, cresa-jagoda и referentka им се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.192
    Допаѓања:
    123.805
    На тој резултат што го имааат постигнато, 50% треба да им даваат. Ужас ни е образованието. Ама не штрајкуваат за подобро образование туку за џебот.
     
    На boomsleng, LiliBoz, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.701
    Допаѓања:
    42.908
    Пол:
    Женски
    Just for the record, треба работата со љубов да си ја работат сите.
    Секако и парите за битни, АМА место доктор кој спасува ЖИВОТ да добие 25% повишување зашто да добие некоја која ќе ми седне на катедра и ми збори за шминки??
    Луѓе ми давале на час да се шминкам да се пеглам ако требало да одам на матура или свадба.Ми го имаат шминките сликано, си го сервирале приватниот живот на тацна, дремење по цел ден и ОП-тест?
    Ма немој молим те.Мајка ми се чуди како имам 3ка по X рандом предмет а знам за 5?
    Ми викаат со татко ми, добро дете те учи тебе некој во тоа школо или за џабе идете?И да се цени чиј родител што работи, кое дете што носи, дали е средено или не.
    И има врскаџии.
    Не се сите професори исти-Да ама има многу паразити кои можат комотно да ги отпуштат бидејќи ништо не придонесуваат во образованието и ништо не нè учат а лапаат пари само.Во 2ра имавме една професорка која никогаш НИШТО немаше предадено а ставаше оценки од ракав, и кога моја другарка дигна узбуна јавно за нејзината оценка- guess what? Стана, ја искуба за коса пред цел клас како да е мало дете.Стигна работата до директори до се и сешто, женава не беше избркана од работа, на милост на другарка ми не беше ни казнета ни ништо.
    А најбитното?Тешка СДСМовка е и онака јавно со колешките низ школо си трачари дека има партиска книшка и збори за политика, и да ова го имам дознаено од проф. Радио Милева.Со нас ги оговара сите професори кажува нивни работи, а ако отвориме уста после во канцеларија нè друкара.
    Ете така.
     
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Според тебе, како државата може да ги мотивира наставниците? Сакам конкретен одговор.


    Ти не знаеш кај тераш. Или не знаеш да дискутираш.

    Прво велиш дека треба да им се намалат платите ради мизерниот буџет. Второ велиш јер се потрчковци. Сега додаде и уништување на образованието?

    Да ти појаснам, и ти како родител си дел од образовниот систем, и треба да излезеш на протест ако сметаш дека образованието кое го добиваат твоите деца е лошо и се уништува.

    Ај потсети ме, од кои беше ти? Сегашнава опозиција или позиција? Да знам кој го уништи образованието.

     
    На mareane, Nausicaa, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    и јас сакам мене да ми ја покачат платата. Кој не сака. Ама јас да земам 12 500 -13 000 и со тие пари да живеам и придонесам за во буџетот а некој друг да зема 500 + евра па дури до 1500
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Добриот наставник ќе си биде добар секако и ако зима 20% поголема плата. Лошиот нема да стане добар и 100% да му се зголеми. Затоа треба да се направи систем на награди, а не генерално зголемување на сите.
     
    На candy.cane, Purplelilac, Harper и 13 други им се допаѓа ова.
  19. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Најдобра опција е лошите воопшто да не држат работно место, ама идеално нема никаде, нели?

    Ама да бидеме реални, од државни пари или земаат сите или никој, само во приватен сектор има награди. Да е така, и доктори и шалтеруши треба да бидат оценувани, не само наставниците.
     
    На candy.cane, Nausicaa, zuto и 3 други им се допаѓа ова.
  20. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Муабетот ми беше дека зголемувањето нема да даде бенефит у смисла на подобрување на образованието. 3000 денари нема да го трансформираат партискиот гзолижач у добар наставник.
     
    На Purplelilac, Harper, Feminka22 и 11 други им се допаѓа ова.