1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Наталитет/Морталитет

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Snow-Queen, 4 октомври 2012.

  1. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    А се прашував како сум ги пропуштила, а тоа ова генијалциве на тв ги давале. Сад ми е све јасно...за тебе де ;) Бранко е крив нели? :D
    Друже, јас разбирам дека тебе повеќе ти одговара примитивизам и враќање децении, па какви бре, векови назад во првобитното општество, па така како што си ситуиран, па да ти носат невести од различни класи по домата, да можеш да бираш, оти нели си од богатите..ама нема бре. Времето е изменето, луѓето се изменети, тоа што ти го посакуваш не може и нема да се врати, а твоето неприфаќање на новото општество ќе допринесе само да си го загорчиш сопствениот живот и на тие околу тебе поради твоите ставови кои сакаш да ги наметнеш.
    За останатото, некако ми е жал да помислам дека твојата мајка е угнетувана од вашите размислувања дома.
    Молим те, своите партиски приврзаности (кои се очигледни) и сфаќања за новиот поредок кој ќе го донесеш кад тад нели овај, да ги усмериш посмирено и поречито, затоа што изнесуваш само мислење, кој овде нема кој да ти го прифати ;) За омаловажувањата и фрустрациите што ги искажуваш спрема женскиот пол... не сакам да грешам душа па да ти го кажам тоа што стварно го мислам, ама некако јасна ми е твојата ситуација.
    Ај сеа, ако сакаш да си продолжиш со таквиот среќен живот, оди читај си го Миленко ;)
     
    На Hipster, imelda, Gordana10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Ептен офтопик - Б17 витаминот го има во семките од кајсија, кои во Америка, после откривањето на нивното исцелително влијание врз клектите на ракот, се прогласени за ТОКСИЧНИ, и ставена е забрана за нивна употреба и увоз.
    А, како парите го вртат светот, сигурно законот е донесен по нечие барање, не? :)
     
    На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Донесен е де, по нечие барање, тоа разбира се, а парите како го вртат светот, го вртат, тоа сите го знаат.Кога веќе самите увиделе дека има исцелително влијание врз клетките на ракот, тогаш зошто е ставена забрана за нивна употреба и увоз? Нели причината може да се парите, пример.Значи лекот го има, а не го даваат? Којзнае што прават, не е ништо онака како што претставуваат.Така што кога веќе е спомнато за семките, а имаат лековито дејство, ни тие не можат да бидат причината за неплодност за која наводно се обвинуваат Ротшилд и Рокфелер, а за ракот, не ме чуди да го направиле тоа, се само заради пари.За нашиот проблем со наталитетот, го кажав и на другата тема, нека обезбедат нашиве се што треба за народ, вработување и се по ред, нека сторат се што можат луѓето да не им бегаат од државата, па тогаш мож да се сменат работите.Иначе ништо не прават.
     
  4. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    A добро дискофилман,едно прашање,што не направи сите девојки на форумот за жалење и дека немаме поима од ништo и дека таквите како нас нема да имаат поколенија не направи,ама кажи ако си толку како што треба и загрижен за наталитет како до сега не си најде некоја истомисленичка од твоите 5 милиони истомисленици па да се ожениш и да правиш деца да не останеш ти без поколение ,наместо да ни трубиш тука на форумов да не оправуваш нас да ни кажуваш како треба ние си знаеме што сакаме и што правиме и те молам огорченоста лечи си ја на друго место,а не со расправање со млади девојки на женски форум,направи си твои деца па нив воспитувај ги со твоите теории и престани да не навредуваш нас а воедно и нашите родители за тоа како не воспитале
     
    На SuperGirl24 и imelda им се допаѓа ова.
  5. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    има многу аспекти на согледување за малиот ни наталитет во нашата ни мила државичка....ај да тргнеме од немањето работа, пари , можност за стварање свој дом ! итн...но што е со воспитувањето на тие деца..се смени работното време од 08.00 до 17.00 некогаш 18.00 не како порано до 15.00 дома.сега родителите после работа претепани имаат само 3-4 часа време со своите децата пред легнување, башка се домашните обврски...брзиот начин на живот и се поголемиот дел од денот поминат надвор од домот и семејството смени многу работи и вредности во општеството,со тоа повлече и одложување на времето за стапување на брак.неможноста и немањето време да се посвети внимание и љубов кон сопственето дете е една од причините поради која сега младите се одлучуваат за само едно дете. :tmi:

    тоа е за жал реалноста во која се се врти во еден чудесен круг.

    нема работа па ќе најдеш.едвај склопуваш крај со крај,остануваш трудна те бркаат од работа..седиш дома..маж ти не работи..старите те издржаваат ...детето се раѓа ..ти требаат пари..нервози расправии по дома...требало ова требало тоа...кој ќе го чува...тргнуваш на работа заглавена од утро до вечер...нема време за ништо..детето си расте со баби и дедовци гледа турски серии..игра игрици на нет...или во градинка седи додека воспитувачката мака мачи со 30деца во група...

    или во друг случај...чекаш се да се среди..пари , стан , работа па потоа неможеш да имаш деца..предолго си чекал ..времето те згазило..

    ова нашево е меч со две острици незнаеш за кај си ....треба промени првин тргнувајќи од работното време...до коренити промени во работничките права ...во образованието, во здравството...и пак круг....
     
  6. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Ајде да си играме една игра - откриј ја Македонија на картата (листата).

    [​IMG]
    -мала помош, ја нема. But whyyyy? :^) (Баш кога треба да се одлучиме сите за раѓање деца! ]:) )
    ....за оние кои освен црнила, сакаат пропратно и да се насмеат - oд коментарите:
    :D
    mispgl Nov 29th, 15:01
    Where is England on the list? Is it *really* a less desirable place to be born than Nigeria?

    Karoshi888 in reply to mispgl Nov 29th, 15:07
    Son, it belongs to Britain.

    mispgl in reply to Karoshi888 Nov 29th, 15:10
    Christ, I'm blind. Thanks for that. :D :D :D

    http://www.economist.com/news/21566430- ... ttery-life
     
    На kravce, Hipster и Trendafilka им се допаѓа ова.
  7. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Добро е што Бугарија ја има :whew: Не за друго блиску е, па може човек да појди, да роди и да се врати :D
     
    На kravce и zhap4e им се допаѓа ова.
  8. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Ќути. :clap: кај иначе ќе се забереш од тука да отидеш до Нигерија :sweat:


    од коментарите :D
    the realist Peter 54 mins ago

    Pathetic article. Are you being paid by politicians to publish this so that more Nigerians will move from their country and give birth to their babies in your countries? As it stands today, the best brains in UK school and US schools are Nigerians and it's a country booming with a lot of young and productive people, not your aging, debt ridden population who are looking for who would inherit their debt burdens when they die.
    Note that at present, the economy of Nigeria is one of the best on this list and the people owe nobody. They live happily with one another, unlike sick people in our countries in Europe. I have been there and I stayed long enough to see things by myself. Irrespective of what's written, Nigeria is not the worst place. It can improve, but it's one of the places with great promises for the future generation. Babies born in 2013 in the first 30 - 40 countries of this list are being born to carry the debt burden they never used while Nigerian babies born in 2013 are born free. :!: :D
    Туку, Србија подобро котира тана-на. :P
    Пет во Бугарија, пет во Србија?
    ...Се гласа на референдум нешто против нас во Србија? оп праќаш петорката таму...во Бугарија проблем? оп, другата петорка таму. (може и малку се а?) :D
     
    На MSkorpionka и kravce им се допаѓа ова.
  9. selma...selma

    selma...selma Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    22
    На дискофилман со задоволсво би му направила психоанализа, ама јас модерна жена од 21 век :rofl: немам време...Но, по се изгледа ќе да си од тие типови кои 24/7 гледа теории на заговор, кои најверојатно ги измислиле Рокфелер за да имаат што да се занимаваат типови како ти...И, како постигна ти толку да заработиш и заштедиш, баш ме интересира, зашто еве јас наместо да заштедам ќе ги инвестирам за моите потомци
    А да јас сум од таа која на 28 години не размислувам за деца (а замисли сум албанка, која по некој општопознато балканско размислување само раѓа) затоа што со мојата работа во државна институција не можам ниту еден одмор да си дозволам себеси...Зашто во некое минато имале деца, па баба ми биле седум или осум деца, ама за сите имало работа во нива, моја мамичка градско дете станало и се одлучило на две деца, ама во тоа проклето комунистичко време, ни овозможија на двете сестри да имаме убав живот. Сега јас работам, плус мама и тато, не издржуваме никого ама едвај месецот го поврзуваме (мамам вели од 1 до 2 супер, ама од 2 до 1 во месецот не се издржува), а Грујо наместо некои програми за наталитет, подобро ќе му биде да го вреднува вложениот труд на човекот, а не луѓе да работат за 10 000денари месечни :!:
     
  10. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    [СДК] Сакам да кажам...

    незнам дали има таква тема и затоа јас овде ќе си прашам.. вчера со свекрвами ме прашува колку пари давале за трето дете па јас незнам од кај бев слушнала дека давале по 8 илјади и она ми викаа е не е толку да е толку арно е демек по 2 илјади давале.. ај некој ако знае нека ми каже моѓе и во лична порака. позз
     
  11. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    * Се прават некои пресметки во однос на просечнната плата во тековната година, но да отприлика се околу 8000.

    Имам познаничка коja годинава треба да ги почне да ги зема, бремена е со трето.
    Нивната одлука за трето дете се базираше баш поради законов за финансиска подршка за трето дете.
    Мене ова ми е многу апсурдно,да се отслониш и мислиш дека можеш комотен живот да им обезбедиш на три деца со 8000. :x
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    А бе гледам тие богатите македонци што имаат милиони по 7 деца имаат... Де луѓе аман не ги обвинувајте парите за се. Тоа е сепак ствар на личен избор, не дека парите немаат удел ама тоа е.

    И зш сега нас не не бива. Имам два три први братучеди и еден брат ... и толку. А да имам повеќе тројца од нив да успеат во животот да станат некој и нешто ке има и за мене вака сама сум, нема кој да ми помигне освен родителите. Турците по 10 деца имаат, едно ке успее ке се снајде во германија сите ке ги повлече (туку ние и клетички сме си).

    Има 10 деца ке отвори фирма ке работи на црно, еднаш ке го фатат оди едниот син во затвор , па другиот, па третиот додека да се изредат сите ке се наполнат пари. Ние тука едно две и ке му се тресеш влакно да не му падне.
     
    На Valeriya му/ѝ се допаѓа ова.
  13. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Δ
    Џабе е и 50 први братучеди ако се, ако секој би чекал на шансата од друг да успее па за на него да му помогне.

    А да знаеш само колку се согласувам со тебе на првиот дел од постот, дека не е парата таа да некој реши деца дали да има и колку од нив да направи ради бенефит од влада . Владата ако залажува некој со пари да раѓа, толку ќе ги излаже само оние што веќе немаат доволно за двете деца, давеник за сламка ситуација, па ќе се надеваат дека со помошта од трето ќе ги истера и овие претходните две на пат. Оној со финансии може да си размисли и да си рече сакам онолку, оп троп, ако дадат помош арно, ако не дадат имаме доволно и без тоа.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  14. xoxo.Martina

    xoxo.Martina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    198
    Јас пишав и во друга тема ама ајде и во оваа... Значи ако се намали наталитетот не е Бранко крив туку Никола зашто сите градоначалници се доктори, кардиолози, хирурзи...
     
  15. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    ^Удри по жената, ние сме криви.
    Не сакаме да раѓаме, па удри со камшик, уште тоа да го кажеше.
    Па после зашто многу луѓе биле атеисти, или пак не веруваат во црква и наводниве попови.

     
    На drugarka и SuperGirl24 им се допаѓа ова.
  17. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Кога ја прочитав изјавата , знаев од дека ќе биде постирана овде :D Жени знајте си го местото :lol:
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Не кажува дедо попе ништо ново, колку што имам читано за тоа каков треба да биде еден брак од црковни книшки баш ова го пишува. Не ми е сега книшката тука за повеќе да напишам, ни ја дадоа кога се венчававме во црква. И кога му читав на мм знам дека се киневме од смеа, детално беше опишано која е улогата на жената во бракот, а него пошто му се допадна :D рече да си ја чувам и редовно да си ја читам :D
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    од сите твои глупости што ги прочитав оваа е ВРВ
     
  20. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    [​IMG]

    :^) Како да и кажам на комшивкава да роди уште две кога нон стоп иде прва, втора смена, и за празник и за делник, па не може ни едното да го види :^) Ама ај седи дома без работа? Ако порано жените седеле дома и чувале деца, сега повторно истото го прават само што плус одат и на работа. Плус функција. Мажите на истата остануваат. Не сум феминист во никој случај. Читав една сторија во Дневник пред некое време како функционира едно семејство во Шведска. Жената беше на породилно дома, а и мажот исто така. Имале право на користење отсуство додека детето не наполни 9год. Платено секако. Деца растени со мама и тато, а не со воспитувачки или баби.
    Црквата и Владата во напад на жената. Сепак можеби и жената нема толку права денес, колку што е мета за обвинување.
    Ја би радо и 5, ама нема кој да ме земе :rofl:
     
    На mimiiiii, Hipster и imelda им се допаѓа ова.