1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Националната свест на Македонците

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 11 јуни 2015.

  1. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    ISIS nema vrska so ona shto se sluchi vo Kumanovo.Nashite albanski teroristi vo MK i na Kosovo i voopshto na balkanot nikogash ne bile dzihadisti.

    Nikogash nemale vo borbite Islam kako ideologija i sherijatsko pravo kako zakon.I nikogash ne vojuvale izvikuvajki Alah Akbar.

    Se toa e daeku od balkanot,kaj bliskiot istok.Nashite teroristi sekogash se borele samo za nacionalni i drzavni interesi i nishto poveke.Za golema Albanija ili za zapadna MK da bide kako treta albanska drzava na balkanot.

    Vo Kumanovo ne e najdeno nishto od toa da naveduva na ISIS.
     
    На RockinIt и Tanjamm им се допаѓа ова.
  2. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Платеници од надвор и не се од ИСИС ? Нема ИСИС на Балканов :) не сум некој експерт ама ако добро се сеќавам тогаш и Бугарите убаво се исплашија. За жал ИСИС ја има на овие простори, информирај се подобро, можеби сум грешка.
     
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Jas da se rodev vo jaka drzhava koja pruzha mozhnosti spored zaslugite, kje i bev lojalna do koska, kako i sekoj normalen gragjanin shto zhivee vo takvi zemji. A kon ovaa neam pozitivni chuvstva ednostavno. Denes vlagam vo drzhavna ustanova i tamu klientite gi usluzhuva vraboten koj ne znae ubavo ni maniri, ni jazik, pa namesto so "povelete" im se obrakja so "ajde be, dojdi" :D Si vikam beegaj na drugiot shalter duri ne ti doshol redot, kje naprai nekoja greshka, posle ti kje chekash dva saata tuka duri razmisluva kako da ja popravi.
    I toa e toa. Opshtestvo prilagodeno za slabachki mentalitet i za malcinski zhelbi i potrebi. Vistinata e taa.
     
    На Askopje и PogbaPol им се допаѓа ова.
  4. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    E ti ako ne si ekspert,jas mozam da se pofalam deka sum pogolem i od ekspertite.Znam dovolno za vojni,a i mnogu voeno-filozovski knigi imam prochitano od Makijaveli,Sun Tzu,Fridrih Niche...
    Vo Makedonija i na balkanot nema dzihadisti koi vrshat samoubistveni napadi.Tie vo Kumanovo ne bea samoubijci inaku nemashe da se predadat kako kukavici.Ke se raznesea sami unishtuvajki gi nashite policajci so nivna smrt.
    Toa go nema tuka.A ne vikam dali tie mozebi uchestvuvale vo siriskata vojn ali tuka celite ne im bea takvi.Celite na UCK ne se vo sklad so celite na dzihadistite.
     
    На daylight и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Можеби си во право ама некако логички и причинско - последователно работите не се развиваа по Диво Наеље во правец на Голема Албанија туку дојдоа бегалциве. Оној кој ги потбуцнува и испраќа не му е цел Голема Албанија туку разнишана Македонија и што попорозна граница и полесен премин, а која би била др улога на Македонија не знам. Инаку подобро е ти да си во право отколку јас.
     
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.998
    Допаѓања:
    11.117
    Абе луѓе таа Голема Албанија природно ќе се створи еден ден со ова распродавање на имоти. Што ако Дебар по 10 години е географски во Македонија, а има 1% Македонци? Тоа што денес ќе го продадеш никогаш нема да си го вратиш. Синоќа имавме куќни пријатели на гости и баш коментираа за Куманово порано и кажуваат дека цели делови од град коли биле чисто македонски сега се со косовари населени. Нели косоварите прво во липковските села доѓаат, па потоа во град и ете како се менува демографијата. Матејче пред 30 години беше православно 70%, а сега е 100% албанско. Што ако Липково е во Македонија кога Македонец не стапнува таму, па и сајтот на општината нема превод на македонски.
     
    На Осе и okcenzi им се допаѓа ова.
  7. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Тања тоа е стратегија која не се спроведува за 1 ден или година, мене не ми пречи тоа се додека се плаќа даноци и давачки во оваа држава без гледање кроз прсти како што важи за нас. А за Голема Албанија уво не ме боли сакаш верувај сакаш не, нашите не се лоши луѓе со овој менталитет се, Косоварите се др. приказна. Ќе дојде ден кога тие ќе мораат да прифатат и да живеат во мешани средини, а не да ги чистат. А чистат затоа што им се дозволува и мене и тебе не не ни прашале што мислиме за тоа. Се си започна со фамозната децентрализација и новата поделба на општини и кој е виновен за тоа ??? Дај се ти под кирија па, жали се работава таква е.
     
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.998
    Допаѓања:
    11.117
    Народот сам е крив. Куќата не може од ВМРО да дојдат да ми ја продадат, туку јас можам да ја продавам. Јас кај што работам баш е гето албанско и има тука неколку куќи Македонци кои не планираат да продаваат и да се селат. Е таквите се за почит. Не само што нема да се селат, туку и албански научиле и зборуваат одлично.
     
  9. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Хахахахах ВМРО не го направи тоа мила туку СДСМ од тогаш наваму тие избори не добија, го памтиш слоганот СЕКОЕ ПРАШАЊЕ НЕ ЗАСЛУЖУВА ОДГОВОР ? ВМРО се бори да се заштитат националните интереси. Затоа и пишав дај се под кирија па, кукај. А за луѓето имаш право до некаде ама сепак кому не сум во кожата би да коментирам.
     
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.998
    Допаѓања:
    11.117
    Онака спомнав ВМРО сакав да кажам партија не ми ја продава куќата.
     
  11. G.Müller

    G.Müller Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2022
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    33
    Не ми треба национална свест, Македонија не ја бидува и никогаш нема да ја биде затоа што Македонците не се народ од германско потекло како големите европски нации. Ние можеме на глава да скокаме, фактите нема да се променат. Ене ви ја Италија, северот каде што живеат потомци на Германите е поразвиен во споредба со мафијашкото дувло јужна Италија. Македонците имаат многу малку германски гени. Против генетиката не можеш ништо.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Јас не знам што мислат поединци дека ќе постигнат преку нивната национална свест.

    Ајде Македонија за момент настрана, шо дека постои силно чувство на припадност кон нацијата во општества ко Албанија, или Србија, или Косово, кога никогаш нема да го достигнат нивото на богатите и моќни развиени држави? (од нив пак можам да наведам неколку каде патриотизам е небитна тема, сум била во контакт неброени пати, знам како размислуваат луѓето таму)

    Во Мк, на оваа криза, има многу што земаат само околу 20.000 плата, и истите тупат на социјални мрежи за bugarskite fasisti. :drunk: (facepalm)Мислам, стварно не го разбирам народов, и не можев да поверувам дека навистина само толку се платени, а за што се бунат и протестираат, што им пречи во животот.
     
    На daylight и Anah им се допаѓа ова.
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.088
    Националната свест во Македонија се сведува на ДМПНЕизам и другиот екстрем ретарди што не знаат шо прават.
    Па мешаме работи - да падне влада за дојде дпмне и опет срања.
    Нема да одам на протест се додека го гледам Мицкоски на истиот и слични лицемерни фаци со кои не се идентификувам, но базичната идеја на истиот силно ја поддржувам и мислам дека црвената линија длабоко е загазена.
    Ќе излезам со толпа со која чесно ќе се идентификувам и ќе речат дека не се ни вмро, ни сдсм, туку сме исти и никако туѓи.
    Нашиот проблем доаѓа од взаемната омраза и поделба заради политичките ботови.
    Ваква ситуација се решава без ничие ликување и заедничко решавање на работите, а не со двоење, ако некому навистина му дошло до државава.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.038
    Пол:
    Женски
    Камо повеќе да ја имаат.
     
    На elimkd, jacqueline.s, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Да имавме национална свест немаше да ни сменат име, знаме, немаше да ни крадат територии и историја.
    Ние имаме свест кои сме само за пишување на тастатура. А вистинските Македонци кои биле свесни за себе, кои се бореле за наредните генерации, за жал изумреа 1940-ти, 1903, и 2001:bow: и сега се превртуваат во гроб поради нашата неблагодарност и поради се наше кое им било свето нив и се бореле да го зачуваат, а ние лесно го распродадовме...
     
    На Осе, Tanjamm и _beautyy_ им се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    7.998
    Допаѓања:
    11.117
    Македонците во соседството имаат ниска национална свест. Браво што денеска се охрабрија да го отворат клубот во Бугарија. Видов и Никодим Царкњас бил таму. Браво за попот кој од Грција отиде во Бугарија поради отворање на клубот. Едноставно е, ако немаш свест, се претопуваш, те манипулираат, искористуваат, нема да се избориш за ништо во животот, на крај и без плата од 20.000 денари ќе останеш. Погледнете ги примерите дека девојка си кажа дека земала 61.000 денари без да оди на работа. Тоа не е постигнато оти нејзиниот народ имал ниска, туку напротив имаат висока свест и се борат за правата на својата заедница. За Македончето толку остана, едвај 20.000 денари плата во маркет. Имав пријателка Македонка од Грција. Цело време се жалеше како е репресирана, не смее ни да каже дека е Македонка, а живее близу Солун. Споделуваше македонски песни, и тоа траеше додека не отиде на грчки остров да работи за Грци. Сите нас Македонците, освен претседателот на Виножито не избриша од социјални мрежи, за да не видат Грците дека има контакт со многу Македонци, и дека е Македонка. Епа така нема права. Ако по дома си шепкаш дека си Македонка, не се жали дека никој не ти дал права. Не си ги барала.
     
  17. G.Müller

    G.Müller Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2022
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    33
    Немам национална свест, само расна. Не сметам дека македонец со туркизирана фаца и јас сме исто.
     
  18. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Ја нема .... изгина.