1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Начини за намалување на покачената телесна температура

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ariel, 16 јули 2010.

  1. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344

    добро јас сум помала од тебе очигледно и само што почнав да одам по клиники ама од предавање нас изгледа не лажат штом ни кажуваат дека темпертурата не се лечи со ракија која повеќе ја покачува.......ќе го спомнам ова на некој професор.а и мислам дека на вас стоматолозите кои и самите ни кажувате не ви обрнувале толку време со терапија на другите пациенти освен вашите.....извини ама баш и не ми даваш некои факти од најновите истражувања ќе ти пуштам материјал каде ќе ги провериш моите искажувања во лична порака...
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не знам од каде ти е тоа мислење дека нас стоматолозите не ни обрнувале внимание на терапија на други пациенти освен на нашите... барем во мое време, јас киснев на сите можни клиники, на сите можни вежби, не смеевме да изостануваме, ниту пак не делеа. Во ист ранг бевме сите, без разлика што студиравме. Не знам како е сега.
    Инаку, јас никаде не спомнав дека алкохолот ја намалува температурата - само кажав дека кај нас по детските клиники е практика да се користи алкохолот кај децата како еден од помошните начини за симнување на температурата. Ете, внука ми зимата беше на клиника поради температура што не и опаѓаше - па ја триеја со алкохол. А инаку во домашни услови, кога расте температурата, облоги со оцет на челото помагаат, а стапалата се тријат со алкохол бидејќи се ладни.
    А за парацетамолот, ако има нови истражувања кои докажале да не се користи - тоа не сум го видела, и радо ќе го прочитам.
     
  3. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Потполно си во право за алкохолот, јас имам дете и кога има температура ја тријам со алкохол или оцет. А ова за парацетамолот првпат слушам :?:
     
  4. bupce

    bupce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    и јас сум користела алкохол, но откако ми кажа лекарот дека алкохолот повеке грее отколку сто лади од тогас си го маЧкам детето само со вински оцет измесан со исцеден лимон. и мислам тоа е најефикасно барем за мене нормално му ставам и ЧепЧиња Eфаралгин.. мислам дека алкохолот повеке се практикува кај настинките..
     
    На doktorka-an му/ѝ се допаѓа ова.
  5. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344

    за тоа мислев и ја,фала што некој го разбрал моето мислење
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ибобруфен или бруфен ти е најдобар лек за симнување на температура за децата, мене тоа многу ми помага и понекогаш му мокрам чорапчиња во оцет. Земам големо кебе и го умотувам целиот да се презнои. Штом се презнои еден ладен туш и ко нов е. И нишадорот многу помага ама несум сигурна дали и на мали деца.
    Една албанка ми кажа дека температура симнува со намокрени чорапи во ладно пресно млеко, не сум пробала ова, незнам...
     
  7. apidopharm

    apidopharm Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Нај добар лек за покацена телесна температута е Ponstan има и таблети и сируп
     
  8. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Ponstan или по генерика мефенамична киселина е лек од групата на нестероидни антиинфламаторни лекови,кој има улога на антипиретик,аналгетик и антеревматик.
    Ова е грчки лек,кој кај нас не е регистриран .Јас имам искуство со овој лек и можам да кажам дека не само што не е најдобар,туку и не би користела повторно,ниту јас, ниту за моите деца.Имено овој лек НАГЛО ,,или наеднаш ја симнува покачената температура,што не е добро ,затоа што секое нагло симнување(или покачување) на тел.температура може да биде причина за појава на фебрилни конвулзии.
    Го користев во Грција на одмор ,пред неколку години,кога детето ми беше со висока температура,и просто се зачудив како наеднаш од 40 степени паѓа на 37(за околу пола саат).И сега само давам Парацетамол кој можеби делува поспоро,но мислам дека е проверена работа,и масирам со медицински алкохол разреден со вода.
     
  9. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Јас обично пијам фервекс прашок или парацетамол, облогите од алкохол не се штетни па цел живот тоа ми помага барем мене, ама значи алкохол оној медицински со 70% или појак, а не некоја ракија (пошо ракијата онаа која се пие грее). Ама без антибиотици ништо не бидува. Летово имав температура 3-4 дена и отидов на лекар и оп пневмонија без ниту еднаш да кашлам, што значи после темепратура веднаш на лекар пошо она укажува дека нешто не е во ред со организмот. Среќа на време се излечив
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Антибиотиците не ја намалуваат температурата ;)
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    :) :) Е тоа да ама и да ја симнеме температурата моментално ако не се лечиме пак се крева :)
     
  12. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Можеби 2 и пол години немав покачено температура, ама ете...вчера само што се разбудив покачив 37.3 се напив парацетамол и ми спадна, потоа пак се покачи, се напив аналгин пак спадна, вечерта пак покачив...значи кога ќе се напијам апче поминува но штом ќе помине дејството на апчето повторно покачувам -.- . Пред да легнам синоќа немав но утрово гледам 38,3 :worried: . Цело време примам течности и пак се покачува..

    А што е најтрагично незнам ни од што покачив, ниту грло не ме боли ниту ништо...
     
  13. thegirl2

    thegirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    39
    оди на лекар и не се зафркавај со здравјето ;)
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ice.woman

    ice.woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    46
    Девојкии ве молам за помош. Татко ми има мн. покачена тем. моментално. Со последното мерење пред 1 мин.имаше 39 и постојано му расте.Му дадовме аналгин ампула и на нозете му ставивме оцет... Друг предлог :(
     
  15. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Дома имам полна куќа фармацевти, нема тука народни лекови многу многу. Сакаш, нејќеш апче во уста. :D
    Единствено ме мачкаа со алкохол, од што ми се повраќа, и порано се туширав, затоа што за мене нема лек. Се пробав и ништо.

    Јас имам одвратна температура.
    Два до три пати годишно кревам, секогаш имам претчувство и секогаш се будам во 4 сабајле со мајка ми врз мене како се нервира и ме мачка со алкохол. И одвечер и кажувам, сабајле ќе стоиш врз мене и секогаш сум во право.

    Како лабараториско глувче служам.
    Сите апчиња, сите комбинации, се е пробано на мене, ништо не ми делува.
    Единствено нешто што го обожавам е лекар и бап инекција.
    За два до три часа сум како нова и повеќе не качувам температура. Одам околу четири пати да ме боцнат и крај.
    Единствено што не ми се допаѓа е што една недела ме боли местото во спиење, ама се трпи. :)
     
  16. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Од неделата попладнето ми се покачи температурата на 37.5 (јас највеќе до толку качувам) и еве до сега што не имам пробано и парацетамол, и андол, и кафетин колд, и витамини, и туширање, и никако да ја симнам до сега. А иначе никакви други симптоми немам ни кашлање, ни ништо што би асоцирало на грип. Односно некој од страна да ме гледа ке рече ништо не ми е, а јас неможам да мрднам, дремам цел ден пред комп. да не заспијам зошто дури тогаш ми е мн полошо.Знае ли некој што да направам, како да ја симнам бидејќи ме фаќа паника, секогаш за еден ден сум ја симнувала, а сега не можам?
     
  17. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Земи едно апче андол строши го во малку млака ракија и вода и нека те измасираат,исто и ако имаш руска вода и со тоа може те измасираат,ладни облги на глава никако немој да ставаш,мене на лекар ми рекоа дека предизвикувало мигрена,парацетамол пиј на 4 саати...ама најдобро отиди на лекар можеби ти е воспалено грлото,провери крв,сигурно има некое жариште кое ја предизвикува температурата...
     
    На dromka и Beautiful-Princess им се допаѓа ова.
  18. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Од лекови температурата ми се симнува со парацетамол (кој скоро сите го користиме) или шумлив аспирин (тој помага за настина, главоболка, покачена температура, болки во мускули и зглобови итн....)

    Од домашниве "рецепти", масажа со ракија, чорапи натопени во вински оцет, туширање со млака вода (поладна) и она што мене лично ми помага е компир. (не прочитав дека некој го спомнал)

    Жив компир го лупите, го сечете на кругови и круговите ги ставате на челото и образите.
    (Јас си ставам и под пазувите)
    Ги чувате така додека можете. Јас со марама си ги врзувам на челото круговите, а другите ги ставам на образите.
    Мене ми ја "зема" температурата ова, па пробајте.
     
    На Name и dromka им се допаѓа ова.
  19. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Има еден народен лек што ни го кажа братучед на маж ми кој воедно е и доктор по општа медицина.
    се прави мешавина од 400 мл јаболкова киселина и 200 мл вода си неа се мачкаат зглобовите, колената, ципите, се почнува од нозете па нагоре се до вратот. Ако е можно плискање на мешавината подобро.После тоа се тушира и тоа прво со многу жешка вода (нормално колку што може да се издржи) и постепено се намалува до студена вода. После пола саат температурата се намалува, ако е потребно оваа постапка се повторува.
     
  20. Aleksandra1977

    Aleksandra1977 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    112
    Јаболков оцет, вода и мед, се пие до 250мл на ден.