1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Начини за намалување на покачената телесна температура

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ariel, 16 јули 2010.

  1. BuBeMa

    BuBeMa Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    kerkami ima 6ipol godini i veke 4 dena ima mnogu temperatura prima inekcii pie parecetamol pie sirup i i stavam corapi so vinski ocet i kako so odi ima poveke temperatura ve molam pomognete mi kazete kako da spadni
     
  2. BuBeMa

    BuBeMa Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
     
  3. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Веќе сте ја симнале можеби температурата, да прочитавте на претходната страна имав пишано да пробате со жив компир исечен на кругови.
    Се става на челото и образите мене лично ми помогнал овој начин за намалување на температура. Позз.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    значи веќе 7 дена имам температура и тоа варира од околу 37.0 до 38.8 ама најчесто е до 37.8
    Пијам парацетамол само ама пред околу 15 дена почнав да пијам едни капки на хомеопатска база и зеолит за прочистување на организмот од апчињата што ги пиев веќе 7 години за кои мислиме дека се погрешно дадени
    и сега што да правам ке се напијам парацетамол 2-3 саата неам температура и после пак имам и се така цела недела веќе
    дали ми е од тоа што сум ги оставила апчињата и сега организмот произведува од тие бактерии и сега за да ги уништи ја крева температурата или пак ми се чисти организмот??
    случајно некој да не имал ваков проблем?
     
  5. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Јас мислам дека ова е добро, но сепак совет од некој покомпетентен, не е на одмет..
    Мачкање со руска вода (јас имам купено од аптека ментол кристали, и ги растворив во ракија и плус андоли ставив во шишето, како што ме советуваа во аптеката) и да се напокрие тој што има тепература со повеќе кебиња за да се испоти скрос и да се истушира/пресоблечи потоа. Според мојава логика, би требало да спадни температурата.. мм моментално има 37.5 и еве после 2 дози парацетамоли, не сака да спадни.. стои тука сеуште. Ќе пробам сега со ова мачкањево (мене барем ми помагало секогаш) па ќе пишам покасно шо биднало. Исто, пие електролити моментално и стрептосулфазол апчиња (стомачен вирус има, проследен со повраќање и температура).
     
  6. HoneyAxl

    HoneyAxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    151
    Ако може некој да ми помогне.. :(
    Вчера кога се вратив дома го осетив грлото дека ме боли,одма директ спрејчето Ангал и сируп од бел слез..Не ми попушти,па дури и полошо ми стана,качив температура :doh:
    Сабајлево земав лимон,чај и сокови..Ништо си остана се така,па морав да идам на доктор..Ми препишаа капсули и спрејчето да го прскам..
    Ама главата ме скина буквално,неможам да ја мрднам,како вратот да ми е скршен |(
    Многу се нервирам,што не станувам од кревет,дури и кога ми се иде у веце (facepalm)
    Како утепано глувче сум..
     
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.845
    Имaм ,,внaтрешнa ,, темперaтурa oднoснo oд внaтре ми е мнoгу тешкo- oд нaдвoр нњ гoрaм кo oбичнa темп. ми излегoa aфти пo устa , нoсoт ме пече,жеже кo oгин дa имaм, грлoтo ми е црвенo едвaј дишaм сo нoсoц a ми дaдoa aлмaцин и пaрaцетaмoл не пoмaгa вече четврти ден и ми е издувaнo ,,тoпче,, нa врaтoт лекaрoт вели жлездa.

    Лек?
     
  8. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Па измери си ја температурата бргу,истуширај се со млака вода , стави крпа на челото потопена со вода , а може и со вински оцет и на нозете облечи мокри чорапи исто ако сакаш со вински оцет.Нека ти исцедат лимон испиј го сокот ке те освежи , парацетамолот повеќе помага кај мали деца , напиј се ибупрофен иако и тој во тој случај не ја свалува мн. кај тебе веќе треба друг лек.Ако ти е мн.температурата оди на дежурен.Сигурно е жлезда тоа отиди кај друг доктор да видиш што ќе ти каже.
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Јас не мора да мерам температура, насетувам кога ќе ми се покачи и веднаш пијам парацетамол за да спречам поголемо покачување, а чорапите обавезно ги собувам. Како дете, мајка ми ми ставаше облоги од ракија и оцет на челото, на стапалата и на грлото бидејќи секогаш заради воспаленија на крајниците кревав температура.
     
  10. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Итно ми треба домашен лек за температура за бебенце од 1 година..
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730

    Бебуле на лекар на дежурен нек го носат. Секој лек зависи од болеста. Не би си играла со ова!
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    1ден има 3 нема..вероватно е некој вирус. Еве денеска пак крена 38.5, некни беа на лекар му дадоја далерон. Ама еве не му паѓа се јавија кај матичната му рекоја не е опасно не е за на лекар, да се мачка со алкохол на ноџињата,туширање ама џабе...
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730

    Глупости! Крвна слика, урина без да се провери како тоа терапија се дава?! Далерон е да аимне мометално температура, не е за вака час има час не.
     
    На joy1 и Bebulleee им се допаѓа ова.
  14. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Да, крвна слика задолжително. Покачена температура кај бебиња или деца до 1 година може да е ризична. Нема играчки овде.:!: Нашиве лекари (со исклучок на некои) се многу лежерни и доколку не ги подгониш не превземаат ништо. Покачената температурата сама по себе е добар знак, но не оставај на случајност. И да е само вирус пак треба претпазливост, а камо ли бактерија каде е потребна задолжителна антибиотска терапија.
     
    На kukla21 и Bebulleee им се допаѓа ова.
  15. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Ете деа правев муабет до јатрвата некни му рекле дека малце му е црвено грлцето и му дале цефалексин а за температурата далерон..
     
  16. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Од кај знаат дека е бактерија!?(facepalm) Антибиотик се дава само во случај на присуство на бактерија, која се гледа преку испитување на крвна слика или антибиограм. Црвено грло може да има и од вирус, а за вирусна инфекција нема потреба од антибиотик. Организмот сам се бори и стекнува имунитет се до наредниот, мутираниот. Ги има повеќе од 200. Со непотребна употреба на антибиотици може да се уништат и добрите кои го потпомагаат имунитетот. Консултирајте се со друг педијатар.
     
    На joy1, kukla21 и Bebulleee им се допаѓа ова.
  17. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Ние сме три месеци и од претходната вечер качи температура прво 37.7 а сега веке 38.1 .Пиеме сирупче далерон ја масирав со ракија, ја туширав два пати и вински оцет на чорапчињата ама не се симнува никако. Некој друг природен лек несакам антибиотици?
     
  18. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Ako i se ladni nozinata ke ja masirash so alkohol a ne so rakija.. Za temeraturata od glavceto da se simni vo nozinata. Isto taka ke ja masirash. Stavanje vinski ocet na ladni nozina isto taka ne.
    Tusiranje samo teloto vo 38stepeni voda... Do 38stepeni kaj bebinata e normalna telesna temeratura ne panici ako kreva povekje nosi go/ja na doktor.... Se nadevam pomognav
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.804
    Пол:
    Женски
    38 степени е нормална Т кај бебе????
     
  20. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    Да, до 38 степени била нормална т кај мали бебина... Барем така им кажуваше матичната на јатрвами