1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Начинот на сфаќање на психолошките состојби во нашето поднебје

Дискусија во 'Психологија' започната од Purplelilac, 8 јули 2018.

  1. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.513
    Пол:
    Женски
    Депресивните луѓе се луѓе кои губат волја за речиси се,а многумина од нив и баш за се и си го одземаат животот.Е,сега,некои луѓе велат депресивната личност треба сама да сака да си помогне и да `и помогнат.
    Ма,немојте ?
    Депресивните се безволни.Тие не се виновни за нивната депресија.Никој не станува депресивен и склон кон самоубиство туку-така.Виновна е средината во која се наоѓаат.Виновни се лошите,токсични родители,сопрузи,сопруги,пријатели,злобните непријатели.
    Лековите не се секогаш ефикасни.Често,човековата поддршка е многу поголема и подобра помош.Потребни се и љубов и разбирање,а и почит. :)
     
    На Starlič, rolulika, ivimis и 7 други им се допаѓа ова.
  2. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.311
    Пол:
    Машки
    Случајно налетав на темава,и ми текна дека сум разглабал,само да те поздравам и кажам 3 месеци без никаков антидепресив сум,расположен,полн за живот,полн со енергија.Ниту помислувам на апчиња,ниту па сакам пак некогаш да ги пробам :)
     
    На marchi-cool, rolulika, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    А зошто да не би можело да се живее без антидепресиви?
    Се може се ако личноста се избори против сопствените демони,најважна е јаката психа,нели постојат лица кои со силна воља и пред се поддршка од најблиските,се тргнале од канџите на алкохолот,дрогата и слично....

    Ваше е само да не ги осудувате ваквите лица,да не ги исмејувате за нивната ионака слаба психа...
    Ми се случило многу пати да бидам исмејувана и етикетирана како личност со слаба психа,додека соговорникот ми се перчел како сам за се' се изборува и како не потпаѓа на депресија и анксиозност...
     
    На theowndemon, Purplelilac, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  4. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Во пребродување на ваква епизода во животот, привремена или трајна состојбанајважно е да се има поддршка од најблиските, околината и да постои најнормална социјална прифатеност.
    Кога тоа ќе се спроведе ќе се намалат и негативните ефекти од депресијата и најнегативниот-губиток на живот.
     
    На ЕденЧлен, theowndemon, Purplelilac и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.775
    Пол:
    Женски
    @ЕденЧлен Мило ми е што ја активира темава за да пишеш ваква убава вест :) Се надевам дека понатму ќе бидеш уште подобро :)
     
    На Rama, rolulika, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.311
    Пол:
    Машки
    Благодарам на тебе,и на сите тука што мо давате,и на мене и ма сите други подршка со овој проблем :)
     
    На Rama, Purplelilac и rolulika им се допаѓа ова.