babylove овошни кашички

Нашите амбасадори

Дискусија во 'Политика и настани' започната од BoaVista, 8 јануари 2011.

 1. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.859
  Допаѓања:
  30.426
  Пол:
  Женски
  Поттикната од последните случувања поврзани со некои од нашите амбасадори, како и од начинот на кој денеска се бираат амбасадорите, без ден стаж и познавање на дипломатијата, решив да ја отворам оваа тема.
  Дали сметате дека нашите амбасадори добро ја претставуваат нашата држава?
  Дали за амбасадори се избираат соодветни луѓе или пак првите кои им дошле при рака?
  Дали сметате дека амбасадорите отишле во странство за дипломатија или пак отишле за се друго освен за дипломатија?
   
 2. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  682
  нашите амбасадори се многу компетентни во својата професија и совесно и чесно си ја извршуваат должноста амбасадор на република македонија во странство.редовно одат на состаноци со македонските иселеници и овие ги информираат за сите случувања во татковината.привлекуваат странски инвеститори во македонија,лобираат за подршка на македонија за влез во еу и нато,исто така лобираат за што повеќе земји да ја признаат македонија под уставното име.не прават скандали од типот на корупција,секс,дрога и слично туку напротив многу се дискретни и не дозволуваат проток на информации.тоа се должи на фактот што македонија има дипломати со завршена професионална обука за дипломатија,а не како други земји со штотуку завршени факултети.
  п.с.да беше 1-ви април ќе поверував во статијава напишана погоре, само сменете ги наведените примери во негативна смисла и ќе дојдете до вистинскиот одговор за нашите дипломати.
   
  На oblando и Ashling им се допаѓа ова.
 3. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.570
  Колку што еден политичар ги исполнува критериумите за политичар,толку и нашиве амбасадори.
  Но,кога ќе размислам подобро не се криви амбасадорите, треба убо да ги стегнат и мене да ми речат "можеш да работиш за истиве пари или да не работиш" јас ќе го одберам второто.
   
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.476
  Допаѓања:
  3.120
  Пријатно и неочекувано ме изненади информацијата дека пред некоја година, амбасадорот на Р.М. кој инаку по националност е албанец, Абдурахман Алити се зсалагал за правата на Македонците во Бугарија. Е тоа е веќе професионалност. Браво, така треба!
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.261
  Пол:
  Женски
  Сега слушнав на радио дека починал Слободан Чашуле, амбасадорот на Македонија во Шпанија. Баш беше добар политичар. Нека му е лесна земјата.

  [​IMG]
   
 6. oblando

  oblando Активен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2015
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  445
  Амбасадорите(делот на оние кои се во земјите каде што има многу македонци) се на ниво и сме задоволни од нивната работа.
  А и неможе да биде поинаку затоа што кога ке дојдат и да побараат подршка или пак соработка сите успешни македонци им ја даваат.
  Исто така им даваат до знаење дека со децении сме ја граделе нашата одлична репутација помеѓу народите други и дека сакаме да го задржиме тоа ниво.
  И на крај затоа што се наоѓаат во мнозонска успешна средина и тие стануваат дел од тимот.