1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобра возраст за фаќање дечко

Дискусија во 'Врски' започната од Alesii, 19 април 2012.

  1. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Братучетката на ругарка ми има 9 години и има дечко а јас што имам 14 години немам дечко.
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37
    WTF |( ? :^) Се е пореметено
    Не се секирај и јас иам 14 и неам дечко има време за се. Ќе биде :D .
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Ајде бе 9 години дечко, ќерка ми има 7 и уште две години веќе ќе се држи за рака и со некој ау ау! А не! , 9/10, прво и основно уште поимот дечко го немаат дефинирано, не е е множно, и не сакам да верувам. А бре до 13 има да си игра со мене со барабики, она нека си љуби ама пипкање, франуцуски бакнежи јок! Ме заплашивте сега. 16/17 е сосема во ред. Ма нека биде и 15 ама пред тоа ФОРБИДЕН!
     
    На lolita97, SarahTayMomsen и Alesii им се допаѓа ова.
  4. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    16,17 тука некаде...под 15 во никој случај! :)
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JoxyTheFreak

    JoxyTheFreak Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    5.566

    Ногу касно,кога свадба ќе прај кога фамилија?! :o
    |(
     
    На Cacy, L0ve, CharmedGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  6. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Што ви е бе луѓе? :rofl:
    Идете читајте ја темана прв бакнеж па сè ќе ви стане јасно.
    Плус сеа децава во петто што почнуваат да се шлапкаат, тоа е друга работа, али 16/17? Да не претерувате малце?
    Нашиве баби дедовци, тогаш се зимале, ние тогаш дечковци ќе бркаме. :D
     
  7. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Абе во ред бацка невина. Ама врска? ЈАс го имав мојот прв бакнеж во 8мо и толку. Врска и она посериозни работи и се многу подоцна. Фаќање дечко е врска..тоа е ме плаши леле ќерка имам сега ме удри реалноста баммм! Од 15 нека фаќа дечко влечко, ама не сакам нида мислам шо ќе прави. Аууу уште од сега муабети ќе си прајме, она ако нека си љуби и нека се држи за раче ама..
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Еми девојчињана од 13/14 години што знаат жити се...мислам ок,јас имам 15,ама си се сметам за многу посозреана од моите врснички,поради х причини,туку не е сеа тоа тема...ги гледам девојчињана на 13/14 години што фанале дечко уште одсега се малтретираат ме сака не ме сака,мислам стварно е рано на тие години за дечко,кога што се вика сеуште мајка им им го брише газот.
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Кој кога си сака-тогаш.
    Ама искрено малку ми е глупаво уште на 13 години да се замараш за дечковци. Прв бакнеж, држење за раче :lol: ајде разбирам, ама кога ќе слушнам дека врската им била "сериозна" ми станува смешно.
     
    На summer-lover и Alesii им се допаѓа ова.
  10. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    И јас мојот прв бакнеж го имав на скоро 14 години, ама не во врска. Ама друго е тоа, а друго е на таа возраст да се замараш со дечковци и да се трескаш од глава зошто не те сакал. Исто, да пишуваш срцепартелни статуси на Фејсбук, кога видам како некоја 13-14 годишна пишува такви работи ми иде да се обесам :) . Што дете може да знае за љубов и колку на тие години е спремно за врска.

    Мислам дека идеална возраст за фаќање дечко, онака за озбилно и она што се вика врска во права смисла на зборот (мување, зезање не се рачуна) е 17-18 години. Затоа што тогаш полека излегуваш од оние луди тинејџерски години и размислуваш позрело. А за врска треба зрелост.
     
    На Lovy1, Evellin.a, CIA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    А, бе, има разлика од прв бакнеж до дечко.
    А има разлика од ,,дечко,, до дечко и од ,,врска,, до врска. :D

    Зарем озбилно мислите дека тоа на 13-4 години е нешто сериозно? :D Како да не, се лапкаат само наоколу, во паркчиња, зад зградички, на клупички, си се појадуваат, ручаат и вечераат. :rofl: Можеби се траќаат и изгледаат сериозно, ама некој да им рече да се омажат тогаш, ќе избегаат и нема да се вратат. Фала јасно дека се смениле времињата, но мислам дека кај нас уште не е до тој степен дојдено тоа влијание, да се сексаат по сокачиња. Барем од тоа што гледам во моја околина.

    Ако гледам од оваа перспектива, кога е најдобра возраст за да почнеш сериозна врска, без размислување ќе речам од 18-9 години нагоре. Гледам врски кои почнале во прва, втора средно, и уште траат, траат, траат... Како во брак да се, најискрено. :sweat: Мислам, да не се разбереме погрешно, се тоа убаво, ама јас не би можела така, не го сакам тоа. Ако тогаш не испаѓаш и се затвораш дома со дечко ти, или кога испаѓате строго за рака се држите и очињата право надоле, ни лево ни десно, кога ќе излегуваш? На 30 години, кога ќе ти пукне филмот од долги врски?

    Е, тие што не функционираат така на тие години, а ретки се, е тогаш океј, признавам дека имаат ЗРЕЛА врска. Дека се дораснати. Се друго е гола вода. Седнала на 17 години дома зш дечко и не и давал да излегува, не бил во градот. Тоа НЕ! :geek:

    Да сумирам. :D Децо, со памет, значи да, нормално е на 14-5 години да го имате првиот бакнеж. Нормално е и подоцна. И ќе се траќате и да викате дека е крај на светот, затоа што мувачот ви ја раскинал врската... Ќе плачете, ќе ви биде тешко, по 10тина статуси на фејсбук во лутина и огорченост кон машкиот род, ќе ви помине и ќе дојде некој друг. Само, памет во глава, мислење со своја глава, останување на сопственото јас и се ќе биде океј. :)
     
    На x.Daisy.x, CIA и Alesii им се допаѓа ова.
  12. Elena-97

    Elena-97 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.107
    Јас имам 14 години, немам ни дечко, немам ни прв бакнеж, али што ќе ми се? Многу ме нервира кога некој помал од мене се прави важен/на - леле јас со дечко ми/девојка ми ова она, се испокаравме, вчера се мувавме... АЛОООО каде се наоѓате вие! А кога ќе ме прашаат дали сум имала дечко и јас им викам не они :o :o :o Што се чудите бре, па не е крај на светот! :swear: Има време и за дечковци и за се...
     
    На Angelinkka, CocoLady, Anja98 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    разлики има за се..но јас мислам 18 години па дечко а потоа што ке биде ке биде...
    какви последици и се па веке е возрасна личност...
    а не дете од 10 год и дечко а потоа вака било онака било...
    што и да е 18 год и ете ти вистинска личност за се...
     
  14. Virus997

    Virus997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    66
    само продолжи вака, кога ќе дојдеш до 18 години ќе бидаш многу по ценете и почитувана и ќе имаш поголеми шанси кај секого што ќе посакаш. Остај ги овие што се муваат вака онака што се фалат од овие човек не бидува овие ќе се познати под друго име кое секако го знаеш да не го напоменувам, сите ќе сакат да ги пробат никој нема да сака да ја задржи со себе. Продолжи вака, дечко не ти треба уште на 14 години дечко дури 3 година средно идеално време за женско. Верувај ми тоа ти го кажувам од машка гледена точка.
     
    На Lovy1, Elena-97, CIA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Па најдобра возраст за фаќање на дечкото е точно на 15 години, 6 месеци и 3 дена. Имаш оно фора до 15 години и 7 месеци, и после магијата ќе помине, АШ!

    Се зезам овај, нали. Прашањево е ко, кога треба да се јаде сладолед? Или, кога да го јадам ќебапчето, навечер или наутро?
    И сега тука следат одговори, ако сакаш да си почитувана и да те сака цела фамилија јади го ќебапчето навечер, зошто наутро е многу тешко за организмот, премногу е рано, а и грчеви можеш да фатиш, остај што цел комшилук ќе те збори - леле оваа јадеше ќебапче многу рано бе!

    Нема правила, еј :)

    Јас првиот го лапав на 12, а првиот „сериозен“ дечко го имав на 14 нали у прва средно. Прва љубов, на 11 - тој де тој, што го лапав :D И сега појма немам дали ми било рано или не. Искрено.

    Малку ми е смешно да им се кажува на денешниве деца, тогаш или тогаш е најарно, кога за контрацептивни пилули прашуваат веќе на 12ет :^)

    А не дека дечко е дечко у иста смисла на зборот во секоја возраст. За мене беше дечко тој шо ми купи сладолед, ме качи на гидан и ме извози низ цело маало, шутна тројче за мене пред сите, и тоа онака гласно си кажа - ова е за Пирамидаааа, а ја превртував со очите, а ми годеше еј! :D И ми пријде и ми рече, сакаш да се фатиш со мене? Да. Ајде!
    Иди денес сконтај кој ти е дечко, да те видам. Ха! Не ми става прстен на рака, ма ич бре! :lol:

    Така да одговор на прашањето би било, тогаш кога се сметаш емотивно зрела за такво нешто. А често пати годинките со емотивната зрелост не идат рака под рака. Особено не денес, кога дури и кога треба да дува во последен момент се предомислува и се стоплува на 25 и повеќе степени.
     
    На Lovy1, Cacy, Anja98 и 6 други им се допаѓа ова.
  16. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    ^Се согласувам со Пирамида. Не секогаш годините се мерило за зрелост, па ај сега ако девојката има 17 години или 18 и е идеално време за врска, зашто нели сега она е паметна, зрела и се тоа. Секако ако пред тоа имала некое искуство, ќе знае како што, и ќе знае да се снајде во некоја посериозна врска а овие врски без врски што ги имаат деца од 13-14 години не ги рачунам за озбилна врска. Ама стварно има и некои на 17 години што не знаат ништо од животот, јас лично познавам една девојка што има 19 години и нема никакво искуство со дечковци, љубов ова она, дури мене ме прашува. :^)
    А на пример еве познавам јас еден пар што веќе се скоро една година во врска а двајцата се прва година средно, значи имаат по 15 години. Еве и мојот бивши муватор да го наречам, трета година средно е и до пред еден месец одеше со една девојка една ипол година а и пред тоа имал долги врски. Ама дечково стварно е зрел, знае како да постапува и може да издржи во долга и сериозна врска. Е сега, јас сепак мислам дека до 15 години негде е подобро онака да се забавуваш само, да не се замараш многу дал те сака, дал те неќе па плачки :D ,сега ќе речете ее тие газот незнаат да си го избришат ама и вие сигурно сте имале детски љубови, па сте мислеле светот ви се руши ако не ве сака итн итн. :D А вака за прво бакнежче, јас да си кажам лично за мене се смував на 12 години и 4 месеци, бреј дури датумот го памтам! :lol: Значи, за прв бакнеж 12-13 години се таман ама за врска така поозбилна да ја речеме, мислам дека треба да се почека до 15-16 години, девојката да биде колку-толку позрела и малку од малку да ги познава машките какви се што се, значи да има некое искуство.

    А јас, на 13 и 14 години имав демек некои 'врски' ,бев ставена ин а рилејшншип на фејсбук и готово- големата врска, хахах. :lol: Тие врски беа со истиот дечко замислете, едната беше при крај на седмо, а другата при крајот на осмо, а детево една година помал од мене. Траеја два месеци ама убаво ни беше, си се сакавме јас дури не погледнував друг ама на крај ме фатија бубачките и го откачив. :rofl:
    И сега ми лета паметот и мислам дека не сум сеуште спремна за сериозна врска, се обидов сега со муваторов што го спомнав веќе ама заради икс причини не успеа. :) Сега ми се свиѓа еден, и ако успеам со него и ако ни биде убаво, зашто да немаме нешто повеќе?

    Ама, пак ќе кажам, нема некоја иделна возраст, тоа е индивидуално ,кој кога сака и тоа зависи од тоа кој колку е созреан, ама јас мислам дека до 14 години е прерано а од 15 нагоре е онака- таманка. :)
     
  17. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Нема идеална возраст но ова што се случува со сегашниве генерции е УЖАС. Понекогаш се прашувам какво ќе биде моето дете во некоја далечна иднина?! :^) Ако сега фаќаат дечковци на 11-12 тогаш на колку? На 8?! :o
    Во ред разбирам да се има прв бакнеж на 13-14 години или дечко на 15-16 кога почнуваат со средношколскиот живот но сега по нивно сериозна врска имаат на 12 а на 14 веќе размислуваат за односи :o
    И да прва малку посериозна и подолга врска според мене може да се има на некои 18 години бидејќи тек тогаш поголем број од девојките созреваат и барем малку знаат што ги привлекува кон спротивниот пол и кои особини ги бараат. Има и девојчиња што размислуваат паметно и на многу помала возраст како што има и девојки кои се многу постари а сеуште им лета паметот но ако барам некој средина тогаш е тоа - 18 години... :)
    Сепак кога и да стапите во врска немојте одма со размислувањето - ТОЈ е цел мој свет! Без затрескување, остајте полека да се одвиваат работите и се ќе биде ок ;)
     
  18. renne

    renne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    19
    Pa jas si imam decko pa shto.. odeme veke 2 meseci :D i prv baknez i se doziveav.. :D
    [mod-kirilica:1qks2ba4][/mod-kirilica:1qks2ba4]
     
  19. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085


    :hai:
    Битно ти за дечко си мала ;)
    Идеална возраст? Нема. Поважно е што прават во врската. Можеш да имаш дечко и на 13, да се бацнете на носе еднаш и да се срамите пола недела. Може да имаш и на 16 да не знаете да внимавате што правите и да си го упропастите најубавиот дел од животот.
    Ако муабетот е кога дечко за сериозна врска, гласам за периодот на факултет. Средното е прекрасен период да го уништите со долги и сериозни врски (секоја чест на исклучоците чии врски и социјален живот паралелно функционирале перфектно), повеќето ги пропуштаат излегувањата и забавата со друштвото од генерација. Истото се изразува со изживејување на пропуштениот период подоцна.
     
  20. Tej4e

    Tej4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Јас на 13 години првпат имав дечко. Ама знаете не да се муваш, да се лапаш и ред други работи, туку единственото што го правевме е тоа што пуштавме сигнали и пораки на телефон :angel: (па нели мала сум била што знам). А врската, ја пробав само од љубопитство, дечкото беше луд по мене и сеуште е. Тоа чудото од врска беше 5 дена :lol: . А после тоа не ми текна ни за љубов ни за врски :tmi: . Сепак мислам дека идеално време за дечко е 15 - 16 години (иначе јас сум 14). Одгодина си фаќам дечко ! Да знаете ! Чекам да пораснам. ;)