1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На гости кај него или тој кај тебе

Дискусија во 'Врски' започната од maja8, 8 март 2010.

  1. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    хех па јас уште кога се фатив со него уште првата недела тој ми дојде на гости и што да ви кажувам сите комшии го ишмекаа од зградата а некои пак дојдоа и да го видат хехех тој се засрами целиот и таа вечер од срам ниту мене не ми правеше муабет :lol: Али со тек на времето потоа почна редовно да си доага кај мене си се опушти па и си лежевме заедно на креветот пред мајка ми...Но потоа односите со него кон мајка ми се сменија многу од моите роди почнаа да зборуваат ваков таков бил и од тогаш престана да доага кај мене така што јас почнав да одам кај него :rofl: Си се запознав со мајка му и со татко му и женишката е стварно супер додека на татко му едно здраво не му се кажува ко идам али нема везе и кога идам на гости мајка му стално пред да си одам ми вика е што не поседеш уште малце :D
     
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Такви поседенки не практикувавме, иако имавме долга врска. Тој за прв пат дојде кај нас кога си дадовме збор, тогаш ги запознава и мајка му и татко му. Јас одев кај него но никој пат не седев со неговите, се знаеше право во неговата соба, само со сестраму си седевме во неговата соба. Сепак мислам дека добро сум направила - тој може да има и 1 и 2 и 100 и сите да одат кај него, бидејки тој е машко, а како ќе ти биди тебе да ги носиш сите дома, сепак зависи и од родителите- но сепак не знам кој би дозволил неговата керка да носи повеке од 1 :!: , а комшиите пак да не зборувам, ке велат еве до вчера носеше еден сега друг знаеш какви се сите комшии. Но сепак ако се работи за сериозна врска која трае повеќе од 1-2 години зошто да не веќе и ако имаш некој поголеми планови со него.
     
    На ladymilion му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Кај мене уште од почетокот на врската ни :) ни почна така .. фамилијарно :) :)
    Оваа ми е прва посериозна врска и сметам дека запознавањето со родителите (и него со моите и обратно) е од (можда не толку огромна, но сепак) голема важност. Сепак во најголем дел случаи, тој е нивно огледало, затоа што тие го воспитувале итн... Освен тоа, добро е да знаеш со какви луѓе си имаш работа (се разбира, голема е веројатноста да ти станат роднини еден ден, доколку имаш сериозна врска).
    На почетокот така беше, малку напнато, не во негативна смисла на неприфаќање, туку напнато поради некаков срам :) но денес, се си функционира нормално и мислам дека и така треба да биди.
    Доколку јас планирам некаков понатамошен живот со него (а штом сум со него во врска, се разбира дека се стреми кон тоа, барем кај мене таков е случајот), добро е да се развива комуникацијата меѓу идните роднини.. :)
    Секако дека е битен и еден друг фактор - доколку, независно дали женското и машкото, планира нешто со партнерот, односно го почитува и сака партнерот, не се срами од него, тогаш го запознава и со родителите. Психолошки гледано, тоа е еден вид на фалба - види колку добар партнер имам! а исто така и некаква потреба од одобрение од родителите. Барем јас така го гледам сето тоа.
    :)
     
    На milicka19 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Кај него не сум била, а треба да гледаме филм на кој веќе некое време му се токмиме. Тој кај мене бил два пати. Првиот пат беше пред еден месец, кога исто така гледавме филм и ме праша дали сакам да сме во врска. Ова со филмовиве ни стана традиција, до тоа дојде бидејќи ми ги зборуваше колку биле добри одредени одредени филмчиња, кога му ги побарав рече ќе ги гледам само во негово присуство и кај него во прегратка. :)
     
    На bravegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ladymilion

    ladymilion Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    27
    ova ti e dosta pametno ja so prviot so idev doagase kaj mene doma i se aovoj noviov otkako go zapoznav so moite posto mi izgledase seriozen se zezna rabotata.
    sea mi e sram od moite ama toa e .naredniot ke vlezene doma samo so prsten koga ke dojde
     
  6. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Јас сама живеам, тој сам....и цело време сме еден кај друг. Плус долга врска - нормално е. Не чекаме покана :)
    Ама кај моите тој има дојдено 2 пати - еднаш да се запознае, и еднаш кај сестра ми на роденден. И јас кај неговите 4-5 пати. Некако не ми е пријатно такво фамилијарно собирање :) Не ми е срам воопшто, ама некако непријатно ми е сеуште
     
  7. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    ^ уф шо убаво ја имате среќата сами да живеете, да сте живееле со вашите друга ќе е приказната, сакале неќеле ќе има повеќе средби со вашите.
    Јас со неговите сум седела на рака да избројам oд овие 7 години :D
    Си одам кај него, трк у соба ко мањак некој, е на почетокот никој не влагаше, а после почна мајка му да доаѓа и едно здраво да кажува, а сега чат пат ќе седне на 10 минути муабет да направи и то е то.
    А он почна кај мене да доаѓа од пред 2 години, сега почесто си доаѓа и си седи и со моите и не ми пречи. А порано мислев дека таа комбинација ќе е невозможна :D
    Повеќе сакам собирања на моите со него, отколку јас со неговите. Дивљак сум некако за таа работа за јас со неговите, гледам што повеќе да избегнам, а луѓето баш се фини, ама јас изгледа не сум :lol:
     
  8. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Кога сме дома на викенд ,скоро секогаш е тој кај мене ,ретко на неколку месеци еднаш ќе ме викнат неговите на ручек,кај него единствено сум кога не искачаме па седеме цела вечер во неговата соба,или псоле искачање :lol: поубаво се осеќам кога е тој кај мене,а и муабетот со мама им оди,а ич не се чувствувам пријатно кај него дома-некако ми е све формално сите собрани,па секој ме потпрашува нешто,и никако да се опуштам иако сме 7,8 год заедно....а и него му се бендисува кај мене така да ок е :)
     
  9. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70
    Скоро секој ден сум кај него си седиме и со неговите си правиме муабет и се е најнормално, а чат-пат иде и он кај мене ако го натерам :D
     
  10. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    на почетокот од нашата врска само јас одев кај него дома, и тоа после 22 часот кога ке и легнеа да спијат неговите, или пред 22 х ама како некој крадец, и скришно одевме во неговата соба ;) и се така додека мајкаму не дојде еднаш и ме изнендади женичката, сакала да ме запознае, хиихих
    и после тоа почнав да одам дури и преку ден, на кафенце, ама зато шо јас сум од ох а тој бт, нашето одење на гости премина и во преспивање, значи полн пансион :lol: :lol:
    на почетокот се чувствував како на трње кога одев ама се навикнав, а да знаете каква фаца направи татко ми кога му кажав дека ке спие и тој кај нас :?: и ми вели во која соба сега ке спие сестрати???? :!:
    ама нормално си спиевме секој во различна соба коха идеше тој ох кај мене,ама кога одев јас кај нго бт, во зедничка ;)
     
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Бидејки сме од различни градови, почнавме да си одиме еден кај друг после 2 месеци идење. Јас прва отидов кај него, а после и тој кај мене. Многу се плашев како ке реагираат моите, посебно татко ми, ама на мое изненадување, супер го прифатија.На почетокот јас спиев со сестра му, а тој кај мене сам во соба, после како напредуваше врската, многу се зближивме, почнавме и во иста соба да спиеме. Претходно немав донесено дечко дома, така што ми е мило што сега тој е човекот на мојот живот :inlove:
     
  12. bootie

    bootie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    За нашата врска знаат и неговите и моите.. Најчесто јас одам кај него, но и тој има дојдено кај мене. Кога сме дома најчесто гледаме филмови или си правиме некое јадење :D Срам ми е да одам кај него кога се сите дома (или без разлика, дали само со татко му, дали само со мајка му) сепак најубаво ни е кога сме сами :))
     
  13. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    И јас одам кај него, и тој доаѓа кај мене, нема некое правило за тоа. Зависи од ситуацијата. За нашата врска знаат и моите и неговите така што немаме проблеми со тоа. И јас сум спиела кај него и тој кај мене. Уште од самиот почеток на врската е така. :)
     
  14. happynessss

    happynessss Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    18
    Некое време додека бевме заедно знаевме да си идеме еден кај друг, многу многу почесто јас кај него, ама не сме седеле со неговите, само еднашка се погоди да поседиме малку, потоа си земавме заеднички стан и ни беше преубаво, вистински начин ако сакаш да бидеш со некого во посериозна врска, мислам дека нема поубаво чуство од тоа кога ќе те разбуди саканиот со бакнеж и насмевка :)
     
  15. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    не најлошо е кога си сам дома и кога ке се фалиш на сите леле сам дома леле леле и после
    си купиш
    -coca cola грицки у гаки шеташ сам и ке гледаш некоја серија или нешто на пц

    и оп ти звони некој дома и сака да ти дојди на гости

    и зимаш јаже и се бесиш додека е време
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    јас кај него одам нон-стоп, а он кај мене ретко(кога сум сама дома), имало неколку исклучоци кога бил кај мене а моите да се дома:матура..... (тоа е негова желба да не доаѓа,така смета дека треба и ок,поштувам-негово право си е)
     
  17. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Првин јас идев само кај него на гости, али сега и двајцата си одиме те кај мене те кај него. Мислам чим моите комшии го знаат подобро него,а не мене :lol:
     
  18. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Од различни места сме, и кога прв пат дојде кај мене уствари беше изненадно. Најизненадно.
    Моите дома не знаеа ни дека постои, но тогаш се имавме само еднаш бакнато, и уствари се оддалечивме..
    и сонце тоа, сакало да ме види. :wasntme: Кога ми кажа каде е ќе препаднев, ама решив да седиме дома, и така го донесов.
    И викам на мама:
    - Мамоо, ти носам гости. - и влегува,а оваа:
    - Кај се најдовте вие двајца? :o
    И отпосле излезе дека се препознала, и дека прв пат го гледа.
    Од кога си замина ни мама ни тато ништо не ми рекоа у врска со тоа, мада тогаш немаше ништо, бевме само онака блиски, а ја му бев малце лута. Дури и се обидов да им спомнам за него тој ден, ама онака, они си беа лабави, немаше некоја реакција.

    Е сега за мај треба да дојде кај мене, и треба да и кажам на мајка ми оти ќе имаме гостин.
    И ме копка... :rofl:

    А јас кај него немам отидено... :)
     
  19. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Почесто тој доаѓа, отколку што одам јас. Малку ми е срам од татко му :$ . Живееме на 10 минути разлика, но многу често ме мрзи да одам до кај него :lol:
     
  20. Mecheto1

    Mecheto1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    52
    Јас кај него-ретко.
    он кај мене најчесто.