1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На дијалект

Дискусија во 'Форумски игри' започната од Buttterfly, 18 ноември 2011.

 1. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  745
  Иако веќе имаме тема за дијалекти, еве друга која сепак се разликува од првата.

  Пишувате збор, стих или строфа од песна, цитати.. (било што) на литературен македонски јазик.

  Форумџиката/форумџијата под вас го запишува истото она што вие сте го напишале, но на својот дијалект, и секако пишува нешто ново за следната/следниот форумџика/форумџија.

  Да почнеме со една позната македонска детска песна.

  „Боби баш ми е гајле, нема да плачам по тебе, нека сум нула но ти си едно разгалено петле.“

  :)
   
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.965
  Допаѓања:
  56.002
  Пол:
  Женски
  Боби море шо ми е гајле, ево се откорнав од плачење по тебе. |( Можит јас сум нула ама ти си едно расп*дено петле! :D

  Реченица за наредната форумџика:
  "Кога жената тргнува на шопинг прво нешто што и’ паѓа на памет се чевлите."
   
 3. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.336
  К'д жената оди на пазарење првата работа шо и текиње се кондуриите!!! :D

  За следната форумџика:
  "Прво исчисти си го твојот двор па потоа гледај во туѓиот"
   
 4. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Прво исчисти го твојо двор па после гледај у другио.
   
 5. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.801
  А реченица? Или толку беше? :D
   
 6. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Кога приметив дека не сум напишала реченица ми помина времето за редактирање,ах пуста јас :D
  Еве ви реченица
  Животот е убав ако знаеш како да го живееш.
   
 7. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.927
  Пол:
  Женски
  Животот е убав, ак знајш как да го живејш! :D

  "Понекогаш луѓето посакуваат да се среќни, но она што не го сфаќаат е дека тие веќе уживаат во самата среќа."
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  Понекош љуѓето сакет да се среќни, ама не сфаќет дек веќе уживет во самата среќа.

  ...Она што ми краде здив, тоа што ме прави жив, сега го нема...
  http://www.youtube.com/watch?v=YtgwrfTvPJY
   
 9. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Оноа шо ми краде здив. тоа шо ме праи жив, с'к го нема. :rofl:

  Да можам бар да те прегрнам, да несе сеќавам на студој есенски.....
   
 10. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  453
  Да мога бар да те прегрна, да не се сишчам на есенските студове

  :rofl: :rofl: :rofl: леле ама е смешно :D

  Не за кого е печено, туку за кого е речено!
   
 11. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Во претходниот пост грешка сум направила. не се*

  Не за кој е печено, туку за кој е речено.

  Ако си направил добро- сокриј, ако ти направиле добро- раскажи.
   
 12. Lov3

  Lov3 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  1.886
  Ак си напрајл убо - скри, ак ти напрајле убо - раскажи. :wasntme:


  Што е тоа, во луѓето тажно, што живеат во животи туѓи... :)
   
 13. Sara2

  Sara2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Женски
  Шо е тоа, у луџето тажно, шо живеат у животи туѓи.
  Oтвори ми го срцето да не ти влезам со се врата!
   
 14. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  Утвор ми го срцто за да не ти флезум су се врата :D

  Иако не сум бил во Африка имам чувство дека таму живеам.
   
 15. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Не сам бил у Африка, ама иам чуство како там да живеам.

  Сонам влажни улици, ме водат до тебе, до твојте зеници,ко огледала.
   
 16. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.707
  Пол:
  Женски
  Сонувум мокри улици, ма носат ду тебе, ду твојте зеници, кути огледала :D
  Што е тоа воа лугето тажно, да живеат во животи туги?
   
 17. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.965
  Допаѓања:
  56.002
  Пол:
  Женски
  Шо е то во љуѓето тажно, шо живеет во животи туѓи?

  Не e тешко да се пребарува на Гугл, проблемот најчесто е да се најде тоа што ти треба
   
 18. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Не е тешко да се пребаруват на Гугл,проблемот најчесто е да се најт то што ти требат.

  Сам сум во ноќва тивка и сонувам со очи отворени,го слушам твојот шепот мил...
   
 19. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Сам сам у ноќта тиха и сонувам со очи отворени,слушам го твојо мил шепот.

  Некогаш и негде ќе те сретнам пак,крај мене ќе блеснеш ко светулка во мрак...
   
 20. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Некад и негде ќе те сретнам па, кај мене ќе блеснеш како светулка у мрак. :rofl:

  И најдолгиот пат започнува со првиот чекор.