1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На колку време е најправилно да се шиша косата?

Дискусија во 'Коса' започната од isabella0312, 8 јули 2012.

 1. isabella0312

  isabella0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  32
  Феминки,имам проблем,мене ми е кратка косата до рамења,а последен пат ја ишишав пред 5 ипол месеци.Сакам да ве прашам дали ќе биде нормално сега да ја ишишам или да почекам уште малце?! :|
   
  На NewYorker му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Chocoholic.girl

  Chocoholic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  39
  Да, да чим си ја шишала пред 5 месеци повеќе од доволно време поминало. Косата мора да се скратува на секој месец-два по 1 сантим минимум. Колку почесто ја шишаш толку повеќе ќе ти расте и поздрава ќе биде. Исто така за побрз раст на косата можеш да пиеш Б комплекс вистамини. Б витамините ги врзуваат протеините, а влакното е составено од 80% протеини.
   
 3. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  Најправилно е на месец/два зависи колку се негува косата и колку се гори.Ја да би можела би одела секој месец на фризер на кратење по пола/цел сантиметар.Ем ќе си ја задржам горе доле должината ем ќе си имам убава коса со нерасцветани врвови. ]:) Мај дрим. :D Инаку се шишам на 3 до 5 месеци разлика кога како.Ај кога збориме за фризер,коса и то видете ја сликава :rofl: Womans :rofl:
   

  Прикачени фајлови:

  На magic.girl и Mrs.Bass им се допаѓа ова.
 4. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Женски
  најправилно е на еден месец,одберете си датум во месецот на кој стрикно само на козметичар и фризер ќе одите.
   
 5. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.687
  Допаѓања:
  129.901
  Јас ја шишам на 3 месеци од прилика, иако знам дека би требало почесто. Ама не ја фарбам, во лето не ја ни фенирам, па не ми се оштетува многу.

  Туку сега сум во дилема - веќе сум за шишање, ама не знам дали да одам сега, или да почекам до после одмор. На одмор доста ми се оштетува од солената вода и сонцето, па не знам дали е подобро да отидам со тазе шишана коса, или да почекам, па кога ќе се вратам да скастрам се што е оштетено.
  Или и пред и после одмор.

  Инаку со должината немам некој проблем, и да ја шишам два пати, и да ме скастрат повеќе, сеедно ми е, важно ми е да можам да ја обликувам лесно, а фризерот секако знае како да го постигне тоа :)
   
 6. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Женски
  зависи кај кој фризер одиш искрено мене паника ме фаќа коа одам на фризер па некогаш и сама се потстрижувам. побарав степен од коса долга до појас а не краток боб.... а совет за ова после одмор поубаво...
   
  На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. isabella0312

  isabella0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  32
  Fala vi!!! :*
  [mod-kirilica:1waq8dsu][/mod-kirilica:1waq8dsu]
   
  На NewYorker му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.182
  Мене ми имаат кажано дека треба на 1 месец.. најправилно било така, иако не ја практикувам таа навика.. :fubar:
   
 9. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  10.038
  Нема правило, ниедна коса не е иста. Се зависи од структурата на влакното и од тоа како ја третираш. Нормално е ако се фарбаш, бланшираш, пеглаш и фенираш дека треба почесто да се крати. Колку и да користиш заштитни тракатанци за коса, не може да имаат 100% ефект.

  За летно време јас би рекла после одмор шишање, затоа што многу се суши од сонцето и од солта ако одиш на море. Таман ќе си ја освежиш косата :)
   
  На Ariel и shururup им се допаѓа ова.
 10. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.878
  Допаѓања:
  4.876
  Пол:
  Женски
  Јас се шишам на 3 месеци.Стврорив некоја навика да е фенирам после секое миење косава,и тоа многу е оштетува. И морат на понабрзо од 3 месеци да се шишам :\
   
 11. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Еднаш во месец |( Јас ја сечам само 3-4 пати во годината,а знаеш колку ми е долга :tmi:
  И нема врска што јадеш и пиеш,се е до влакното на косата :!: Или имаш густа или имаш тенка коса.
   
 12. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  На месец/два шишање ако сакате косата да ви стои иста цел живот.
  Ако сакате да ја израснете ќе си се шишате на повеќе време. И нормално минимално пеглање, фенирање итн.
  Јас две години ја растам и во тие две години само 2-3 пати ја шишав по сантиметар/два најмногу.
  Имам сега малку расцветани врвови, но уште малку да ја дораснам па потоа поредовно ќе ја кратам.
   
 13. CrazyStupidLove

  CrazyStupidLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  586
  Таман ќе ми порасне, дошло време за шишање. Јас лично ја шишам 2-3 пати во годината т.е. кога веќе врвовите ќе ми бидат стварно суви. И секогаш ми ја крати ама буквално колку што ми пораснала. И пак сум на истата должина! :devil: А ако ми ја скратат помалце џабе е, оштетеното си останува. Пред две години ја шишав на секои два месеци, прво не ми растеше побрзо тоа е глупост и нема зошто да расте побрзо ако ја ишишаш, може така да ти се чини затоа што кога е многу оштетена и да порасне врвовите се кинат па изгледа ко да не расте. Не користам пегли и такви ствари, ама ја сушам со фен особено кога ќе залади малце. Сега моментално ми е над гради, сакам да ми биде малце под гради, ама стварно не знам како да го изведам тоа :?:
   
 14. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  Крати ја поретко, и кога ќе ја достигнеш саканата должина потоа ќе ја кратиш на месец/два па за брзо време ќе ги средиш врвовите. Мене таков ми е планот :)
  И мене многу ми помогна да не ми се штетуваат врвовите, тоа што откако решив да ја растам косата ја скратив рамно, не степенасто, така помалку се оштетуваат. И силиконските капки исто така помагаат многу. Првата година додека ги користев немав ниту едно расцветано влакно и откако направив пауза 3/4 месеци одма почнаа да ми цветаат.
   
 15. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  7.317
  ја шишам на еден до два месеца најмногу :) после плата.имам створено навика и веднаш закажувам на фризер.имам боб фризура и неможам да чекам повеќе од два месеца, ми се губи формата а и неможам да ја трпам долга :emo:
   
 16. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.642
 17. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  317
  Јас од мала отсекогаш сум ја носела долга косата, и мн ми е чудно кога девојчиња ми се чудат како сум ја постигнала должината...
  еднаш пред повеќе години ја скратив повеќе , негде до градите ми беше, и не можев никако потоа да си ја вратам должината. Потоа една фризерка ми го кажа она што го пиша и m2m2m2 дека најпрво треба да игнорираш што ти цвета косата и да ја постигнеш должината која ја посакуваш. Потоа ќе почнеш на два до три месеци да ја кратиш, но не како што си знаат некои фризери, да ти каже он колку треба, ( било уништено) туку да речеме, не повеќе од два сантима, односно отприлика онолку колку што ти расте...
  Инаку има коси кои се склони кон пукање на врвовите, а и ние со сите третмани кои ги правиме, фенирања, фризури,сонцето, колку и да ја негуваме, некогаш мораме да прифатиме дека пак ќе си цвета, но ако редовно почнеш малце по малце да шишаш, а должината си ја одржуваш ќе бидеш најзадоволна..
  Битно е да најдеш фризер кој под поимот малце навистина подразбира малце. ;)
   
  На Sw3et.Ang3l му/ѝ се допаѓа ова.
 18. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Отсекогаш сум сакала и сум носела долга коса, така што често шишање кај мене нема. Најчесто двапати годишно, и тоа минимално, само врвовите. Ми се има случено и цела година воопшто да не ја скратам косата. :tmi:
  Секако, долгата коса си бара многу нега и внимание, па јас со задоволство и го посветувам. Фен уклучувам се поретко, летно време воопшто. За разлика од порано, кога ја пеглав редовно, сега и пеглата полека ја исфрлам од употреба. Ја фарбам редовно, не и треба дополнително измачување.
  И така... можам да кажам дека за среќа, иако се шишам ретко, врвовите не ми се воопшто расцветани, косата не ми е оштетена. :)

  Инаку, мислам дека е најправилно на секои два-три месеци, ама со добра нега, не мора толку често.
   
 19. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Мислам дека барем на секои 2-3 месеци е убаво да се шиша косата, да се освежи влакното.
  Јас ја шишам во просек 3 пати годишно.
  Имам долга коса и жал ми е да направам некоја драстична промена, најчесто само врвовите.
   
 20. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.831
  Пол:
  Женски
  Јас после одмор си ја скратив косата повеќе од обично. Многу ми беше оштетена и сега пак ми е зошто на врвовите ми е плава( од шатирањето), а на коренот кафеава. Треба уште да ја кратам ама не ја кратам. Ќе чекам да порасне до каде што сакам па потоа ќе ја кратам, не ми е грижа дека ми е оштетена, си ставам маски и балсами и масло. Нека ми порасне цела кафеава па потоа воопшто не ја шатирам ќе си ја оставам природната. Сите различно викаат за стрижење. Јас никогаш не гледам кога последно сум се стрижела. Тогаш кога јас ќе сакам ( макар и премногу да ми е оштетена). Косата брзо ми расти па се надевам за брзо време дека ова плавото на мене ќе го нема :rofl: :rofl: :rofl: