1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На што сте алергични?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Magnolija, 3 декември 2009.

 1. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Алергија

  Мислам дека многу имаат проблеми со алергија. Јас сум алергична на некои лекови, прашина и стари хартии. Вие?
  Дали знаете некоја терапија за да се излечи било каква алергија?
   
 2. butterfly25

  butterfly25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Алергија на што? зависи... Некои алергии како осип на тело поминуваат со креми, но некои како што е алергија на полен, прашина, храна.... за жал нема лек. Тие може да исчезнат со тек на годините но и не мора. Ако си ја имаш со здравје да си ја носиш :roll:
   
 3. sexymama

  sexymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  84
  spored toa na sto si alergicna maticniot lekar treba da ti prepise tabletki , na primer Loratadin ili nekoi slicni ama sepak toa so doktor treba da vidis najubavo
  i kako sto pisa buterfly nema da se izleci samo se ublazuvaat simptomite
   
 4. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Да, користам Loratadin и за оние коишто се алергични на поленов прав и препорачувам Flixonase, тоа е спреј се прска во носот и нема да бидеш зтната, можеш слободно да дишеш :D
   
 5. ayla

  ayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  5
  и јас сум алергична на се и сешто од таа алергија ми имаат дијагностицирано дури и почетна асма :?
  алергична сум на конзервирана храна, прашина, детергенти од видот прашак, сијај, на полен поготово од липа, на мачки кои ги обожавам... ооо им нема крај на алергииве.. ми помага Лоратадинот на секоја од нив.. :)
   
 6. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  И јас користам лоратадин во случај да добиам алергија, можеш да побараш од матичниот да ти препише Flixonase :) Ни самата не знам како сум живеала без него со оваа алергија.
   
 7. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.819
  Допаѓања:
  132.021
  Jas sum alergicna na polen i toa na 26 godini mi se pojavi. Mnogu me nervira. Porano uzivav vo miris na kosena treva, a sega nisto ne cuvstvuvam, osven otecen nos :)

  Sinot mi e alergicen na domasna prasina. Osven sto site predmeti sto sobiraat prasina gi trgnav od doma, ne znam drugo sto da pravam. Prima i terapija, i ne zanm dali nekogas ke uspee da ja nadmine. Strasno dosadna rabota se alergiite.
   
 8. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  и ќе кажам по трет пат и јас сум алергична на поленов прав, јас не знам како би ја преживеала пролета без Flixonase, не треба никаква терапија само побарај од матичниот рецепта. Јас неможам да дишам во пролет и лето без овој спреј.
   
 9. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  jas minatite dve godini gi pominav site alergolozi vo drzavata nadolz i popreku i nikoj ne se najde da mi otkrie od sto sum alergicna ,a se nafrlav na lice i mi traese samo den dva,a posle kako nisto da ne bilo.Sega mi se nema odamna sluceno ama dobiv fobija od se oti mislev deka sum na se alergicna sto ima dopir so liceto(jadenje,sapun,sampon,prasina,se i sesto)
   
 10. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Мене одамна ми се јави алергија на рацете, ми направија триста тестови и испитувања, а што е причината за нејзиното појавување - не знаеа ни докторите. Одев на кожно, ми даваа најразлични креми од кои оваа последнава ми помогна многу! Конечно после 5 години можев слободно да ги намачкам рацете со помада а да немам никаков проблем. Одвреме навреме пак ми се јавува црвенило и печење на местата каде ја имав (обично после миење садови, или перење со прашок), ама откако ќе ставам од кремата веднаш ми се повлекува. Жал ми е што нема траен лек за ова, ама кога ќе се сетам какви ми беа рацете и кои проблеми ги имав - сега сум супер! :P
   
 11. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Алергија на полен што ја си ја викам алергија на пролет ми се појави и мене пред две години. Многу е без врска, затнат нос, постојано надразнето грло, чешање во грлото, кивање, кашлање дури и гушење... Хаос Се бuдиш ноќе без здив... :(
  Од терапија користам само лоратадин, вентолин и овие средства само за ублажување на симптомите - капки за нос.
  Ако има некој сличен проблем, а нашол решение некакво, некое ефикасно средство, нека пише :) Фалаа :)
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.870
  Допаѓања:
  65.857
  Пол:
  Женски
  Јас еднаш станав сабајле и дланките ми беа целите отечени, како дупли ми беа. Исто и устата ми беше потечена. Од памет се извадив. Кога отидовме на лекар ми рекоа од алергија ми било, ама не открија од што се јавила и зашто. Од тогаш ништо слично не ми се случило, да чукнам во дрво.
   
 13. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  7
  срцки за алергијата нема лек, јас имам астма и сум алергична на поленов прав, животински влакна, прашина и што ти уште не, минатата година имав голема и до сега за меен ен видена алергија тоа не беа брунчинја туку големи пликови кои многу грозно изгледаа, прифав инфузии инекции али нисто, лек за алергиите мислам нема, еве и јас користам вентолин, али тоа е не е за превентива, знаеме дека со намалуванје на имунитет се добива алергија, или јас барем така мислам, нензам ставрно и јас се трудам да донзаам несто повеќе али залудно
   
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.770
  Допаѓања:
  151.261
  Јас сум сега во тој филм и само со лоратадин се трујам,ама некако ми нема ефект...еве не помина една недела као се опоравив ама сега пак сум истата,затната.Што е најтрагично веднаш ми предизвикува внатрешна температура,а често и бронхит...Не знам што ќе правам до крај на летото,затоа што и на некои тревишта што цветаат во лето сум алергична,плус комбинација од повеќе алергии и се комплицира,нема сила доволно организмот да се бори.
   
 15. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  проклета да си, алергијо :devil: грлото ненормалнооооо ме чеша, чеша, чеша и само ме чеша :x дури развив и начин на чешање со јазикот од што не можам да издржам. лоратадинот ми помогна првите десеттина дена, и од вчера - пак :devil:

  секоја пролет иста приказна, минатото лето и бронхит фанав од течење на нос цело време и се разбира, сливање низ грлото :sweat: флисксоназето помага до некој степен, ама... не гледам голема промена :worried:

  една постара жена ми препорача да пијам чај, или зелен или од кромид, а јас никако да се наканам и да го купам. ако потрае течењето на ,,чешмава,, и чешањето на грлото, жими се, ќе варам кромид дома :?:
   
 16. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  Незнаев каде да ја отворам темава па еве тука :D
  Јас сум алергична на смоки :^) :D
   
 17. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  На смоки :^) како така? Јас обожавам смоки, а не сум алергична на ништо.
   
 18. akita

  akita Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  24
  na komarci
   
 19. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  na edna persona :emo: ama u prav smisol sum alergicna :emo: nemozam da ja smislam :envy: znaci skroz me poremetuva i nemozma da si pomognam. prvo mi predizvikuva blaganervoza, za 10 minuti me vadi od takt, za 20 gubam kontrola a narednite 2h me boli glava i nemozma da si prostam zasto i dozvoluvam da me nerviraaaa.....i uporno ucam da i odkuliram.....uf.....ke naucam kaj i da e... :emo:
   
 20. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  na prasina :puke: