1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неверство од аспект на оној кој изневерува

Дискусија во 'Брак' започната од WildMk, 7 јуни 2020.

?

Дали некогаш сте изневериле?

  1. Да, во врска

    89 глас(а)
    38,2%
  2. Да, во брак

    13 глас(а)
    5,6%
  3. Не, никогаш

    131 глас(а)
    56,2%
  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Точно, има општ-прифатени норми за моралност.
    Ама, пак ќе речам: Сите имаме различен концепт за моралност.

    Според мене е неморално, она што е на штета некому.

    Изневерувањето(лажењето) штети, апро-по е неморално.

    Но тоа не значи дека сум јас супер морална, и своите принципи сум ги кршела.
     
    На *Amethyst*, Роберт 7 и tijanana им се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Кои страни ги следиш, затоа што навистина ретко сум ја среќавала. :?:
    Книгава е најверојатно најдоброто нешто што го имам прочитано претходната година и е книга која секоја жена мора да ја прочита, посебно ако барем малку се има сретнато со феминистичка теорија во животот.
    Инаку читам јас еден куп, се повеќе nonfiction, ама од било која тематика, од психологија, до медицина, до политика, па ако имаш предлози некои за книги што ти оставиле впечаток - слободно сподели.

    И оваа исто така е добра книга на некоја таква тематика, иако The Gift of Fear Ми остави поголем впечаток
    http://93.174.95.29/main/7AF333DB8F5C1C60BB7D40CCACEB9417
     
    Последна измена: 8 јуни 2020
    На *Amethyst*, tijanana и WildMk им се допаѓа ова.
  3. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Нема безгрешни, сите сме прекршиле и погазиле некои принципи во одредени фази во животот. Поентата е да се исконтролираме да не наштетиме и на други, но и пред се себеси. Тој емотивен товар знае многу да затежи на моменти, а сме го накалемиле погазувајќи нешто во кое 100% сме биле сигурни дека нема.
    Исто и со изневерувањето, има класификации, спонатано неверство, планирано започнато со тенденциозен флерт кој не е и така безопасен како што делува.
    Ама има многу буквално многу за дискусија на оваа тема, затоа што различно поимаме многу нешта.
    Ете сигурно има и примери, особено машки кои не се осеќаат доволно опуштени да дискутираат на темава за неверство во брак, зошто, како се случило. Еве и жена нека е отворено да продискутира за тоа. Никој не сака да е осудуван кога споделува нешто ептен интимно, лично.
    А добро би било да се сподели, олесни емоционалниот товар. Ама нека остане на лична одлука кој што би пишал и до каде би се отворил на темава.
     
    На *Amethyst*, Роберт 7, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Да, има градации. Ама ете за членот погоре што пишувак СЕКОЈ флерт е изневерување.
    Има вулгарни луге, можда сум пристрасна сега, ама мажи углавном, што кога изразуваат "наклоност", буквално им се превртуваат црева на луге што слушаат. Комбинирано тоа со општествена моќ, функција, ги прави недопирливи за санкција и своите грозотии ги тресат катадневно. Повеќето знаеме некој таков...
    Па сексуално исфрустрирани сподоби, што отворено може ништо нема да речат, ама зад грб се исто огавни колку другите.
    Има и луге кои ради љубоморен партнер , мора на "јајца да газат" оти дома ќе ги чека драма. Овие се екстремните примери.
    Не значи дека ако за некој мислиш дека е згоден/а, убав/а, дека автоматски немаш контрола или дека си во неуспешна врска. Или дека нон стоп се прашуваш " шта би било кад би било".
    Тоа е. Живот..што би рекла Маца Плевнеш8)
     
    На Chantal, *Amethyst*, Роберт 7 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Мене она што ме интересира во поглед на неверството, ако подолго време изневерувате со иста особа, како не ви се јавуваат емоции, за со повеќе партнери за еднаш два пати разбирам, ама има луѓе кои безразлика дали се во брак или врска и извенеруват со само една личност тоа некогаш и години трае .
     
    На hermosa, *Amethyst*, Роберт 7 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Има и такви случаи во кои се развиваат чувства, па неверството преминува во паралелна врска.

    И мене ме интересира како изгледа да живееш два паралелни животи.
     
  7. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Да изневериш значи дека немаш никаква почит кон партнерот, не би простила неверство и не би изневерила, како тинејџерка прва/втора средно сум имала флерт ситуации вон врска но како созреваш сфаќаш дека тоа е крајно дебилно и партнерот не го заслужува тоа ако сакам нешто со друг, ќе раскинам тогаш само можам да бидам на чисто.
     
    На cresa-jagoda, Mami3, Broken♡ и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Најверојатно се одлични актери, доколку долго време успеат да играат така.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Знам за случај на маж кој викенди ја носеше другата жена која не беше мажена на шетања со големо друштво, а официјално на летен одмор со истото друштво си ја носеше жената со децата, потоа и со внучињата. И се случуваше по грешка некој од друштвото на жената да и се обратеше со имево на другава жена, таа не реагираше на тоа, си одговараше како кон неа да се обратиле. Мажот имаше паралелен живот за кој сите знаеа, па претпоставувам и сопругата. На некои споружници не им пречи тоа, се е ствар на договор меѓу нив. Ама и мое лично сфаќање е дека не може да се има паралелен живот, а да не се знае за тоа кај нас. Не сме Америка каде прават документарци за вакви луѓе кои успешно менаџираат и кријат врски со повеќе жени, дури и бракови со сопруги во различни држави. Па после кога ќе ги откријат одговараат за полигамија.
     
    На Broken♡, Independent Girl, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Неверство зад грб е нож со три острици. :)

    Научете да бидете квалитетни луѓе и да се почитувате себе. И никогаш ниту под разно да не прифаќате вакви жртви и компензации. Простување никогаш.
     
    На piksooki, Nausicaa, Snow-Star и 11 други им се допаѓа ова.
  11. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.092
    Пол:
    Женски
    Toj/таа што изневерува во брак,мислам хронично,тековно,редовно нема да пиши.
    Не за да мислиме дека е светец или светица,али знае дека некои ќе го нападнат па нема потреба да се објаснува тука.Мое мислење.:)

    Јас не сум изневерила.
     
    На Broken♡, Роберт 7, tijanana и 3 други им се допаѓа ова.
  12. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.441
    Пол:
    Женски
    @WildMk Еве ти која прва излезе со тоа дека имате отворен брак но, пред да се случи тоа тој договор, ти прв пат во животот кога си направила прељуба како се чувствуваше?
    Можда имаш спомнато ама не ми текнува.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Па да, зафатени се со варање и прикривање, не се замараат со форуми. :rofl:
     
    На Роберт 7, WildMk и renata77 им се допаѓа ова.
  14. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Јас сум изневерила. Два пати. Две различни личности. Од иста причина, психичко малтретирање.
    Првиот пат беше негде на 18 години. Долга прва врска, тој повозрасен со планови за брака, јас дете кое тек почнува да живее. Почна да ми брани да излегувам со другарки, па почнав да го лажам дека сум со мајка ми или татко ми негде. Запознав случајно друг, почнавме да пишуваме и излеговме. Се гледавме некое време. Па прекинав со двајцата истовремено.
    Вториот пат бев повозрасна, а врската мене ми беше утеха во обид да заборавам друг. Но, дечкото постојано ме туркаше во неверство. Секој втор збор му беше за тој кој се обидував да го заборавам, као прва прилика би му се вратила и сл. Па дека ќе ме убиел ако сум го изневерела, па не можел да живее без мене... Од друга страна, ме труеше со неговите домашни проблеми ко да се најголеми на светот при што од стрес се разболев. Небитно, многу ми беше напорна врската. Една вечер излезена со другарки го сретнав овој кој се обидував да го заборавам и се смиривме. Едноставно повеќе не му се ни јавив на другиов.
    И ниту во една секудна не сум се покајала. Сум го правела тоа што срцето ми го наложило. За мојот живот јас одлучувам. Факт е дека ако некој доволно сакаш нема ни да помислиш на друг. Но, во моиве случаи љубовта избледе. И двајцата ја убија со однесувањето.
     
    На sagittarius57, Summer16, Broken♡ и 8 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Пишав веќе на темава кога, како и зошто сум изневерила.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Eдноставно ти одговара т.е на двајцата ви одговара тоа што го имате, ти дава тоа што ти треба, дома си имаш тоа што ти треба така... Чувства секако се развиваат, но под "чувства" не се подразбира само заљубеност и готово го оставам другиот.
    Во врска со моралот кој го спомнав погоре и имаше коментари како за некој едно е морал за некој друго, во темава мислам дека е конретно - прељуба=низок морал не знам како некој поинаку би ја гледал прељубата. Секако дека една страна е повредена (дури би додала дека и двете страни ка крајот се повредени)
     
    На Роберт 7, hermosa, Izaabella и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Не мора да штети, ако никој не знае:lol:
    Имав една пријателка, велеше- ако те фатат во прељуба, негирај. И инфлагранте да те фатат, пак негирај:tmi:

    Во браков, не сум стигнала до таму да знам:D
     
    На Neodlucna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Biljarkata негирање под обавезно! НајМОРАЛНО :D
     
  19. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tijanana

    tijanana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    @WildMk сега ја проверував домашната библиотека и да се коригирам книгата на која мислев каде што прочитав дека неверството може да поттикне поблизок однос кај некои парови е:
    mars_venera_soba.jpg
    Инаку има многу интересни поглавја, меѓу нив и седмото во кое објаснува дека во врска/брак за да не се изгуби интересот еден за друг помеѓу партнерите, најдобро е мажот да не се осеќа отфрлен, а жената да не се осеќа несакана и несфатена, а тоа се постигнува со отворена комуникација за сексот и околу преземање на иницијативата за него. Малку повеќе во спојлер:
    image1.jpg image2.jpg
     
    На *Amethyst*, thequeen95 и WildMk им се допаѓа ова.