Неверство – да се прости или не?

Дискусија во 'Врски' започната од Karma, 24 јануари 2010.

?

Би простиле ли неверство?

 1. Да

  409 глас(а)
  20,3%
 2. Не

  1.601 глас(а)
  79,7%
 1. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  17.929
  Пол:
  Женски
  Теси да ми ви кажи нешто, може?
  Колку и да е неверството лоша работа (а е), тоа е само еден од начините на кои партнерот може да покаже непочитување кон вас и кон заедницата којашто сте ја создале.

  Не простувајте непочитување, независно од начинот.
  Дали е тоа лош однос кон вас, блиските, ве комплексира на каков било начин, ве присилува да носите, зборувате и правите нешта коишто не ги сакате, ви ја гуши самодовербата, позитивната енергија, или пак, води паралелен живот.

  Оти верувајте има и ситуации кога човек е толку разочаран што вели „камо проблемот да беше тоа“.
  Немојте да бидете потолерантни одошто сметате дека партнерот би бил кон вас, никој на светов не ја заслужува таа жртва.
   
  На Havana!, Stark, honey.11 и 22 други им се допаѓа ова.
 2. Ikickabebusce

  Ikickabebusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  3.142
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно не! И да му простам нема да имам повеќе доверба во него.. :u:
   
  На mileystar, anaja1, P.S.love и 3 други им се допаѓа ова.
 3. BrainDamage

  BrainDamage Нов член

  Се зачлени на:
  17 мај 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Машки
  Никогаш
   
  На mileystar, anaja1, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. badbunnyluv

  badbunnyluv Нов член

  Се зачлени на:
  24 мај 2019
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Ми треба размислување од некој кој изневерил или пак бил изневерен, а ја продолжил врската. Прашањето е: Да ли постои љубов после неверство, да ли може да се врати довербата и се' да биде како порано?
   
  На Cacii123, Octavija, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Maša8

  Maša8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2018
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  338
  Пол:
  Женски
  Искрено, се ценам себеси доволно за никогаш да не простам на никој такво нешто.
   
  На anaja1, mileystar, Keiner и 10 други им се допаѓа ова.
 6. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.126
  Допаѓања:
  16.334
  Пол:
  Женски
  Јас да ти кажам . Бившиот ме изневери . На почеток бев бесна и не му простував . Подоцна му простив , но никогаш повторно не бев со него . Значи , му простив за да мене ми биде чиста совеста и да продолжам напред со својот живот со новиот дечко , не за да бидам повторно со бившиот .
  Никогаш не би продолжила со личност што ме изневерила . Колку и да се кае , колку и да ме моли , колку и да ме сака - ќе ме изгуби .
  Ако некој те сака искрено , и дрогиран да е нема да те изневери . Знам по себе си . Сум била пијана во друштво од 10 машки од кои 4 ми се пуштале . Со ниеден од нив не излегов . А можев . И дечкото ( сегашен сопруг ) немаше ни да дознае дека сум излегла со некој . Совеста не ми даде . Љубовта кон него не ми даде . И добро е што не сум го направила тоа .

  Значи , прости . Но , не продолжувај со таа личност понатаму . Црвот ќе те јаде . Барем јас сум таква . Би станала стражар кој ќе му виси ден и ноќ над глава . А тоа верувам не го сакаш . Довербата најлесно се губи , а најтешко се добива . Затоа , треба да биде ценета .
   
  На hristinss, Witchy-style, Blue.Sky и 18 други им се допаѓа ова.
 7. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.825
  Допаѓања:
  28.883
  Пол:
  Женски
  Во врска не би простила, би се разделила без размислување... а во брак не знам.... би размислила добро пред да се разделам
   
  На anaja1 и Elisabeth им се допаѓа ова.
 8. elvittta

  elvittta Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  210
  Пол:
  Женски
  Никогаш не би простила. Чим дојде до такво нешто не се мислам, прекинувам и нема назад.
  Ако простам нема да ја имам таа доверба што сум ја имала и нонстоп ќе се сомневам и за најмала ситница.
   
  На Anushka555, anaja1, Keiner и 6 други им се допаѓа ова.
 9. Keiner

  Keiner Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2018
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  421
  Пол:
  Женски
  Ниту сум изневерила а ниту пак ме изневериле. Но едно ќе ти кажам ако имало љубов немало да има неверство.
   
  На Brinetka, piksooki, anaja1 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.021
  Допаѓања:
  8.560
  Пол:
  Женски
  Насилство и неверство се нешта за кои не сакам да дискутирам дали треба да се простат.
  Можеш да бараш и илјада изговори за кои сметаш дека се доволно добри да си ја оправдаш ситуацијата, ама ни најголемите атрибути, ни најпијаните ноќи, ни најголемите кавги не се доволно вредни да ја уништат љубовта и сѐ да падне во вода.
   
  На Cacii123, Peperutce1115, Anushka555 и 5 други им се допаѓа ова.
 11. tatjanasakalieva

  tatjanasakalieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  645
  НЕ простувам. НЕ се познаваме повеќе.
   
  На cresa-jagoda, Maša8, Keiner и 2 други им се допаѓа ова.
 12. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  7.646
  Пол:
  Женски
  Не простувам
   
  На cresa-jagoda и Alisa22 им се допаѓа ова.
 13. (:strawberry:)

  (:strawberry:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  802
  Кој те изневерил еднаш, ќе го направи тоа уште еднаш.
   
  На Feminka22, cresa-jagoda, Octavija и 2 други им се допаѓа ова.
 14. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  5.184
  Пол:
  Женски
  Не би простила никогаш.
  А дали ќе изневерува пак или не, нека му ја мисли таа после мене.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. M&L89

  M&L89 Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Машки
  Од машка страна никако!
   
 16. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.863
  Допаѓања:
  16.217
  Пол:
  Женски
  А шо женското ако вара демек опростено треба да е?
  Која контрадикторност
   
  На candy.cane и Keiner им се допаѓа ова.
 17. Roxy1991

  Roxy1991 Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Ni od maska ni od zenska toa ne e opravdyvacki dali na maskoto mu seta gazot ili na zenkoto i mrdka opaskata, sepak da vi kazam od licno iskustvo mojot decko bivsi decko pri sekoa prilika dodeka odev treeta smena na rab on i mojata drugarka izleguvale se zabavuvale nz ti so use ne. Pa duri eden period i javno izleguvale so izgovor deka se samo prijateli no toa mene mi stana jasno deka ina nes megju niv. Si zemav den od rab za da gi sledam moze e smesno no morav da bidam sigurna vo svoite somnezi i navistina bilo taka sedea vo eden restoran kade so ne e na mn promentno mesto i sedev vo kola cekv dodeka ispadnat minese vreme no poslem pocnav da gi sledam povtotno otidoa na zatskrieno mesto ne se dobliziv za da ne ispadnam.primetliva i mu zvonev na mobilen ama tipot nedostapen bese dolgo vreme duri kasno od nokta mi vrati poraka deka ne go videl telefonot zaspal i narednata den mu ostaiv govorna poraka deka go sledev do finisot do kaj so se skija sekade go blokirav zamislete probuvase da me ubedi deka ne e taka ama se razdelivme i na kraj se si prizna deka sonea imal dolgo vreme iskri si se dopagjale eden so drug i vise bese kraj a jas od koa si fanav decko probuvase da me skara mi se zakanuvase so li use ne za toa otbarajre oci za se vo zivotot
   
 18. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.978
  Допаѓања:
  38.382
  Пол:
  Машки
  Не го разбра, ако жената вара никако да не се прости, а мажот ако вара нема везе машко е. Ти текнува:doh:
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. M&L89

  M&L89 Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Машки
  Кажано беше машка страна, вие ќе си се изјасните.

  Неверството го свакам ептен лично и може да има последици, ако сака со друг нека каже а не будала да те прави!
   
 20. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.863
  Допаѓања:
  16.217
  Пол:
  Женски
  Па и треба да си го сфатиш искрено.Чим те вара бате, не си добар у тоа што го правиш :devil:
   
  На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.