1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неверство – да се прости или не?

Дискусија во 'Врски' започната од Karma, 24 јануари 2010.

?

Би простиле ли неверство?

  1. Да

    476 глас(а)
    19,3%
  2. Не

    1.984 глас(а)
    80,7%
  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Може да се случи да почувствуваш хемија со некој што не е твојот/та партнер/ка , но во таква ситуација , неверството не треба да биде опција . Во таква ситуација , најдобро е да се разговара со партнерот во четири очи и со отворени карти , и да расчистиш со моменталниот партнер , па да бркаш други .
     
    На AgentGinger и WildMk им се допаѓа ова.
  2. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Да расчистиш со моменталниот партнер како да е тој предмет. Па мож, заш да не. |-)
     
  3. Mêdêñâ_26

    Mêdêñâ_26 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Па сигурно тоа е подобро отколку да му набиваш рогови константно ;) .

    Не зборувам на памет , сум била изневерувана повеќепати , од различни дечковци , и искрено , многу неубаво е чувството кога ќе дознаеш од трето лице :| . Јас кога дознав , мислев дека роговите ги носев цела година :| .

    П . С . Многу е полесно да седиш на две столчиња . Треба да се има м*да да се признаат чувствата во 4 очи , а тоа не секој го има , па затоа и доаѓа до неверство .

    Јас никогаш не сум , и не би изневерила . Подобро ќе раскинам ( во мојов случај , ќе се разведам ) со чиста совест , отколку да му набивам рогови на дечкото ( сопругот ) секој пат кога ќе почувствувам хемија со друг човек .
     
    Последна измена: 14 декември 2020
    На AgentGinger, tina2018 и honey.11 им се допаѓа ова.
  5. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Таа хемија е нешто привремено и безвредно во споредба со она што е твое (сопругот).
    Ако се препуштиме на моменталните т.н. хемии, постојано ќе бидеме во префрлање од едни врски во други.
     
    На Titanium 2 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    За тоа постои отворен брак . На тема неверство во брак , мислам дека најчесто изневеруваат луѓе што не се баш задоволни од партнерот , но немаат храброст да го кажат тоа и да го решат проблемот со заеднички сили , па се препуштаат на првиот со кој ќе почувствуваат хемија ( ова е мое мислење ), и не е во ред секако , но уште полошо е набивањето рогови на партнерот . Тоа е многу ниско и сељачко според мене . Подобро кажи отворено што е и како е , разговарај со оној на кој еднаш си му ветил верност и заедно побарајте го решението кое ви одговара на двајцата , а не веднаш да скокаш во кревет со трета личност . Тоа е мизерно . Биди џентлмен и отвори ја душата пред партнерката . Исто важи и за жени . Бидете дами и кажете што ве мачи . Ако бидува , бидува , ако не постои разделба , и секој по свој пат . Кога се работи за врски , особено подолги , знаеш како е кога прв пат излегуваш со дечко/девојка , па мислиш дека тој/таа е совршен/а и дека нема ниту една маана . Е така е и кога изневеруваат . Мислиш дека си заљубен во трета личност , и ако таа личност сака да е со тебе дури и ако знае дека си во врска , тогаш доаѓа до шит .

    Затоа е најдобро да разговараш со партнерот , а не откако ќе изневериш да се сетиш на оној што ти е поддршка и се во секојдневието .
     
    На Milobebence, cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  7. motojlo

    motojlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2020
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    354
    Не би простила. Многу тешко стекнувам доверба и ако ја изгубам повеќе не може кон тој човек да ја вратам. Без разлика дали се работи за дечко или за другар/ка и без разлика дали ќе ми ја изневери врската или пријателството. Ако ми е другар и ако се извини би простила, но нема да го гледам како порано, ќе се оддалечам.
     
    На pikabu5, hermosa, tina2018 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. DenicijaNaPetre

    DenicijaNaPetre Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2020
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    520
    Љубов не е љубов ако боли. Љубовта не боли. Ниту во вистинската љубов има простор за неверство.

    Никому не би му го пружила задоволството да ме прави своја марионета и со самиот чин на неверство да ме понижува!
    Затоа, никогаш не би простила!
     
    На AgentGinger, Campanula, pikabu5 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
    Незнам. Али тешко е за оној кој што е изневерен.
    За среќа не сум изневерил и не сум изневерен.:)
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cacii123

    Cacii123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Познавам еден пар што долго време се во врска можеби 3 4години, за тие години се имаа изневерено меѓусебно и мислам дека знаеа и двајцата и дознав дека отишле во црква и се заколнале таму дека од тој ден повеќе нема да се изневеруваат меѓусебно и еве сеуште се заедно. Чудно ми е малку затоа што прв пат слушнав тогаш кога дознав за ова.
    Ваше мислење, дали мислите дека би опстанала таква врска?
     
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Тоа не може да се знае вака од страна.
    Кај мене има случај, девојката го вараше дечкото па он дозна, па после он ја вараше па и раскуна зошто сакал да проба со друга.
    По некои месец дена се смирија, беа во врска уште 4-5 години, се венчаа, купија стан и живеат ок.
     
    На Milan444, hermosa и Cacii123 им се допаѓа ова.
  12. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Буквално секој човек е приказна за себе, не може никој од нас да гарантира нешто за туѓа врска. Додуша, ни самите партнери во една врска не можат 100% да си гарантираат било што во животот. Од моја перспектива, ако имав ваква врска, немаше да опстане после првиот сомнеж или доказ за изневерување, од било која страна.
     
    На CrazyGirl15, cresa-jagoda, Emotional123 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Го немам тоа право да кажам дека буквално во секоја врска, брак или комбинација која оди накај врска постои изневерување. Но, жив сведок сум за секој втор човек од мојава околина (а доста е широк спектарот од профили на личности) дека е бил изневерен или изневерил.
     
    На WildMk, t.a.m и Ambitious им се допаѓа ова.
  14. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Napisav veke vo edna druga tema.Verojatnosta deka partnerot povtorno ke ve izneveri e 350% spored nekoi istrazuvanja.A i koja e poentata koga posle toa ne e nisto isto ?Duri mislam deka pagate vo negovite oci i ednostavno mu davate sloboda pak da go pravi istoto kao ti izneveruvaj a jas ke ti prostuvam.Makes no sense.
     
    На cresa-jagoda, Lavender4, Осе и 2 други им се допаѓа ова.
  15. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.312
    Пол:
    Женски
    Прекрстување веднаш со таква особа , или оди или не оди
     
  16. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Ako dobile i nekoe duhovno sovetuvanje so toa ,ima smisla.Mislam deka vo nasava sredina barem toj duhoven aspekt na vrskata/brakot e zapostaven.Lugeto namesto da se obratat na bracno sovetuvaliste ili kaj svesteno lice koga ke nastapi kriza trcaat vo tug krevet ili onie sto imaat malku hrabrost vednas na advokat.
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.836
    Пол:
    Женски
    Додека бевме дечко и девојка не ни помислував ако ме изневери да бидам со него, дури и во брак да сум без деца исто не би останала.
    Ама сега со дете реално прво на него помислувам, маж ми доколку ме изневери никогаш не би можела да го сакам, затоа што јас по природа сум,, дива'' поретко емоции искажувам ама дела многу. И знае и тој самиот дека кога сакам, сакам со цела душа ама ако ме повреди на било кој начин, ќе останам поради детето само со него, а тој од тоа најмногу се плаши.
    Најверојатно и чувствата ќе ги снема на 0, а откако ќе пораснат децата во независни и самостојни и ќе го напуштам, ама додека се мали децата не би можела искрено да му го скршам на син ми срцето. Тој многу е приврзан со нас и досега имаме љубов и мир меѓу нас, ние дури никогаш пред него не се караме,па и насамо немаме некакви си кавги освен тоа ако се смета јас кога сум во ПМС :$ а искрено син ми за кавга го смета тоа што кога со маж ми нешто на смирен тон си укажуваме во нормален разговор на грешки во работата.
    Многу е различно без деца и со деца, е сега многу е различен и начинот на повредениот како гледа на работите, искрено јас децата си ги ставам пред себе, освен ако се работи за психичко и физичко малтретирање.
     
    На tina2018, Iva2020, Bezobrazna01 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Затоа оние кои не се во брак треба мнооооогу добро да размислат што се' инволвира стапување во истиот.

    Не е само:
    Ќе си се земиме, свадба ќе си прајме, ќе напрајме ваква торта, онака ќе ја декорираме салата, па ќе си се преселиме онаму, ваков регал ќе си наместиме и онакви теписи.
    Па на само ќе сме и по цел ден.. ќе се клецкаме и галиме и гушкаме и гледме филмови, кога сакаме, секој ден!

    То е медот.
    Лајната се после.

    Посебно, кога ќе стасаат деца.
    Повеќе не е битно што вие сакате, туку од што има потреба детето.
    И да останиш во лош брак и да се разведиш, има последици.
    А никој, ама никој на светот не може да гарантира дали вашиот брак ќе биде успешен.

    Предлагам, да поживеете со партнерот пред брак.
    Многу убава перспектива дава за животот во него.
     
    На Milobebence, cavalli, christinnn и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Не би простилс неверство,ако има еднаш ќе има и втор пат.
     
    На cresa-jagoda, Đanaa18 и hermosa им се допаѓа ова.
  20. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.272
    Пол:
    Машки
    Зависи од контекстот хах
     
    На Bezobrazna01 и Crna Dama им се допаѓа ова.