1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неверство – да се прости или не?

Дискусија во 'Врски' започната од Karma, 24 јануари 2010.

?

Би простиле ли неверство?

  1. Да

    476 глас(а)
    19,3%
  2. Не

    1.984 глас(а)
    80,7%
  1. Inana123

    Inana123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Бевме дечко и девојка околу 3год, па бевме свршени. Со сите салтанати, чуда, частење, кажување на сите.. И по некое време дознав дека ме изневерил и пази :!: не со една, не со две него со четири различни девојки (Не знам дали мислеше дека се свршивме дека ќе му простам?). Нормално му фрлив прстен и си заминав. Другарките место да ми дадат поддршка ми рекоа срамота било што сум ја прекинала свршувачката. Ех, секое чудо за три дена па така и ова. Не, не е ама ич срамота да си се ставам јас на прво место и да не дозволам да бидам погазена.

    После година дена се сретнавме со мојот сопруг, имаме голема љубов, слога пред се, голема поддршка ми е за се во животот и сум многу благодарна на себеси што така постапив. Да му простев тогаш не знам каде би била денес и во каква ситуација.
     
    На BrainDamage, Kaja991, Annath и 43 други им се допаѓа ова.
  2. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.656
    Допаѓања:
    20.946
    Пол:
    Женски
    Не би простила, никогаш.
    Јес да, секогаш важи она правило никогаш не вели никогаш, ама познавајќи се себеси колкаво злопамтило сум и за најмали работи, не па за нешто вакво, не би можела да ја продолжам таа врска. И да му простам, шо е ептен тешко остварливо, ќе му го набивам на нос тоа секој ден. Батали таква врска.
    И второ, не ви е гадно да легнувате повторно во ист кревет со некој што ви бил неверен? :?:
     
    На deskarada, Ladyy*, Aschenputtel и 8 други им се допаѓа ова.
  3. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    Може да не дознаеш НИКОГАШ дека си била изневерена. Прочитај погоре неколку мислења како некои од членкиве не знаеле, па затоа и не треба да се пресекува така, барем јас така би постапила. Тешко да знаеме дали некој е верен или неверен.

    Додека не си сигурен во нешто, џабе се претпоставките и сомнежите.... само докази да имаш за да бидеш сигурена дека ти бил некој неверен.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Требало да им речеш за вас го оставив, да не останете немажени. Штом ви е арен земете го, па нека ви набива рогови, а вие гответе му, перете му, чистете му, чувајте сами деца...
     
    На SexiLy, Saren petel, _Monroe и 14 други им се допаѓа ова.
  5. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.656
    Допаѓања:
    20.946
    Пол:
    Женски
    Епа сигурно нема да гледам на гравчиња дали сум папала превара или не.
    Пишав ако си сигурна, ти признал, си фатила на дело или си дознала некако поинаку.
     
    На pamelche, Herrera, mode-kristina и 4 други им се допаѓа ова.
  6. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    Додека да се осигураш дека е неверен, значи ќе си легнуваш со неверникот...

    Одговорот е ДА, додека не дознаеш. Безразлика дали се работи за маж/жена.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Немам гласано на анкетата, оти не знам.
    И не сакам да дознаам.
     
  8. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Мислам имав пишано, ама пак ќе пишам.
    НЕ, секој знае што прави.
     
    На Lily. 04, LoneWolfGuy и Arjanit2021 им се допаѓа ова.
  9. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.247
    Пол:
    Машки

    A kako bi bila ti izneverena, koga si vo otvoren brak?
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Исто како во 'затворен'.
    Ако те лажи некој и ти прави работи зад грб, ќе ти ја изневери довербата.
     
    На Summerbaby, hermosa и Stark им се допаѓа ова.
  11. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    А што ако заборави да ти каже. Дознаеш од друга личност. Се рачуна како неверство? Сериозно прашувам. Ете ни крив ни должен, има секс со друга, планира да ти каже, ама се зафаќа со нешто друго, изумува, денови течат, ти дознаваш, ќе се налутиш или не?
     
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Да, ќе се налутам.
     
    На hermosa и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  13. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Според мене не е паметно да се прости неверство, но зависи од околностите. И најглупи ми се оние причини за простување неверство основани на работи као не бил виновен само неверникот... Као јас не му обрнував внимание, јас не сакав секс, јас малку бев лоша, па он за да ме свести ме изневерил. Тоа е глупост, ако си во здрава врска ќе те седне со муабет ќе те свести. Ако не оди ќе раскинете. Зошто да те изневери? За да ти ја сруши самодовербата? За да ти набие комплекси?
     
    Последна измена: 12 јуни 2021
    На GirlLove, Traveler91, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.082
    Допаѓања:
    3.078
    Пол:
    Женски
    Зависи од мн фактори. Има и бракови кои функционираат со стабилни швалери и швалерки. Јас би простила еднократно неверство кое било чисто заради секс, ама емотивно неверство макар и да немало ништо сексуално меѓу мојот дечко, маж и слично - е мн за размислување. Маж како маж, ке се понуди некоја - ке оди. ке си заврши работа и ќе му се врати на жена му. Пијан бил, му се врткала околунего. Ама емотивно - не простувам. Мажите имаат секс некогаш како забава, исто како кога пијат пиво. Исто важи и за обратниот случај, со жените. Инаку, бившиот маж ме изневерваше, ама не се разведив заради тоа. Времето на пеглање врви, само што кога тоа време ќе помини, се гледа дали бил бракот чисто на секс основан, или пријателство.
     
    На Emilija97mk и mira.mira им се допаѓа ова.
  15. Mornar

    Mornar Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2021
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
  16. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Тоа маж како маж,како оправдување не ми држи вода. Дали само затоа што е маж и му се може значи дека треба да прави што сака ? Или треба да се извлече со тоа затоа што не бил као свесен дека се случува ? А и каков е тој маж кој штом ќе згусти решението го бара во туѓ кревет или изневерува од хоби ? Додуша има се и секакви примери и не можете да знаете додека не се најдете во таква ситуација. Не знам ама едно знам додека наоѓате оправдувања и ‘разбирање’ за изневерувачот се дотогаш ќе се повторува истиот циклус. За жал денес , со изместениве вредности, многу бракови се одржуваат сомпомош на некој/а трет/а или четврт/а.Која е поентата на таков брак ? Е тоа е веќе друга тема.
     
    На Orthophill, Bezimenka90, ane.bella и 8 други им се допаѓа ова.
  17. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.356
    Пол:
    Женски
    Сериозно во 21ви век сеуште се дели кој што смее и не смее според пол? Океј, знам дека е сериозно. Ама доста е.
    Маж како маж.. Не! Не секој маж ќе легне со секоја.
    Како што има мажи кои би легнале со било која има и жени. Како и обратно. Има и жени и мажи кои не изневеруваат.

    Конкретно на темата, не знам дали треба да се прости. Реално, има различни ситуации. Секако дека за неверство не постои оправдување, сепак не би можела да кажам како ќе реагирам, посебно не можам да кажам дека никогаш не би простила. Ако нешто научив во животот, тоа е никогаш да не велам никогаш. Досега се ми се одби од глава.
     
    На Bezimenka90, andrejko82, bittersweet и 19 други им се допаѓа ова.
  18. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Молам? :|:worried: Дали тоа добро читам ?
     
    На Bezimenka90, tinka-mace, Traveler91 и 15 други им се допаѓа ова.
  19. Dandra

    Dandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2020
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    763
  20. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.412
    Пол:
    Женски
    Mislenjevo kako od baba mi da e. Abe mazh e normalno da izneveri, ke se iznervira i da te udri ke pokjutish.
    Abe nema mazh zhena, neverstvo e neverstvo i ne se prostuva i tochka. Ne me interesira dali bilo samo za seks ili i emotivno. Pijan bil hahaha kakov ochaen izgovor. Ko ke si pijan ne te fakja amnezija deka imash zhena doma pa ajde pijan bev i zaboraviv i zatoa izneveriv.
     
    На Bezimenka90, tinka-mace, andrejko82 и 22 други им се допаѓа ова.