1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неверство – да се прости или не?

Дискусија во 'Врски' започната од Karma, 24 јануари 2010.

?

Би простиле ли неверство?

  1. Да

    476 глас(а)
    19,4%
  2. Не

    1.979 глас(а)
    80,6%
  1. SexyDarling

    SexyDarling Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    211
    Мислам дека не би била доволно силна да простам неверство, тешка тема на која нема едноставен одговор. Јас можеби не би можела, но од друга страна можам и да ги разберам тие кои решиле да простат. Приказната никогаш не е црно - бела. Некои можеби и се, но не сите.

    НО, Чудо Големо ако загледам некој или ако загледа некоја. Очите се за гледање што би рекла мајка ми, ај сеа да мижиме? 8-|
    Допирна точка нема неверството - физичко/емотивно или какво и да е со тоа дали те привлекол некој/а што си го/ја видел.
    Trust issues ли се, што ли е.. Човечки мозок е сигурно, некогаш самите мисли одат некаде неконтролирано и тоа е најнормално, затоа однесувањето и постапките можеш да си ги контролираш. Море и намерно да помислиш. Таман работа да се откажуваме од врските секогаш кога ќе помислиме дека некој е привлечен и би го 'онаделе', I mean |(
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lici1

    lici1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Vo zagleduvanjeto ili vo mislite ne e neverstvo neverstvo e koga ostavas zena ili maz so deca i ides so drug ili druga mene mi se sluci toa i ne mozam da prostam podobro da se razdelam otkolku da trpam i sekoj so svojata karma ke si tera a ke mu se vrati eden den ama kasno ke bide togas
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Bi ti bilo Ok i devojka ti da go izmeri nekoj tip ...od toa kakvi oči ima ....pa do ' prednica' i pozadina...? Ne neli...? Site sme mnogu otvoreni, emancipirani....otvoreni vrski , brakovi ,akka moderno izneveruvanje....se dodeka ne ni dojde doma ili na kožata....koga si so nekogo lojalnosta ti e must...a toa znači selfcontrol na mislite i na postapkite posebno...ako ne produži dalje ..otstrana gledano toa kršenje vrat po drugi, merenje prednica i zadnica e taka degutantno da nemam zborovi...a zamisli kako i e na ličnosta do tebe koja avtomatski pomisluva 'ne sum mu dovolna'...i ne nemoj da se vadite so toa maži sme, ni se može vo prirodata ni e....ne da se bide homosapiens znači selfcontrol ...ako ne odi po se što e na dve noze....
     
    На Willbeokay му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не е изневерување отворена врска/отворен брак.
    Изневерување е ако не знае партнерот што правиш.
    Ја изневеруваш довербата што ја има во тебе.
     
    На Ljubova, Dudo и lici1 им се допаѓа ова.
  5. Dudo

    Dudo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Машки
    Се согласувам, се е ствар на договор.
    Кај нас е лошо тоа што ретко се наоѓа партнер за open rel.

    @La profesora верувај на ниедна девојка до сега што сум ја имал не сум дозволил да се осеќа дека не ми е доволна. Сите сум ги сакал и почитувал.
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ние сме во отворен брак.
    Претходно отворена врска.
    21 година сме заедно.
     
    На lici1, Cecko85 и Dudo им се допаѓа ова.
  7. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Se obrativ vo vtoro lice no mislev generalno.Sum bila svedok na takvi slučai koga bukvalno žena mu i decata sedat pokraj nego a toj bukvalno so oči golta druga.Stvarno e bljak....Mislam razbiram priroda ama daj bar vo prisustvo na partnerkata ili na ženi kontrolirajte se a da i pazete kako zboruvate za ženskiot svet pred niv.Mislam opšta kultura i common sense e.
     
    На Dudo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dudo

    Dudo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Машки
    Нема фрка и јас некако си го сватив малку лично твојот коментар.

    Идејата ми беше дека кога ете тој човек би бил во отворен брак не би имал проблем ни он ни жена му.

    Ако е некој таква особа боље да си каже со време и ако на другата особа и одговара добро ако не чао пријатно.

    Затоа и го спомнав тој пример за да нема неверства најдобра варијанта според мене е тоа.
    Си бараш некој што ти одговара а не да гледаш на мажот или жената само како некоја особа што ете така ај ќе живееме заедно и ќе имаме деца.

    Мада луѓе се менуваат со тек на време, па интересот опаднал и тн.
    Долга и широка тема.

    Јас на пример си загледувам на секунд ќе си зирнам што има, не значи дека ќе тргнам натака.

    Исто имам приметено и некоја од партнерките што сум ги имал да фрли поглед и гледаш на фаца дека и се допаднал некој, не сум замерил.

    Но, ако некој сака да е со тебе може да гледа колку сака со тебе ќе си остане.

    За однесувањето тоа е веќе друго нешто.
    Мислам дека културата ни е на многу ниско ниво обострано.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dudo

    Dudo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    358
    Пол:
    Машки
    За почит, браво.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.624
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    На 20 години имав дечко кој мислев ме изневерува и без да трепнам го откачив, едноставно не се замарам дали е точно кога веќе ми дал повод.
    Тогаш имав другарка која имаше врска со дечко кој постојано ја изневерува а со неа кога му текне тогаш беше. Знаеше а капак на се мајка и ја советуваше да се прави дека не знае, тој да се,, изживеел", во младите години (facepalm). И погодете што, ја откачи, уствари таа секогаш беше откачена...
    Во брак да ми се деси ова ќе кажам не знам, затоа што имам дете, а син ми е моја најголема љубов и не сакам да страда. Најверојатно ќе се разведам кога ќе порасне а до тогаш веројатно ќе имам друга љубов во срцето за која маж ми ќе знае. Едноставно не можам да сакам некој кој не ме сака и цени. А маж ми од ова најмногу се плаши дека ќе престанам да го сакам, затоа што знае дека кога сакам, сакам со полно срце ама стапнеш ли ми на нерв, подобро не врти се..
    Затоа никогаш не можам да советувам никој за развод освен кога е физички и психички малтретиран. Не сум во ничии чевли, освен во моите. Не знам кој на каков начин се бори со своите демони.
     
    На Осе, Justicija, Ilda23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Toa što i go velela majka i na drugarkati za žal e mislenjeto na mnogu ženi od srednata ili postarata generacija.Kako da se na mislenje deka ete maži se, neka se izduvaat, sekako se nastrana.Kako da štom e daleku od doma ok e. E pa ne e.Ako možam jas da bidam verna i da si stojam na dadeniot zbor može i nekoj da se kontrolira i da mi vozvrati so ista mera.I ne se soglasuvam deka treba da razmisli da se ostane vo brak po neverstvo zatoa što ništo ne e isto.Spored mene.Koga bi mi se slučilo ponatamošniot život so mene bi bil pekol, kaj i vaka ne e lesno so mene.:D Znam ženi , tokmu vo ovie sredni godini koi sfatile deka se vo pogrešni brakovi duri po 30+ godini brak,mnogu istrpeno , uništeni živci preživeani maligniteti itn.Ednostavno ne vredi.Od druga strana znam i nekolku mladi ženi koi si gi sobrale partalite,narodski rečeno,posle prvoto crveno znamence pa sega im e kade,kade podobro.Duri i vo podobrinodnosi se so svoite bivši od koga bile zaedno.Ama pretpostavuvam deka i brakovite se kako lugjeto, sekoj baška prikazna.
     
    На Just.do.it и anggell им се допаѓа ова.
  12. Ilda23

    Ilda23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Mislam deka si vo pravo sekoj sam sija poznava situacijata
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ilda23

    Ilda23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Jas doziveav povejke od so trebese no ete pak sum zaedno so soprugot radi sinceto i bremena sum vejke 5 mesec znacit toa sogo doziveav nemat dago zaboravam dur sum ziva no ete pak ostanaf radi deteto
     
    На Mic18 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.658
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    А што ако пак те изневери?
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ilda23

    Ilda23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Radi deteto ednos prostif a drug pat nema imaf isti slucaj so prijatelka moja koga se razvedoa so maz i deteto tolku se razocara so stigna znacit do bolnica site placefme i se molevme za deteto no veruvajte deka decata se zrtva na ovie rabojke a mazite koga odat tie ne mislat na nif i toa e toa
     
  16. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.697
    Допаѓања:
    15.074
    Пол:
    Машки

    Жално..
     
    На Justicija и Ilda23 им се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.923
    Пол:
    Женски
    Епа затоа ради децата треба РАЗВОД, а не да седите во такви бракови.Ако сте вие тажни и детето ќе е.Башка боље еднаш неделно да го гледа таткото него секоја вечер да ви присуствува на сцени и караници.Ќе му се ебе психата на детето.
    Само вие мислите дека добро им праите, сте се заебале
     
    На Luna91, Indiegurl, La profesora и 5 други им се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Штом мажите не мислат на детето кога " шврљаат " , тогаш зошто воопшто ќе раѓаш второ дете ? Не те напаѓам , баш ме интересира твоето размислување на таа тема . На пример , кога маж ми би ме изневерил , а имаме само едно дете ( не би простила јас инаку , невозможно е , но еве и некако да му простам ) јас нема да дозволам да прави второ дете . Ако му се прави деца , ќе седи дома и ќе ги чува како јас што ги чувам . А не да ми "шврља " ваму таму , и после да цвили дека сакал второ дете . Зошто ни е второ дете ? За да има кој да ме занимава дома додека тој си се забавува ? Е нема .

    Ти си простила и искрено , алал да ти е што си можела , секако потоа доаѓа многу работа на бракот , многу труд од двете страни .

    Јас отворено му имам кажано на маж ми , никогаш нема да ти простам насилство ( било какво ) и неверство . Фала Богу до сега ниту едно не сторил .
     
    На Luna91, La profesora, Осе и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Ilda23

    Ilda23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2021
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Da vo pravo si I jas i fizicki i psihicki nesu dobra posle tea
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.697
    Допаѓања:
    15.074
    Пол:
    Машки

    Demek ako imas vtoro dete postabilen ce e brakot, ce se fokusiral na semejstvoto bla bla.

    Od iskustvo t.e sum slusnal ovie muabeti.
     
    На Feminka22 и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.