1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неверство – да се прости или не?

Дискусија во 'Врски' започната од Karma, 24 јануари 2010.

?

Би простиле ли неверство?

  1. Да

    476 глас(а)
    19,3%
  2. Не

    1.984 глас(а)
    80,7%
  1. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Forgive and forget but keep a list of names just in case ! моето мото! :twisted:
     
  2. nica

    nica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    56
    Neverstvo ne treba da se prostuva. Jas ednas prostiv zosto premnogu go sakav i potoa se cuvstuvav kako najmizernoto sustestvo na svetot. I toa cel grad go videl so taa i potoa nekoi me gledaa so sozaluvanje nekoi mi vikaa: Ej znaes li za toa? i koga ke im recev znam mi velea: Pa kako mozes da prostis takvo nesto, kako moze da ti e seedno? Ne dozvoluvajte zaradi ljubovta da odite so spustena glava. Nikoj ne zasluzil takvo nesto. Ke se najde nekoj sto ke ve pocituva i saka i nema da ve izneveruva. Jas mnogu se kaam sto napraviv taka, me zaslepi ljubovta, ama kakva e taa ljubov ednostrana, znaci stom nekoj izneveruva ne ljubi iskreno.
     
  3. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    Бев еднаш изневерена и мислам дека тоа го сруши мојот свет (тогашниот) :P Но сеуште кога се сеќавам низ какви се не кошмари поминав... многу подобро ќе беше само да ја свртев главата и да заминев но... мислев дека може да се живее со тоа. Згрешив. Никогаш не го заборавив тоа, ја изгубив сета доверба и се останато беше само измачување. Според мене мислам дека не треба да се прости неверство, но, незнам, можеби грешам. Позз***
     
    На sara81 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    До негде и многу паметно :up: Ме насмеа да знаеш, позз :P
     
  5. korovin

    korovin Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    MadeinHeaven tvoeto moto e odlicno....komplimenti od mene :)
     
  6. Mimi

    Mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    75
    Никогаш нема да простам неверство. Тоа е најглупата работа според мене. Јас никогаш немам изневерено, а нема ни да изневерам. Ако сакам да бидам со друг едноставно ја прекинувам врската и потоа што ќе правам ќе правам.
     
  7. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Ако кажам дека сум прстила ќе излажам :oops: :oops:
    Со збор да, но не и со срце.
    Мада вистински простено е од срце.
     
  8. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.326
    luge pa covek prostuva ama nikogas ne zaborava.ke izneveres,ke prostes ama dali ke mozes da zaboravis.znaci dokolku go prostes neverstvoto znaj deka treba da se nauces kako da zivees so toa t.e dokolku vrskata produze.ako mozes i posle tava da bides so nego/nea a si izneveren togas prostuvas.jas barem smetam deka neverstvoto ne e tolku golema pricina za da se prekine vrskata tuku ima pogolemi pobolni raboti koi se pogolemi vo odnos so neverstvoto.sepak toa e samo moe mislenje,barem jas smetam deka doklku ednas se sluce ajde vo red moze da se proste edna greska,sepak sekoj zasluzuva i vtora sanasa
     
  9. korovin

    korovin Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    totalno se soglasuvam....komentarov e realen i vistinski BRAVO!
     
  10. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31

    НИЦА ВО ЦЕЛОСТ ТЕ ПОДРЖУВАМ!! КОЈ ЉУБИ ИСКРЕНО НЕ ИЗНЕВЕРУВА :!: :!: :!:
     
  11. lizardqueen

    lizardqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    11
    Јас па би сакала да знам доколку ме изневерат. Ме интересира причината. Ако неверството е заради хедонизам, заради забава или глупост, минливо нешто, тогаш нема да ми пречи, но ако во неверството има емоции, а тие ќе се видат кога тоа ќе се признае, сепак не би останала рамнодушна. Неверство би простила, но не по секоја цена. Не би поднела тој што е со мене да ме изневерува затоа што ја сака другата повеќе, а да остане со мене затоа што долго сме заедно или од слични други причини - од жал, на пр.
     
  12. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    ми се чини дека можам преку се да поминам и да простам ама неверство неможам во никој случај.не изневерувам не сакам да повредам никого ама не сакам ни тоа на мене да ми го прават
     
  13. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Да бидам искрена,јас колку и да викам дека нема шанса да простам,дека тоа е непочитување кон себе си,јас знам дека пак би простила ама факт е дека таа врска нема да може да функционира.познавајки се себеси еден куп неважни ситници уште не сум му ги заборавила така да не верувам дека ке можам само така лесно да се смирам и покрај то што ке простам да речеме.....а инаку мислам дека се многу важни околностите за неверството,мислам дека сепак треба понекогаш да се даде шанса,можеби така мислам затоа што и јас имам изневерено па знам дека може да се случи тоа и кога си заљубен......
     
  14. 160790

    160790 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Ako toj sto izneveril navistina se kae za toa sto go napravil i sekako najbitnoto ako ste zaljubeni eden vo drug zosto da ne :D
     
  15. larimil

    larimil Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    koga se slucilo eden pat, ke se sluci i vtor i tret. Definitivno NE
     
  16. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    истото и јас сакав да го напишам кога ја видов темава :)
     
  17. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    ZNACI SAMO ZARADI OVA VLEGOV VO TEMATA
    Nema poenta da bideme povredeni ima nekoj koj ke ne cuva kako kapka na dlanka :)
     
  18. BlacKandWhiteRose

    BlacKandWhiteRose Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    НИкогаш не би простила. Безразлика дали се работело само за забава или пак додека бил под дејство на алкохолни пијалоци не би му простила :D
     
  19. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457

    КАДЕ има поголема причина за раскинување од неверство ???? неверството не е смао бакнеж и секс со друга... неверството е ЦЕЛОСНО НЕПОЧИТУВАЊЕ на личноста !! Ако можел да го направи тоа значи нема ни трошка љубов. Ако некој сака не ни помислува на афера со друг/а. Никогаш не сум изневерила ниту ќе изневерам прво и осново од почитување кон таа личност, второ ако јас го сакам не сум способна да изневерам затоа што тоа би ги повредило прво мојте чувства јас во сопствените очи нема да бидам повеќе вредна личност затоа што сум згазила ПРИНЦИП, а да не зборуваме за неговите чувства некој ми се предал со цело срце и душа, искрено ме сака ијас да го изневерам ??

    Неверството според мене е најголемиот грев- се уништува нешто скапоцено како пто е пружената доверба, вљубеното срце, тело...на некој му се руши целиот свет !!
    Со неверство според мене се потценува другата личност...
     
    На Lady in white му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Jas sum mnogu protiv neverstvo, nikogas ne sum izneverila nikogo i ne bi sakala decko mi nikogas da me izneveri.
    Mu kazav deka edinstevenata pricina zaradi koja bi mu raskinala e ako me izneveri ili ako me istepa :@
    Ne sakam ni da zamislam takvo nesto , i ne bi prostila. Podobro e da bides sam otkolku so nekoj koj te izneveril. I mnogu poveke bi go pocituvala ako mi kaze deka ne odi, ne me saka, ne sum mu privlecna.....otkolku da me izneveri
    Mislam deka e mnogu ponizuvacko.
    Moja poraka do pomladite e da ne prostuvaat neverstvo, sekogas postoi nekoj koj iskreno ke gi saka i nema da bide neveren. Toj decko ne e nitu prv nitu posleden ;) . Koga stanuva zbor pak za semejstvo uste poveke nemozam da zamislam neverstvo, koga tuka ima i deca , toa e katastrofaaaaaaaaaaaaaaaaa
    Pozdravce