1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неверство – да се прости или не?

Дискусија во 'Врски' започната од Karma, 24 јануари 2010.

?

Би простиле ли неверство?

  1. Да

    476 глас(а)
    19,3%
  2. Не

    1.984 глас(а)
    80,7%
  1. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Зошто да бидам добра и да простам на некој што ме изневерил , кога истиот тој не ме цени и не бил добар со тоа што бе изневерил ? Биди добар и ти се качуваат на глава . Ако толку ме сака и цени и почитува , нема да ме изневери . Ако ме изневери , не е за мене ..Не би простила . :x
     
  2. Anchee

    Anchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Баш затоа што беше со бившата многу потешко ми беше , ама ете му простив не знам ни самата како ...и после се што прочитав на форумов јас сум една од ретките што простиле неверство :worried:
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    исто.м,е изнасмеа со зборов протуѓарка :D
     
  4. Butterfly92

    Butterfly92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Ме погодува темата и морам да дадам мое мислење.Додека недај боже не го почувствувате тоа на своја кожа неможете да бидете сигурни дали ќе проситите или не.Јас лично велев дека никогаш нема да простам ако ме изневери и нему му велев дека ако го стори тоа воопшто ни да не се осмели д ами се обрати како демек не заслужува ни да го исушам бидејки немало оправдување.Имам врска од 2 год но сме биле и предходно заедно,верував дека никогаш нема да ми направи нешто што ќе ме повреди бидејки толку време чекаше на мене,по сите тие одбивања од моја страна и по се низ што поминал заради љубовта кон мене мислев дека никогаш нема да стори ткво нешто.Врската ни беше скоро совршена,се сакавме и се каравме како и сите нормални парови и за на крај да ме изневери со бившата,беа другари и јас секогаш велев дека ми смета што се во исто друштво но никогаш не му забранив да се дружи со било кој од нив(вклучувајќи ја и неа)и се затоа што му верував дека нема ништо да стори...но сум се излажала.Се деси што се деси со неа и тој утредента ми призна рече бил пијан бла бла,се каел,незнаел што мислел,но јас несакав да го слушам само почнав неконтролирано да викам и плачев толку силно и болно што мислев дека ќе се распаднам...тој ме гушкаше и ме тешеше а јас немав сила за да му речам остави ме и оди си сето ова е заради тебе!Раскинавме и еден месец не бевме зедно,се гледавме од време на време но само на разговор и некоја прегратка и ништо повеќе.Ми зборуваше дека се кае дека ме сака и такви ствари,му верував дека е така но едноставно неможев да се помирам со тоа дека имал нешто со бившата и дека моите зборувања дека нивното дружење не е на арно ги земал здраво за готово.Се смиривме кога јас сакав кога бев спремна да живеам со тоа.Сите мои блиски,другарките и оние кои ја знаеја ситуацијата ми велеа дека сум глупава ако му простам дека ќе најдам подобар што беше и точно идејки имав за тој месец многу додворувачи,но срцето ми велеше да простам.Сега сме заедно си ветивме дека ќе заборавиме на тоа и дека јас нема да го спомнам тоа при ниедна кавга бидејки ако го спомнуваме секогаш ќе биде како шлаг на тортата.Веќе не се блиски со неа и врската ни се смени,навистина останавме блиски и му опростив,ми докажа дека тоа било една проклета грешка што нема да си ја опрости,но дека ме сака многу и дека единствено јас сум му важна.И сеа ќе речете што дрдори оваа со приказната,поентата ми беше никогаш не вели никогаш!Ако мислиш дека вреди да опростиш и дека си спремен да продолжиш со и преминеш преку тоа,да живееш со тоа,ако срцето ти вели дека треба да простиш,занемари го разумот со него владе гордоста.Човечки е да грешиш,човечки е да опростиш.Не се каам што му опростив,вредеше.А недај боже да се повтори е тогаш тој ќе се покае што сум му опростила :D :devil:
     
  5. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.433
    Можеби би сакала да му простам ама никогаш повеќе нема да можам да му верувам, постојано потоа ке го проверувам тоа нема повеќе да биде врска ке биде мачење и за двајцата така да би прекинала веднаш
     
  6. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    i dali navistina mozes da ne go spomenuvas toa poveke? vo nitu edna raspravija? i togas koga se ke ti bide sobrano i ke ne znaes na koj nacin da si go izvadis besot vo sebe? mozebi navistina mozes da ne go spomenes toa vo vasite raspravii no sigurna sum deka bas vo tie momenti na nervoza ke se sekvas na toa sto ti go napravil! duri mislam deka toa dopolnitelno poveke ke te tera da bides gnevna i luta na nego! ne znam.... navistina sakam da mu bide sekomu ubavo vo vrskata i da uzivaat vo ljubovta no preterano mngu mi e neverojatno deka posle neverstvo rabotite mozat da se izarnat! jas ne bi prostila, ne bi mozela da podnesam takvo ponizuvanje vrz mene, ne bi mozela da zaboravam...i znam deka neverstvo navistina ne bi prostila!
    Kako i da e...ti posakuvam sreka so decko ti, sigurno vo prasanje e ogroman ljubov koja ne bi dozvolile da vi propadne i zasekogas da ostanete eden bez drug! se voshituvam na luge kako tebe Butterfly92 bidejki se retki lugeto koga namesto slabost i depresija pokazuvaat hrabrost i volja da prodolzat ponatamu! se najdobro! pozz!
     
  7. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Секогаш велам дека не би простила неверство во ниеден случај , без разлика на околностите .Но сеуште не сум го осетила тоа на своја кожа, а како што велат никогаш не вели никогаш .Но како и да е мислам дека нема шанси да простам , и кога би простила , нема да имам доверба во личноста како претходно .И во секоја кавга , расправија тоа би било присутно едноставно секогаш ќе има во мене сомнеж ...

    Можам да ги разберам тие што простиле неверство кое се случило еднаш, и не се повторило повеќе .Не ги сваќам оние кои простуваат континуирано неверство , со изговор од партнерот дека ќе се смени , му треба време , тоа било последен пат ..бла бла бла ...
    Не за џабе велат , кога нешто се случило еднаш можеби ке остане само еднаш , но ако се случи два пати сигурно ќе има и трет пат ...
     
  8. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    mojata omilena izreka! :$
    Se slozuvam so toeto mislenje! ne vredi da prostuvas koga znaes deka somnezot ke te prati za cel zivot!
     
  9. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    здраво девојки, ја читкав темава, и решив да пишам мое мислење!
    Вака, како прво, јас мислам дека секое машко, кога тогаш ќе те изневери! Некои откриваат, некои не, зависи!
    Никој не може да ме убеди во спротивното!
    Во врска со простување, па јас би простила,... тој што го сакам, би му дала уште една шанса! Сфаќам дека човекот не е безгрешен, и треба да се даде втора шанса! но ако ја злоупотреби втората......тогаш е крај!.........
    На крај, само ќе му речам, гледај што изгуби.......и ладнокрвно ќе си заминам!........
     
  10. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Мислам дека се зависи и од самата личност.Доколку самата мисли дека доколку изневери би требало да и биде простено , и таа би простила .Оние кои се спремни да изневерат, најчесто полесно им е да простат ... секако има и исклучоци .Но оние кои никогаш не би изневерила , веројатноста дека никогаш и не би простиле е доста голема .
     
  11. sunymoon

    sunymoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    неверство? па не би простила... зошто? штом партнерот би го сторил тоа, значи дека не ме сака, сака нешто друго, нешто поинакво од мене. Не гледам никаква причина зошто би простила. Обично машките се вадат со оправдувања во стил ама бев пијан, не знаев што правев, ми се наметна.... еј чекај, јасно ми е. Тој што искрено љуби, не би помислил на неверство. За мене, неверството е реален факт дека нема љубов, а да простам, никако. Тој што извеверил еднаш, истото ќе го стори и друг пат, барем тоа е моето размислување.
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Не се согласувам :shake:
     
  13. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Ако еднаш те удри, ќе те удри пак! Ако еднаш те изварал, ќе те извара пак! Златни правила... Никогаш не се простува неверство, затоа што не само што се погазуваш себе си, со тоа паѓаш и во негови очи... Никогаш веќе нема да те гледа како независна, интелигентна девојка која знае што сака во животот... После простување, за него ќе бидеш само една обична заљубена будала, која ќе му ја прости секоја глупост во животот порано или подоцна. Мое мислење :!:
     
  14. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    и јас исто :) Не би била повредена кога би ми кажал дека не му е убаво во врската , и сака да се заврши па со кого сака нека си биде .... ама да изневерува е тоа не го орпавдувам :!:
     
  15. CutieDoll

    CutieDoll Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    6
    Потполно се согласувам со тебе...и да те сака..ако му простиш ке каже..чекај бе оваа ме сака без разлика што и правам па како и секое машко ке гледа што повеќе да искористи..и на крајот ти си заљубена и повредена меѓутоа и тој те сака..па неможеш да го оставиш! Колку и да е тешко после такво нешто кажи не и крај.. барем јас така мислам дека би постапила.. //
     
  16. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505

    :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: ТАКА Е!!!
     
  17. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    порано ми се има десено да ме изневерат и одма ставив крај без размислување,но тоа беше една 4 месечна врска на 15 год...а сега не знам,мислам дека би простила но зависи од тоа дали,како и колку ќе се потруди да му простам и да ми докаже дека се кае...не би простила онака лесно, преку ден, во никој случај,прво има да го измачам да му е страв и да помисли на тоа друг пат :) и како што кажаа погоре,во денешно време за жал ретко кој не изневерува,така што не можеш да знаеш дека друг дечко ќе ти биде верен...
     
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    КАДЕ има поголема причина за раскинување од неверство ???? неверството не е смао бакнеж и секс со друга... неверството е ЦЕЛОСНО НЕПОЧИТУВАЊЕ на личноста !! Ако можел да го направи тоа значи нема ни трошка љубов. Ако некој сака не ни помислува на афера со друг/а. Никогаш не сум изневерила ниту ќе изневерам прво и осново од почитување кон таа личност, второ ако јас го сакам не сум способна да изневерам затоа што тоа би ги повредило прво мојте чувства јас во сопствените очи нема да бидам повеќе вредна личност затоа што сум згазила ПРИНЦИП, а да не зборуваме за неговите чувства некој ми се предал со цело срце и душа, искрено ме сака ијас да го изневерам ??

    Неверството според мене е најголемиот грев- се уништува нешто скапоцено како пто е пружената доверба, вљубеното срце, тело...на некој му се руши целиот свет !!
    Со неверство според мене се потценува другата личност...[/quote]

    Iма многу поголеми причини од неверството,бидејќи џабе што ќе ти е верен ако те тепа,те навредува,те лаже,те праве будала,така да има разлика доколку само еднаш се случило тоа со некоја безвредна,и тој се кае и пак сака да е со тебе,не знам дали заради една грешка вреди да се фрли во вода врска од неколку години а пред тоа се е било убаво.Sепак секое изневерување е различно...се зависи од тоа како дошло до тоа.Zначи зборувам од искуство,не битно кој изневерил,важно се простило ама не знам дали е заборавено...е тогаш има проблем,оти верувајте во секоја поголема кавга тоа ќе се спомнува...но пак ќе кажам се зависи зошто и како се случило неверството и какви им се пред се односите на двајцата партнери.Nикако нема да простам неверство со бивша или неверство после брак или доколку живеете заедно со дечкото а тој оде со друга или пак ако некој константно те изневерува.Zначи во ред е само ако се случи еднаш со некоја сосема непозната во почеток на врска а потоа...Tоа ми беше целта на коментарот бидејќи и јас сум против неверството бидејќи ја руши врската
     
  19. Ferhunde-L

    Ferhunde-L Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    14
    Не никогаш не би простила , не можам понатаму да живеам со таа мисла: Каде ли е сега? Можеби пак е со некоја друга, пак ме изневерува. А ако некој тоа го направил еднаш секако дека ќе го направе и втор и трет пат. Тој што те сака и пијан нема да помисли на друга а не да отиде со друга . Дефинитивно НЕ.
     
  20. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Никако :shake:. Ако изневерил еднаш, ќе го направи тоа пак :!: .