1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неверство – да се прости или не?

Дискусија во 'Врски' започната од Karma, 24 јануари 2010.

?

Би простиле ли неверство?

  1. Да

    476 глас(а)
    19,3%
  2. Не

    1.984 глас(а)
    80,7%
  1. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Можеби би простила еднаш, ама никогаш нема да заборавам. Тоа значи дека ќе продолжам со него, но како што рече некој, при секоја поолема расправија ќе се случи да му о спомнувам тоа. Засекогаш ќе се отвори вратата на недовербата, ама ќе се обидам да живеам со тоа...особено ако видам дека тој се кае навистина.

    Ако еднаш бидам изневерена од човекот со кој што сум во врска, не значи дека не ме сака, нити пак дека не му е убаво со мене. Сепак сме луѓе. И јас сум изневерила дечко кој што сум го сакала, а сме раскинале мнооогу години подоцна (ама ете, сум била на журка, сум се поднапила и ме понела атмосферата). Ми било криво и жал после тоа, ама немало назад.

    Доколку изневерувањето продолжи и понатаму, е тогаш нема простување...чао, пријатно.
     
  2. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    НИКОГАШ! Кои и да се оконостите, кој и да ми е партнер, ма највеќе на свет да го сакам и десет деца да имам со него, НЕВЕРСТВО НЕ ПРОСТУВАМ! И штом се констатира, врската прекинува, не ме интересираат никакви муабети понатаму!
     
    На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Allice, и јас кога бев на твоја возраст, а и до скоро, пред да стапам во брак размислував потполно исто како тебе.

    Но сега размислувам малку поинаку. Велам малку затоа што би простила неверство еднаш, како што реков погоре. Ако нешто се случи еднаш, не значи дека ќе се повтори, но ако се случи вторпат, сигурно ќе има и третпат.. Се надевам ме разбираш. На секој жив човек може да му се случи грешка, па и мене и тебе. И најсилните грешеле.

    Јас со мм сум градела фамилија, имаме деца, сме купувале заеднички работи, стан, кола....се со љубов и искрени намери. Ако разберам дека ме изневерил, а видам дека се кае заради тоа и дека навистина ме сака и ќе направи се за да му простам, ќе измерам на кантар дали е подобро веднаш да се спакувам и да си одам, или да соберам сила од петни жили и заедно со него да го задржам семејството.

    Но ако се повтори уште еднаш, ќе посташам исто како тебе, ЧАО, ПРИЈАТНО и секој по својот пат.

    Му порачувам и него да постапи исто ако јас го изневерам повеќе пати.
     
    На sara81 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Го познавам дечко ми и знам дека не би ме изневерил. Едноставно, не е таков тип.
    Но и да се случи такво нешто недај Боже, ќе се налутам премногу и нема да сакам да го погледнам. Заради вакво недоразбирање ставив крај. Не ме изневери, но една му се пушташе и мојата љубомора во главата си го сфати тоа како и тој да флертува со неа, односно како тоа да е неверство. Не би можела да замислам да е во рацете на некоја друга!
    Ако ме изневерил и ако искрено и вистински се покае, ако видам дека не се откажува од мене и ако ми докажува дека ме сака-ќе му простам. Ама ова важи за ДЕЧКО МИ. Ова правило не важеше и за бившите, бидејќи во нив немав доверба колку и да ми паѓаа на колена (што никогаш не се случи, но никогаш и не сум била изневерена). Ќе треба да помине доста време..Не би го заборавила тоа, иако би му простила...Нема да го гледам со исти очи..Но се надевам времето би ја излекувало и таа, како и секоја друга рана.
     
  5. usnicki

    usnicki Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Не би простила неверство, само затоа што знам дека никогаш веке не би можела да му верувам. Занм дека после врската ке ни биде хаос. Сега му верувам ако дознаам дека ме изневерил, никогаш не би можела повторно да му верува. Јас никогаш не би го изневерила дечко ми, барем така мислам, ама никохаш не се вели никогаш. Така да ако некогаш ја направам таа грешка самата ке му признаам и ке му раскинам, бидејки знам дека и да ми прости никогас нема да ми верува, врската ке ни биде преполна со караници.
     
  6. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Никогаш не би простила,зошто знаете како викаат : Aко се случи еднаш,ке има и втор пат, а ако се случи два пати, ке има и трет пат :)
     
  7. natasaltd

    natasaltd Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    48
    Zavisi sto napravil,ako bilo sex za edna vecer ke prostam nekako ,ama ako e so mene i so druga vo isto vreme toa znaci deka nesto mu fali vo nasata vrska i zaludno e da ostaneme zaedno,koga togas ke pukne...
     
    На Simona122 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Iva-Mici, не значи дека ако еднаш се згреши, мора да се повтори. Поаѓам од себе, а и секој друг...сите сме направиле некоја грешка во животот и сме си ветиле дека нема да ја повториме (и не сме ја повториле).

    Така е и со неверството...не е за оправдување, но кога си во брак и со деца, не е така лесно заради една грешка да се откажеш од се што си изградил заедно.

    Кога се работи за дечко и девојка полесно е да се стави крај....ама некогаш и тука вреди да се размисли.

    Ова го кажувам и од аспект на другата страна - да ни прости неверство или не....
     
  9. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Веројатно не би простила.
    Досега не сум била во ваква или слична ситуација, ама да се најдам од повредената страна мислам дека нема да имам сила да простам. Ќе треба постојано пак и пак и пак да ми докажува дека погрешил и дека се кае, иако според мене не вреди да се кае... Ќе треба да ми докажува дека ме сака и да заслужи да му простам. Иако мислам дека и ова нема многу да успее кај мене. Не дека сум тешка личност, ама стојам зад своите принципи.Ако нешто му сметало или требало, или нешто сакал, ако јас сум згрешила или нешто му сметам, треба да ми каже. Неверството е најлош начин за завршување на врска.

    Во секој случај, ние сите може да се правиме силни и самозависни, ама факт е дека сите попуштаме.
     
  10. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Па јас за однос дечко-девојка и пишував, затоа што уште не сум во брак, а и таму е сосем поинаку..позз
     
  11. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски

    Се сложувам во потполност ... како јас да сум го пишувала ова :D :hai:
     
  12. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.821
    Пол:
    Женски
    Јас се познавам самата себеси,а го познавам и дечко ми.Никогаш не би се ставила во ситуација да го изневерам па колку и да ми е осигурано тој да не дознае.Сигурна сум дека и тој нема да ме изневери.Знам дека ќе речете никогаш да не бидам толку сигурна,ама ете сепак...Доколку гледам наназад го сфаќам неговиот карактер,неговите манири,начини на однесување со девојките,со мене...Знам дека додека е со мене нема да биде со друга.
    Неверство не би простила никогаш затоа што тоа е тоа што би ме повредило и понижило најмногу од се' друго лошо што може да се случи во една врска.
     
  13. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    би простила ако е првпат,па никој не е светец сите парават грешки.....значи само еден кикс...вториот крај...наредното веќе ќе премине во навика.....така не!!!!!!!!
     
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    кога ќе размиалм подобро, сите заслужуваат втора шанса нели?
    Ама не и трета, па четврта....
    Мислам дека и јас би простила ако е еднаш, ама како што кажав во мојот претходен пост, ќе треба стварно да видам дека се кае, и да признае дека згрешил.
     
  15. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    би простила,но сепак зависи колку време сме заедно,како дошло до тоа,ако гледам дека се кае и се труди да ја поправи грешката.
    и ако веќе простам,ќе се потрудам на било кој начин да дознаам која била причината за неверство.тоа е многу побитно отколку дали ќе го откачам или ќе продолжам
     
  16. Lili.87

    Lili.87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    abe ajde curi vie sekoj petok grav da ne jadete...........ako navistina go sakas ke znaes kako da mu prostis kako nie da sme cvekinja za mirisanje lele :P
     
  17. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    тотално се согласувам ...
     
  18. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Категорично и отсечно едно големо - НЕ! Не викам дека сме светци, дека не правиме грешки - ама ако спие со некоја и знае дека нема да се повтори, дај нека не ме замара со тој факт! Не сакам бре да знам поарно...а и тие што признаваат, признаваат од чиста причина што сакаат малце совеста да си ја ослободат од тежина. Па ја ли да му изигравам психијатар, кој ќе го разбере дека се занел и му се случило ете?! :fubar:
    Машките се многу свесни, дека на нас ни се доволни неколку слатки зборчиња, некаква сигурност дека сме единствени, незаменливи и бескрајно сакани (и подобри од таа другата - „златце бе сексот со неа е ништо во споредба со тоа што го имаме ние двајца“ - да бе важи!) и одма им простуваме. И верувајте голем дел од нив тоа и те како го искористуваат :)

    Не правам јас никој будала, и не сакам ни мене никој да ме прави будала а уште помалку човекот кој го сакам и кој толку ми значи. А верувам дека ако некој е роден за изневерување - нема да остане на првиот пат, туку ќе ве изневери и втор и трет и икс-пат се додека не дознаете и го откачите :)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    И да му простиш и да не му простиш исто се фаќа. Поради настанатата ситуација врската или бракот сеедно веќе не е тоа што била. Се појавува сомнежот кој верувајте може да биде многу лош, никој на никого повеќе не му верува, цело време се гледате како непријатели, се карате, си префрлате за секоја ситница за која порано сте наоќале заедничко решение и еден ден станува толку неподносливо што едниот одлучува да си замине......
     
  20. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    ednas mu prostiv, no da ima vtor pat ke recam edno golemo NE i nema vrakanje!
    on neka se misli togas!