1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неверство – да се прости или не?

Дискусија во 'Врски' започната од Karma, 24 јануари 2010.

?

Би простиле ли неверство?

  1. Да

    476 глас(а)
    19,3%
  2. Не

    1.984 глас(а)
    80,7%
  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Нормално дека нема, само не фрлам зборови од ракав. И јас сум била во ситуација да варам при кавга, ама тоа било затоа што веќе сум ја отпишала врската и апсолутно не ми било гајле за партнерот.
    Затоа викам, ако проблемите се толкави да те тера да вараш, подобро воопшто немој да си во врска. Не зборам на празно. Од таква ситуација никогаш нема да излезеш како добитник. Ти ќе го жалиш, ќе чувствуваш грижа на совест или ќе мислиш дека си се оддолжила со тоа што вараш, а тој ќе си остане ѓубре.
    Затоа никогаш, ама апсолутно никогаш не би варала ниту би простила неверство.
     
    На Milobebence, H.VAGA, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Знаете што... Искрено, ако врската е со години, и ако некогаш.. инцидентно (иако нема такво нешто), се случи едниот партнер да има секс надвор од врската/бракот, можам да разберам.. Ајде, луѓе сме, се случува се'

    Проблем е ако некој постојано изневерува, па после се извинува, па пак изневерува итн итн...
     
    На Alishan30, IamSexyAndIKnowIt, Milobebence и 2 други им се допаѓа ова.
  3. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    Види сега релативно е колку јака била кавгата и довела до неверство или помисла на неверство. Еве пример познајничка сама ми има кажувано ова дечко и отиде по работа во друг град и немаа близина малку кавги што ги создаде далечината итн. го изневери со колега од работа.
    И карактерот има удел има женски а и машки што не мислат со главата,додуше со горната глава не мислат:D Инаку последната реченица што ја пиша потполно ја разбирам и се согласувам,пишав и јас претходно.

    Ај Вјалд сега(facepalm) од еднаш не се станува работава од повеќе пати се станува знаеш што...
    Не зезај:D Се е изговор и оправдување после тоа-неверството. И лична работа кој ќе прости и зошто и како.
     
    Последна измена од модератор: 25 јули 2018
    На Scott Weiland, Milobebence, FallenAngell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    За мене си кажував.
    И баш нагласив дека нема 'инцидентно' изневерување.
     
    На CaraMia и TheMagician им се допаѓа ова.
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас сум простила неколку пати неверство со умисла. Не знам дали би простила пак, се надевам нема да дојдам во таква ситуација повторно. Болно е...
     
  6. Sofija099

    Sofija099 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Јас не би простила. Уште ги паметам зборовите на татко ми кога бев помала. Ми велеше "ако еднаш те изневери ќе го направи тоа пак, а ако простиш само се газиш самата себе".
    Не знам како другите гледат на неверство но знам дека такво нешто во сериозна врска и се е ојдено во вода.
    Прво би погледнала од една страна. Ќе биде ли повторно се како порано? Ќе го гледам ли со истите очи како порано? Не не и НЕ. Ништо после тоа нема да е исто. Довербата ќе биде изгубена а покрај љубовта тоа ми е второто најважно нешто во една врска. И случајно ќе ја дознаеш девојката па ќе ја сретнеш на улица додека си со него. Како ќе ти е тебе во тој момент? Да кажеме се тоа ќе биде океј ќе погледнам и од друга страна.
    Јас знам колку вредам и нема да дозволам никој да ја гази мојата чест. Девојки и вие имате изградено авторитет како личности и имате свој став во друштвото. Како ќе ве гледат ако не подалечните ама најблиските пријатели откако ќе му простите. Се навредувате самите себе. Некој би рекол дека во вистинската љубов нема гордост но во вистинската љубов нема и неверство.Ја сакал нејзе за една вечер но не размислил дека ќе ве изгуби вас? Му бевте ли вие во мисли додека беше со неа? Ако ја имате таа сериозна врска "полна" со љубов секоја секунда кога ќе погледне друга девојка ќе помисли на вас.


    Го имам овој став и најокеј е да не се согласуват многу личности но секој има право на мислење. Бил со друга-клоците во газот хаха:D
     
    На Leo girl, hermosa, Milobebence и 4 други им се допаѓа ова.
  7. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Не би простила бидејќи не би имала доверба повеќе. Зошто да се измачувам. Довербата е многу важна во една врска.Ако сака да биде неверен нека си биде сам.
     
    На IamSexyAndIKnowIt, VictoriaSan, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Едно големо не.
    Не би простила неверство.Не е клише реченицата оној кој сака не изневерува.
    За неверство го сметам дури и тоа кога ќе почнеш да размислуваш за друга личност.
    Ако сакаш ќе бидеш посветен 100 %
    Не јасно ми е како луѓето можат да изневеруваат и после да ја гледаат личноста во очи како да не се случило ништо.Без разлика дали оној кој изневерува е маж или жена, за мене тој човек е кукавица.Како песната на Цеца.Самном спаваш друга ти је несаница.Се е кажано.Дно дна.
    Таквите се понижуваат самите себеси.
    Простувањето е човечки, но сметам дека после неверство ништо не може да биде исто.
    Ценете се себеси.Без секого се може.
     
    На Leo girl, Lady in white, IamSexyAndIKnowIt и 6 други им се допаѓа ова.
  9. MonikaM113

    MonikaM113 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2018
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Сосема се согласувам со тебе. Браво, многу убаво напишано(y):nod:
     
    На honey.11 и Sofija099 им се допаѓа ова.
  10. Tatjana95

    Tatjana95 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Да се прости или не..
    Неверство..
    Дај да го дефинираме поимот најпрво.

    Кога почнува неверство бе луѓе? Кога официјално прв пат ќе ја/го бакне неа/него? Кога ќе имаат однос? Или кога прв пат ќе му/и обрати внимание повеќе одколку на партнерот/партнерката...?

    Сложено е сето тоа.. По мои критериуми, бакнежот и односот се само еден елемент, стадиум од цел тој процес. Моментот кога мојот партнер почнува да изразува поголема склоност, восхит, интерес, желба, кон воопшто, неговиот спротивен пол (во смисла на потрага) или кон одредена конкретна единка, имам неверство.

    Може тоа да е само еден лајк или склопено пријателство на некоја социјална мрежа. Може да е еден муабет, полн искри. Може да е и еден поглед само, полн воодушевување и желба..

    Па така, неверството станува сложено.

    Сексуслноста во целата таа прича мене лично ми е најмалку важна. Иако предизвикува вулкан од љубомора, сепак помалку боли. Како манијак по емоции, неверството за мене почнува со посветувсњето на поголемо внимание кон некого. Да се има повисоко мислење за некого во смисла на компатибилност и превземање макар најмали чекори за реализација на истото.

    Да му е поинтересно да прај со неа муабет отколку со мене.
    Да му е поубаво да го гледа нејзиното тело отколку моето.
    Да сака да ги помине тие 5 мин пауза на работа пушејќи цигара со неа а не со мене.
    Песната да сака да и ја посвети неа, не мене.
    Вечер да сака да легне до неа, не до мене.
    Нејзиниот профил да му е поинтересен за разгледување од мојот.
    Да се вклучи на некоја страница за онлајн дејтање.
    Да сака да јаде од нејзини раце, а не мои.
    Да гледа пониско на мене одколку на неа...
    Да смета со голема сигурност дека таа ќе му годи повеќе отколлу јас.
    Да е спремен попрво да и се довери неа одколку мене.
    Да затреперува повеќе покрај нејзиното тело отколку покрај моето.
    Да брза да и се јави неа а не мене.

    И, се од ова може да се оствари без особен физички допир, бакнежи и секс пози...

    Па сега дечки... Колку од нас сме изневерени, и колку од нас изневеруваат?????


    Макар еднаш.. Признајте си.

    Или моите критериуми се престроги?
    Неврмајнд, и така не ги менувам.

    А дали можам да простам?
    Само ќе кажам дека негативно се изненадив од мене по ова прашање..

    Сложено било. Сложено.
     
    На Nigredo Odor, thequeen95, Leo girl и 41 други им се допаѓа ова.
  11. Tejjy

    Tejjy Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2018
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Не би простила неверство, бидејќи кој еднаш направил нешто пак ќе го направи.
     
    На cresa-jagoda и MonikaM113 им се допаѓа ова.
  12. Joanna_

    Joanna_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2018
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би простила неверство.
     
    На cresa-jagoda, VictoriaSan и anaja1 им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Воопшто не се строги.
    Во твојот коментар лежи огромна вистина.
    Емоционалното неверство и потребата од друг во животот на партнерот е многу пострашна од една пенетрација...

    Сите да си го препрочитате постот на Татјана.. 100 пати ако треба!
     
    На galapce, candy.cane, Alisa22 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    вакаа чупчињаа

    пред 1 год имав врска со еден и многу го сакав..по некое време ми избега онака ненадејно и самата себе се обвинував..мислев јас сум крива..после тоа дознав дека ми акал превара цело време...
    Сега излегвам со еден од ресен а јас од битолаа..добро не сме многу далеку ама сепак..Ми ѕвони му ѕвонам пишиме..одимее на кафе..онакаа шетаме сите не гледат..а со овај претходнио ништо од то само пишевме и ѕвонеше..Сега му реков ајде некој ден да одиме негде одмаа да рече ајдее..Кога излегвам ми викаа не шмекај онака на мајтаап после викаа те оставам на најдобрата другарка да те чува..Јас му викам каај да те оставам тебее на чување и ми вика јас самио сум доверба нетребаа да мислиш


    е сегаа ме јади нештоо ме гризи а знаци директни немам или дека претходнио такаа праеше па сргаа мие страв...Како да се тргнам од тоаа чувство..HELP
     
  15. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Никако не може ние да помогнеме да се тргне тоа чувство.. довербата се гради секојдневно. Знаеш како викаат кој ќе се изгори и на ладно дува. Едноставно опушти се, сакајте се. Не значи дека овој е ист ко претходниот. Помисли дека и он исто ко тебе се осеќа а ти не би го изневерила нели??
    Поздрав и уживкај
     
    На shining_star, Feminka22, cavalli и 5 други им се допаѓа ова.
  16. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Со тек на време ќе си видиш. Еднаш си изгорела, не дозволувај два пати. Неможеш веднаш да почнеш да му веруваш. Постепено се гради довербата. Не се секирај, се ќе си дојде на свое.
     
    На black_lover, LoneWolfGuy и Feminka22 им се допаѓа ова.
  17. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски

    Браво, си ми ги прочитала мислите. :l::nod:
     
    На mira.mira, WildMk, Tatjana95 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. blueberry23

    blueberry23 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Не
     
    На hermosa, Pretty Woman и ELIDavor им се допаѓа ова.
  19. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Не. Кој те изневерил еднаш ќе те изневери и втор пат.
     
    На cresa-jagoda, Alisa22 и hermosa им се допаѓа ова.
  20. HerMajesty

    HerMajesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Никако. Не постои никакво оправдување зошто некој изневерува. Ако некој сакаш, тогаш нема потреба да мислиш на други личности. Се што сакаш можеш да имаш со тој еден. Ако не го сакаш тогаш остави го, нема потреба да го изневеруваш и да го повредуваш.
     
    На hermosa, cresa-jagoda и Harper им се допаѓа ова.