1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неверство – да се прости или не?

Дискусија во 'Врски' започната од Karma, 24 јануари 2010.

?

Би простиле ли неверство?

  1. Да

    476 глас(а)
    19,3%
  2. Не

    1.984 глас(а)
    80,7%
  1. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.247
    Пол:
    Машки

    Ami ako gledas taka nikos nema da bidi se pod konec kako so si zamislil. Inaku ako mislis deka mozis da ja sovladas taa bolka i ja ostavis negde na strana i smetas deka vistinski se kae licnosta, prosti, pa i ako treba vtora sansa..
     
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Од една страна би простила , но во никој случај не би останала со личноста која ме изневерила. Ако простам , и останам со истиот човек , ќе треба секаде да го следам. Црв ќе ме јаде. Познавајќи се себе си, ни себе си, а ни нему нема да му дадам мир . Затоа , колку и да се кае, и да жали за неверството, сепак ќе ме изгуби. А да не сакал да ме изгуби, не би изневерил .

    На истиот став сум и за себе. Ако некого не сакам да изгубам , нема да изневерам .
     
    На kim.k, Nausicaa, galapce и 10 други им се допаѓа ова.
  3. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Неверството е знак дека некому не сте доволен и не ве почитува. И како може да кажете дека ве сака, ако смета дека има подобро од вас?
     
    На hermosa, Aglaja, Hellobeautiful и 6 други им се допаѓа ова.
  4. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Изневерувањето е погрешно да ама не секогаш во животот ситуациите се црно-бели
    Луѓето изневеруваат од различни причини и да мислам дека може да сакаш и да изневериш од било која икс причина и битно е да се научи од тоа и да се биде искрен кон партнерот, ако врската е долга и има љубов ( ептен контрадикторно ова ама има вистина)се надминува. Да, тоа е процес долг и болен ама ако се надмине ќе биде врската посилна од било кога
     
    Последна измена: 27 април 2019
    На Fallen.Angel, Roksifoksi и WildMk им се допаѓа ова.
  5. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    јас не би простила
     
  6. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Проблемот е што во голем дел од ситуациите не се надминува вистинско и врските им стануваат натпревар кој повеќе ќе повреди...
     
    На m.i.g и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  7. Pixelnurse

    Pixelnurse Нов член

    Се зачлени на:
    2 мај 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Хмм...ако е со ептен, ептен оправдан аргумент, или било во глупави околности можеби:?:
     
  8. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Каков оправдан аргумент?
    Се сопна, падна на мене и сами јазиците ни се испреплеткаа?

    Твое дали ќе му простиш или не, оправдана причина нема.
     
    На galapce, cresa-jagoda, Snowflake97 и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Pixelnurse

    Pixelnurse Нов член

    Се зачлени на:
    2 мај 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    :D:D ме насмеа. Ајде да речам, било несакајќи, зорт, психичко пореметување итн итн хаха:devil:
     
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Простив многу пати на бившиот дечко мислејќи секој следен пат дека нема да се повтори. На крај ја завршив 3-годишната врска од други причини. Не можев да издржам толкава љубомора. Пред два месеци дознав и за сегашниот дечко такво нешто иако одамна насетував за таа девојка дека има нешто. Тој призна дека демек само си пишувале а не направиле ништо ама сепак не верувам поради големиот сплет на околности.
    Претходната недела ми беше доста од се. Неговото внимание не го добивав, се однесуваше ладно и напнато, не ми се јавуваше,не се гледаме со денови, а знам дека е слободен и нема обврски. Во меѓувреме јас се зближив со еден колега од работа кој е преубав и предобар. Ме викна на дејт и отидов. И колегава има девојка и јас дечко но не чувсвувам грижа на совест бидејќи многу пати бев во кожата на неговата девојка( ме изневерувале дечковци) и ете сега едноставно би продолжила да се гледам со него. На почетокот помислував дека не е во ред бидејќи ги пцуев таквите кои изневеруваат но ете сега сум една од нив и воопшто не се чувствувам виновна.
    Простив многу неверства, а сега не верувам дека кога би се дознало за моето би ми било простено.
     
    На Traveler91, WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.
  11. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Жално..
    И после светот бил лошо место, па кога прво не тргнуваме од самите себе што повеќе да очекуваме..
     
    На tinka-mace, Hellobeautiful, smooch и 14 други им се допаѓа ова.
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Многу пати простив, а не направив тоа што направив од инает.. Едноставно ми се допаѓа колегата од работа и мислам дека е време да си гледам за себе.. Секогаш дечкото го ставав на прво место и затоа он ми се понаша како сака..
     
    На WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.
  13. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel бесчувствителна си. Наместо да знаеш како е кога си изневерена и да не ти текне да помислиш, а не да направиш, ти си се вплеткала со зафатен дечко. Кога веќе си решила на неверство да вратиш со неверство, барем да најдеше слободен дечко, а не да повредуваш друга невина девојка.
    Да ти кажам право ич не ми е гајле за тебе што си била изневерувана, со вакво твое однесување и размислување.
     
    На tinka-mace, Bella •••, candy.cane и 12 други им се допаѓа ова.
  14. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    А тој да расчисти прво со неа, таа варојанта не ви текна?
    Или подобро е да си втора опција а притоа да си дел од нешто кое ќе повреди 3та личност?

    Не знам како очекуваш дека ќе си среќна со него и дека ќе те почитува повеќе од бившиот, кога и двајцата се исти.
    Уствари сите 3ца сте исти. :clap:
     
    На tinka-mace, candy.cane, Hellobeautiful и 4 други им се допаѓа ова.
  15. A_star

    A_star Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски

    Кога знаеш како е кога си изневерувана зошто го правиш истото на девојка која не ти наштетила ништо во животот?
    Браво за тебе, ама браво и за колегата, пакет сано сокови за вас.
     
    На candy.cane, Hellobeautiful, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Светот би бил многу убаво место кога не би размислувале луѓето така, кога ќе научат дека љубов не значи да го направиш партнерот твоја своина, твој роб, да го затвориш во кафез и да прави како ти сакаш, да го експлоатираш идр.
    Не бидете сурови.
    Врски каде што нема почитување и искреност и не е врска, не е љубов...така да оставете ги сите да си ја најдат својата сродна душа на која нема никогаш да им текне да направат нешто со кое би се повредиле или обрукале.
     
    На hermosa, WildMk и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  17. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Нека си ја најдам никој не им брани.
    Ако нема почитување и искреност нека раскинат, што е толку тешко?
    После кај сакаат нека ја бараат сродната душа.
     
    На candy.cane, Hellobeautiful, Luminary и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Многу лошо од страна на дечко ти ,јас не би останала со таков. Но еве сепак си одлучила да го изневериш барем направи го тоа со некој слободен ,не заради девојката на типот туку заради самата себе си.Иако мислам дека најдобро е да раскинеш зошто што понатаму.. ќе се изневерувате изневерувате меѓу себе и до кога?
     
    На anaja1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Сите ние што имаме верни партнери кои не нѐ лажат всушност ги држиме како робови и ги експлоатираме, не ги оставаме сродна душа да си најдат.
    *СмајлиШтоСеСамоубива
     
    На candy.cane, Hellobeautiful, ane.bella и 3 други им се допаѓа ова.
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Можеби веќе ја имаат...види вака, треба многу тест проби, многу разни ситуации да проживат за да сфатат дека си одговараат еден на друг.
    Со годините на старост се менуваат и размислувањата, така да те сфаќам и тебе, но не е се така праволиниски во животот;)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.