1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невина до првата брачна ноќ

Дискусија во 'Брак' започната од vodolejka, 2 ноември 2010.

 1. vodolejka

  vodolejka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Што мислите за традицијата која мора да ја почитуваат Ромките девојки „Невина до првата брачна ноќ“
   
 2. vodolejka

  vodolejka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  „Невина до првата брачна ноќ“

  Искрено не знам што да кажам |( .........ама мислам дека е проблем за оние кои сакаат да создадат сериозна врска.... и тоа влијае доста
   
 3. renata76

  renata76 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  34
  „Невина до првата брачна ноќ“

  јас мислам дека тоа си е нивна традиција и добро е да се почитува,
  ама зависи, ретко некој да чека толку!1 :P :P

  :P :P
   
  На vodolejka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  „Невина до првата брачна ноќ“

  Ама затоа после првата брачна ноќ....... :lol:
  Па ромките после прва менструација се мажат така да е нормално да е невина на 15 години.
   
  На GretaGarbo, eutixismena, LGBT и 2 други им се допаѓа ова.
 5. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  68
  „Невина до првата брачна ноќ“

  Како прво мислам дека темата ти е сместена во несоодветна категорија.
  А што мислам за таа традиција....мислам дека ретко кој веќе ја почитува таа традиција.
  И тоа не е случај само со ромките.Колку што знам јас нели порано сите се мажеле невини,па прославувале кога на чаршавот ќе виделе крв од невестата.Мислам дека и кај албанците сеуште е застапено тоа дека невестата треба да биде невина.А да бидеме реални тоа веќе е реткост.И сметам дека не е страшно да се напушти таа традиција.Па 21 век е,па и ромите се еманципираат и прилагодуваат на современиот живот,така да сосема е во ред и да имаат секс пред бракот
   
 6. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  „Невина до првата брачна ноќ“

  Ромките ги почитуваат тие правила? :^) Уф, не би рекла со оглед на тоа што имаат деца на 14, 15 години...
   
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  „Невина до првата брачна ноќ“

  MOРА???
  Религијата им налага да влезат во брак невини и христијаните и муслиманите.
  Ама денес ретко кој е вистински религиозен.
  На времето пред 2000 години кога се пишувале светите книги, жените се венчале на 15 години и во пубертетот ги раѓале првите деца.
  Денеска 20 века подоцна вистински религиозен човек како пред 2000 години тешко да најдеш.
  Жените се едуцурани, светите книги се само обични лектири во средно училиште, мажењето не е во преден план пред 20сетата, а дури и тридесетата година кога и се раѓаат првите деца.
  Така да денес ни христијанки, ни муслиманки, ни ромки не влегуваат во брак невини. Со чесни исклучоци на девојки чии родители се ептен патријахални и ги мажат под 18 години.
  Модерната жена прво пробува ... па после го зима за маж :lol:
   
  На ku4ence, eloves, Amelia и 13 други им се допаѓа ова.
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  „Невина до првата брачна ноќ“


  Не сум знаела за ова.... Ама стварно тие се мажат на 15 години, така да и не е ништо страшно :)
   
 9. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  „Невина до првата брачна ноќ“

  да, да... една во 1000 се чува за прва брачна ноќ |(
  додуша, на 13 години веќе детето е родено :D
   
 10. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  „Невина до првата брачна ноќ“

  мое мислење е тоа, дека баш Ромките не се чуваат до првата брачна ноќ, јас имам видено мн. од нив како се прституцираат (за жал), мада сигурно има и исклучоци позз
   
 11. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  „Невина до првата брачна ноќ“

  ќе го барам јас за маж :D
   
 12. maleckaa

  maleckaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  17
  „Невина до првата брачна ноќ“

  и јас сум сведок на еден пример...значи она се омажи веке и беше невина на првата брачна ноќ...ама уште додека бевме средно мене и на уште една другарка ни кажуваше дека со дечковците(пошто ги имаше)имала анален секс...така да девојчето фино лепо си тераше :lol: и во брак,пак влезе "невина"...добро дее со крв :lol: :lol: и кој знае уште колку ги има така сто прават,што на некој начин пак сакаат да "ја зачуваат" таа традиција,колку за пред семејството да испадне невина
   
  На ljubicicaa и skorpijaaa им се допаѓа ова.
 13. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  „Невина до првата брачна ноќ“

  Да цитирам другарка „Јас ни чевли не купувам без да ги пробам, па не маж да земам...“ :D
   
  На ku4ence, eloves, K.Karanfillova и 9 други им се допаѓа ова.
 14. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.169
  Пол:
  Женски
  „Невина до првата брачна ноќ“

  Ај невина :lol: па зар постојат уште такви во денешницава ....Кои се чуваат за првата брачна ноќ . :) Чудо
   
 15. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.381
  Допаѓања:
  24.465
  „Невина до првата брачна ноќ“

  NE се само ромките. Кај албанките е многу застапено и не е баш како што кажа некој дека се мажат на 15. Имам другарка албанка, еманципирана, со завршен факултет, без превез и е невина, се чува за брак. Никој не и верува кога ке каже зошто баш изгледа модерно. Не е баш едноставно да се разбере нивната култура и традиција, ама дека ова со невиноста е факт. И тоа баш во Скопје, не е само по селата.
  Јас би кажала само, секоја чест на таквите.
   
  На Tanjamm, A.27, srcekrsacka и 3 други им се допаѓа ова.
 16. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  „Невина до првата брачна ноќ“

  За почит се таквите кои остануваат невини до брак!
  :!:
   
 17. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  „Невина до првата брачна ноќ“

  E јас баш и не ги почитувам, значи мажот може да се ебава до брак, а жената не.
  Сексот е потреба, зошто машот да не си ја потисне таа потреба до првата брачна ноќ, туку жената ?
  Што ако се омажам на 30, треба невина да бидам :^) остајте вие тоа гога се зимале на 15, 16 , 17 години....сега сменети се времињата.
  Што ако го земеш за маж и на првата брачна ноќ видиш дека е со изопачени сексуални фантазии, некој екстремен садо-мазо психопат, што ќе правиш, ќе трпиш цел живот...
  А бе ајде.
  Јас ама ич не ги почитувам тие демек "морални" девојки невини до првата брачна ноќ.
  Каква глупост, јас сум 5 години во врска, зарем требаше 5 години да се бацувам со дечко ми, да се чувам за прва брачна ноќ , а он да си се ебава со дрољи, пошто нели за машките сексот е нормална работа , а за жените е грев.
  Глупост.
   
  На ku4ence, eloves, Amelia и 14 други им се допаѓа ова.
 18. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  „Невина до првата брачна ноќ“


  Јеп, во право си за мажиштава,и за се си во право! ама јас го кажав ова во смисла, за себе е убаво да си морален и да си почитуваш некои обичаи и вредности .....ете и јас не сум невина, ама кога би можела да го вратам времето, би останала невина, само поради себеси и моите убедувања! :hai:
   
  На Tanjamm и vodolejka им се допаѓа ова.
 19. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.647
  „Невина до првата брачна ноќ“

  Има и многу македонки што мислат дека треба да се остане невина до брак. Ретки се, али ги има. Мене ми се смешни тие, нека не се навреди некој али многу е конзервативно и е во стилот на средновековните жени кои биле угнетувани без никакви права. Океј жените одамна се труделе да се изборат за своите права и да докажат дека се рамни со мажите. Ако мажите можат да си имаат односи, нека не и замеруваат и на нејзината жена што имала. Многу мажи се шовинистички свињи.
   
 20. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  „Невина до првата брачна ноќ“

  А плус сега со оваа пластична реконструкција на химен... Која сака може да биде невина на првата брачна ноќ, и тоа дури и ако сака трипати нека се мажи, секој пат невина :rofl:
   
  На Amelia и srcekrsacka им се допаѓа ова.