Невина до првата брачна ноќ

Дискусија во 'Брак' започната од vodolejka, 2 ноември 2010.

 1. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  11.191
  Пол:
  Женски
  [

  Добро, има ли потреба да се живее, да не речам у целибат, ако нешто е лесно достапно и ти претставува бескрајно задоволство? И која сатисфакција ако дундето го предадеш недопрено?
  Кога одиш со некого, без разлика дали се работи за година, 3 месеци или 5 дена и на секое гушкање, правиш водопад во гаќи, не гледам причина да не си го направиш ќефот.
  Невиноста не е гаранција за добар и успешен брак. На крај краева, не верувам дека некој по првата брачна ноќ ќе чека чаршав да му се приложи, за да се увери во невиноста.
  А може да се случи и да влезе невина во брак, а после да го вара сопругот и да не знае со кој ќе легне попрво!
  Реина,чекај си до првата брачна ноќ,ако е тоа твое убедување дека таква треба да влезеш во брак,ама немој после да биде како во Жикина династија:
  http://www.youtube.com/watch?v=8DBAyWCNTNM
  :rofl: :rofl: :rofl:
  Ееее, Ѓурѓице, Ѓурѓице, така е кога влегуваш невина во брак :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На srcekrsacka, Hipica и liliput22 им се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.768
  Ќе се изјаснам како и многу други пред мене.... што ако во сексот со брачниот партнер не се разбираме? А? Одма развод? Или швалер да барам со кој ќе се разберам?
  Ма на слепо не одам :D Мора да се проба пред тоа.
   
 3. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  2.758
  Пол:
  Женски
  А бе полесно било на времето да се зрдажи невиност. Се мажеле најкасно до 22 плус технологијата поназад била не гледале во Америка што се прави. Јас мислам оти маж што вика дека сака девица е несигурен во себе.
  Ај да се чувам до брак да ми се погоди лош во креветот па после да почнам да шетам наоколу. Оти речено е од старите ЖЕНА СО ЕДЕН К*Р НЕ ВЛЕУГВА В ГРОБ (секоја чест на исклучоците).
  Има само една работа добра во тоа старовремско размислување а тоа е што така се намалува ризикот од пренесување на сексуално преносливи болести.

  П.С И ако може да не ја цитирате веќе Ла реина де ла сур само затоа што различно мисли.Секој има право на свое мислење околу ова прашање и не е во ред некого да разубедуваме
   
  На La.Reina.Del.Sur му/ѝ се допаѓа ова.
 4. invisiable

  invisiable Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  8
  Ајде да ве насмеам малку ...значи знам една ромка,колешка на мајками која си се фалела на мајками и уште една колешка како влегла невина во брак..но на претходните мажи во нејзиниот живот им давала исклучиво во `гз :D :rofl: ...како сум се изнасмејала само :lol: Е сега како би ја дефинирале невиноста...значи има многу девојки кои ја изгубиле невиноста но сепак не се грешници или шта ти знам,значи ја дале невиноста на некој кој многу и значил и не се каат за тоа...Тоа е само мој став :)
   
 5. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.316
  Нема поента да се чувате девојки до првата брачна ноќ, таа ноќ и онака се бројат пари и одма се заспива :) :D
   
  На srcekrsacka и easyyyyy им се допаѓа ова.
 6. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Неможам да сфатам зошто и денес се дискутира на оваа тема.

  Прво, во нашево опшество веќе одамна се поместени границите за сексуалната активност на девојките, ако некогаш во брак стапувале невини, денес скоро секоја гледа што е можно подобро да го проживее животот пред брак, за да животот во брак биде на некој начин уточиште, односно мир. Така да 99% од жените во брак влегуваат „виновни“ освен доколку религијата не го налага спротивното.

  Второ, споменав религија, да еве ќе ги земам муслиманите за пример. Кај нив жената морала невина да влезе во брак, но ова за мене е апсурд. Невиноста не значи само нескинат химен, таа може да има бурен сексуален живот, но не практикувала вагинален секс. Ќе биде цурата професорица за анален и орален, но ќе биде и светица зошто на белиот чаршав има некаква крвава мрља од нејзинот прецент химен.
  Незнам ни самата зошто се фатив за муслиманите, па и кај нас православните пред 30 години белиот чаршав после прва брачна ноќ бил еден од најбитните детаљи.

  И што добивме дека еден химен, кој можеби ќе прокрвари а можеби и не (доколку е еластичен нормално) да крои нечиј живот, од тие неколку капки крв да зависи дали во животот ќе ти цветаат рози или ќе те вратат дома и ќе останеш црна овца во фамилија.

  Невиност почитувам ама онаа вистинска невиност, да немала никаков секс, да не бакнала никој и тако даље единствениот допир со маж да и бил кога некој ја допрел за рака, а таа срамежливо се насмеала и избегала.
  Зарем има такви, навистина се прашувам дали навистина постојат некои дотолку чисти...

  Па и на крај краева каква бенефиција има некој од невина девојка, освен голем + на неговото его дека ете бил прв, а прв не секогаш значи и последен...

  Така да невиноста како услов за влез во брак ми е некако многу „баук“ категорија.
   
  На ku4ence, srcekrsacka, MacenceEna и 3 други им се допаѓа ова.
 7. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.469
  Допаѓања:
  3.770
  Пол:
  Женски
  Ова толку ми е глупаво јас уште од мала си знаев дека ја невина у брак не влегувам и точка
   
 8. brunete

  brunete Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  39
  Хаха ме изнасмеа .. :D Баш за фалење е работава :lol:
  Искрено гледано,која жена влага у брак НЕВИНА? :^)
  21ви век сме.. многу ми е смешно коа некоја ќе ми каже:Ја влагам девица у брак!
  А сите знаеме дека у денешно време скоро сите девојки не планираат девици да станат у брак ;)
   
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.624
  Допаѓања:
  49.983
  од темата Кого би сексале од естрадата.
  Значи ти си решила да се мажиш со Жељко...

  Инаку... имав и јас една школска што постојано викаше дека ќе остане невина до првата брачна ноќ. И се омажи после прва или втора година средно, затоа што остана бремена. Најинтересно беше кога одевме по свидетелствата. Една другарка ја прашала што има ново. А таа и кажала "Има нешто големо... се мажам". На ова другарка ми и одговорила "Уф, ме исплаши... јас мислев си имала секс."
  Колку сум ја зезала другарка ми после... :lol:
   
 10. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.037
  Допаѓања:
  4.140
  Пол:
  Женски
  Јас сум сеуште невина,и имам 21 година,мегутоа не е тоа бидејки се чувам до брак,туку не сум го сретнала господинот х вистински :D А сметам дека тоа невина до прва брачна нок е жива глупост,прво што ретко кој во 21 век е невин до таа нок,а второ што еден партнер мора да ти одговара,како карактерно,физички,така и сексуално.Иако во моментов сум со 0 вакво искуство,не се сомневам во ова што го мислам и што го кажувам.
   
  На lola-86 и DAngel им се допаѓа ова.
 11. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.731
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум била за тоа да останам невина до првата брачна ноќ веројатно затоа што не сум била така воспитана.Моите родители кога наполнив 17-18 години сметаа дека треба да ме едуцираат околу сексот (особено мајка ми) и советот кој ми го дадоа беше дека сексот покрај самата љубов и разбирањето со одредена личност е многу важно нешто односно дека доколку не е погоден цел живот нешто ќе ми фали. Кога го запознав мојот сопруг јас веќе имав сменето 2-3ца партнери и веќе имав јасна представа за тоа што сакам и што ми треба,а мојот тогаш дечко сега сопруг го имаше ,можеби не во целост ,но она што ни недостасуваше го поправивме и го усовршивме и двајцата уживаме.
   
 12. paulina2

  paulina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  122
  top...se slagam apsolutno...i ja na 15 godini vikav deka ke se chuvam ...:)) sakate da kazete deka ako se omazite duri na 27 godini ke se chuvate dotogas...?????a aaa??? nemojte da dozvolite da vi minat najubavite godini zaludno...chekajki go princot na bel konj.....toa ne znaci da se seksate sekoja vecer so razlicen...no ,opustete se mal;ce i uzhivajte
  realno gledanje na rabotite...sloboden um i sloboden duh....sosema si vo pravo...bas sprotivno ..mislam deka mashkite ne sakaat da zemat nevesta-devica...tuku nekoja koja ke znae da uziva vo seksot
   
 13. oktavija

  oktavija Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  100
  C pa normalno deka ne e potrebno da se cuvas do prvata bracna nok ama mazite ne sakaat za ozbilno i nekoja sto pati fuknata ili sto pruza oralni zadovolstva naokolu
   
 14. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.864
  Пол:
  Женски
  насловот на темата си го вртев во глава на малди години,ама стварно,си замислував како на првата брачна ноќ ќе ми се случи ова :lol:
  ма не бе,потреба си е :)
   
 15. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.597
  иако не сум христијанка никогаш не сум била воспитана на тој начин дека треба да останам невина до првата брачна ноќ.. дури моите убаво ме седнале и ми кажале се што треба да знам во врска со тоа :)
   
 16. trenDafila

  trenDafila Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2011
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Мислам дека мажите повеќе ценат девици. Поверојатно е дека ќе те земе за жене зашто си недопрена, отколку некоја што имала односи претходно. :)
   
 17. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.469
  Допаѓања:
  3.770
  Пол:
  Женски
  Ајде де а тие што сме 'осакатени' т.е. дефлорирани никој не треба да не земе?Ние сме жигосани? Ценат девици тие што не виделе подалеку од носот отепани сељаци! А маж ко маж ако може и сака да е*е епа може и жена да има секс!Што треба дечкоми моментално да ме остави пошто не сум девица? Глупости ..чисти глупости!
   
  На ku4ence, Look и unhappyy им се допаѓа ова.
 18. SexyDarling

  SexyDarling Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3


  Најмногу се согласувам со тебе за последното,за што,да се прави горд и да се крева дека ти бил прв?? инаку, јас имам 17 години, не планирам да се чувам до брак,ама до 22 сакам да издржам! :)
   
 19. anabela931

  anabela931 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  41
  До 22? Ако имаш посериозен дечко никогаш нема да го кажеш тоа, сигурно дека ако имаш нема да те чека 5 години за да му се предадеш или пак ке "чека" но тука ке има изневерувања и ред други работи,сакам да кажам тоа е потреба и мислам дека никој не би можел да ја потисне цели 5 години.
   
  На Gora123 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Estelle

  Estelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  154
  :rofl: :rofl: :rofl: да си ми жива и здрава Трендафило! а нас "грешниците" на плоштад да не спалат за блуд и разврат! |(
   
  На ku4ence, srcekrsacka, Look и 3 други им се допаѓа ова.