1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невина до првата брачна ноќ

Дискусија во 'Брак' започната од vodolejka, 2 ноември 2010.

  1. Ligavka

    Ligavka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    88
    За тоа на 14 и 15 год девојчиња воопшто не го оправдувам , па сменуваат по 4 , 5 дечковци се сексаат уште на 14 год . Се океј но треба да се има граници денешнава младина е ептен растурена говориме за машките но девојчињата се поизрастурија не знаае која од која повеке да смени симислиш на натпревар се или која на која да и го превземе дечкото пијат повеќе од машките , но треба да се замислат малце
     
  2. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    се менуваат времиња, ако некогаш беше срамота да си не невина на брачната ноќ сега е обратно, срамота е ако си невина на 16 па слушам многу почнале и самите со прст да си го кинат хименот.
    жалосно
     
  3. Ligavka

    Ligavka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    88
    Стварно леле тоа го слушам првпат но боже мој живееме во такво време што веке ништо не е за чудење :)
     
  4. zlatapetkova

    zlatapetkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    55
    нема потреба да се чува невиноста за во брак.Ако на пр после во брак не ми се погоди партнерот во кревет што ќе треба да правам ...?да идам на страна да барам некој кој е добар?Не...јас сум за тоа....да се запознае сексот и сите негови убавини пред брак,да можеш да разликуваш човек кој е добар во кревет и човек кој не е ,да знаеш што сакаш.да научиш што сака твоето тело.....и да го одбереш оној човек кој ќе знае и може да те задоволи.Во природата на жената е да го одбере оној кој ќе ја задоволи не само во сексот туку и на многу други полиња во животот.Луѓето се полигамни и мажите и жените....бракот е со цел да се скроти таа полигамност.
     
  5. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Мене уште не ми е начисто јасен поимот ''Дали ти е погоден или не во кревет?'' :tmi:
    Мислам ако има љубов, хемија и разбирање може да се среди и таму ако веќе нешто шкрипи на почеток, со тек на време се прилагодувате, се учите кој што и како сака, ако гледаш дека за некои работи не му текнува, ќе си побараш нели, веројатно нема да те одбие...Погоден во кревет би значело уште на старт да знае да те полуди? Па така до крај на живот? Штознам, јас мислам дека е битна хемијата, па после се' се средува... А и ако ти е прв не значи дека ќе бидеш тапа во кревет, или пак ако си сменила неколку-сега ја знаеш цела мудрост на сексот...А и јас лично кога одлучував за брак, неговите умешности во кревет ми беа некаде при крај на листата со приоритети...
    Така да кој си сака нека изволи, само ќе постои оној црв заради кој секогаш ќе се прашуваш како е со друг...
     
    На srcekrsacka, Shana, Mimi123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Ајде на 14-15 години .... али една моја роднина оди со дечко и 4-5 години од 1 година средно а сега е 1 година факултет .. замислете мајкаи и вика пази што правиш пред да се омажиш за него ке те носам на гинеколог да видам дали си невина{ако не била невина свекрвата и мажот нема да ја сакале ) ... Боже господе зарем до 24-25 години она нема да има односи со никој ... или со него... ??? Според мене тоа е многу глупаво мислам и она да не сака самата природа го бара тоа на 25 години барем според мене... да напоменам учи медицина значи ке се изначека да ја земе додека да заврши она :worried: :worried: СЕПАК СЕКОЈ СИ ИМА ПРАВО НА СВОЈ ЖИВОТ
     
  7. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150

    Се извинувам што сум оффтопик за ова но ако овие одат 4-5 години и плус уште 6 години факултет па после брак, мислам ако издржат 10 години врска без да имаат секс алал да им е. :^)
    Дури и мајка и ќе ја носела на гинеколог пред мажење? Ц ц ц :?:

    Милам вакви наметнати мислења ме нервираат, секоја девојка сама е свесна во што се впушта и сама се одлучува кога и со кого ќе ја изгуби невиноста.
    Тоа е право на избор, и никој дечко понатака во животот нема право да ја осудува зошто го направила тоа и да ја прашува колку партнери имала.
    Јас имам долга врска и еден и единствен партнер ми бил сегашниов, но никогаш не можам да кажам дека баш тој е тој со кој ќе се омажам и оформам семејство, а доколку во иднина се случи да имам друг дечко, нити го прашувам колку имал ниту пак сакам тој ме прашува и да ми суди.

    А денеска медицината е толку напредната, што со хименопластика се завршила работата со две-три кончиња, и сите невини ќе бидат :lol:
     
  8. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    СЕ СОГЛАСУВАМ,,,,,и јас размислувам така,,што ако не се погоди,,,,,,,,сексот се надградува со некој кој ке те привлече да го направиш тоа,ти стане твој партнер и еден единствен ден да сте се познавале претходно,тоа е состојба која тој што ја доживеал може да збори,,,,,
     
  9. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    истото и јас го размислувам ... тоа не е можно а и глупаво е она е веќе возрасна и самата има право да одлучи кога и со кој ке ја изгуби невиноста .. ама тоа е тоа :) :) :)
     
  10. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Имам другарка која е на моја возраст,и ни доверила,дека ке биде невина до прва брачна :D .
    Ја убедувавме дека веке тоа не е возможно бидејки сме 21 век и се е отиде понапред работите,и како што постоеле стројници во минатото,така е нормално денес во брак,партнерот да ти одговара и сексуално.А и реално,нема некој што на овие години ке ја чека повеке од 4 месеци преку сила.Друго е да си во сериозна врска на 18 години,па да те чека година,две,но сега на оваа возраст кога веке од една озбилна врска идат во друга(односно веке и по втор,трет партнер менуваат),некој неа да ја чека,а и она мислам нема за издржи ,сепак хормоните си допринесуваат.
    Јас сум 30часа во врска и рано ми е да зборам,ке видиме како ке одат работите понатаму,но сигурно не би чекала до брак,од најпроста причина- невозможно е!
     
  11. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.450
    Ова воопшто не го оправдувам. Луѓето после сексот стануваат поблиски и повеќе си значат еден на друг. Не гледам причина зошто да се чека до брачната ноќ, ако тој што го сакаш навистина вреди да му се предадеш.
     
  12. mamita

    mamita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Научна фантастика е ова :D
    Наместо првата брачна ноќ да уживам,јас да се препотувам како ќе ја изгубам невиноста.Живи глупости
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
  13. princess11ska

    princess11ska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    64
    Јас имам една другарка ромка. Имаше долга врска со дечко исто ром околу 3 години. И како што она ми кажувала помодерната традиција им е дека ако не се невини прва брачна нок тогаш барем да било првиот пат со мажот. Ваљда ме разбравте што сакам да кажам. Они знам идеа едно 2 години и она уште му немаше дадено затоа што се плашеше ако не испадне на крај да се земат дека нема да може да си најде маж. Па тој и ветуваше све и откако си се наслади една година ја остави и се омажи во Германија со друга во рок од една недела. На девојчево свет му се сруши. По една година и она се вери ама чим снашката не била невина не ја сакаа сватовите и ја вратија. Сега конечно се вери и кога дознав навистина ми падна многу жал, затоа што се вери со човек со две деца, едно 10 години сигурно постар од неа. Колку и да се современи мажите роми факт е дека заради невиноста најповеќето се способни и да се откажат од својата љубов. За жал другарка ми немаше финансиски средства да продолжи да студира после гимназија, а има сега веќе 20 години. Нејзините се патријархални и мислам дека принудно се омажи затоа што и ја вметнаа во глава идејата дека ако не е невина нема никој да ја земе. За мене тоа се чисти глупости. Сметам дека да ја цитирам Саманта од Сексот и Градот "Пред да се купи кола, ја зимаш на тест возење". :)
     
  14. Musikj.88

    Musikj.88 Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Првиот секс за прва брачна ноќ ..Да или Не :)

    Пред извесно време се собравме онака доста големо женско друштво и секако тема на муабет секс..
    Некој од девојчињата не ги знаев ...и искрено се изнаслушав разни муабети..Јас со дечко ми идам 2 год ..5 год бла бла...али се уште сум немала секс...Викам чекајте се шалите вие или што е работава..Муабетов беше дека девојките не сакале да имаат секс со нив ради тоа што не знаеле дали после првиот секс ќе бидат заедно ...О Боже каков ли е тој муабет...Океј можда има девојчиња што се уште мислат така не викам не не ни пробувам да им го сменам мислењето али зашто да чекам прва брачна ноќ...Јас искрено имам другари што не сакаат да имат секс со невина девојка ...има да и такви машки ...Можда ке пишете дека ме излажале но да навистина една од нив ми е другарка цел живтот и има такво мислење ...на неа нешто друго и преставува задоволство секс за прва брачна ноќ :)
    И вашиот коментар за ова би бил :)
     
  15. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    5.525
    Првиот секс за прва брачна ноќ ..Да или Не :)

    секој има право на свое мислење.има секакви девојчиња.од оние кои се чуваат за првата брачна ноќ до оние кои легнуваат со машко на првиот состанок.според мене не можеме да планираме кога ќе имаме секс.тоа едноставно се случува.мој совет уживајте во животот и не мислете на тоа дека ако му дадете ќе ве остави.може да се случи сосем спротивното,да му здосади од таа игра глумење светица.
     
    На maca99 и skorpija123 им се допаѓа ова.
  16. verica81

    verica81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    55
    Пројде ова време од одамна што сметам дека е добро , ајде глупости живи.
     
  17. Musikj.88

    Musikj.88 Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Да секако дека секој има свое мислење али просто не ми се верува дека сеуште има такви девојчиња во денешно време ...без навреда :) ...Као другарка ми треба јас да почустувам нешто па да имам секс..а што е тоа што треба да почустуваш па незнам ...епа чувај си се се до прва брачна ноќ можда мажот повеќе ке те поштува како па да не :)
     
  18. Virus997

    Virus997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    66
    Секс за прва брачна ноќ, тоа веќе никој не го чека, освен педери.
     
    На verica81 и daddys.princess им се допаѓа ова.
  19. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    ахахах се изнасмеав со педерите ахахах
     
  20. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас сум за тоа да се "испробате" пред да се решите на брак :rofl: