Невработените можно е да добијат еднократна парична помош

Дискусија во 'Коронавирус' започната од AnаR23, 15 мај 2020.

 1. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  1.689
  Пол:
  Женски
  Тоа е лесно.
  Само одиш да се пријавиш и тоа е тоа.
  Пола саат работа.
   
 2. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.404
  Допаѓања:
  4.097
  Пол:
  Женски
  Значи ништо. Си реков ке лапнам картица од 9000 ден, ама кога не барам работа така ми е :D.
  Тоа е, да сме живи и здрави :)
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.524
  Допаѓања:
  110.761
  Пол:
  Женски
  И утре коа ќе ми се јават за на работа, што да им кажам?
  Аааа јас за да земам од помошта се пријавив у завод, инаку вака Не ми се работи, џабе не ми се јавувајте да ми нудите работа
   
 4. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  1.689
  Пол:
  Женски
  Можеш мислам три пати да одбиеш па после ќе те избришат.
  Има луѓе со години пријавени па не им се јавуваат.
  Конкретно тетка ми пријавена е само за здравствено да има.
  15 години па може и повеќе ама не бара работа.
  Никогаш и се немаат јавено.
   
 5. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.524
  Допаѓања:
  110.761
  Пол:
  Женски
  Мене уште истиот ден ќе ми се јават три пати.
  Дефицитарна сум.
  Одма ќе ме избришат:D
   
  На нина122 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.715
  Ова со меркава за тие што изгубиле работа да добијат помош со години го има наназад не ја гледам како некоја нова мерка
   
 7. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.715
  Можеш да се пријавиш како активен барател или пасивен за да не те бараат пријави се како пасивен, со тоа ќе треба на секој еден месец да одош и одново да се пријавуеш
   
 8. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.524
  Допаѓања:
  110.761
  Пол:
  Женски
  И што ќе ми е да сум под завод?:^)
   
 9. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.000
  Допаѓања:
  9.295
  Пол:
  Женски
  @Bubce38 а здравство како имаш?
  Нели ако си невработен мора преку заводот?
   
 10. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.715
  Мене ми беше за здравствено осигурување да сум пријавена, за што имаш потреба за тоа
   
 11. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  7.617
  Пол:
  Женски
  А па турени се од јавување, телефонов ми прегоре дури не бев вработена...
  Не бе срц, колку и да си дефицитарна со прст не мрдаат ако сам не си мрднеш да најдеш работа.
   
  На темјанушка и Sexychica им се допаѓа ова.
 12. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.524
  Допаѓања:
  110.761
  Пол:
  Женски
  Преку мм имам здравство.
  Не ми треба завод за здравствено.
  Е за оние кои не се во брак не знам како е.
  Нели можеше преку родителот да имаат здравствено
   
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.965
  Допаѓања:
  23.139
  Пол:
  Женски
  За здравствено само во Социјално. Со години немаат никаква врска со Заводот.
   
  На mssuniquee, Bezimenka90, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.524
  Допаѓања:
  110.761
  Пол:
  Женски
  Бев јас два месеци дур не ги направив сите документи коа се омажив , па дур ме пријави мм преку него...
  Абе сто пати ми се јавија.
  Срам ми беше да одбивам па велев болна сум:)
   
 15. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  1.689
  Пол:
  Женски
  Пријавена е како невработена.
  И си има здравствено.
  Сега каде се пријавува не знам ама знам дека така има здравствено.
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.965
  Допаѓања:
  23.139
  Пол:
  Женски
  И да се одјави ќе има здравствено. Од лично искуство ти кажувам. Јас 3 години не сум пријавена во Завод.
   
  На Bezimenka90 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  7.617
  Пол:
  Женски
  Можда ако си астронаут :)
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
 18. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.000
  Допаѓања:
  9.295
  Пол:
  Женски
  Можно е тоа. Не знам како е за во брак.
  Ако си на школо/факс треба само потврда во социјално дека си редовен.
  Јас па имав слушанато некаде пример ако закасниш неколку дена да се пријавиш во Завод ќе нема да може да се вработиш три години. Можно е и да се шпекулации, не знам со сигурност.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.965
  Допаѓања:
  23.139
  Пол:
  Женски
  Точно е, ама забраната е една година. Не толерираат ни еден ден. Ако денес не си отишла, ај чао.
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 20. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.715
  Преку родител е до 18г