Невработените можно е да добијат еднократна парична помош

Дискусија во 'Коронавирус' започната од AnаR23, 15 мај 2020.

 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.965
  Допаѓања:
  23.139
  Пол:
  Женски
  До 26 ако студира.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.715
  Ова за тие што не студираат, ако студираш си преку фах пријавен
   
 3. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.524
  Допаѓања:
  110.745
  Пол:
  Женски
  Не мора одма со иронии.
  Обичен фармацевтси техничар сум.
  Кај нас аптеките буквално молат за работник.
  Мене и дома ми идат.
  Сакаш верувај , сакаш не
   
  На Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.965
  Допаѓања:
  23.139
  Пол:
  Женски
  Не знам дали ако имаш прекин во студирањето и после пак продолжиш, имаш право на осигурување?
   
 5. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.715
  Зошто да немаш, поради која причина?
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.965
  Допаѓања:
  23.139
  Пол:
  Женски
  Јас одамна завршив со тоа. Онака ме интересира. Затоа што за пензија не важи. Ако не се запишеш одма на факс или ако прекинеш со студии, чао пријатно.
   
 7. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.715
  Јас прекинав со фах и бев преку тоа осигурана
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.404
  Допаѓања:
  4.097
  Пол:
  Женски
  За здравствено осигурање одиш во фондот за здравство.
  Разделени се со фондот за вработување. Јас 4 години бев пријавена само во фондот за здраство, и имав здравствено осигурување. Сега сум преку мажот ми.
   
  На SummerGirl и GirlRose им се допаѓа ова.
 9. Sexychica

  Sexychica Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  72
  Се јавуваат на тие со ДУИ што се блиски, си има тефтер.. :) се е смислено женски, нема ништо за џабе. Тој типчето таму, си бира кој е кфалификуван, кој не :)
   
 10. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.000
  Допаѓања:
  9.290
  Пол:
  Женски
  И што бидна со ова?
  Празно ветување, предлог ли е само?
  Или стварно ќе се реализира?
  Кога, дали има некаде да се аплицира?
  Стварно не се концизни.
  Убаво е замислено, ама ова ми изгледа како да замучкаат очи.
   
 11. темјанушка

  темјанушка Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  1.365
  https://www.vecer.press/за-картичките-и-за-ваучерите-за-туриза/
  Најверојатно нема да се аплицира туку самото минитерство ќе си ги собере информациите од останатите институции (ујп и аврм) ,а граѓаните сами со матичниот број ќе можат да дознаат дали ќе добијат некој од ваучерите.
  На некој начин списоците се веќе направени.
   
  На cresa-jagoda, Dream-Girl, ivimis и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.715
  Каде можеме да видиме дали сме добиле?
   
  На ivimis му/ѝ се допаѓа ова.
 13. темјанушка

  темјанушка Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  1.365
  Уште не се знае, од наредната недела ќе има подетални информации
   
  На glisa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.558
  Допаѓања:
  18.182
  Пол:
  Женски
 15. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.504
  Допаѓања:
  9.320
 16. BloodElf

  BloodElf Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  255
  Пол:
  Женски
  ИЗВЕСТУВАЊЕ ДО НЕВРАБОТЕНИТЕ ЛИЦА
  Владата на Република Северна Македонија донесе Уредба со законска сила со која сите невработени лица на кои работниот однос им престанал во периодот од 11 март до 30 април 2020 година имаат право на паричен надоместок, независно од времето поминато во работен однос.
  Паричниот надоместок ќе се исплатува во висина од 50% од месечната нето плата на работникот исплатена за последниот месец, но не повеќе од 80% од просечната месечна нето плата по работник во Република Северна Македонија, објавена за последниот месец, во случај кога работниот однос престанал со давање на писмена изјава од страна на работникот, спогодбено престанал работниот однос или работниот однос престанал со отказ од страна на работодавачот, за времетраење од два месеци, сметано од престанокот на работниот однос.
  За остварување на правото на паричен надоместок, невработеното лице треба да достави Барање до надлежниот центар за вработување, во рок од 30 дена од денот на влегувањето во сила на Уредбата, односно до 26 јуни 2020 година.
  Со донесувањето на оваа Уредба, Владата на Република Северна Македонија уште еднаш покажа дека се грижи за сите граѓани полесно да го пребродат периодот на невработеност преку давање извесна материјална сигурност поради губењето на работното место.
  Извор
   
 17. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.504
  Допаѓања:
  9.320
  Дали знаете дали ќе биде 50% за платата земена од 01-11 март, или од платата за фрвруари? Реално ни пуштија смешна сума на плата за тие денови, со 50% само сметките нема да можеме да си ги покриеме.
   
  Последна измена: 29 мај 2020
  На BloodElf му/ѝ се допаѓа ова.
 18. BloodElf

  BloodElf Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  255
  Пол:
  Женски
  Интересно ова.
  Ќе се надминат самите себеси доколку навистина го формулираа така со таа цел. Инаку според секоја логика би требало да се земи онаа плата што е наведена во договорот и што ја имаат пријавено во агенцијата за вработување како основица. Нема смисла да сметаат за 10 дена како за месечна плата.
  Останува да се види.
  Прашај во агенцијата за вработување кога ќе се пријавуваш, можеби имаат информации.
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 19. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.504
  Допаѓања:
  9.320
  Ќе си прашам секако, но овој дел ме буни
   
  На BloodElf му/ѝ се допаѓа ова.
 20. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  421
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  nisto od ova samo lazat (ili na svoi bliski ke si raspredelat)
  znaci nema sansa da apliciras tuku drzavata sama preku bankite ke prakala karticki na domasna adresa ..gluposti
  mze na tie stozemaatsocijalna iminimalna garantirana pomos ionaka se veke zavedeni ike im dadatnona drugite nevraboteni,megu koi i jas edno golemo nisto
  mi trebaat ama nisto od ova