Невработените можно е да добијат еднократна парична помош

Дискусија во 'Коронавирус' започната од AnаR23, 15 мај 2020.

 1. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.097
  Допаѓања:
  850
  Ова важи и за невработените така ли? Каде, како и до кога треба да се аплицира?
   
 2. темјанушка

  темјанушка Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  1.365
  Важи само за невработените кои активно се пријавуваат во Агенцијата за вработување, списоците се заклучно до 22.05.
  https://iportal.mk/makedonija/angel...ashnata-platezhna-kartichka-kupuvam-domashno/
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.097
  Допаѓања:
  850
  Јас се активно пријавувам, ама од март автоматски сум пријавема, бидејќи поради ситуацијата од Агенцијата за вработување извести да не се оди лично. И сега не ми е јасно автоматски ме следува ваучер или треба да се пријавам?
   
 4. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.815
  Допаѓања:
  29.897
  Пол:
  Женски
  Не ако си пријавена како невработена, агенцијата сама ќе достави списоци до влада. После тоа има еден линк на кој по ембг ќе може да се провери дали, колку и во која банка ќе ви биде изработена картичка и исплатена помош. Помошта ќе треба да се искористи од 3-31.07.2020.
   
  Последна измена: 31 мај 2020
  На темјанушка му/ѝ се допаѓа ова.
 5. italiangirl11

  italiangirl11 Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Женски
  decki ne znam kaj da go pisam ova, iam 19god i ne znam dali mi sleduvaat 3 iljadi za situacijava posto ja lani zavrsiv sredno( godinava sum na pauza)..a na eden sajt pisale deka listite kje gi izveduvaat vo srednoskolskite ucilista i univerzitetite..
   
 6. темјанушка

  темјанушка Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  1.365
  Ти следува, не треба да се пријавуваш. Се е како што напишала членката погоре. Рекоа утре ќе ги објават списоците на страната, каде ќе може да се провери.
  Нема да те опфати бидејќи ќе те нема ниту во списокот на Мон, ниту во Аврм. Си можела во меѓувреме да се пријавиш во аврм бидејќи работеа само за прво пријавување и за отпуштените заради вирусот.
  А листите за средношколците и студенти ги опфаќа сите од оваа година заклучно со март.
   
 7. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.000
  Допаѓања:
  9.293
  Пол:
  Женски
  Излезе списокот?
   
 8. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.398
  Допаѓања:
  115.583
  Пол:
  Женски
  Не.
  Толку се способни...
   
  На темјанушка му/ѝ се допаѓа ова.
 9. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  793
  Допаѓања:
  6.802
  Пол:
  Женски
  Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја добијат.

  Како што информираат од Владата, УЈП, МОН и ФЗО изготвуваат листа на сите граѓани и вработени со низок доход, листа од сите ученици и студенти и листа на сите здравствени работници кои ги исполнуваат условите за да добијат домашна платежна картичка.

  Корисниците ќе ја добијат домашната платежна картичка на домашна адреса или ќе можат да ја подигнат од банката издавач, без да аплицираат.

  Наскоро, на страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk, граѓаните ќе може да проверат дали им следува, односно дали се корисници на некоја од платежните картички и која е нивната банка издавач.

  Корисниците ќе бидат исконтактирани од банките.

  „Целиот процес е направен да биде максимално едноставен за корисниците, без пријавување или аплицирање, туку институциите да ја завршат целата постапка за нив“, се наведува во владиното соопштение.

  Корисници на домашни картички ќе бидат:

  – Граѓани со низок доход: Приматели на социјална помош и невработени, евидентирани како активни баратели на работа во АВРСМ до 22 мај годинава, кои оствариле нето доход до 180.000 денари во 2019 и нето доход до 60.000 денари во период од јануари до април 2020 година, согласно евиденцијата на УЈП. Тие ќе добијат картичка со 9.000 денари;

  – Вработени со низок доход: Лица кои се во работен однос и кои за периодот од јануари до април 2020 година оствариле доход само по основ на плата и надоместоци на плата во нето-износ не поголем од 60.000 денари на ниво на полно работно време, според евиденцијата на УЈП. Овие корисници ќе добијат картичка со 3.000 денари;

  – Млади лица: Лица со наполнети 16 години и не постари од 29 години (заклучно 22.05.2020), активни учесници во државното формално средно образование и високото додипломско образование. Тие ќе добијат картичка со 3.000 денари;

  – Здравствени работници ангажирани во справување со Ковид-19: Вработени во ЈЗУ, Клиника за инфективни болести, Институт за јавно здравје, Центри за јавно здравје, Итна помош, инфективните одделенија и вработени во други одделенија ангажирани за тестирање, дијагностицирање и лекување на граѓани заболени од Ковид-19. Овие здравствени работници ќе добијат картичка со износ од 40% од основната нето-плата.
   
 10. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  znaci stvarno gluposti
  mi pisale deka
  ke davale na nevraboteni no samo na onie sto sekoj mesec se prijavuvaat (za tie sto se prijavuvaat na 6 meseci ne vazi
  na deca moze,na studenti moze na braboteni so prihod pod 15 000 den moze na socijaln sto zemaat moze //iako tie veke imaat nekoj prihod no za takvi ko jas bez prihodi iako nevrabotena i se prijavuvam ama na 6 meseci ne moze ?!
  ako e taka i stom vaka delat narodot se nadevam koj saka neka dojde na vlast no ovie nikogas poveke da ne bidat !
   
  На Leat, Аргентина * и nevermet18 им се допаѓа ова.
 11. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  621
  Допаѓања:
  1.904
  Пол:
  Женски
  Потполно се согласувам, сестра ми пред некоја година аплицираше за работа и од таму и рекоја дека неможат да ја примат затоа што не била активен барател, се пријавувала на 6 месеци, значи и приватниве фирми тоа го прават, не само државава
   
  На Leat, magnolija09 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.965
  Допаѓања:
  23.139
  Пол:
  Женски
  Јас работев во приватна фирма. Ме пријавија, а претходно не бев пријавена во Завод. Не ми е јасно. Зошто има опција да се пријавуваш на 6 месеци ако не можат да те вработат отпосле.
   
  На Leat, Marija_Magdalena и magnolija09 им се допаѓа ова.
 13. Bezimenka90

  Bezimenka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  1.332
  Пол:
  Женски
  Мислам дека им било изговор. И јас бев пријавена на 6 месеци, па се вработив во приватна фирма.
  Инаку да, тие на 6 месеци не ги евидентираат во статистика на невработени. Тоа беше целата финта, вештачко намалување на невработеност. Ама, тоа е веќе друга тема.
   
  На SummerGirl, Marija_Magdalena и magnolija09 им се допаѓа ова.
 14. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.504
  Допаѓања:
  9.320
  Дали некој што останал без работа после 11 март аплицираше за 50% испалата од последната плата? Ме интересира што ви кажаа дали 50% од последната цела плата значи за февруари или за тие 10 дена од март.
   
 15. Принцезичка1

  Принцезичка1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2016
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  1.623
  Пол:
  Женски
  Јас познавам личности што се пријавуваат на 6 месеци, тоа го прават поради здравствена причина или долг пат.Секако дека и тие треба да земат некоја сума сега, сепак се луѓе без примања.Повеќе им следува на нив отколку на тие со 14 500 плата.
  Но, ова е манипулирање со народот, кажано е дека ќе се дадат картичките после избори, а тоа мало морген исто како што беше ветен минималец од 500е.
  Не сум против СДСМ, само сум реална.
   
  На Scott Weiland и magnolija09 им се допаѓа ова.
 16. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.515
  Допаѓања:
  22.600
  Пол:
  Женски
  Од една страна уништија еден куп бизниси и оставија илјадници без работа ради лудачките и непромислени мерки кои не водат никаде а од друга страна ќе залажуваат народ со ситници. Оти има наивни што им веруваат и што се продаваат за по 50 евра. Жити помошта, ќе остават некого без плата и ќе го подлажат еднократно со сума доволна за газ бришење. Радувајте се на ситна пара. А ви ветија 500 евра плати.
   
  На Аргентина *, Leat, nevermet18 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. fantastic girl

  fantastic girl Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2020
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Како се способни они само да знаеш но за тоа што сакаат да го направат, зошто би му дале на народот кога џебовите им се поблиску!
   
 18. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.097
  Допаѓања:
  850
  Кога ќе може да се види кого го следува помош? И точна ли е информацијата, дека на маил тие што ги следува ќеим биде праген ваучер или од глупави портали р таа лажна информација?
   
  На АнеАце му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Billy Idol

  Billy Idol Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  748
  Допаѓања:
  10.602
  Пол:
  Машки
  Од каде ти е ова инфо? На сите портали стои дека е само за лица кои се активни баратели наработа, а не на тие кои се пасивни (се пријавуваат на 6 месеци)
   
  На SummerGirl и Scott Weiland им се допаѓа ова.