1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невродерматитис

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Dream-Girl, 18 септември 2020.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.113
  Допаѓања:
  194.561
  Пол:
  Женски
  Невродермaтитисот е хронично нарушување на кожата со неврогена и алергиска природа, придружено со периоди на ремисија и егзацербација.
  Најкарактеристичните симптоми на невродерматитис се: осип, црвенило на кожата, чешање, пилинг, невротични нарушувања. Главниот знак кој укажува на присуство на болеста, е појавата на силно чешање на кожата, што се појавува уште пред формирањето на осип.

  Дали некој се соочувал со вакво нешто? Јас 1 година повремено си имам ваков проблем при стресни ситуации. Го имам на прстите и на зглобот на едната рака. На периоди го снемува, но при мал стрес ептен се влошува и е многу лошо доколку не го третирам со маст. На едниот прст целосно се повлече и еве веќе повеќе од пола година го нема.
  Совет од дерматолог што добив е моментално не можело ништо да се направи, само со мачкање масти да се прекине чешањето и да се повлече на некој период. Само решението било да не си бил под стрес...
  Мислев дека е ретка појава, но вчера забележав дека и на една другарка и се појавило на раката и истата дијагноза и ја дале на дерматолог, дури и рекле и било последица од стресот на факултет и дека всушност многу било распространето и многу луѓе имале ваков проблем.
  Затоа и решив да ја отворам темава, доколку има некој со сличен проблем да сподели искуство и дали некако се повлекло засекогаш кај некого. :D
   
  Последна измена: 18 септември 2020
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.281
  Допаѓања:
  194.598
  Пол:
  Женски
  Јас имав на левата рака, од горната страна на дланката под прстите. Ме чешаше ненормално, после се направи ситен осип и на крај се разрани и потече крв. Периодот кога го имав, бев под прилично голем стрес и дома и на работа.
  Реално ништо долгорочно не ми помогна, краткорочно само.
  Во зима имам проблем со кожата на рацете од ладното, се суши и пука, имав како ранички и рацете ми се лупеа. Поминуваше со комбинација од мрсни и хидратантни креми за раце.
  А невродерматитисот така почна, од сува и испукана кожа премина во чешање со осип и рани. Најмногу хидроциклин ми помагаше. Ми се појави ноември 2018, сосема се повлече март или април 2019. Оттогаш фала Богу немав рани, чешање зимата 2019 кон 2020 имав, ама не толку јако изразено, башка редовно користам Anticort крем на Frezyderm од Зегин. Нема кортико, ама делува исто. Лошо мириса, ама е ептен ефикасна, барем за мене.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. AndyRad

  AndyRad Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2019
  Пораки:
  370
  Допаѓања:
  428
  Пол:
  Женски
  Mene mi se pojavuva egzema na racete, na prstite koga ke fatam detergenti i nekoi sapuni, shower gelovi i slicni sredstva..se probav, najmnogu mi pomognaa homeopatskite lekovi, a od kremite mozam da ja pofalam Sorion, 60ml i e 1500 denari (skapa e no..) i ovaa na nekoj si hodza no taa e stavena vo kutivce i neznam sto ima pa zatoa i ne ja kupuvam, kojznae sto stavaat. Ako najdam uste nekoja krema obavezno ke pisam da ne si gi davate parite na se i sesto bidejki jas se probav osven kortiko.
   
 4. IRBBB

  IRBBB Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  6.682
  Допаѓања:
  27.165
  Пол:
  Женски
  Колешка моја ја има невродерматит, само кај неа е многу изразено, промени се јавуваат буквално по целата кожа, особено на лицето и вратот. Кога има егзацербација, прима кортико.

  Извини, многу ми забоди око. Каков симптом е пилинг? :^)
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.281
  Допаѓања:
  194.598
  Пол:
  Женски
  Лупење на кожата.
   
  На Dream-Girl, cresa-jagoda и IRBBB им се допаѓа ова.
 6. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.193
  Го имав и јас како помала, во детска возраст и во текот на пубертетот. Се сеќавам дека уште тогаш, кога бев на кожен лекар, ми кажаа дека најверојатно со возраста ќе исчезне, така и се случи. Инаку кај мене се манифестираше како егзема помеѓу прстите на рацете, на лактите, зад колената, а во најлошите денови ми се појавуваше и на лицето :( Се мачкав со различни креми, помагаше но привремено. Сега веќе 5-6 години немам симптоми.
   
  На Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.