babylove кашички

Нега на косата во летно време

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 15 јуни 2012.

 1. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  Мислам дека нема ваква тема, ако сум грешка, бришете :)
  Кои производи ги користите за нега на косата во летно време? Дали редовно одите на фризер, не ја сушите со фен за да не ја изгорите и слично...? Омилен производ за нега на косата во лето?
   
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Мојата е пери носи :rofl: Никакви посебни третмани, ни лете ни зиме, ниту пак скапи шампони, ни регенератори. И презадоволна сум од густината и квалитетот на влакното. Можеби е генетика, а можеби е и тоа што не ставам премногу хемиски препарати на неа.
   
 3. Ann.94

  Ann.94 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  1.822
  Мораше лето да дојде за да сфатам дека кога буквално ништо не и правам на косава, ми е стопати поубава одколку кога ја тегнам со фен или и ставам глупи пени. Од сега ни фен ни ништо.
  Што убаво знаела да се навитка со природно сушење.
  Ем убаво ем здраво за косата :)
   
 4. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.018
  Допаѓања:
  5.968
  Исто и јас мислам дека колку повеќе се третира косата со различни хемикалии толку повеќе се оштетува квалитетот на влакното.Порано користев демек квалитетни шампони,па потоа и медицински,а сега едноставно користам каков бил шампон и ретко некогаш регенератор.Не ја сушам никогаш со фен,не ја пеглам имам природно кадрава коса.Досега најзадоволна,отколку кога се оптеретував со ампули,третмани,пакувања,шампони,маски и др.
   
 5. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.762
  Одбегнувам пеглање.
  Не ја фенирам, дека е топло природно брзо ми се суши самата.
  Почесто и ставам маслиново масло.
  Користам шампон за сува коса. (иако не ми е сува, ама намерно за демек поздрава да е)
  Користам спреј/силиконски капки.

  Толку, ништо посебно. Разликата е само што на лето избегнувам пегла и фен. И со тоа пак се оштетува, а не па уште да ја пеглам.
   
 6. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.298
  Допаѓања:
  3.212
  Пол:
  Женски
  Во летно време во домашни услови-стандард нега.
  Е сега :!: ,за на одмор сакам да прашам дали ги користите спрејовите со заштитен фактор за коса?
  Јас до сега не сум користела ама за годинава сум во дилема,сакам колку што е можно повеќе да ја заштитам косата,само што немам поим што да купам и дали се воопшто ефикасни.
   
 7. guitar

  guitar Нов член

  Се зачлени на:
  3 август 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  18
  Бадемово масло половина час, ја мијм, и ставам маска, ј мијам, сајос шампон 3 пати и силиконски капки и прекрасна ми е.. долга, права и убава
   
 8. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  ^^
  Какви се тие спрејови за коса со заштитен фактор? Прв пат слушам. Дај линкче нешто да видам :)
   
 9. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  859
  Шампон, балзам и масла (или спреј за врвови поретко). Морска/езерска вода ја суши, сонце ја суши, мора да и пружам влага. Не ја пеглам ниту виткам, фен со години не употребувам. Практично пери - носи е, ама со сите нишани пазена. Инаку од лекар ми е кажано дека колку е шампонот пообичен и сиромашен, полошо е за косата зашто какво и да е само по себе влакното, понатаму си бара нега континуирано, а козметиката служи за тоа. Треба умерен шампон, не бебешки или слично, ниту пак пресилен со повеќе од потребно состојки (Елсев пр. за мене е прејак).
   
 10. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.298
  Допаѓања:
  3.212
  Пол:
  Женски
  [​IMG]Број1. L’Ooccitane summer Protection sun Hair Mist
  Формула која во себе содржи природни ботанички комплекс од 5 есенцијални масла и помага на вашата коса да се заштити од штетните ефекти на УВ зраците, да ја зачувате нејзината боја и да остане доволно мека. Ова е лесен препарат, кој што не се исплакнува, ја омекнува вашата коса и и ја дава потребната свежина
  [​IMG]Број2. Loreal serie Expert Solar Sublime - Conditioning Spray
  Овој спреј дава инстантна заштита на косата додека е директно изложена на сонце. Со текстура која што е лесна и не се измива, овој спреј создава заштитен меур околу секое влакно и го штити од сончевите зраци. Косата останува убава и го задржува природниот сјај.
  [​IMG]
  Број3. Wella Professional Sun Protection Spray
  Специјално создаден за природна коса овој спреј нуди УВ заштита пред и за време изложувањето на сонце. Во првата фаза ја заштитува косата од УВ зраците, додека во втората фаза збогатен со витамински комплекс ја хидрира косата и ја штити од сушење. Косата е помека на допир, со видливи промени, поздрава и посјајна.
  [​IMG]Број4. Schwarzkopf Sun Protect Spray
  Овој спреј за дневна употреба збогатен е со витаминот Е, ги намалува последиците од солената вода и ветерот, ја штити од УВ зраците и и дава неверојатна мекост и сјајност.
  [​IMG]Број5. Carroten Spray Protect and Shine
  Овој спреј нуди перфектна заштита за сите видови коса. Збогатен со витамините А, Е и Б5 комплекс ја прави косата поцврста и ја штити од распукани врвови. Ја штити обоената коса од сонцето, хлорот во базените и солта, се нанесува пред излегување и се повторува процедурата.
   
 11. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.298
  Допаѓања:
  3.212
  Пол:
  Женски
  Од ова спрејовиве со заштитен фактор не купив,ама да си кажам како си ја заштитив косава од сонцето и солта.
  Пред секое одење на плажа ја мачкав со млекото за тело со заштитен факор што си го користев,не сега едно кило да лупнам туку така ги намастував рацете и поминував в коса неколку пати.Понекогаш ја носев собрана во пунџа или плетенка,а понекогаш пуштена ми беше ама носев шешир.После доаѓање од плажа редовно и задолжително ја плакнев од солената вода,а навечер ставав само малку регенератор на врвовите.Секој втор ден,еднаш во денот не двапати :!: ,ја миев со Бекутан шампонот и малку регенератор.
  И никогаш не ми се случи да ја чешлам додека ми е мокра.
  Резултатите се и повеќе од задоволувачки. 8)
   
 12. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  По одморот
  Потстрижете се. Што и да правите, какви и скапи продукти и да користите, нема да можете да ги „излечите“ расцветаните врвови на косата. Под дејство на сонцето косата побрзо се оштетува и пука, па кога ќе се вратите од долгоочекуваниот летен одмор, закажете си термин кај вашиот фризер. Доколку не сакате голема промена, потстрижете ги само оштетените врвови, затоа што тие како вирус се шират нагоре по влакното и прават вашата коса да изгледа неуредно.
  Не ја мијте косата секој ден. Додека бевте на одмор, сигурно ја миевте косата секој ден, можеби и по неколку пати. Сега дајте ѝ одмор од силните шампони и мијте ја секој втор ден или ако можете и поретко. Така ќе ја зачувате нејзината природна влажност, бидејќи нема да ги измивате природните масла што се лачат од скалпот на главата.
  Не користете фен или преси. Во текот на летните месеци слободно можете да ја пуштите косата да ви се исуши природно, без притоа да настинете. Врзете ја косата во плетенка и оставете ја така да се исуши. Ќе добиете прекрасна брановидна коса, којашто е секси и модерна.
  Најдобриот начин да внесете блесок во вашата коса е да си приготвите природен коктел или смеса и да ја нахраните косата. Еве неколку рецепти:

  За мека и свилено нежна коса
  ½ банана
  ¼ диња
  1 супена лажица маслиново масло
  1 супена лажица јогурт
  Испасирајте ги состојките (најдобро е да ги ставите во блендер). Нанесете ја добиената смеса на влажна коса, којашто претходно сте ја измиле со шампон. Започнете со нанесување од корењата и движете се кон врвовите на косата.

  Оставете ја смесата да дејствува 30 минути, а потоа измијте ја со млака вода.

  За поголема хидратација
  1 супена лажица сок од лимон
  1 супена лажица маслиново масло
  1 супена лажица мајонез
  3 јајца
  3 супени лажици шампон
  Измешајте ги сите состојки додека не добиете хомогена смеса. Искористете ја смесата како шампон, така што ќе ја нанесете на целата коса и ќе го масирате скалпот 2-5 минути. Измијте со топла вода.

  За длабоко регенерирање
  180ml. екстра девствено маслиново масло
  ½ чаша издробени суви лисја од рузмарин
  Ставете ги маслото и лисјата од рузмарин во ѓезве и загрејте ги на тивок оган. Маслото треба да се затопли, но да не биде жешко.

  Прецедете го маслото за да го отстраните рузмаринот и нанесете го прво на скалпот, а потоа надолу кон врвовите на косата. Ако имате нормална коса, нанесете само малку масло во областа на скалпот, а ако имате сува коса, нанесете темелно. Исчешлајте ја косата за маслото да се нанесе рамномерно.

  Врзете ја косата високо на главата и ставете најлонска капа. Потоа, натопете една крпа со многу топла вода и завиткајте ја на главата. Оставете го маслото да дејствува 20 минути и измијте ја косата два пати со шампон и топла вода.]
   
 13. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  573
  Па до сега ништо посебно, истата нега, спреј глис црниот, на две недели ампула, секое второ миење бадемово масло.. Е сега сакам да си купам некој спреј со заштитен фактор па ако знае некој да ми каже колку пари е овој и дали е ефикасен?
  [​IMG]
   
 14. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.792
  Допаѓања:
  25.923
  Пол:
  Женски
  Ни јас не користам некакви посебни третмани... :lol:
   
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.666
  Допаѓања:
  19.773
  Пол:
  Женски
  мојот третман е ист и лето и зима :) шампон,регенератор или некогаш и маска тоа :)
   
 16. smurffi

  smurffi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  За време на летниот период тотално сум и посветена на косата.
  И ставам масла, разни препарати и сето тоа има големи резултати.
  Како заштита од сонцето го користам спрејот од орифлеим кој е за заштита од сонцето и супер ми е.
  Таман бидејќи косата треба постојано да е свежа, односно да има вода во неа, ова ми доаѓа супер.
  Само ќе ја напрскам со спрејот и спремна сум за надвор во летниот период.
  Воопшто не е скап, јас го користам веќе добри 5-6 месеци, а бидејќи имам уште многу, ќе го користам сигурно уште долго време.. :)
  Цената е околу 100 денари, кога како.. но вреди за секој денар..
  [​IMG]
   
  На magic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  525
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Женски
  Дали го има во овој каталог и јас сакам да си го купам и ако можеш да ми кажеш како се нанесува на коренот само или на целата коса ???
   
 18. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.608
  Допаѓања:
  31.095
  Пол:
  Женски
  Овој спреј го нема во тековниот каталог,а ќе го нема ни во следниот што почнува од утре.Ако ти е неопходен,можеш да го порачаш само по каталошка цена на производи кои не се во тековниот каталог што значи дека е поскап.Друга варијанта е да почекаш да биде ставен во производи со намалена цена.
   
 19. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  1.739
  Допаѓања:
  48.874
  Маскиве ги имаш пробано? Некако многу ми се виде 3 јајца, па 180 мл маслиново масло...
   
 20. a7-Femina

  a7-Femina Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  20
  Очигледно дека секој летен ден сум под туш...епа секој ден ја мијам косата...Користам соодветен шапон од оние во поголема количина бидејќки брзо се троши.пред да ја намокрам ја чешлам,потоа ја мокрам ставам шампам ја плакнам и повторно шампон па ја плакнам.Потоа ја ставам во пешкир,чекам половона час ја бришам ии потоа ја чешлам со чешел со голееми запци,бидејки додека косата е мокра брзо паѓа при чешлање,ја растресувам и природно се суши.Кога имам потреба од побрзо да се исуши со фен го сушам само коренот. хаха обично ми е врзана бидејки е топло :D