1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на косата во летно време

Дискусија во 'Коса' започната од butterfly33, 15 јуни 2012.

  1. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    @dm drogerie markt денес поминав во маркетот за да го купам спрејот за заштита од сонце. И навистина неможам да си разјаснам дали спрејот е само за блондинки или може да го употребуваат сите. Затоа што на декларацијата пишува да го употребувате како заштита од сонцето за да не ви се направи косата бела од него. Сестра ми е блондинка и Да, таа осветлува од сонцето. Но мојата коса е темно кафена и таа никогаш не осветлувала во летниов период. Таа само ми станува безживотна, односно посува од вообичаено. Па прашањето ми е дали и јас можам да го користам спрејот или не?
     
  2. dm drogerie markt

    dm drogerie markt Истакнат член Верификуван профил

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    3.475
    Драга наша, спрејот за заштита од сонце можеш слободно да го користиш. Спрејот ја заштитува косата од сушење од сонце и осветлување на бојата на косата што почесто се случува кај сите природни нијанси на коса. Супер е што косата не ти склона кон осветлување, но со овој спреј ќе ја заштитиш косата од штетното влијание на сонцето, хлорот и солената вода кои во летниот период се најголеми причинители на сува коса. Balea Professional спрејот ја задржува природната влажност на косата, ја остава мека и лесна за чешлање. Се надеваме дека ти помогнавме :). Убав ден
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka , ајде една проверка :).
    08030652a13a47ade6cb975284c5b96b6b18fb0fa9afddf984be973e0d645a8e.jpg
     
  4. gumicka

    gumicka Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Косата ми е ужас и затоа користам повеќе работи да ја скротам .Не ја пеглам и не користам фен за коса или да ја виткам.Така само се горе косата ...ти ќе имаш може некој период убава коса ама ем ќе се оштете и ќе мораш да ја скратиш ем ако продолжиш да ја пеглаш или виткаш уште повеќе ќе ја оштетиш.Ама повеќе препарати вршат одлична работа

    1.шампон
    nivea.jpg
    овој шампон е против првут и доста ја омекнува косата и убаво мириса

    2.балсам за коса

    Subrina_balzam_classic_and_moisture_b.jpg
    многу сјај и дава на косата иако е за нормална коса ми е погоден

    3.маска за коса
    Avon+Planet+Spa+African+Shea+Butter+Hair+Mask+4.jpg
    еднаш неделно обавезно ја ставам
    4.третман за коса
    Morrocan-Oil-Avon-001.jpg
     
  5. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Само да и заблагодарам на @Biodevojka за природниот спреј. Фала злато многу ми помогна. Иако спрејот е за заштита од сонце јас сум сигурна дека ќе го користам преку целата година како замена на силиконските капки. Го направив со маслата кои ги имав дома (јојоба и чичково), но го направив во помало шишенце(немав друго) од 50мл (20мл вода и 20мл мешавина од маслата) и додадов една лажица гел алое вера(мајка ми го има дома па скршив еден лист и го истискав). И морам да кажам дека прекрасно делува. Лесно се расчешлува косата и ја прави премногу сјајна. Во врска со сонцето премногу е рано за да зборувам за резултати. За тоа ќе пишам на крајот од летото. Но морав да ги споделам првичните импресии. Мека, нежна и свиленкаста коса за многу малку пари.Го препорачувам посебно за оние со долга коса која тешко се расчешлува.
    Морам да признаам дека јас сум од оние девојки кои преферираат да си го купат продуктот, иако можат да го направат дома. До денес сметав дека од козметичките куќи нема никогаш да добијам подобар производ направен од домашни продукти. Но очигледно сум се лажела. Спрејот го препорачувам дополнително за скептиците како мене. Верувајте нема да зажалите и ќе заборавите на купечките капки за коса, од кои верувајте сите подобри брендови ги имам користено.
     
    Последна измена: 21 јули 2015
    На eliesaab и Biodevojka им се допаѓа ова.
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу драга коловоз многу ми значи твојата порака и импресии. Среќна сум што си задоволна од спрејот! Голем поздрав и прекрасен ден!!! :*

    п.с. секако дека може да го користиш преку текот на целата година и во зима кога е ладно, носиме капи и нашата коса повторно страда од студот а особено од капите затоа што е пригушена. Овој спреј има висока хидрирачка и хранлива моќ а не масти.
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Да се надополнам- тој од Каротен го видов пред некој ден во Тинекс по цена од 365 денари, што значи цената му е намалена за разлика од претходните години.
    Инаку ги купив шампонот и спрејот од Балеа, преубаво мирисаат:inlove:.
    Имаше пред некоја година млеко за тело со светки од Балеа limited edition беше, овие мирисаат исто како него. Со душа чекам да одам на одмор и да ги користам, се надевам дека ќе ме освојат и со ефикасноста како што ме освоија со мирисот.
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Извесен период практикував да ставам чичково масло за потхранување и хидаратација, посебно после враќање од одмор и навистина имаше ефекти.
     
    На didisi, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Dahliaa

    Dahliaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Темава воопшто не е активна, а заштитата од овие временски услови е баш важна за нега на косата.

    Јас поминувам доста време на сонце во текот на денот, па ме интересира дали некој може да препорача спреј или било каков продукт со заштитен фактор што може да се користи секојдневно, притоа да не ја масти косата и да не бара секојдневно миење?
    Постои ли воопшто некој продукт кај нас што ја штити косата и скалпот истовремено?
     
  10. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20200620-132911.png
    Колку што сфатив ова е два во еден, шампон и регенератор од колекцијата After Sun на Balea. Ако го има користено некој, нека сподели искуство :)
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Летово посебно ми е сува и безживотна косата. Еднаш неделно ставам кокосово масло пред миење, го оставам што подолго или путер од Алверде со авокадо, Балеа балсам oil repair intensive, кокосова вода од Балеа.
    Очајно и треба освежување, треба да скратам неколку сантиметри, до тогаш ќе ротирам со препаратите.
     
    На Fallen.Angel, didisi и Seli20 им се допаѓа ова.
  12. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Што ќе користите летото за заштита на косата од сонце?
     
  13. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Летно време само кокосово масло, задолжително кратење на врвови, носење шешир.
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    За кој спреј станува збор?
     
  15. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Уф ова беше многу одамна. Не го користев спрејот, знам беше на Балеа и имаше една жена со плава коса на него па затоа се двоумев. Ова го најдов, нешто вака беше.
    https://www.amazon.de/-/en/Balea-Professional-Protection-Spray-150ml/dp/B07KGGF5DG
     
    Последна измена: 24 мај 2022
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Нега на косата летно време.. Ја мијам со шампон(често ги немам) и не ја сушам со фен. Ја чешлам дури неколку саати по миењето, а некогаш и воопшто не ја чешлам. Нема поубаво од природно сушење на косата. А, и честото чешлање ја спласнува уште толку така да една четка после 6 7 саати по миењето ми ја прави косата како исфенирана.
     
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    На лето најмногу ја баталувам косата освен што ја мијам скоро секој ден.
    Откако ја мијам редовно веднаш ја сушам со фен, зима, лето секогаш ми е со фен, со моите синуси ни две минути не сакам мокра коса.
     
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Лето и јас не ја фенирам, не трпам фен на жешкото. Пери - носи ми е. :rofl: А и собрана во пунџа ми е најчесто или во репче. Најмалку се замарам со неа овој период и најубава ми е во лето некако, непишано правило е, колку помалку и се замарам, толку поубава е. :D И ставам само балсам за коса или млеко за коса на врвовите и шампон, толку. :lol:
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Летно време повеќе ми е во реп или на штипка. Ја мијам со млака вода и шампон на Конопка, ставам маска и после тоа ја бришам со пешкир. Бидејќи ми се витка не ја сушам со фен, ставам само крема за локни и спреј за заштита од топлина и тоа е тоа. Многу ми е убава кога ми е виткана па не ја чешлам.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Обавезно ја оставам сама да ми се суши преку лето и не користам фен. Користам шампон, маска, крема за рашчешлување и масло за коса.