1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Недостаток на железо

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ladyy.Marmalade, 21 февруари 2015.

 1. Ladyy.Marmalade

  Ladyy.Marmalade Активен член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Значи вака : Имам 20 години и во летото ми беше откриено дека имам недостаток на железо значи границите се од 10 до 30 и нешто мислам кај мене беше 10 . Ова ми го открија затоа што добив страшна тахикардија и бев во многу лоша состојба и на крај излезе дека недостатокот на железо е причината за тоа и ми дадоа да пијам Feroglobin . Испив една цела доза, и во последно време многу ми е лошо немам сила да се преместам од едно место на друго, тешко ми е многу и си го чувствувам огранизмот дека не ми е во ред. Пред две недели добив исто таква силна тахикардија и притисокот ми се покачи бев на лекар и ме прашаја за железото и му кажав дека ми беше ниско и ми го испитаја повторно овој пат беше 6,2. Во што можи да биде проблемот и што може да ми се случи и да ми се искомплицира поради недостатокот и зошто после испиената доза наместо да биде барем малку повишено тоа е уште пониско?
  Ви благодарам однапред :*
   
 2. eli-beti

  eli-beti Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  ne znam kako da kazam jas premnogu cesto imam problem i so zelezoto krvta mi e vo red no zelezoto ne.............piev ednas tothema no izgleda doktorot mi pisal pregolema doza pa mi se slosi.......ne znam dali moze da e na nervna baza........?
   
 3. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.298
  Допаѓања:
  11.203
  Пол:
  Машки
  Мое лично искуство. Имав големи главоболки губев стабилност. Притисокот ми варираше од 160-100 до 100-80 во многу краток период. Проверив крвта, каде железото ми беше катастрофално. И сменив неколку работи во секојдневие : сабајле наместо кафе пијам какао( но без млеко, какаото е полно со железо), секој ден јадам салата од свежо цвекло и свежа зелка со маслинов зејтин и многу малку сол. Инаку од додатоци ти ги препорачувам ампулите TOTHEMA , се пијат 14 дена и мене ептен ми помогнаа во регулација на железо. Но сепак дефинитивно треба малку да се појача и храната полна со железо. Истотака и Празот е богат извор на железо! поздрав
   
  На LollySky, mila89, eli-beti и 4 други им се допаѓа ова.
 4. eli-beti

  eli-beti Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  mnogu raboti sodrzat zelezo no eve jas ne gi obozavam takva sum zatoa imunitetot mi e katastrofa a blaze tebe sto ti parirale tothemata,jas veke gore navedov deka mi se slosi posle nekoe vreme ,a mislam deka i od nervoza se namaluva zelezoto ili stres pa koga ke se pribere odnosno stabilizira osobata zelezoto se vraka vo normala dali sum vo pravo?
   
  На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.298
  Допаѓања:
  11.203
  Пол:
  Машки
  Дефинитивно Стресот е најголем "убиец" на железото. Но како и да е исхраната е најголем фактор за подобрување на количината на железо во крвта. Сите додатоци се привремени , а не трајно решение. Истотака и движењето пешачењето на планина т.е. чист воздух е фактор добар за подобрување на состојбата со железото.
   
 6. sunshine2015

  sunshine2015 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2015
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  4.488
  Пол:
  Женски
  Баш вчера прочитав некаде дека железото повеќе се апсорбирало во организмот доколку се комбинира со витамин Ц. Така што секогаш кога внесуваш железо пиј и сок од портокал.
  Најлесна варијанта според мене ти е да си правиш цедени сокови и после во блендер да додаваш листови спанаќ. Така ем нема да го осеќаш спанаќот многу ем ќе внесуваш железо.
   
  На mila89 и Роберт 7 им се допаѓа ова.
 7. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.298
  Допаѓања:
  11.203
  Пол:
  Машки
  Или може да се комбинира со сок од Капини кои дефинитивно имаат најмногу железо. Сокот од боровинка, малини, е истотака добра комбинација. Секако би било супер ако се домашно произведени.
   
 8. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.199
  Допаѓања:
  21.867
  Пол:
  Женски
  Majka mi imase relativno nisko zelezo 5,9 edno vreme . Po dolgi ispituvanja i terapii so lekovi se odluci za prirodna varijanta koja za edna nedela i go pokaci zelezoto do gorna granica . Sega sekogas koga ke oseti deka nesto ne e vo red so zelezoto , si zema po edna lazicka od lekot na gladen stomak , sabajle .
  Lekot e inaku malecko teglice med bez seker po moznost , i pomalku od polovina pakuvanje , seme od kopriva , e sega moze i sok od limun vo ova , ama majka mi ne stavase od odredeni pricini . Sekoe utro po edna kafena lazicka ( ne e stetno i po dve ili tri , zavisi od vas samite ) na gladno i za edna nedela , ili eventualno 10 dena ke vi bide podobro . Jas ova na sin mi mu go davav po polovina lazice , kogazelezoto mu bese na dolnata granica . Potoa ispitavme krv i zelezoto mu bese recisi 30 po sto doktorkata rece deka nema potreba veke da mu davam med .
  Samo da napomenam , pred sekoe konzumiranje preporacuvam medot i semeto dobro da se izmesaat bidejki semeto e lesno i leta gore .
   
  На LollySky и blueberry93 им се допаѓа ова.
 9. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.467
  Копривата (освен со мед) и спанаќот со што ги спремате, како? Некои идеи за повкусни рецепти? :)
   
 10. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  863
  Тука има интересни рецепти
  http://jedozovniduo.blogspot.mk/search?q=kopriva
   
  На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.