1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Недостаток на железо

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Ladyy.Marmalade, 21 февруари 2015.

  1. Ladyy.Marmalade

    Ladyy.Marmalade Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Значи вака : Имам 20 години и во летото ми беше откриено дека имам недостаток на железо значи границите се од 10 до 30 и нешто мислам кај мене беше 10 . Ова ми го открија затоа што добив страшна тахикардија и бев во многу лоша состојба и на крај излезе дека недостатокот на железо е причината за тоа и ми дадоа да пијам Feroglobin . Испив една цела доза, и во последно време многу ми е лошо немам сила да се преместам од едно место на друго, тешко ми е многу и си го чувствувам огранизмот дека не ми е во ред. Пред две недели добив исто таква силна тахикардија и притисокот ми се покачи бев на лекар и ме прашаја за железото и му кажав дека ми беше ниско и ми го испитаја повторно овој пат беше 6,2. Во што можи да биде проблемот и што може да ми се случи и да ми се искомплицира поради недостатокот и зошто после испиената доза наместо да биде барем малку повишено тоа е уште пониско?
    Ви благодарам однапред :*
     
  2. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    ne znam kako da kazam jas premnogu cesto imam problem i so zelezoto krvta mi e vo red no zelezoto ne.............piev ednas tothema no izgleda doktorot mi pisal pregolema doza pa mi se slosi.......ne znam dali moze da e na nervna baza........?
     
  3. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Мое лично искуство. Имав големи главоболки губев стабилност. Притисокот ми варираше од 160-100 до 100-80 во многу краток период. Проверив крвта, каде железото ми беше катастрофално. И сменив неколку работи во секојдневие : сабајле наместо кафе пијам какао( но без млеко, какаото е полно со железо), секој ден јадам салата од свежо цвекло и свежа зелка со маслинов зејтин и многу малку сол. Инаку од додатоци ти ги препорачувам ампулите TOTHEMA , се пијат 14 дена и мене ептен ми помогнаа во регулација на железо. Но сепак дефинитивно треба малку да се појача и храната полна со железо. Истотака и Празот е богат извор на железо! поздрав
     
    На LollySky, mila89, eli-beti и 4 други им се допаѓа ова.
  4. eli-beti

    eli-beti Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2016
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    mnogu raboti sodrzat zelezo no eve jas ne gi obozavam takva sum zatoa imunitetot mi e katastrofa a blaze tebe sto ti parirale tothemata,jas veke gore navedov deka mi se slosi posle nekoe vreme ,a mislam deka i od nervoza se namaluva zelezoto ili stres pa koga ke se pribere odnosno stabilizira osobata zelezoto se vraka vo normala dali sum vo pravo?
     
    На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Дефинитивно Стресот е најголем "убиец" на железото. Но како и да е исхраната е најголем фактор за подобрување на количината на железо во крвта. Сите додатоци се привремени , а не трајно решение. Истотака и движењето пешачењето на планина т.е. чист воздух е фактор добар за подобрување на состојбата со железото.
     
  6. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Баш вчера прочитав некаде дека железото повеќе се апсорбирало во организмот доколку се комбинира со витамин Ц. Така што секогаш кога внесуваш железо пиј и сок од портокал.
    Најлесна варијанта според мене ти е да си правиш цедени сокови и после во блендер да додаваш листови спанаќ. Така ем нема да го осеќаш спанаќот многу ем ќе внесуваш железо.
     
    На mila89 и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  7. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Или може да се комбинира со сок од Капини кои дефинитивно имаат најмногу железо. Сокот од боровинка, малини, е истотака добра комбинација. Секако би било супер ако се домашно произведени.
     
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Majka mi imase relativno nisko zelezo 5,9 edno vreme . Po dolgi ispituvanja i terapii so lekovi se odluci za prirodna varijanta koja za edna nedela i go pokaci zelezoto do gorna granica . Sega sekogas koga ke oseti deka nesto ne e vo red so zelezoto , si zema po edna lazicka od lekot na gladen stomak , sabajle .
    Lekot e inaku malecko teglice med bez seker po moznost , i pomalku od polovina pakuvanje , seme od kopriva , e sega moze i sok od limun vo ova , ama majka mi ne stavase od odredeni pricini . Sekoe utro po edna kafena lazicka ( ne e stetno i po dve ili tri , zavisi od vas samite ) na gladno i za edna nedela , ili eventualno 10 dena ke vi bide podobro . Jas ova na sin mi mu go davav po polovina lazice , kogazelezoto mu bese na dolnata granica . Potoa ispitavme krv i zelezoto mu bese recisi 30 po sto doktorkata rece deka nema potreba veke da mu davam med .
    Samo da napomenam , pred sekoe konzumiranje preporacuvam medot i semeto dobro da se izmesaat bidejki semeto e lesno i leta gore .
     
    На LollySky и blueberry93 им се допаѓа ова.
  9. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Копривата (освен со мед) и спанаќот со што ги спремате, како? Некои идеи за повкусни рецепти? :)
     
  10. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Тука има интересни рецепти
    http://jedozovniduo.blogspot.mk/search?q=kopriva
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Nekoj da ne ima iskustvo so Toth'ema ampulite za zelezo da mi pisi
     
  12. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Ако имаш осетлив желудник ич не ги пробувај. За пиење мене не ми се гадни, ама неколку минути покасно ствараат тежина на стомакот и гадење.
     
  13. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Nemam problem pijam vekje ama prasanjeto mi bese dali pomagaat i dali se stetni nesto. Ps. Se izvinuvam deka ovde pisav tuka mi bese otvoreno mislev vo opsti prasanja pisuvam...
     
  14. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Не, не се штетни, може да ги зимаат и трудници и се едни од поефикасните суплменти за железо. Само маана им е тоа што не може секој да ги поднесува.
     
  15. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Sega mi tekna deka sabajle koga gi ispiv posle koga trebase da jadam mi se gadese. Mozno e da e od toa? I dali da gi pijam so vitamin c zaedno?
     
    Последна измена: 15 декември 2021
  16. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Да можно е да е од нив. Треба да се зима и вит Ц.
     
    На Anastasia9228 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.239
    Пол:
    Женски
    Se pijat so sok od portokal.
     
  18. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.834
    Допаѓања:
    21.512
    И обавезно пиј ги со цевка, партал праат заби.
     
  19. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Подобро е со вода, сокот од портокал дополнително може да го иритира желудникот.
     
  20. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Sto pravat? Gi sipat ili vo boja gi pravat