1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Недостаток на лекови

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Deni87, 18 јули 2020.

 1. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  Темата е отварам со цел да си пимогнеме.

  Знаеме дека долги години во нашата земја има недостаток на лекови, па често се купуваат лекови во нивна замена.


  *Конкретно за мојата мајка имам потреба од Мепинто 47.5мг. Го нема во ниту една аптека... добив информација дека деновиве ќе пристигнат низ аптеките.
  Нивна замена се Блоксан, ама тој лек на мјака ми и први проблеми(и паѓа одеднаш притисокот).

  Дали има некој од вашите родители, да ми помогне да ми позајми едно две апчиња?

  Screenshot_20200718-130052.jpg
   
  Последна измена од модератор: 19 јули 2020
 2. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.050
  Допаѓања:
  4.458
  Пол:
  Женски
  Јас само што дознав дека нема да увезуваат Роакутан или Акутан), а веќе почнав со терапијата. Ако некој знае каде можам да најдам залихи или да нарачам нека пише бидејќи ми е многу важно.
  Roaccutan_all2013-1024x519 (1).jpg
   
 3. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  Види на упатството кој го увезува тој лек и дирекно искомуницирај со нив.
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. anipav2001

  anipav2001 Нов член

  Се зачлени на:
  4 август 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Dali najdovte vo meguvreme Mepinto, i mene mi se potrebni ne mozam da gi najdam
   
 5. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  Не, може да се најдат само од луѓе што живеат во Словенија, па од таму да ви ги купат.....
   
 6. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.113
  Допаѓања:
  149.409
  Пол:
  Женски
  И јас чекам мепинто
  Ми рекоа средина на август, тоа ми е инфо од увозниците
   
 7. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  Мене увозниците ми рекоа од 2-3 август ќе има, на други им рекла еве дојдени се ама заглавија на царина..... сепак се тие трговци


  *Алкалоид бил заинтересиран да ги произведува
   
 8. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.113
  Допаѓања:
  149.409
  Пол:
  Женски
  Тешко дека алкалоид баш мепинто ќе произведува, имаат дозвола да произведуваат лек на база на метопролол ама не се произведува. Така да не верувам дека во скоро време тоа ќе се случи..

  Иначе 3-ти август одамна помина..

  Сега ќе чекаме средина на август..
  Иначе мене таа информација ми ја кажа пријател вработен во претставништвото на лек љубљана во СК..
  Ќе видиме колку е точно..