1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неколку часа пред одлука, што да правам?

Дискусија во 'Брак' започната од ovinozito, 1 март 2015.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Каде ли само он ' рмба' на 22 год кога може да и плати 100 000 ден порагај во Св Лазар.Плус заби нови :D
    Или рмбаат неговите за него.

    Дечково нешто додава нешто одзема во приказната :^).Крај краева доволно за него зборува фактот кога ја ограничува сопругата со 2 посети месечно кај мајка и.Јак маж нема што.
     
    На Nausicaa, Night Rider и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. MaryAntoaneta

    MaryAntoaneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    @ovinozito најубаво е да седнеш со неа и разговарајте смирено без карање. Пред се' вие двајца сте прилично млади, посебно таа што има 20 години. Не можам да судам кој е во право кој не, бидејќи не ве знам лично и двајцата. По твое кажување ситуацијата не е лесна, туку е мнооогу голем проблем. Остави ја една недела нека седи дома, без да ја притискаш и да ја тераш да разговарате, а за тоа време анализирај ја неа па подоцнаседни убаво да разговараш, но смирено. Не размислувај веднаш за развод, повторно ќе ти кажам дај и време да размисли и самата таа.
    Ти велам НЕ за развод бидејќи имате дете кое е во најнежниот период во своето растење, период кога му е потребно и мајка и татко заедно, не раздвоено.
    ОЗначи остави ја една недела, не мешај никого ниту мајка ти ниту татко ти...НИКОГО!!!, оставете сами да си го решите проблемот.
    Ќе ви треба време убаво и двајцата да размислите.
    А кога ќе разговараш прашај ја што размислува, што сака, дали сака да учи, дали сака да оди на одмор, дали сака да работи, да пее, да спортува, дали сака да се преселите сите тројца, што и' смета, дали сака почесто да оди кај своите почесто од два пати на месец...но не ја напаѓај, не и вели дека е лоша мајка(искрено мене не ми се допаѓа нејзината постапка), дека е неодговорна, размазена итн бидејќи тоа води до кавга. Можеби, сигурно тоа ќе има добар ефект.
     
  3. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Тргни го тоа патријархалното од твојата фамилија, тоа да направиш.
    И ако мислиш дека е супер да се живее без родители, дека двапати неделно посета на РОДИТЕЛИТЕ и правење заби се невиден луксуз, имаш посериозен проблем. Да не зборам за царскиот рез, за дете што не е само нејзино, туку и твое.

    Немало кавга, се било супер и таа само магично решила да замине од тебе? Да, обично така се случува тоа, луд си по човекот и го оставаш без причина.
    Зошто да и попушташ?
    Зошто да не работи и таа?
    Како е релевантно во ситуацијава дали пушиш и пиеш? Значи си безгрешен затоа што не ја тепаш пијан и не си ја прокоцкал куќата?

    Место да и кажеш дека ти пречело тоа што не знаеш со кого се вози во кола, ти си се засекирал што ќе рекле другите? А и од кај знаеш дали е другар на татко и? Не е толку чудно, 22 години има, може ја сретнал и ја пренесол до дома. Може те вара, ама ако не зборуваш сериозно нема да дознаеш.

    Си снимал? Зошто си снимал?

    На секого му доаѓа преку глава. На мене би ми дошло.
    Не дека си само ти виновен, или само таа. Двајцата сте, што сте дозволиле да дојде до тука.

    Треба да се созрее прво, па после да се раѓаат деца и да се формира фамилија. Затоа што кога имате дете, не сте само вие двајца важни.
     
    На Nausicaa, tessie, priceless и 3 други им се допаѓа ова.
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Za taa strana sto ja pisa,edno majka da zamine tuku taka od svoeto dete nemozam da razberam.
    Tolku se macat vo brak za decata da bidat dobro a ova tuku taka zaminala,neli soprugov domajkin bil ja pocituva togas sto e problemot?..
    Dobro mladi ste,jas ne sum stara,tuki ako ne e covek za familija neka ne se mazi,da ostava dete tuku taka i bez pricina da se bega :/

    Mozebi ima i druga strana vo prikaznava i zatoa moj sovet e da si sednes so zenati i da si zborite oci vo oci sto ne odi,oti covece ti ako si domajkin (ne pies,kockas i rabotas za familijata)onda zsnati saka nekoj da i bide maz sto ke skita a ne grizi za familijata.
    Oci vo oci sto ne odi dobro neka ti kaze a dokolku ne e ona za dobra na vaseto semejsto togas znaes sto treba nataka.

    Se se ama mlada stara licnost nema godini koga si majka,mislite malce :/
     
    На kikkki и baby-star им се допаѓа ова.
  5. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Јас па не знам како ја оправдувате одговорната мајка, која без око да и трепне го остава своето доенче старо само неколку недели. Мислам хелоу, сигурно таа не чувствува одговорност кон своето бебе, па уште и морална ја направивте оти на мајката во случајот и се смачило од бракот и родителството, па итекнало скришум малку да си ја лади во странство, додека мажот ја бара плашејќи се да не и се случило нешто, а кутрото бебе си бара мајка!
    Дефинитивно не е за оправдување!
     
    На bittersweet, Daydream и girl-miri им се допаѓа ова.
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.272
    детето е година не неколку недели читај малку подобро
     
  7. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Па и една година да е, тоа ја оправдува постапката на мајката??:x
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  8. priceless

    priceless Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    73
    Значи за девојката да си отиде од дома сигурно не и било сјајно дома така што да не се лажеме.. Никој не бега од убаво! Не ја оправдувам што си отишла, но мислам дека не е без причина! Дечково колку сака може да се прави жртва, во самиот текст се забележува доза на доминантност и новите заби и царскиов рез ако не и го плескал преку очи на секој можна кавга еве..... Значи треба секој да си ја побара пред се вината во себе, пред да почне да покажува прсти наоколу.. а за зборување со неа мислам дека имаше горе нешто дека веќе разговарале, па ја снимал нели?! Секоја чест како му текнало па да ја снима, со која смелост еј.. цццццц и нека дојде мене маж ми да ми каже дека кај моите можам само два пати месечно да отидам, кога ќе му ја врзам една, цел живот ќе го пече образот
     
    На cresa-jagoda, crimson, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. priceless

    priceless Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    73
    Мене ми смрди нешто целава прича ! Дури почнувам да се сомневам во тоа дали женава стварно избегала.. на крај ќе испадне, избегала од дома да си ги види нејзините а телефонот и снемал батерија :D:D:D:D:D:D хахахахаха
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Aman bre do tolku :/ na polnojk da bega i toa na polnojk? :D
    kako i da e ne e toa tuku taka da se bega na polnojk,da se ostavi samo deteto i bez nikakva pricina :|

    ili zenava ne e majka i sopruga ili deckovo nesto preskoknal da napise :|
     
  11. ovinozito

    ovinozito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    ... Поминав некако набрзина (додека спие керка ми) низ вашите разговори... Немам многу време да губам сега на интернет. Прочитав многу, прочитав се и сешто. Само ке пишам овака заврши сега за сега.
    - Јас и она во социјалното пред некој ден и двајца психолози внатре. И после два саати разговор и рекоа да оди на матичен да и даде упут за на психијатар... Она не е кај мене... кога ке сака ке може да го види детето. Кај биолошкиот татко е замината во друг град и таму ке биде додека не се врати во нормала. Времето ке покаже...
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ovinozito

    ovinozito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    нејзините живеат во друг град а не и во друга држава
     
  13. ovinozito

    ovinozito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    значи ако товите живеат на другиот крај на државава пробај да одиш секоја ден да ги гледаш
     
    На evangelina.ina и mime87 им се допаѓа ова.
  14. ovinozito

    ovinozito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Сам рмбам и змам 25000 плата од кои 6000 ми одат за кредити затоа што порагајот мораше да биде итен како и средуванјето на спратот . али тоа за две години ке се исплати
     
  15. ovinozito

    ovinozito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Поздрав до сите... се надевам се ке се среди со текот на времето... јас ке немам време за форумов... (сепак фала на сите што ме охрабрија) социјалното го реши привремено случајот а јас мислам дека најдов начин како да продолжам понатаму и се да испадне добро на крај... поздрав
     
  16. Gab!

    Gab! Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Млади стапиле во брак.??! 80% од младите се женат на 20 години,не се први ни последи..Приказната започнува со тоа што не е израсната со мајка и татко...Не е,или несакала добро да ја воспитат од страна на дедо и баба.Колку и да е нестабилна,кога ќе родиш свое дете да умираш од глад ти,мораш нему да му пружиш се.Мора да има за него..Како што прочитав Г-та има импланти..Кој родител на денешно време си дозволува импланти..еден заб е 500е..Нејзе и е пружено многу повеќе од тоа што го заслужува..А и одењето кај родители 2пати месечно...Колку треба со мало дете да се оди на гости..Тоа дете си има дом не велам дека нетреба да се носи некаде надвор..треба но се си има граници..Проблемот е решен нема потреба што повеке да се коментира..Нека е жива и здрава ќеркати и Припазувај како ќе ја воспитуваш..бидејќи имаш пример како не треба да се воспитува едно дете.. :)
     
    На kuc, evangelina.ina, girl-miri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.081
    Пол:
    Женски
    Нема оправдување за мајка што си го оставила детето, и точка!!!
     
    На evangelina.ina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Ајде за волја на приказната, нека иде.
    Нестабилната мајка која оставила дете при татко му, ја средија еве. Неа ќе ја лечат кај психијатар. Ќе ја биде.
    Овој кој да го лечи?
     
    На darcy, joy1, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. priceless

    priceless Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    73
    @ovinozito па бар ќе ни кажеш што се деси на крај? Се врати женати? Разговаравте? Ја најдовте? А тоа што нејзините живеат далеку тоа е веќе друга работа, ама без разлика “ и дозволувам два пати месечно“ главниот збор е: дозволувам, а ако и недостигаат многуу и една неделно нека ги посетува.. или два пати она нив, два пати они неа :) да се направи компромис.. Што се случи на крај краева? Си дојде ли женати дома, разговаравте ли? Што се одлучивте?
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Па има пишано :)
    Биле кај социјални работници,он го добил детето ,таа ке посетува психијатар.Не се заедно.