1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неконтролирано јадење

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Sar4i 19 ;*, 29 декември 2015.

  1. Sar4i 19 ;*

    Sar4i 19 ;* Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    имам проблем со храната-неконтролирано јадам, постојано чувствувам глад, претерано јадам а потоа ми е тешко и што е најлошо не можам да го исфрлам изметот редовно се случува по една недела или повеќе да не можам да одам во WC и кога идам се е со мака и голем напор. Дали на некој друг му се случува ова и како да ја доведам својата исхрана во нормала??
     
  2. DVAANGELA

    DVAANGELA Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    пиј многу течности а и многу чаеви,;)
     
  3. Sar4i 19 ;*

    Sar4i 19 ;* Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    sekako pijam no ni6to ne pomaga i so e najloso fustanot koj go kupiv pred 4 dena i prekrasno mi stoe6e sega ne mozam da go oble4am zato 6o sum ko trudna zena vo nego.... :(
     
  4. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Sar4i 19 ;* , тоа со неодењето во вц мораш под итно да го средиш! Оди на лекар, испитај зошто тоа така се случува, промени исхрана (внесувај повеќе влакна и свежо овошје и зеленчук), движи се повеќе. Што се однесува до неконтролираното јадење и чувстувањето постојана глад, мора да разграничиш дали е на психолошка основа или има и медицинска причина за тоа- како и да е, ќе мораш да посетиш лекар.
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имаш она булимија или како беше, постојано јадење и мислење само на јадење. Дефинитивно мора да посетиш лекар, а за исфрлувањето веројатно јадеш сува храна и имаш потешкотии, а тие потешкотии можат да ти создадат хемороиди и полипи и 300 други проблеми. Овдека секој различно ќе ти даде дијагноза, како и јас мојата дијагноза, но може и да грешиме.
    Незнам зошто си чекала до сега за оваа ситуација, си требала веднаш да посетиш лекар.
     
    На Sar4i 19 ;* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    Булимија е сосема друго.Прејадување да но после јадење повраќаат насилно.
     
    На theowndemon, CoverGirl10, poenta и 8 други им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па се мислев искрено, нешто ме бунеше во текстот. Фала на исправка.
     
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    Јас да ти кажам вака: често се случва да чувствуваме глад но всушност организмот сака - течност! Треба да знаеме што и кога треба да конзумираме. Друга работа, јас откако оброците ги сведов на помали но почести и кога почнав да внесувам здрава храна, овошје и зеленчук, да пијам повеќе течности, почувствував навистина голема промена во организмот, се чувствувам подобро и поздраво и најважно, во веце си одам секој ден. Мој совет е да јадеш повеќе здрава но и течна храна како чорби, а помалку сува, мрсна и тешка. Овошје и салати задолжително.
     
    На cresa-jagoda, Sar4i 19 ;* и VladeMila им се допаѓа ова.
  9. Sar4i 19 ;*

    Sar4i 19 ;* Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    blagodaram na site za sovetite
     
  10. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Jas pa obratno, mozam dolgo bez hrana a bez voda ne, i nikogas ne jadam naednas obilno, ednostavno ne mozam maka mi e, mozda i navika e, ama mn malku jadam. I ne mi preci voopsto, ne mi prestavuva nikakov problem, super se cuvstvuvam.
     
  11. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    И јас имам лоша навика на работа сум по 13 14 сати некогаш помалце и кога ке дојдам дома знам да се прејадам како животно и тоа да биде доволно додека се вратам следниот ден од работа.Односно сум сит не ми се јаде додека сум на работа,а работам физичка и тешка работа постојано сум во брзање и на нозе и не чуствувам глад и постојано сум на сува храна.Кога ке дојдам дома преморен ке се прејадам и колку и да ми се спие не можам да заспијам лежам и се вртам по креветот никако да заспијам знам дека е лошо и дека треба да ја поделам исхраната на 3 оброци односно доручек,ручек, и вечера.Да внесувам повеќе течности и да ја сведам на минимум сувата храна ама ете пуста навика ова го практикувам подолго време а и организмот се навикна.Мора нешто да се менјаааа не може више вака!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :)
     
  12. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Мене паметот ми иде дека ќе бидеш толко опседната што јадеш,а незнаејќи како да го исфрлиш,ќе почнеш насила да повраќаш.Извини можеби сум грешка,но така полека се добива булимија....Оди на лекар,не знам што друго да ти кажам,меѓутоа ако сакаш пробај да пиеш јогурт баланс од тоа се оди по вц.Позз
     
    На Sar4i 19 ;* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sar4i 19 ;*

    Sar4i 19 ;* Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    I jas mozev da, porano voopsto ne jadev osobeno po 6 vecer ednas ili dvapati na den jadev i toa samo po malce ama sega voopsto ne se kontroliram ne znam zosto i kako no ete tri de na po red gladuvam ne jadam po cel den i vecer bas pred legnuvanje ne mozam da se vozdrzam ne deka mi se jade tolku da ne mozam da izdrzam ne znam do sto e znaci jadam i koga ne sum gladna
     
  14. Sar4i 19 ;*

    Sar4i 19 ;* Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Da sekojpat bez razlika sto i kolku jadam mene mi se povraka tesko mi je na stomak koga ne jadam na koga jadam mi stanuva uste potesko, na ne mozam niti da go povratam niti da go isfrlam na drug način ovde nema balans vo zemjava, ima voda koja so e nameneta za polesno isfrlanje ima luge so isti problemi pijat samo 250ml na den pa deluva a mene na pocetokot pomagse sea po 1l pijam i pak ne biva
     
  15. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Не знам како да ти помогнам...Пробај да не внесуваш толко јадење,пред да јадеш пиј многу многу вода...Вежбај,занимавај се со некој спорт барем,но никако никако да не си пробала да повраќаш,тоа никако.