1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неконтролирано јадење

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Sar4i 19 ;*, 29 декември 2015.

 1. Sar4i 19 ;*

  Sar4i 19 ;* Активен член

  Се зачлени на:
  29 декември 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Здраво,
  имам проблем со храната-неконтролирано јадам, постојано чувствувам глад, претерано јадам а потоа ми е тешко и што е најлошо не можам да го исфрлам изметот редовно се случува по една недела или повеќе да не можам да одам во WC и кога идам се е со мака и голем напор. Дали на некој друг му се случува ова и како да ја доведам својата исхрана во нормала??
   
 2. DVAANGELA

  DVAANGELA Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  554
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски
  пиј многу течности а и многу чаеви,;)
   
 3. Sar4i 19 ;*

  Sar4i 19 ;* Активен член

  Се зачлени на:
  29 декември 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  sekako pijam no ni6to ne pomaga i so e najloso fustanot koj go kupiv pred 4 dena i prekrasno mi stoe6e sega ne mozam da go oble4am zato 6o sum ko trudna zena vo nego.... :(
   
 4. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.430
  Допаѓања:
  19.900
  @Sar4i 19 ;* , тоа со неодењето во вц мораш под итно да го средиш! Оди на лекар, испитај зошто тоа така се случува, промени исхрана (внесувај повеќе влакна и свежо овошје и зеленчук), движи се повеќе. Што се однесува до неконтролираното јадење и чувстувањето постојана глад, мора да разграничиш дали е на психолошка основа или има и медицинска причина за тоа- како и да е, ќе мораш да посетиш лекар.
   
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.031
  Пол:
  Женски
  Мислам дека имаш она булимија или како беше, постојано јадење и мислење само на јадење. Дефинитивно мора да посетиш лекар, а за исфрлувањето веројатно јадеш сува храна и имаш потешкотии, а тие потешкотии можат да ти создадат хемороиди и полипи и 300 други проблеми. Овдека секој различно ќе ти даде дијагноза, како и јас мојата дијагноза, но може и да грешиме.
  Незнам зошто си чекала до сега за оваа ситуација, си требала веднаш да посетиш лекар.
   
  На Sar4i 19 ;* му/ѝ се допаѓа ова.
 6. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.003
  Допаѓања:
  309.787
  Пол:
  Женски
  Булимија е сосема друго.Прејадување да но после јадење повраќаат насилно.
   
  На theowndemon, CoverGirl10, poenta и 8 други им се допаѓа ова.
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.031
  Пол:
  Женски
  Па се мислев искрено, нешто ме бунеше во текстот. Фала на исправка.
   
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.522
  Допаѓања:
  72.389
  Пол:
  Женски
  Јас да ти кажам вака: често се случва да чувствуваме глад но всушност организмот сака - течност! Треба да знаеме што и кога треба да конзумираме. Друга работа, јас откако оброците ги сведов на помали но почести и кога почнав да внесувам здрава храна, овошје и зеленчук, да пијам повеќе течности, почувствував навистина голема промена во организмот, се чувствувам подобро и поздраво и најважно, во веце си одам секој ден. Мој совет е да јадеш повеќе здрава но и течна храна како чорби, а помалку сува, мрсна и тешка. Овошје и салати задолжително.
   
  На cresa-jagoda, Sar4i 19 ;* и VladeMila им се допаѓа ова.
 9. Sar4i 19 ;*

  Sar4i 19 ;* Активен член

  Се зачлени на:
  29 декември 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  blagodaram na site za sovetite
   
 10. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.653
  Пол:
  Женски
  Jas pa obratno, mozam dolgo bez hrana a bez voda ne, i nikogas ne jadam naednas obilno, ednostavno ne mozam maka mi e, mozda i navika e, ama mn malku jadam. I ne mi preci voopsto, ne mi prestavuva nikakov problem, super se cuvstvuvam.
   
 11. N0NamE

  N0NamE Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  И јас имам лоша навика на работа сум по 13 14 сати некогаш помалце и кога ке дојдам дома знам да се прејадам како животно и тоа да биде доволно додека се вратам следниот ден од работа.Односно сум сит не ми се јаде додека сум на работа,а работам физичка и тешка работа постојано сум во брзање и на нозе и не чуствувам глад и постојано сум на сува храна.Кога ке дојдам дома преморен ке се прејадам и колку и да ми се спие не можам да заспијам лежам и се вртам по креветот никако да заспијам знам дека е лошо и дека треба да ја поделам исхраната на 3 оброци односно доручек,ручек, и вечера.Да внесувам повеќе течности и да ја сведам на минимум сувата храна ама ете пуста навика ова го практикувам подолго време а и организмот се навикна.Мора нешто да се менјаааа не може више вака!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :)
   
 12. Zeynep

  Zeynep Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  1.100
  Пол:
  Женски
  Мене паметот ми иде дека ќе бидеш толко опседната што јадеш,а незнаејќи како да го исфрлиш,ќе почнеш насила да повраќаш.Извини можеби сум грешка,но така полека се добива булимија....Оди на лекар,не знам што друго да ти кажам,меѓутоа ако сакаш пробај да пиеш јогурт баланс од тоа се оди по вц.Позз
   
  На Sar4i 19 ;* му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sar4i 19 ;*

  Sar4i 19 ;* Активен член

  Се зачлени на:
  29 декември 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  I jas mozev da, porano voopsto ne jadev osobeno po 6 vecer ednas ili dvapati na den jadev i toa samo po malce ama sega voopsto ne se kontroliram ne znam zosto i kako no ete tri de na po red gladuvam ne jadam po cel den i vecer bas pred legnuvanje ne mozam da se vozdrzam ne deka mi se jade tolku da ne mozam da izdrzam ne znam do sto e znaci jadam i koga ne sum gladna
   
 14. Sar4i 19 ;*

  Sar4i 19 ;* Активен член

  Се зачлени на:
  29 декември 2015
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Da sekojpat bez razlika sto i kolku jadam mene mi se povraka tesko mi je na stomak koga ne jadam na koga jadam mi stanuva uste potesko, na ne mozam niti da go povratam niti da go isfrlam na drug način ovde nema balans vo zemjava, ima voda koja so e nameneta za polesno isfrlanje ima luge so isti problemi pijat samo 250ml na den pa deluva a mene na pocetokot pomagse sea po 1l pijam i pak ne biva
   
 15. Zeynep

  Zeynep Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  1.100
  Пол:
  Женски
  Не знам како да ти помогнам...Пробај да не внесуваш толко јадење,пред да јадеш пиј многу многу вода...Вежбај,занимавај се со некој спорт барем,но никако никако да не си пробала да повраќаш,тоа никако.