1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Некроспермија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од milena15, 17 март 2014.

 1. milena15

  milena15 Нов член

  Се зачлени на:
  7 декември 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  dali se leci nekrospermijata?
   
 2. milena15

  milena15 Нов член

  Се зачлени на:
  7 декември 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  nekrospermija

  ve molam kazete nesto za nekrospermija
   
 3. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  87
  Некроспермијата е комплетна неподвижност на сперматозоидите или пак сперматозоидите се мртви.
  50-60% од случаевите со машката неплодност се поради неразјаснети причини.
  Прво треба да се утврди случајно овој случај да има "разјаснета" причина односно некроспермијата да е поради воспаление(на тестисите или семеникот), тумори, цисти, варикоцели, простатитис(воспаление на простатата) и т.н.
  Односно закажете преглед на уролог каде што ќе му биде изведено ехо и со ехото ќе се утврди дали има патогени промени на скротумот/тестисите. Ако се работи за воспаление или било што друго, после третманот би требало да дојде до подобрување, но ако причината е неразјаснета најверојатно нема нешто што може да се стори, може да се проба со витамински суплементи кои го помагаат процесот на создавање на сперматозоиди(околу овие консултација со уролог) но не верувам да дојде до големо подобрување.