1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Некултурни луѓе

Дискусија во 'Психологија' започната од biggirlsdontcry, 29 јуни 2012.

 1. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  Ве молам помогнете ми,како да се справам со нив?
  еве отварам тема затоа што нема,а е потребна,барем мене премногу.Проблемот што го пишав во темата „бегање од проблеми“ го ставам тука:

  Нензам дали тука спаѓа мојава ситуација,но ќе пишам и ве молам помогнете ми.
  Сега пред малку дојде братучед ми кој живее погоре од нашата куќа.Бараше игла и конец да си ги сошиел панталоните/хавајките што ги носеше на него.Му дадов и отиде во детската соба и сакаше да ја затвори вратата.
  СКРИЕН ТЕКСТ: ПОКАЖИ
  но го погледнав од дневната и иизгледа примети и ја остаи.Си отвара во шефоњер и од кај брат ми си зима други хавајки и си ги облака а неговите ги шие.Еј значи таму имам и алишта и пари и се,не само јас и брат ми и сестрами а он отвара!!!!!!!А рече кидел кај баба ми у соба да ги шие,мене детската ми е потребна таму и компјутерот ми е можеби ќе треба нешто да емам,а кај баба ми поретко идам.А ако ми фали нешто нема он да бидре крив затоа што на татко ми му е гајле и од порано за ова се имаме карано а на него му е гајле дете од брат му е,а и он сам знае за некои прљави работи што ги има правено.Сам си ја враќа иглата и конецот и се.Отвори во присуство на мајка ми и сестра ми а потоа дојдов јас.Они молчеа,Ако кажат нешто он ќе се засити зашто сме се изнервоирале.Што и да кажеме и на него и на татко му а поготово на татко ми се паѓа во вода.Затоа што се е дозволено од нивна страна.А јас тука и мајка ми и сестра ми се нервираме секој ден заради нив и немаме што веќе да правиме.Значи немам приватност,неможам дома ни пари да чувам.И по ташни се претуруваат.Пофотово баба ми.Сега се направив на три ипол ко дмек гајле само за да не види дека се нервирами да се сити.неможам веќе да бегам,ова е голем проблем и незнам како да го решам.Што да правам ве молам помогнете ми ;(


  Ми иде да се преселам да ме снема од оваа куќа, :@
   
  На MaTo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  некултурни луѓе

  Од почеток малку не те сфатив. Мислев дека само за иглата си се изнервирала ама ако така се неосетни и некултурни секогаш не знам. Постојат такви луѓе, факт. Без осет и без чувство и дури и во лице да им кажеш тие пак ќе терат по свое. Едноставно немаат срам за тие работи.

  А зошто велиш неподнослива ситуацијата? Да не има караници со нив? Ако има тогаш разбирам дека ви е тешко, тешко е да се има соживот со такви луѓе. А ако е само за ова што се без осет кажи им јасно и гласно т.е. кажите им дека тоа ви смета, дека не смеат да ви ја нарушуват приватноста. Не може вие да си трпите а тие да си се однесуват како сакаат. И без толку нервози, не дозволувај тоа толку да те иритира. Има такви луѓе во многу фамилии ;).
   
  На MaTo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  некултурни луѓе

  Не е само за иглата,тоа е само жив пример од пред малку,тоа се случува.Добро не постојано,но многу често.Знам дека не треба многу да се нервирам затоа што се без осет,не ни покажувам лутина а од внатре вријам.Смачено ми е баш како што кажа многу е тешко да се живее со такви луѓе,без осет,без срам.Нив многу им е гајле ако им кажам да не ми ја нарушат приватноста,утре баш тоа ќе го направат.За да не изнервираат :fubar: .Буквално. Чаре ?
   
  На MaTo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  некултурни луѓе

  Абе кулирај си, ти кажав. Дај им до знаење дека премногу си дозволуваат и накрај не се толку замарај, што повеќе се замараш ќе ти биде полошо. Ако целта им е да ве изнервират успеваат се додека им обрнувате внимание. Едноставно не се замарај до толку, тоа е што е.
   
  На MaTo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  некултурни луѓе

  Разговарај со нив отворено и директно, дека не треба така да прават.Велиш дека тоа тебе ти пречи, во право си, но само со отворен разговор ќе го решиш проблемот, оти ако цело време тебе тоа ти пречи, а не укажуваш дека тоа е така, тогаш ќе си продолжат по свое.Не е работата да избегаш од проблемот, туку да се соочиш со него, а кога ќе се соочиш, ќе го нема.Бидејки во спротивно тоа тебе ќе ти отежнува се додека не направиш нешто во врска со истиот.
   
  На MaTo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  Тоа и се обидувам,постојано.Веќе ми е преку глава,нервоза не покажувам ама всушност само јас знам како ми е во себе.Еве баш вака : :@ ! ..........

  На нив а и за татко ми богами разговор е поим,да беа луѓе во права смислам на зборот со еден разговор ќе се разберевме,ама не.. :( Да му кажам јас да разговараме па ќе ми се изнасмее во фаца |(
   
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  некултурни луѓе

  Без разлика како ќе реагира, обиди се да разговараш, ќе видат дека си сериозна.За секој проблем постои решение, инаку вака само ќе се мачиш, ќе ти биде тешко.А друг начин нема, колку побрзо се реши еден проблем, толку подобро.
   
 8. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  некултурни луѓе

  Зошто толкава паника и нервози јас незнам биди курназ бе што се расправаш што си ја тупиш глата по еден клуч и ти и сестрати и брати и ај пријатно сите лични работи во вашата соба и кога ќе има потреба некој од вас ќе си влези ке си излези и ќе заклучи што има толку страшно и комплицирано јас незнам,и како тоа ти претура некој по ташната кој и да е ако го видам јас од гла ќе му ја манам,кога ќе видат дека си ја заклучувате вратата од собата да не ви речат нешто случајно?и да разговараш со таткоти што тој си ги има така сватено работите и готово по еден клуч сите во џебот и ај пријатно...
   
 9. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  некултурни луѓе

  Хехехе и тоа беше еднаш..Со клучот,ама не и брат ми дозволува,замислете вчера мајка ми му кажала за ова на татко ми и он и рекол па овој го праша *****(брат ми) он му дозволи ,кога од свои луѓе е дозволено што ? А во регалод нема само негови работи,имаме шкафови и јас и сестра ми и се значи страшно ме нервира оваа ситуација :@
  И сметам дека разговорот можќе да ми биде последниот трик од ракавот,нешто дргу,некои тактики..многу го имам ублажувано проблемов ама и тоа го имаат уништено.
  пример.
  :мајками сака да има до чешма едно канче и треба за ова за она постојано.И само се дере затоа што баба ми го зима,и има право.Па во куќава се 3/4 а она сите кај неа ги собира.И вилушки лажици чаши,се собира да си имала.. |( а кога ќе и кажеш наивно ќе рече : ништо мори не ви зимам јас еве само една чаша што имам а ги има 101 ! |( И јас видов не видов,го земав канчето и конец и го врзав за чешма и еве го до денденес стои таму а мајка ми не се нервира непотребно.Ама дури еднаш го исекле бе еј :fubar: се гледаше дека е исчено со нож остри беа врвовите од конецот,ама па ја пак земав го врзав.Исто направив и за упаљачот на плинското.Готвиме на плинско затоа што штедиме струја,и нема упаљач мајка ми се нервира се неа и бараме дека она пуши,баба ми ке земе ке го стаи негде и нема да и текне кај е па ние барај,истото го направив со конец врзав за плинското упаљач,и го одврзале...СРАМОТА! останав без зборови ....
   
 10. PinkGir123

  PinkGir123 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  759
  некултурни луѓе

  Божеее милии да ми претат по ташната јас на мајка ми не и дозволувам по ташни да ми прете а не пак баба или пак братучет.Разговарај со нив , мада јас мислам треба да ми се развикаш тие нема да разберат од убав муабет.Пробај со некој совет што и дадовме и кажи ни што се случи.И со среќа :) :D
   
 11. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79
  некултурни луѓе

  нема ти што нив да ги тинтраш или да се замараш со нив. ќе му кажеш убаво да не ти се плетка мн низ територија ако треба и ќе се развикаш и тоа е тоа ;)
   
 12. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.991
  некултурни луѓе

  Кратко и јасно кажи им дека тоа ти смета што го прават и дека не смеат да ти влегуваат туку така во соба и да прават такви работи. Стави ги на игнор,не им обрнувај многу внимание и не се нервирај,не дозволувај да си фаќаат сеир ако ве гледаат како се нервирате.
   
 13. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  некултурни луѓе

  Ајде да пробам,инаку братучед ми го немам фатено како ми чепка во ташна ни баба ми,ама тоа не значи дека не е така.Многу пати сум ја видела ташната во друга положба од која сум ја оставила,растурено,и по шкафови и повеќе од очигледно е.
  мајками ја има фатено баба ми и татко ми мислам
  Нареден пат ќе се развикам,инаку површно на игнор ми се ама чувствата не ми се на игнор .. :devil:
  Мада како што кажав од свои е дозволено што да правам..Јас и да се развикам брат ми ќе дозволи утре да се отвори во регал а дали мене нешто ќе ми фали или не на никој нема да му биде грижа.Е мене тоа ме јаде.Меќу нас нема слога.Постојано они се мешаат со нас,па добро нели сме едно семејство ние што к*р бараат они,преголема дозвола имаат и преслободно се понашаат.И братучед ми и чичко ми. :@ Он е разведен со жената сами живеат...
   
 14. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  некултурни луѓе

  добро не ми е јасно како дошла ситуацијата до тука абре на брат ти и сестрати не му смета ова?зошто само ти нека му се спротистават и тие и на таткоти бабати брачед ти раздериму се што ги трпиш мене не ми е јасно искрено ако се лутат нека се лутат тоа не е во ред треба да сватат и точка не ми е јасно само една работа сите живеете во 1куќа па затоа тие толку слободно се понашаат?немаш бартучетка или било кој друг на твоја страна?
   
 15. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  некултурни луѓе

  Не треба да го дозволуваш ова.Еднаш ја видов баба ми како ми чепка по ташна во која што имав лични работи,ама толку убаво и се развикав и срека сум што така лом ја направив :D , тие луѓе што чепкаат по туги работи без прашање ги сметам за некултурни и невоспитани.Како и да е мораш да најдеш начин да се обидат да сватат дека така нетреба,ако неможе со добро,тогаш со лошо. :)
   
 16. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163

  јас,сестра ми и мајка ми сме една страна а татко ми баба ми чичко ми и братучед ми се друга брат ми е неутрално повеќе во таа втората група :devil:
  Не живееме во иста куќа они живеат малку погоре од нас..
  И на сестра ми и смета ама она не се замара се ми се чини дека јас и мајка ми се замараме мајка ми премногу па има кој да се грижи гајле и е неа..А ако и се обратиш дека ти е тешко поради нив ќе ти се развика одма ќе те откачи....
  баба ми многу пати седи под прозор и гледа и слуша,мислам |( што се не сум и кажала нема чаре,таква е...И со другарки коа сум и со сестра ми а дури и сама абе стои под прозор и прислушкува а кога чќе ја фатам вика а па ја да видам што праите ,како си ? :@
   
 17. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  некултурни луѓе

  па ако му дозволва братти нека повели кај него нека му бара нека му превтува во шкафот нека си зема што сака и кажимуго ова во лице на брачедти а кај тебе и кај сестрати нека не пипка јасно и гласно кажано ако не живеете во иста куќа незнам од каде толку храброст да влегва во ваша соба и да прави што сака јасно и гласно вие сте му дозволиле да ја премине границата а ти и мајкати треба да му тргните црта раздеримусе и готово не треба ќутење, а за бабати не ме изненадва ништо сите стари се исти...
   
  На biggirlsdontcry му/ѝ се допаѓа ова.
 18. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  33.411
  Пол:
  Женски
  некултурни луѓе

  некултурни луѓе :| Во последно време само такви гледам

  Денес последно комшијата од приземје повторно ја распали скарата под мој прозор и :!: повторно Без да напомене дека ке распалува скара
  За да знам прозорите да си ги затворам ( на плус 29 степени) за да не ми иде цел чад буквално во стан .
  Прво некултурно е да распалува секој викенд скарата со бензин , пошо има други што живеат над него :!:
  Ајде за 1 мај толерирав ама Брат бе секој викенд нема смисла
  Да не можеме да седнеме на тераса од него .
  Значи нервите ми ги кине секоја недела :x :x
   
 19. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Не почитувам некултурни луѓе, кои не знаат да кажам благодарам или извини. Еве ја мојата најпресна ситуација кога сум била изреволтирана од некултурен човек. И помогнав на една бремена жена да крене количка по скали. Не дека таа ми рече, ама ја гледам јас, ем трудна, ем друго дете грабнала во рака, а со другата се обидува да ја крене количката. Кога видов, ни најмалку не се двоумев, веднаш отидов, и и’ помогнав. Не добив ниту фала, ниту климање со глава. Наредниот ден пак случајно ја сретнав, ја заврте главата на другата страна. Навистина треба да си прост за да постапиш така. :!:
   
 20. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Многу мразам некултурни луѓе.Тие што немаат домашна култура,кои немаат домашно воспитанје се многу некултурни.Тие само знаат да навредуваат и ништо друго.Кога некој ќе слушнам како зборува некултурни работи остава лош впечаток за мене.Така и некои девојчиња од моето одделение се некултурни и не се имам со нив.Многу се разликуваат културните луѓе од некултурните.Ако си културен сите ќе те сакаат,почитуваат,ќе другаруваат со тебе и ќе ти остават добар впечаток...