1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неодлучност- добра или лоша особина?

Дискусија во 'Психологија' започната од ansi.i, 9 април 2014.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ај сега нека ни го сменат името на државата, па нека престане да постои како посебна неодлучноста :)
     
  2. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека сум политички неутрална, само би забележала дека кога станува збор за донесување одлуки на државно ниво, тоа секако не треба да зависи од когнациите на само еден човек, туку од мнозинство на ставови, додека последицата претставува само одраз на доминантноста на одреден математички однос.
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Само што човечката пихологија не се потпира секогаш на логика... Туку и на емоции. А ни логиката, ни емоциите, не можеме да ги пресметаме со формула, бидејќи сеуште не ги знаеме сите параметри.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Тоа е точно, но логиката и емоциите не се ни наменети да се пресметуваат со математички формули, соодветно на нивните карактеристики, но тоа не значи дека не можат да бидат измерени преку други методи кои и не мораат нужно да се базираат целосно врз математика или одреден нејзин аспект.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    За ова се согласувам... но.. мнозинството, и да сака нешто, не значи дека е во право. Многу голема улога игра претходната едукација и индоктринација.
    Нема везе... и јас сум неодлучна во моментов... со муабетов :D :hug:
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Лоша особина.
    Не знам кога во животот сум била неодучна подолго време.
    Јас сум од тие што ќе речат тоа ќе пресечат.
    Ќе направам нешто ако сметам дека е добро, па макар се препотам додека почнам.
    Сепак сметам дека за некои поголеми одлуки да се размисли убаво и промислено за да не биде онаа старата Брзата кучка слепи кучиња раѓа.
     
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    Јас кога ќе видам нештото знам дали сакам или неќам да го прам/ земам. Прам брза „математика“ дали се исплаќа, ако се исплаќа нештото да го нарпам/ земам за многу поќе од блиска иднина, го прам. И дур трај процесот (дали било пријавување за часови, факултет, купување нешто скапо), јас нормално си се карам со себе за/ против. Во секој случај од после ќе се каам еден ден, за секој случај, ама важно ќе напрам то шо треба.

    Ама во глобала, ова е лоша особина. Многу шанси можи да се испуштат, да не бидиме задоволни со себе зошто секогаш постои можност некој друг да одлучи за нас. А, и општо е иритантна особина за луѓето околу нас.
     
  8. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    6.094
    Пол:
    Женски
    Ја имам оваа особина кога треба да купам нешто за себе. Од друга страна кога купувам за некој друг без размислување го правам тоа. Лошо бидејќи ако немам некој до мене да ме убеди да земам нешто што сакам за себе јас нема ништо да земам. :(
     
  9. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Ја имам оваа особина и страшно ме нервира.
    Знам и за ситници да бидам неодлучна, па по милион пати се премислувам.
    Ја мразам оваа особина, но никако не можам да ја искоренам од себе.
     
    На Me_Beatrix и forumce им се допаѓа ова.
  10. Larichka8

    Larichka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Според мене понекогаш е добро да не се брза со одлуките, макар и да се работи за малечка одлука, ситница. Сепак, ме иритира таа особина и ми создава одбивност спрема личностите што ја поседуваат кога е премногу изразена. :?:
     
  11. Pacifist

    Pacifist Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    2.258
    Пол:
    Машки
    Mene neodlucnosta i mi pomognala vo mnogu situacii da ne skrsnam od vistinskiot pat ama me sotrela vo mojata najgolema neispolneta zelba,da si imam devojka(svesno se zalam bidejki okolu mene e izobilie na inteligenten i zanimliv zenski svet:)).I pokraj toa ne mozam da ja vmestam vo edna konkretna grupa na pozitivna ili negativna osobina.Ja gledam i kako pozitivna i kako negativna osobina.
     
    На Larichka8 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.701
    Допаѓања:
    42.908
    Пол:
    Женски
    Зависи..на моменти сум многу неодлучна.
    На некои моменти поради таа неодлучност сум ,,извлекла жива глава”.
    А искрено ми сметаат неодлучни личности ама кога станува збор за поозбилни работи.Пример јас се мислам дали да носам розево или плаво што е без везе ама женски мозок:$ а тие се думат за нешто поголемо и тоа во 5 за 12.
    Колку пати сум висела на конец бидејќи некој не знае што со себе и на крај се пропаѓало во вода:doh::@
     
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Одлучна сум во принцип за се, често знам и сигурна сум што сакам.
    Ме нервира неодлучност како особина ако е премногу нагласена дури за обично нешто во секојдневието. За некои важни животни одлуки нормално е во мала доза да е присутна неодлучност и убаво да се размисли.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. perlaa1

    perlaa1 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.621
    Пол:
    Женски
    Пред 2 години бев одлучна во се.
    Имав став знаев што сакам, а што не.
    Сега сум сосема спротивна и би сакала барем малко да имам храброст и да одлучам како понатаму...