1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непреработена храна

Дискусија во 'Канта' започната од calm-girl, 25 јуни 2021.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. calm-girl

  calm-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  897
  Пол:
  Женски
  Која храна е непреработена?
   
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.633
  Допаѓања:
  172.198
  Пол:
  Женски
  Овошје, зеленчук, јајца, живо месо, јаткасти плодови, жива риба, печурки...мед...
  Не знам на што точно целиш со прашањево
   
 3. calm-girl

  calm-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  897
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам.
  Па што целам... Пребарував на интернет за непреработена храна и ми излезе туна... Како е можно туната да биди непреработена... И овде прашав која храна е непреработена
   
 4. ушко

  ушко Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  2.276
  Пол:
  Машки
  Реално...
  Туната е непреработена... Се додека не ја преработиш.
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.165
  Допаѓања:
  199.929
  Пол:
  Женски
 6. calm-girl

  calm-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  897
  Пол:
  Женски
  Сум слушнала дека индијките јаделе непреработена храна и биле далеку од преработена храна и затоа изгледале помлади и повитални.
  По некоја логика мислам дека преработена храна е храната која е правена во фабрика како на пример паштета, паштетата во фабриката ја прават.
  Е каква храна јадат тие индијките, зарем само од зеленила живеат?
   
 7. Ivanna23.

  Ivanna23. Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2019
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  1.020
  Пол:
  Женски
  Епа и малку логично ми е туната која ја јадиме на парчиња да не е преработена, конзервирана е само, а туната сецкана е како паштетата преработена :) можеби грешам поправете ме
   
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Тоа е преработката.
  Конзервирана е и има хемикалии кои ќе ја одржат 'свежа'.
  Кај иначе риба ќе ти стој на топло со години и да не се расипи.
   
  На SnowWhite8, cresa-jagoda и Ivanna23. им се допаѓа ова.
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.937
  Допаѓања:
  66.101
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.