1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Непријатна миризба

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Milickaa, 24 февруари 2010.

  1. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со непријатната миризба доколку ја имате од вагината? Мене после менструација ми се појавува некојку дена еве бас сега во момент и бас ми е непријатно.Кажете некој начин да се избегне тоа иако водам секојдневна нега...
     
  2. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Jас искрено мислам дека со редовна депилација и хигиена се надминува тоа но сепак постои еден спреј барем така имам слушнато како што е дездорансот се продавна во аптеки . Kој има искуство нека пишува и јас сакам да си купам ама незнам дали е штето и такви ствари :)
    Поздрав
     
  3. jasmin

    jasmin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    35
    Имам читано дека многу ефективен начин да се ослободиш од непријатната миризба на вагината е да легнеш во када полна со вода во која ќе додадеш 15 капки масло од чајно дрво или 2 чаши јаболкова киселина.

    Исто многу полезно е пиењето на јогурт, затоа што миризбата е резултат на нарушена рамнотежа на бактериите кои нормално ги има во вагината. Јогуртот и киселото млеко имаат лактобацили кои ги чуваат „лошите“ бактерии под контрола.

    Инаку знам дека Орифлејм имаше еден интимен дезодоранс, сега заборавив како се вика. Сигурно има и од други фирми. Само не ги користи премногу често.
     
  4. baby87

    baby87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    земи измиј се со чај од камилица и стави на улошка ракија и така легни си и јас го имав тој проблем и од ова ми помина знај дека алкохолот е лек за се јас секогас го ставам и никад не сум имала проблеми малку мозе да те пече ама сите бактерии ке ти изчезнат....пробај :up:
     
  5. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    ne sum sigurna deka lezenjeto vo kada ke pomogne mnogu. imav kandida po prv pat u mojot zivot do pred nekoj den i bev na ginekolog i toj megu drugoto me prasa dali sum osetila jaka neprijatna mirizba duri i brzo posle tusiranje-demek Trichomonas vaginalis ( bakteriska infekcija ) pravela neprijaten miris. ja se razbudiv so kandida posle lezenje vo kada da se opustam i si legnav-sabajleto vise bese tuka. ginekologot mi rece deka na devojkite ne im se preporacuva lezenje vo kada i mienje na vaginata direktno so tus i jak mlaz voda. na toj nacin se poremetuval Ph na vaginata i normalnata vaginalna flora.

    E sega, ne vikam ja deka ti imas nekoja infekcija radi mirizbata, samo da vnimavas da ne preteras so mnogu mienje ;)
    Pozdrav
     
  6. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Непријатен мирис од вагината не е туку така мирис,
    туку показател на бактерија или гливици.
    Што значи право кај чичко Гинеколог на проверка.
     
    На kLem23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    sovet za belo pranje i neprijaten miris

    stavete kajmak od kiselo mleko na uloska i prespijte!
    kajmakot sodrzi gabi koi pomagaat vo lecenjeto na infekcii i bakterii i istovremeno go vlece beloto pranje.
    utroto koga ke stanete izmijte se so caj od neven ili kamilica.
    pravete go ova nekolku pati nedelno voopsto ne e steteno i pomaga vo resavanje na toj problem!
     
    На dunjucka и natasa31 им се допаѓа ова.
  8. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    ne se mijte so intimi i sekakvi gluposti i ne stavajte nikakvi sprejovi sto nema da vi gi prepise ginekolog zasto taka samo moze da si go zgolemite problemot uste poveke. po depilacija cistete se so alkohol i stavajte bebeska pudra
    isto taka sekoja vecer moze da se premivate so kamilica kantarion neven svarete gi kako caj i premivajte se
    pijte poveke kolku sto mozete caj od brusnica bidejki toj za site zeni e najdobro nesto i sladok e pozz
     
  9. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    i sekako posetete ginekolog ;)
     
  10. anabellaa

    anabellaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    i jas si go imam istiot problem NEPRIJATNA MIRIZBA ;( i stvarno neznam sto da prevzemam neka mi kaze nokoj sto koristel sprej za ovaa rab da probam so toa
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Штом имаш непријатен мирис од вагината кој трае веќе некое време придружен со други симптоми, тоа обично укажува дека постои инфекција. Меѓутоа, треба да правиш разлика меѓу нормалниот мирис од вагината и стварно непријатен, неподнослив мирис. Секоја од нас има свој специфичен мирис и тоа зависи од многу фактори - исхрана, генетски фактори, хормони, составот на вагиналната флора. Можно е тоа да е твојот нормален мирис, ама тебе да ти е непријатен оти едноставно не ти се допаѓа. А тој мирис може да биде понекогаш поизразен во текот на пубертетот, пред или после менструација, тоа е индивидуално. Ако се сомневаш во нешто, оди на преглед кај гинеколог, па ќе знаеш. Во секој случај, не би ти препорачала користење на спрејови и влажни марамици оти тие дополнително ја иритираат вагината и вагиналната флора и дури може и да ти ја влошат состојбата.
     
  12. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    И јас го имам истиот проблем скоро секој месец.
    Бев на гинеколог кога ми се појави прв пат и ми рече дека имам некаква инфекција добиена од дечкото и тогаш ми препиша терапија и обавезно користење кондом.
    Арно ама јас кондом не трпам и ето ти га опет, секој месец истото, и јас брц вагиналека и готово.
    А миризбата не да е непријатна туку мислам дека и другите околу мене ја осекаат.
    Па остај тоа не е само миризбата туку имам и некој чуден портокалово/кафен исцедок во тој период и чеша ама со вагиналетката се поминува.
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски

    Е па тоа е веќе друго. А зошто дечко ти не се лекува, па тебе да не ти се повторува тој проблем?
     
  14. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    Да ти кажам право ми беше незгодно да му кажам и он да пие од терапијата ама сега веќе ми е доста, од последнава вагиналетка па наваму користиме кондом, јас сакала или не сепак е во прашање моето здравје а за понатаму ако биде и нешто повеќе од врска тогаш нема бегање, за рака и двајцата на лекар со потребната терапија.
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски

    Нема што да ти е незгодно... некогаш инфекциите може и да не предизвикуваат симптоми, ама пак може да направат поголема белја. Мораш да му кажеш и тој да се лекува, сепак и на двајцата здравјето е во прашање ;)
     
  16. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    Tnx Annath и да знаеш дека ке му кажам :$
     
  17. macush1

    macush1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    Непријатна миризба од вагината

    sto koristite za da ja ostranite neprijatnata mirizba od vaginata?na primer pred da imate oralen seks kako se spravuvate so toa???ajde razmenete iskustva... ;)pa.....cekam odgovoriiii
     
  18. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    па и не е некоја непријатна баш :wasntme:
    силната непријатна миризба може да е знак на полово заболување
    инаку за подобрување на вкусот и мирисот имам слушнато дека има вагинални менти .. :geek:
     
  19. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Вагинални менти? :^)
     
  20. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    од каде да ги најдеме тие.... :wasntme: