1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нервен синдром!!!

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Slatkarka94, 15 септември 2015.

 1. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  795
  Пол:
  Женски
  Дали знае некој што е нервен сидром мајка ми се сумња дека денес сум имала тоа бидејќи овој месец се со нервози психички бев многу западната два дена залче не стаив у уста не искочив од соба само плачев кој ќе го видев или слушнев и седев само на фемина до 4-5саатот а преку ден цел ден спиев. И денеска ми се слоши станав за да јадам бев седната на кревет и ја гледам мама матна се мутно ми беше седав да јдам бревтав и и реков на мајка ми мамо мамо лошо ми е ми даде вода и сум земала да пиам и сум ја исплукала и сум паднала од стол и сум превртила очи само што ме освестила пак сум превртила очи и послем ги отварам очите лелее тешко дишам неможам да зборам и а станев а глава ме болеше. Дали може да е нервен сидром јас сум со епилепсија па тоа да не предизвикало... А за епилептичен напад да сум имала сум немала ова е нешто друго никад вака не сум била...
   
 2. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  795
  Пол:
  Женски
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.059
  Пол:
  Женски
  Тоа ти е од нејадење, не внесување на течности, премногу седење на компјутер. Не е нервен синдром, самите си се правите болни. Епилептична што си тоа како капак на се.
  Јади, искачај, шетај, батали компјутер, фемина, фејсбук и најважно од се внесувај течности.
   
  На crazylady, jacqueline.s и angelche16 им се допаѓа ова.
 4. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  795
  Пол:
  Женски
  Немам конпикутер од тел сум немам друштво...
   
 5. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.457
  Допаѓања:
  149.791
  За епилепсијата да ја снема треба да имаш редовен сон и комјутер да не се користи воопшто тел да се избегава а ова ти е од нејаденје на таа терапија за епи напади треба да јадеш редовно
   
 6. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  @Slatkarka94 Тоа што немаш друштво не е причина за да не излегуваш или да седнеш некаде.
  Некогаш е најдобро да поминеш во сопствено друштво, отколку да ги слушаш непотребните исповеди на другите околу тебе. Редовните оброци, консумирањето течности и пешачењето во природа се нешто што му е потребно на секој организам, а особено во ситуација како твојата.
  Грижата за сопственото здравје е индивидуална и треба повеќе да се ангажираш за да ја контролираш епилепсијата. Ако серизоно се сомневаш во констатацијата на мајка ти дека тснува збор за нервен синдром посети стручно лице и не си поставувај сама неоснована дијагноза за твоите здравствени проблеми.
   
  На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.929
  Допаѓања:
  75.528
  Пол:
  Женски
  Јадење и пиење треба редовно, а плус се истоштуваш неспиејќи како што треба. Низ што и да поминуваш, не смееш да дозволиш да имаш недостаток на тоа што го наведов. Потребно е и воздух да вдишеш, да се освежиш, ако немаш друштво излези самата прошетај во парк или каде и да е. А башка и заради епилепсијата треба уште повеќе да внимаваш на своето здравје.
   
 8. FoodLover

  FoodLover Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2015
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  469
  Пол:
  Женски
  НЕРВЕН СЛОМ* инаку.Да може да биде како резултат на болеста што ја имаш Епилепсијата но шансите да е до тоа се многу мали,поголеми шанси има да е психолошка одбрана од насобраните болни сеќавања и чувства на болка која води кон дезинтеграција на психолошкото нормално функционирање.:!: Имаш неколку симптоми:
  1. Човек чувствува хроничен замор и слабост
  2. Луѓето на раб на нервен слом се склони кон самокритичност. Се криват себеси за секоја ситуација.
  3. Претераната нервоза е исто така заедничка особина за оние кои се на работ на нервен слом.
  4. Ако имате впечаток дека ве опкружуваат само непријатели и немате каде да се скриете, голема е веројатноста дека ќе доживеете нервен слом.
  5. Зборови и работи кои порано кај вас никогаш не предизвикувале емоции и ве нервирале, сега силно ве погодуваат. Ви се чини дека само вас ве навредуваат.
  6. Нервниот слом често го навестуваат силни главоболки и лошо варење.
  7. Пред нервниот слом луѓето најчесто патат од несоница и депресија.
  10. Поради проблемите со варењето, луѓето понекогаш ја губат својата тежина.

  СЕ ПРОНАЈДЕ ЛИ?

  Прва превентива ти е добри и топли односи во семејството.Добро е во животот мудро да планираме како да живееме со помалку стрес.Размисли убаво. Што ме исполнува?Почни со некоја активност што те исполнува(пр.сликање,пеење,фотографирање...) тоа што те исполнува!Јади,излегувај,дружи се,смеј се,пеј!И што најбитно од се Бегај од работите што ти предизвикуваат тага,болка,нервози!Еве јас сум многу добар психолог(не сум по професија) но многу добро ги разбирам луѓето.Кога сакаш пиши ми за било што.Тука сум ти на располагање.:nod:
   
  На ceca-1 и okcenzi им се допаѓа ова.
 9. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  795
  Пол:
  Женски
  Јас сшиев али тоа преку ден цел ден сшиев...
   
 10. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  795
  Пол:
  Женски
  Пред еден месец на дечко ми точакот му го украдоа од пред врата послем таа вечњр крадецот цела вечер тропаше и на мама и беше лошо потоа селоја вечер пак доаѓаше крадецот кеужеше околу куќа и само плачев ќе ни дојде некој ден ќе не утепа за 200ден. Една вечњр истиот крадец дојде јас и мама правевме аквар доле у подрум т.е ги цепкавме пиперките и крадецот пак дојде долу е шодрумот а горе е за качување за да се влезе внатре и слупнав и мама видела рамо и нога кога истрчал одма позади куќа па почнав со мама да имам расправии и со дечкото во истовреме па слушнав од друштво што му збореле за мене на дечкото срам да им е и се на луп ми дојде. Раскинавме со дечкото и нонстоп жо билаше ти незнаеш да цњниш ова онаа и тоа е точно и тоа си го ставив во глава и толку паднав под депресија ја со колку нервози сум била али тоа е сакало да ми се деси и се десило више да не ми се десо ова
   
 11. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  795
  Пол:
  Женски
  И сега од време на време ме боли глава и очите не болат
   
 12. ♡Vildana♡

  ♡Vildana♡ Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2015
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Женски
  Jas mialam deka ti e nerven sidrom bidejki si imala tolku mng stresovi i i nervozi i baska bolesta taa ti doprimila
   
  На Slatkarka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  3.846
  Допаѓања:
  18.946
  Пол:
  Женски
  @Slatkarka94 , извини, девојче, ама многу тешко се разбира што сакаш да кажеш. Ако ти треба помош пробај појасно да напишеш и препрочитај пред да испратиш за да си ги корегираш грешките. ЗНам потешко е од телефон, ама не можеме убаво да комуницираме вака. Како и да е, немаш нервен слом, само се осеќаш осамено. Најди си другарка, излегувај почесто, ќе се доведеш во ред.
   
  На Kukla994 му/ѝ се допаѓа ова.