1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нервозни црева

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Saricko, 27 септември 2013.

 1. Saricko

  Saricko Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  1.137
  Здраво :) има 6 месеци од кога ми беше дијагнозиран иритабилен колон
  пиев рудакол и бедоксин но повторно беше исто сега повторно пиев рудакол и деметрин и има малку подобрување но не мн..
  ..би сакала да ги споделите со мене вашите мислења
  дали некој од вас го имал и да ли може успешно да се излечи?? :?:
   
  На Asja и anakond им се допаѓа ова.
 2. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  87
  Иритабилен колон(Синдром на иритабилно дебело црево) или спастичен колон е доста често заболување или поправилно синдом кој се јавува кај 15-20% од населението. Не постои лек за ова и не е познато од каде и како се јавува. Нај прифатена теорија е дека импулсите што мозокот ги прака до дебелото црево се малку изменети и ова доведува до грчеви, дијареа и т.н.

  Не се лечи болеста се лечат симптомите и последиците од неа. Вака значи колонот најчесто се иритира од храна, па мој совет би бил да престанеш со кафе, алкохол, цигари, луто и зачинето, брза храна, тешко обработена(салами, паштети, колбаси, виршли) и намали на млечните производи.
  Вежбај редовно, пиј јогурт што содржи пробиотски култури или пак пиј пробиотици во вид на капсули(про лајф, линекс, дуобиотик).

  Најважно е да се исклучи можноста на посериозна болест како што е Хроновата или улцеративниот колитис, па така ако некогаш приметиш крв во столицата или пак имаш многу јаки болки и дијареа, односно голема нужда повеке од 5-6 пати на ден(повеке денови во месецот), да отидеш на лекар за понатамошни испитувања.
   
  На elenaklasik, IamSexyAndIKnowIt, Mmi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. one13

  one13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Сте слушнале ли за синдром на нервозни црева?Дали се лечи и кои се симптомите?На кој начин да си помогне болниот во таква состојба?Страда ли некој од вакво нешто?
   
 4. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  87
  Да, синдром на нервозни црева/иритабилен колон/спастичен колон/иритабилно дебело црево и многу други имиња, е едно од најчестите гастроинтестинални заболувања застапено кај некои 20тина % од светската популација.
  Се манифестира со стомачни болки(грчеви) особено после некој вид на храна што понекогаш се олеснети од страна на дефекација ,а често предизвикуваат и дијареа.
  Обично сите луѓе зафатени од овој синдром или имаат дијареа или опстипација(запек).
  Не е страшно, болниот прво треба да се консултира со лекар околу правилна терапија и медикаменти, да избегнува храна што го поттикнува тоа односно ја влошува ситуацијата, да го зголеми внесот на влакна во исхраната, да избегнува мрсна и тешка храна и алкохол и кафе(кафе може кај луѓето со запек само ако не предизвикува стомачни тегоби), да се пијат пробиотици и да се надокнадуваат изгубените електролитни вредности ако има дијареа(многу течности, витамини и минерали).

  Ова болест не се лекува туку може да се стави во ремисија со правилна исхрана и терапија.
   
  На m346 и Saricko им се допаѓа ова.
 5. Saricko

  Saricko Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  1.137
  мене пред 10 месеци ми беше дијагнозиран иритабилен колон или синдром нервозни црева да речам..и првите месеци бев уништена кога насекаде слушав и читав дека не се лечи..одев кај мн лекари и сите ми даваа рудакол и б6 или седативи за смирување ништо не ми помогна потоа бев кај еден пензиониран доктор во струга.. ми рече да не се грижам и да се чувам прво во јадење да јадам кисело млеко банани суви бисквити или двопек помеѓу оброци бадеми лешници ореви да пијам баланс плус јогурт и руски чај и ми даде едни таблети да ги пијам 5 дена по 4 таблети на ден и имав подобрување нормално се уште се чувам од мрсна храна и пијам пробиотици по кога имам потреба.. и тоа но најважно е да се помириш со тоа :) и јас отворив иста тема "иритабилен колон" но и мене само н1икола ми пиша.. :)

  ако имаш други прашања слободно пишими колку можам ќе ти помогнам.. поззз ;)
   
  На Dina valerry и Tsatsy им се допаѓа ова.
 6. dust.in.the.wind

  dust.in.the.wind Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  И јас го имам синдромот цел живот или станав свесен за него на некој 12-13 год. Многу е иритирачки не може да се излечи треба да се внимава што се јаде ама тоа скоро и да не е можно..
   
 7. majushka4u

  majushka4u Активен член

  Се зачлени на:
  25 септември 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво! И јас најверојатно го имам истиот проблем со иритабилен колон,не ми направиле некои посебни испитувања сеуште но се сомневаат за тоа... Јас сум малку повеќе исплашена да не се работи за некое посериозно цревно заболување па ако би можеле да споделите нешто од вашите искуства со мене ќе ви бидам многу благодарна. И јас ги пијам Рудаколот веќе 2 недели...не дека нешто подобрување осеќам, но межеби треба време... Внимавам на исхрана и пак имам дијареа...Ако може и некаков контакт од докторот од Струга Saricko... Благодарам!
   
 8. Dona5

  Dona5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2017
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  Ја имам оваа дијагноза од 17 години, цел живот имав запек, уште како дете, сега во последно време варирам, запек-пролив и обратно, цело време тоа, но сега ми се појави и проблем со уринирањето, читам на интернет дека многу пациенти со синдром на нервозно црево имаат проблеми и со мочниот меур, затоа што истиот нерв ги инервира и дебелото црево и мочниот меур. Инаку лек нема и цел живот се мачам со одењето по голема нужда, а сега и по мала :(
   
  На *Madam*Dzoana* му/ѝ се допаѓа ова.
 9. yana147

  yana147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  221
  Пол:
  Женски
  mojot problem e sto povremeno imam tecni stolici vo posvetla boja imam krkorenje na crevata podrignuvanje bolka vo zeludnikot ispituvav hepatitis zosto procitav deka dava posvetla stolica bese negativen rezultatot ispitav uste ednas na ne slucajno gresen i toj ispadna negativen i pred operacija na zolckata pak mi ispataa i neko so toa se smiriv na lekar mi vikaat ne ti e nisto se ti e na psihicka baza ama jas nemozam da se smiram se plasam da ne rak na deboloto crevo na tankto na zeludnikot nemam mir na lekar ke me vidat preplasena nisto ne ti pshata tie ako nekoj imal slicni siptomi neka mi pise
   
 10. boci79

  boci79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2017
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Mnogu si isplasena.rakot ne dava takvi simptomi.A dali imas provereno helicobakteri pylori?obicno i bakterijata dava takvi simptomi
   
 11. HeLenna

  HeLenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  833
  Пол:
  Женски
  Дали може да ми кажете кои се симптомите на иритабилен колон?
   
  На Aleksa5432 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. PoliticsMK

  PoliticsMK Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
  Simptomite na Iritabilen Colon se karaktersiticni i slicni so ostanatite crevni bolesti, mene mi e diagonsticiran pred 4 godini, mojata zivotna prikazna so ovaa bolest me odnese malku podaleku, se zapocna od eden obicen pregled kaj maticniot kade se bev javiv poradi glavobolki i mi bese dijagnosticirana sinus tahikardija (ubrzana rabota na srceto-sto nemase vrska so colon irit.) pa poradi voznemirenost od ovaa sostojba morav da idam na internist, koj ocigledno bese dosta slab i nezainteresiran za ponatamosni isleduvanja, poradi toa zaminav kaj privaten kardiolog so cel da se utvrdi izvorot na tahikardijata, posle napraveni site isleduvanja (eho na srce, RTG na pluca, hormoni na tiroidna zlezda) koi be bea cisti i ne pokazuvaa nikakvi problemi - site bea vo normala, a posebno fizickata sostojba na srceto, kardiologot utvrdi deka se raboti za tahikardija nastanata na psihicka osnova kako i poradi predolgo sedenje (takvmo mi e rab.mesto-drz.administracija), slaba fizicka aktivnost i nesonica. Megutoa vo tekot na ovie zdravstveni isleduvanja i pregledi bev premnogu isplasen so ocekuvanjata i neizvesnosta, samo sto ja dobiv diajgnozata za edna bolest zapocna vtorata onaa koja e predmet na ovaa tema, imav neprekinata dijarea vo traenje od nad 6 nedeli, i povtorno posle edna nepolna nedela na opsti pregled, otkako maticniot (sto mozam da kazam deka mi e dosta slab i nezainteresiran, a nemam izbor na drug - ziveam vo sredina kade sto ima malku doktori) namesto da se obide da utvrdi dijagnozam so nekoja polesna medicinska metoda me isprati na FOB test (test za skirena krv vo izment) koj se pravi so zemanje na izmet od tri edno-po drugo praznenja, so to sto dvata primeroci se pokazaa pozitivni a eden negativen, stravot uste poveke me uzasnuvase, imav bolki vo stomak, jaki grcevi i neprekinata diarea, istiot den od kako go dobiv rezultatot od mikrobilogija zakazav pregled kaj gastroenteropatolog, odnosno zakazav kolonoskopija - sinmanje na debelo crevo so posebna metoda po pat na posebna metoda so kamera - malku gadna i teska metoda no isplatliva za rascistuvanje na site somnezi, posle napravenata kolonoskopija se utvrdi deka imam vnatresi hemoroidi koj poradi dolgovremenata dijarea bile iziritirani i zapocnale da krvavat (dodeka kaj mene prethodno se pojavi somnez za nedaj boze, tokmu i toa me natera da zaminam na edno vakvo snimanje, koe denes vo medicinata po tezina za pazcientot se tretira kako polovi operacija), a voedno mi bese dijagnosticiran i ColonIritable, kade sto i samiot vo tekot na procesot na sinmanje mozev da go vidam sopstvenoto debelo crevo kako se grci i sobira. Piev tableti koi vo toa vreme gi nemase vo mk (moram da gi nabavma od germanija) i vednas posle toa imav golemo podobruvanje. Ova neka bide edna dobra nasoka za site koi ja nosite ovaa bolest, nemojte sami da krevata panika, obidete se da gi konytrolirate mislite, den-denes pri kakov bilo stres, duri i za sitnica, posbeni pri podignato raspolozenie kaj mene se pojavuva nagon za izleguvanje ponadvor, dodeka pak ako stanuva zbor za patuvanje na podolgi relacii se javuva obratno - zapek, samiot mozok mu dava informacija na debeloto crevo i ne sakajci (ne po sopstvena zelba) go kontrolira, istite simptomi od togas uste ednas veke ne mi se imaat pojaveno, no znam da se nosam so bolesta, bara golema higiena i sto pogolema fizicka aktivnost, trcanje, peshacenje, planinarenje ili zanimavanje so koj i da bilo sport, samo taka mozete da i se sprotivstavite na ovaa bolest koj e premnogu zastapena denes vo svetot.
   
  На Dina valerry му/ѝ се допаѓа ова.
 13. fatko

  fatko Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2017
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Машки
  aj pisi mi privatna poraka, kako go prebrode ova.
   
  На Merten му/ѝ се допаѓа ова.
 14. tweety-tweety

  tweety-tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2013
  Пораки:
  574
  Допаѓања:
  434
  Пол:
  Женски
  Може ли да ми кажете како се викаат таблетите од Германија што сте ги порачувале затоа што и баба ми страда од истото како вас. Ви благодарам.
   
 15. PoliticsMK

  PoliticsMK Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2015
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Машки
 16. ilievtrajce

  ilievtrajce Нов член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  piev trojna terapija za helikobakteri, 15 dena. posle toa kako nesto da mi se otkaci na levata strana i eve veke 3 meseci ne mi pominuva pijam i apce za obnova na zeludnik , emanera, ako nekoj ima iskustvo so ova neka mi se javi
   
 17. Gospoga-di

  Gospoga-di Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Da prasam nesto ako nekoj moze da mi odgovorite dali piete nekoj tableti za smiruvanje na pr.heleks dimitrin ili bedoksin e odgovorite mi :|
   
 18. Gospoga-di

  Gospoga-di Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Da se nadovrzam na temava znaci na mene pred 10godini bev na kolonoskopija i mi diagnostiraa ulcerozen kolitis posle snimane togaj jas beh kako nova znaci mi se varati apetit mi pestana gadenje od se i proliv ot isto taka so dadea teta pijam piev Salofalk tableti i jas bev kako nova e Sega mi se po javi hemoroidi po se izgleda nadvoresni sto ne koga imam tecn stolica so malku bolki i svetla krv na toaletnata hartija no ne sekogas treba da odam na snimane da znam od sto e toa dali od hemoroidi ili nesto dr. E ve molam odgovorite nesto ako nekoj znae nesto za ova do deka ne za kazam kolonoskopija i dali tocno e utvrdeno toa sto mi kazaa deka e bidejki jas nemam nekoj losio tegobi i ne sekogas po ne koga mi se iritira crevata a ne pijam ni kakvi lekovi za crevata jas mislam po moe da imase vakvo nesto ulcerozen kolitis do sega bes lekovi ke mi se vlosuvase sostojbata ve molam odgovorite ako znaete nesto :|:^)
   
 19. Magi-virgo

  Magi-virgo Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Можете ли да ми пишете подетално како ја контролирате болеста и како се викааат апчињата од Германија. многу ми е итно и јас го имам овој проблем страдам повеќе од една година и секој ден е се полошо. Ви благодарам однапред поздрав
   
 20. Gospoga-di

  Gospoga-di Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  I jas bev na snimanje pred edna nedela vo stip malku bolno no izdrzuvacko mi utvrdija nervozno debelo crevo i hemoroidi od toa mi se pojavuvala krv i so dadena terapija jas za edna nedela fala mu na boga se se normaluzira ako saka nekoj moze da mu kazam se podetalno da si najde sekoj lek
   
  На Dina valerry му/ѝ се допаѓа ова.