1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нервозни црева

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Saricko, 27 септември 2013.

  1. MilaNajmila2015

    MilaNajmila2015 Нов член

    Се зачлени на:
    31 август 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ne stolicata mi e normalna dvapati vo denot
     
  2. Problematicna 1

    Problematicna 1 Нов член

    Се зачлени на:
    12 септември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, jas imam nekolku meseci krkorenje na crevata i gasovi. Cel zivot patam od zapek. Imam i hemeroidi. Pred 4 godini ki e napravena kolonoskopija i gastroskopija. Rez od kolonoskopijata pokazaa deka nemam nisto,a rez na gastroskopijata pokaza deka imam gastritis. Ke ve molam za mislenje. Pozdrav
     
  3. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    jas stradam od iritabilen kolit (taka pisuvaat kolku da imaat dijagnoza a vikaat deka realno nemalo nikakov fizicki problem) i na ovaa tema sum veke DOKTORIRANA...pred 10 god prv pat mi se sluci bev mala tinejdzerka i odev po site mozni doktori i isptiruavnja privatni i drzhavni i site mi vikaa NISTO NEMA nisto ne ti e...neznaea sto e.. a se zapocna so obicen virus..ima 1 nedela dijarea i od togash prodolzhi 1 mesec 2 ne mineshe....trgnav nashkolo pa kojzne kako se podobri kako dojde taka projde....ova bes pred 10 godini prvpat mi se sluchi i traeshe 1 godina dodeka se zamarav i koga resiv deka NIHTO NE MI E mi pomina....posle 10 god minatata godina pak mi se pojavi i toa po silno imav zaboraeno sto e ama se potceti organizmot :) ....pak odnovo na site ispituvanja heliko bakter, gastroskopija 100 pati na eho homeopatiii psihijatri psiholozi.... si dadov otkaz odrabota i mn los period... isimptimite mi se sledni naduenost gasovi krkorenja i po cesti stolici bez razlika dali sum na zdrava ishrana ili na losa...isto e... piev rudakol i 3 meseci bev na apcinja od psihjatar od bolnica za smiruvanje i DZABE E ne mineshe ...bev vo strasna depreasija od "bolesta" i ne ispagav od doma ...mi bese sram da ispadnam vo kafic ili nedaj boze restoran so hrana bidejki a probam da jadam odma pocinaaat simptomite krkorenja zvuchni naduenost gasovi UZHAS ....do dusha malce se podobri celata siuacija..odev na yoga bev na covek so enrgiii , homeopatii chuda abe SE PROBAV se poremitiv i samo za toa zboruvav okolnata ne me trpshe..bev opedanta so "bolesta" a na lekar mi vikaaa NISHTO NE TI E...duri mi zabrnija da odam na lekar...psihologot mi rece deka ova ne e ni anksiznost ni deprsija tuku deka sama si ja sozdavam celata situacija i jas ja predizivikuvam...i koga gi dopiv site apchinja oti veke me fati panika deka 1 god pijam nekakvi apcinja reshiv da prestanam so se...i popoleka mi mineshe samo od sebe...prijatel moj shto zhiveee vo stransvo mi reche deka ja imal istata situacija i bil kaj doktor Serafimovic nekoj profesor vo skopje gastro i bil postar....probajte da izguglate na net moze ke vi se najde i on isto mu rekol deka nisto ne e deka se e na psihicka baza...planiram da finisiram taka sto ke go posetam doktorov...taka isto i kaj mene kao pred 10 god mi se sluci NEZNAM OD STO i pomina NEZNAM OD SHtO....vek e realno NEZNAM kaj da se obraam uste na bajac i gatac nemam otideno haha...veke smesno mi e nz dali da se smeam ili da placam..sega sum mn podobra(Osevn imam chuvsto na nedopaznetost nautro ) si rekov deka nisto n emi e i kraj i mi se slucuva no mn po retko....(go chitam tekstov i se osekam kako baba ) .... nekoj da dade sovet kako da doznaeme od kaj doaga ovoj problem za dr pat vo idnina da se spreci ? dali nekoj znae sto iritira ?
     
  4. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site.
    I Jas go imam ovoj problem veke edna godina ,ziveam vo Anglija I tuka mi go dijagnosticiraa ama jas ne im veruvav I kaj nas vo Mkd posetiv povekje doctori I istoto mi go kazaa. Mi dadoa baskupan ama nisto, mi rekoa da pazam na ishrana ama mislam deka veke od se me boli I od voda duri I zdrava ishrana .E kaj mene poveke e karakteristicna postojana abdominalna bolka sto trae so denovi, meseci. . a so stolicata nemam problem do sega .Mislam deka psihata vlijae I toa mnogu ,istovremeno mi kazaa deka sum anksiozna I se se nadovrza e sea care svarno nez .Plus sega sum bremena I mislam deka uste tolku me boli stomakot ednostavno ne mozam da uzivam vo bremenosta I postojano se nerviram za toa a znam deka ne si pomagam so toa voopsto nego naprotiv.Dali nekoj imal iskustvo so ova sostojba vo bremenosta ili voopsto nekako da si pomogneme da funkcionirame normalno.Vi blagodaram
     
  5. toni42

    toni42 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Doktorot e serafimovski vo kapistec beverli vo podrum
     
  6. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    daaaaa bev pred 3 nedeli...mi dade terapija od 1 mesec...:) i sum podobra no ne skroz...ne ochekuvam bolka od 2 god so trae da pomine za 2 nedeli...on mi reche deka nishto ne mi e organski...no funkcionalno da..deka ovaa "sostojba" mozkoot mu dava lazhna signalizacija na debeloto crevo i ima chuvstvo na diskonfort...kolku shto mozhev da go sfatam.....i sega pochetok na dekemvri sum pak na kontrola...mi dade terapija od 4 nedeli...pa ke vidime shto ke kazhe posle kontrolata...terapijata se sostoi i od antideresiv bidejki smeta deka e od psihichka sostojba :(
     
  7. toni42

    toni42 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Koko se vika anti depresivot
     
    Последна измена од модератор: 25 ноември 2018
  8. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    terapijata e sledna antidepresiv seroxat. 1x1, ....diezapam 1x1 od 2mg....i gelovi esoxx za podobro praznenje na crevata...2x1 na den ....i 6 dena antibiotik za creva toa e normix....terapijaa se zima 1 mesec potoa se odi na kontrola vo mojta situacija...no kaj sekoj e razlichno i individualno ...on me pregleda samona eho i od toa shto mu kazhav koi simptomi gi imam on ja prepisha ovaa terapija..

    predhodno imav pieno rudakol okolu 2-3 meseci no ne mi pomina od toa...se nadevam voj pat deka ke go resham "problemov"
     
    Последна измена од модератор: 25 ноември 2018
  9. toni42

    toni42 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Smiri se psihicki samo toa e lekot
     
    На Dina valerry му/ѝ се допаѓа ова.
  10. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    pa da ...lekot e prepishan so konsultacija na psihijatar..sepak oni smetaat deka e opsednatost kon ovoj problem i situacija...taka da mislam deka ke go resham ovoj problem....fala na mislenjeto :)
     
  11. Tsatsy

    Tsatsy Нов член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Mene mi se slucuva koga treba da izlezam od doma..togas me faka panima , mi se odi vo wc ili stom pomislam da patuvam imam grcevi kako za proliv a ustvari zapet i kako da ne mozam da se ispraznam. I zatoa picnav da ne iskacam zosto doma se custvuvam najsigurna tj wc mi e tuka. Mrazam da odam vo dr wc inja. Dnevno po 2 pati odam vo wc. Dali nekoj imal slicno iskustvo ? Gastroskopija pravev imam kila i gastrit na zeludnikot , heliko nemam ..
     
  12. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    isto mi e i mene....istoto chuvstvo i se kako tebe ....pred da ispadnam od doma ili ako treba da odam negde mi se sluchuva..istive simtomi ..no nemam kila i nemam gastrit ...ni pa heliko...gastit ne gi dava ovie simptomi ...ovie simptomi se na psihicka baza..nervozni creva.... :(
     
  13. toni42

    toni42 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Kako e sega se podopravi li ili
     
  14. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA! stvarno sum podobra....na kontrola bev 50% od rabotive sum poara...pak midadoa druga tarapija za ovoj mesec pa ke vidime :( ... vie kako ste ?
     
  15. toni42

    toni42 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Taka taka nesum opraven uste .sega koj anti depresiv ti go dade ili istiot
     
  16. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    pa ni jas ne sum skroz mi rekoa minimum 3 meseca terapija pa posle ke pomine....seroxat atidepresiv a emanera mi dade za stomakot...pak ke recam moite doktori se prof.dr. vladimir serafimovski gastro, i simon mogilevski psihijtar od neuromedika ..vi gi preporachuvam koj ima maka so nervozni creva da otide....jas sega za sega sum zadovolna...mi ostana ushte 1 problem ushte gasovi i naduenost...se nadevam deka veke za 1 mesec i toa ke se sredi bidejki na debeloto crevo najde spazam( se grchi) receptorite na mozkot go davaaat toj diskonfort...uzas...toa e...se nadevam ke pomine.... :( najglupiot problem e nervozni creva...i sramno i grdo toa e :'( ....samo nadezh i ke mi ne :)
     
  17. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Се мачам со истиов проблем еве веќе три месеци,до сега понервозно нешто немам доживеано,на лекар ми утврдија нервозно дебело црево,ги направив сите можни испитувања,се е во ред само јас НЕ,моментално пијам колоспа ретард и лакто флор пробиотик,после некој две недели од кога почнав со терапијава имаше подобрување,уште ги земам лекарствава ама дијареата пак ми се врати.Пробав и со диети,со здрава храна ама ништо,ова е полудувачко,не се трпи повеќе,ве молам за помош
     
  18. toni42

    toni42 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Bas toa sto go zboris ova e poluduvacko ne se trpi ti go stvara problemot premnogu mislis na toa probaj i so nekoj anti depresiv da te smiri malce.I prestani da mislis veke na toa ke projde.Pozdrav pa pisi
     
    На curly_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    eden doktor mene mi ima kazhano za dijarea SHTAVEL SEME ili SHTAVEL CHAJ....prashaj vo bilna apteka ke ti objanat detalno...doktorot mi kazha od negovo iskustvo imal 2-3 nedeli neprekinata dijarea i samo od ovaa bilka mu pomognalo....ako e na organska baza ako e na pshichka ke mora neshto za smruvanje....btw preporaka samo vladimir serafimovski plus psihijatar....i sam so sebe ;)

    probaj so pepermint oil, kefir, gumbir..no sepak za dijarea se znae deka e probiotik...ima na dr woltz mn se dobri...ako ne ima edni so mi gi kazha edno devojche COLONEASE PLUS....zagrizhuvachki e toa shto mn se borat so ovoj problem 20% od svetskta populacija a za ZHAL nema lek :( vo mk za iritabilen kolit, nervozni creva e lek RUDAKOL ...drug nemam slushnato ni pa pieno ili pa antidepresivi :( nz zoshto ne smislat veke neshto za ova :( :"(
     
    Последна измена од модератор: 16 декември 2018
    На curly_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Probav Demetrin anti depresiv,ama od nego sum pospana cel den pa go prekinav,Seldiar pijam momentalno i mi e" podobro"da recime +diazepam,se plasam ko ke gi prekinam seldiar so ke se slucuva
     
    Последна измена од модератор: 9 јануари 2019