1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нервозни црева

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Saricko, 27 септември 2013.

  1. jovanaaaasimes

    jovanaaaasimes Нов член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, me interesira kako ti e situacijata, dali e podobro? Sakam i jas da idam kaj doktorot. Kako ide procesot na zazdravuvanje? Pozdrav
     
  2. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj od vas imal iskustvo so Seldiar kapsuli?
     
  3. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Дали докторот Серафимовски ти предложи колоноскопија или само ехо,др.Серафимовски е на клиника или приватно?Поздрав
     
  4. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    jas go prashav dali treba kolonoskopija mi reche deka vo mojot sluchaj ne treba nikakvi dopolnitelni ispituvanja samo na eho me gleda...ako on se somneva na neshto ke predlozhi kolonoskopija ...inache mi pobara samo krvna slika i odnesov i reche deka spored tie rezultati nema organska bolest samo funkcionalna te na psihichka baza nervozni creva...

    eve 3 mesec sum na tarapija fala bogu koga bev sega posleden pat na kontrola mi reche deka 80% sum podobra....i gi namali lekovite...i prepisha neshto novo ....reche za 1 mesec pak da odam pa ke vidime ima nadezh deka ke gi trgne site lekovi... se nadevam...dovolno e samo da te pogledne na eho ida mu kazesh simptomi i on ke kazhe shto treba...btw spored mene mislam deka e najdobar doktor za gastro vo cela MK ...do sega sum bila na milion doktori i po privatni kliniki i drzhavno i segde nikoj ne znael kako nego samo spazmex mi prepishuvale i nekoi drugi gluposti...on so mi prepishuva e strikno za mojot sluchaj toa shto gleda na eho ... i shto misli pravi kombinacija od lekovi i se sreduva...jas imam slushnato i mnogu poseriozni sluchai shto gi sredil ... a ne pa nervozen stomak...odi pa ke vidish kako za 2-3 meseci ke pomine skroz plus da bidesh pozitivna

    jas ne go znam toj antidepresiv ama ne smeesh da prekinesh bez doktor... mene psihijatar mi prepisha seroxat..i 3 meseca go pijam se dodeka on ne smeata deka treba da se prekine...se pie minimum 3-4 meseca do godina dena...

    jas ne ..prvpat gi slusham :worried:
     
    Последна измена од модератор: 23 јануари 2019
  5. Ringishpil_

    Ringishpil_ Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    4.039
    Пол:
    Женски
    Za koj doktor stanuva zbor?
     
  6. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Jas veke zakazav kolonoskopija vo 8 septemvri,sakam da sum na sigurno deka ne e nesto organsko,uste imam problemi i pokraj site tableti,vaka si velam barem ke bidam na cisto,mnogu sum oslabena i iskreno toa najmnogu me plasi.
     
  7. принцес лина

    принцес лина Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo. jas mislam deka go imam ovoj problem. bev veganka sest meseci I vo oktomvri vodev stroga dieta so surova hrana I mnoguu zelka paralelno so 5-6 kafinja na den. se si odese vo red se dodeka ne mi se pojavija gasovi, koi gi imam sekogas koga ke izlezam od doma. podI mnogu stres sum I ne znam sto da pravam veke skoro ceteri meseci go imam problemov I imam napraveno mnogu ispiti I sve e vo red. ve molam pomagajte veke gad mi e na mene a ne pa na moite kolegi. premnogu neprijatno mi e
     
  8. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Обавезно посети гастроентерохепатолог,не оставај ништо на случајност,и мојот проблем почна така ама еве сега се мачам со хронична дијареа,побарај помош!
     
  9. princeza2018

    princeza2018 Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    gasovite ti se od zelkata...na sekoj chovek mu se sluchuva od toa..

    vajda oti jadete surova hrana i e vo red da imate techna stolica...ili pak od marulata nekoj parazit imate zakacheno..vo ovoj sluchaj bi ti preporachala homeopatija....da vidi dali imash parazit ili bakterija...


    i jas oslabev 10 kg ama sega sum poarna i sum 3 kg zdebelena....toa e od stres i ako ne kazhal doktor deka treba kolonoskipija neznam zoshto bi go pravela....krvta kazhuva se...ako doktorot se somneva vo organska bolest ke ti preporacha koonoskpija ....vo mojot sluchaj jas go prashav doktort on mi reche deka nema potreba da odam ....deka ke mi kazhe on... nishto ne ti e...zemi magnezium i b6 ...
     
    Последна измена од модератор: 23 февруари 2019
    На Dina valerry и curly_girl им се допаѓа ова.
  10. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Veke ja zakazav i mislam deka psihicki ke se cuvstvuvam podobro ako ja napravam,daj boze da nema nisto
     
    На Dina valerry му/ѝ се допаѓа ова.
  11. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Napraviv kolonoskopija I se e vo red,dijagnoza ner.debelo crevo,mnogu se custvuvam podobro sega koga znam na sto sum,ve molam ne ostavajte nisto na slucajnost:)
     
    На Dina valerry и anastasijaki им се допаѓа ова.
  12. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Како помина, со анестезија правеше или без? Колку време трае,кој доктор ти ја правеше?
     
  13. toni42

    toni42 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    sto ti dadoa terapija kazi
     
  14. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Сакам да прашам дали имате искуство слично на мене
    Во долниот дел од стомакот пределот кај матката имам мрдање осеќам како цребата кога кркорат ама доле
    Некој да ми каже што би можело да биде
     
  15. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Samo probiotik "proven" i tableti za zeludnik" Femosan",cekam seuste rezultati od biopsijata od zeludnik,za da mi ja utvrdat tocnata terapija,no se cuvsvuvam mnogu podobro,se e izgleda od psihicka priroda

    Pravev so anestezija opsta,celata postapka trae polovina cas,se pomina vo najdobar red,koga se razbudiv se cuvstvuvav odlicno,Prof.dr.Vasko Vasilevski vo Sistina kaj nego ja pravev postapkata i sum prezadovolna
     
    Последна измена од модератор: 8 март 2019
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    I rezultatite od gastroskopijata se ok,terapija Emanera za zeludnik i colospa retard za debeloto crevo+dijazepam po edno na vecer,polesno se dise sega,fala mu na boga:)
     
    На Sisarka и Elanesse им се допаѓа ова.
  17. Slagana6615

    Slagana6615 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Машки
    Zdravo da ve prasam dali nekoj go imal ovoj problem pred 3 dena pocna da me boli levata strana i koga se pretiskam me boli poveke a pred edna nedela ispitav krv se full onaka se bese okej i sega nogo me bolese bev na lekar i mi prepisa edni apcinja ama ne kakza od sto e ince so 15 godini
     
  18. macika01

    macika01 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Leva strana boli zeludnik ,nisto strasno ,optereten zeludnik , preteruvanje so nekoja teska hrana moze da e mnogu pricini sto go vospalile zeludnikot ,taka da ne e nisto strasno

    Пи си чајчиња, купи си природни пробиотици пи ги една недела и ќе бидеш нова
     
    Последна измена од модератор: 3 мај 2019
  19. Malina78

    Malina78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    11
    Дали треба да се закаже,има ли контакт тел и колу чини прегледот?
     
  20. curly_girl

    curly_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Пак проблеми,ова изгледа нема никогаш да помине,и после сите испитувања и тоа што знам дека немам никаков проблем од типот на канцер или слично,сепак дијареава ми го пореметува општествениот живот,од дома ми е траума излегувањето ПАК :(
     
    На DenaM му/ѝ се допаѓа ова.