1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нервозни црева

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Saricko, 27 септември 2013.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Ќе си продолжиш со истиот начин на исхрана.
     
  2. Esmeralda-MD

    Esmeralda-MD Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2015
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    42.431
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Од неодамна и мене ми го утврдија овој проблем, но кај мене е со опстипација..
    Некогаш се нормализира столицата,некогаш е страшно..Се дувам (посебно во стомакот)отекувам и почнав алергиска реакција на одредени видови храна,што цел живот ги јадам да покажувам..
    Особено ми се засилува кога сум под стрес..Чувствувам некоја нелагодност околу ректум,не е болка.
    Закажани испитување за фруктоза, лактоза и сорбитол..Колоноскопија не,немало индикации(крв во измет немам)

    Сакам да прашам дали го имате и вие тоа чувство на нелагодност во ректалниот дел,и што појадувате..
    Ептен ми е нова целата ситуација, пребарував на интернет и не најдов одговор..
    Ви благодарам
     
  3. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Vo gastrotop odi na pregled. Izbegnuvaj testo i sekakov vid testenini belo brasno.
     
  4. Esmeralda-MD

    Esmeralda-MD Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2015
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    42.431
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу на советите,но за жал не живеам во Македонија :)
    Следниот месец имам испитувања кај гастроентеролог(фруктоза, лактоза, и сорбитол)бидејќи и алергиски реакции почнав да добивам од нешто што цел живот сум го јадела..
    Ќе видиме што ќе излезе
    Убав ден :f:
     
    На Mmi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bube.96

    Bube.96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Здраво, дали има некој контакт телефон од др. Серафимоски би ви била благодарна.
     
  6. happiness!

    happiness! Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    После 2 месеци диареја , и строга диета и ослабени околу 10кг правев колоноскопија и добив дијагноза нервозни црева.
    препишана терапија
    2х1 flagyl
    2x1 sulfasalazine
    2x1 heleks od 0.25 и пробиотик. Дополнително користам и imunnocomplex сируп на Dr.Wolts
    Еве веке нeдела дена пијам ама никакво подобрување за сега.. бројот на столици е пак голем, скоро секој ден достигнувам 7 од кои имам само 1-2 водени и оболни а другите меки-растресити не оформени.
    Јадам од се по малку освен благо сок газирано зачинето и луто. Избегавам пржено нормално. Искуство некој да дподели за колму време од терапијата да очекувам подобрување и ако не делува дали да закажам побрзо контрола (треба за 1 месец)
    И исто ме интересира хелекс која функција ја има? На вечер го пијам редовно но тоа на утро ми прави проблем некако... дали некој пиел помала доза пр пијам половина на утро... од овој пропуст на хелексот можно е да нема подобрување?

    CRP-то ми беше 8.5 бидејки не е органско заболување дали значи дека е кренато од друг извор на заболување или и овој синдром знае да даде вакви вредности...


    Ако не најде контакт пиши ми во порака ќе ти го кажам.
     
  7. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Од почеток на ноември и јас сум дијагностицирана со овој синдром. За неколку месеци намалив 15 кг, а во последниот месец имав течни столици после секој оброк. Тоа беше индикатор да посетам гастроентерохепатолог. Бев кај др Трајков во Систина, правев гастроскопија и колоноскопија кои беа уредни и ми постави дијагноза Синдром на иритабилни црева. Јас пијам два месеци Stomahon, Emanera, Waya прибиотик и Seldiar по потреба, имам подобрување, но што после прекин на терапија.
     
  8. Zaki Maki

    Zaki Maki Активен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo me interrsira za vo Sistina dali so anestezija gi pravese pregledite i kolku e cenata
     
  9. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Helex ти е даден за смирување, оваа дијагноза најчесто е предизвикана од стрес, анксиозност за тоа ти го дале и хелексот.
     
    На happiness! му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Со анестезија, гастроскопија и колоноскопија во еден преглед. Цената за двата прегледи е околу 25.000.
     
  11. Zaki Maki

    Zaki Maki Активен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Falaa
     
  12. borisss

    borisss Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, dali nekoj bil na gastro vo Neuromedica i kako e zadovolen? Gledav edna doktorka e.

    Lani letoto primav terapija za nervozni creva (rudakol) i okolu godina nemav problemi. Vo posledno vreme povtorno pocnaa da mi svorat crevata i da mi igraat, osobeno posle jadenje.
     
  13. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Zdravo,

    od kaj znam za sebe imam problemi so crevata, porano imav mnogu brz metabolizam imav cesto proliv,no otkako se porodiv so carski pred dve godini non stop imam maka zapek po 7-9 dena.koga zemam laksativi imam krvaranje od hemoroidi imam i vnatresni i nadvoresni isto taka posle edna nedela non stop imam proliv.sega pred 10 dena mi dade doktorot terapija:omezol 2 pati,metospasmyl 3 pati,isto taka tri pati laxomicyl. Imam mnogu grcevi non stop bolki iako sega sekoj vtor den uspevam da se ispraznat crevata.
    Dali ima nekoj iskustvo so ovie?
     
  14. happiness!

    happiness! Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Од декември со претходна терапија супер терав и се стабилизирав, неколку дена имам плус colospa retard по 1 таблета пијам и баш овие денови имам немирни црева , кркорење без болка ама тоа е цело време...
    Искуство некој со овие капсули?
     
  15. Aleksandrichka

    Aleksandrichka Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дали
    Дали ви помина од терапијата? На татко ми докторот му ја препиша истата терапија. Па ме интересира дали ви се реши проблемот?
     
  16. Azeret

    Azeret Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    21
    Luge nekoj da mi pomogne bev na lekar mi kazaa imam problem so nervozni creva samo kaj mene priblemot e so me boli i zeludnikot i od desna strana stomakot mi dadoa da pijam za stomak spazmeks :/
     
  17. Maverick95

    Maverick95 Активен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    U neuromedica dok liljana e super jas pravev 2 pati gastroskopija ide sve brzo dodeka trepneš sve e gotovo
     
  18. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Dali na vasiot tatko mu se podobrija simpomite?
     
  19. teaaaaaaaaaaaa

    teaaaaaaaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    koja e cenata na gastroskopija ?
     
  20. Maverick95

    Maverick95 Активен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Jas lani ovoa vreme praev cenata beše so eho ekg gastroakopija okolu 11000 12000, točno ne me drži za zbor
     
    На teaaaaaaaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.