1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нервозни црева

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Saricko, 27 септември 2013.

  1. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Го пишав овде бидејќи бев на лекар и докторот мисли дека имам воспалено дебело црево па сакав да видам и други мислења. Ми дадоа упот за колоноскопија но многу ми е страв и од процедурата и од резултатот.
     
  2. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    4.980
    Пол:
    Женски
    Побарај друго мислење, симптомите за иритабилен колон не се вакви, каква колоноскопија, тоа прават луѓе за кои се сомнева дека имаат полипи или рак или да излечат некоја тешка болест, побарај мислење од друг доктор без да кажуваш што ти кажале предходно.
     
    На Attomic15 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски
    Симптомите немаат врска со воспалено црево. Побарај и друго мислење.
     
  4. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Така и планирам да направам. Бидејќи крварење во столицата немам, понекогаш само слуз по малку и кркорење на цревата.
     
  5. Meralis

    Meralis Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Дали некој со иритабилен колон пиел протеини и како делуваат на цревата ако знае некој од искуство..со години патам од нервозни црева а последните две години патам од веќе хронична дијареа од која не можам да се спасам ..но премногу сум ослабена имам 40 кила и сакам да се здебелам но никако не успевам и сакав да пробам со протеини ..однапред ви благодарам
     
  6. Nensi_k@#$

    Nensi_k@#$ Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2021
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Kako go resi problemot?

    Дали некој има правено ректоскопија и гастроскопија без анестезија во државно? Кое е вашето искуство?
     
    Последна измена од модератор: 6 ноември 2021
  7. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски
    Јас имам правено гастроскопија на гастро и на токсико. На гастро не даваат ни седатив за смирување, ништо не даваат па со оглед на тоа малце потешко оди. Зависи и до докторот колку е смирен, јас добро поминав. Треба да ги слушаш само инструкциите кога ќе ти кажат да голнеш, голташ, и додека е цревото внатре дишиш преку нос. А на токсико ми пуштија седатив и некако полесно поминав.
     
  8. TinaI

    TinaI Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    145
    Не го решив. Тамн почнав со терапија и останав трудна, имав мн проблеми со повраќања,дури и крв повраќав. И еве 8 месеци е малото сеуште ништо не превземав бидејќи дојам
     
  9. Ognen4e

    Ognen4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Машки
    Zdravo Decki
    Kako sto mozam da primetam Dr. Serafimovski na poveke to im ja dava istata terapija.... Vo momentov ja pijam i jas i se osekas ok zasega.. Kako odi lekuvanjeto ponataka ostanuva kako hronicna terapija ili? Ve molam za poveke info....
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 7 ноември 2021
  10. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали може некој да ми помогне? Правев тест за калпротектин во изметот и резултатот ми е 59 а под 50 е негативно. Дали вредностите укажуваат на нешто лошо или? Ви благодарам.
     
  11. Nensi_k@#$

    Nensi_k@#$ Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2021
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    A koja dijagnoza ti kazaa, gi imam istite simptomi
     
  12. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    Јас сум 16та недела бремена. Пред да останам ме фати стомачен вирус кој траеше 1 недела и после тоа продолжи хоророт. Кај ли не бев по доктори. Како со нож да ме пресекува стомакот исто и половините од позади, измет со слуз, мрсен, полутврд. Цревата постојано кркорат и болките се секојдневни 24/7. Што и да внесам у уста ждригам, дури и од вода. Сите анализи и параметри од органска природа и болест се исклучени, се е чисто.Ќе излудам жими се. Никој не ми дава никаква терапија, веќе 5ти месец терам вака. ;(;(;( Некој во слична ситуација?
     
  13. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Еве јас.. само што јас не сум бремена туку болките ми почнаа 8 месеци по породување со царски рез... истите симптоми ги имам. Кркорење на цревата, подригнување после секое јадење, болка (неможам да речам дека е болка како печење е, боцкање како трн некогаш и ме чеша) која најчесто ми е под папокот над резот од десната страна но мигрира на грбот кај бубрезите горе под десното ребро кога одам. Изметото понекогаш ми е со безбојна служ. Немам дијареа. Крвна слика се е во ред, ЦРП 0 леукоцити уредни. Само калппротектин 59 но бидејки под 50 е негативно докторот ми рече тоа нишѕо не било можеби е моментално бидејќи пиев многу ибобруфени. Незнам веќе. Не ми се прави колоноскопија баш сега...
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. M@rta

    M@rta Нов член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    I jas ne sum bremena no veke edna godina i poveke imam bolki vo desnata strana nad rezot od carski, i migrira i kaj mene vo desnata strana od polovinata pa ponekoj pat i vo zadniot del na desnata noga, site ispituvajna napraveni od eho, gastro, kolnoskpija, magnetna na mala karlica, se e vo red a jas sum so sekojdnevna bolka i bez dijagnoza veke neznam na kako doktor da otidam i kade da si go trazam lekot, pocnav psihicki da opagam mislam stanav veke anksiozna samo na toa mislam.. ako imal nekoj vakov problem bi mi milo ako spodeli iskustvo i sovet
    Fala
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Истата сум и јас.. Како да се читав јас да сум го пишувала овој коментар.. истиот проблем. Ајде белким ќе помине! ❤
     
  16. M@rta

    M@rta Нов член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски

    Da se nadevame, ti imat dadeno tebe nekoi lekarstva ili dijagnoza?
     
  17. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    Животот ми станува хорор, не знам како ќе издржам и физички и психички. Овој треба да ми е најубавиот период од животот нема реприза а јас сум со константни болки и терам лек. Кај да офам веќее
     
  18. Attomic15

    Attomic15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Женски
    Не. И јас направив еден куп испитувања и се е во ред. Освен колоноскопија, но бидејќи ЦРП е мирно си викам да почекам. Овој месец како да ми се смируваат болките дури ме чеша таму понекогаш. Незнам и јас веќе.. знам како ти е да неможеш да се нарадуваш на детето. Јас си направив 500 филмови. Де Кронова болест имам, колитис, тумори и слично...од терапија не пијам ништо освен магнезиум , Б6, Б12 и домашен кефир. Белким ќе ни помине, незнам што друго да кажам. Поздрав
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TinaI

    TinaI Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    145
    Не ми текнува, мислам само нервозно дебело црево пишуваше. Заборавив да кажам и дека пред пораѓај ми излегоа хемороиди ептен малечки, после пораѓајот ми се направија страшни за гледање. Големина како два орева со топчиња целите. Ми рекоа дека биле тромбозни хемороиди. Исто како и другите што пишаа ја имам болката десно од папокот, па подолу, па се до препони и мигрира цело време. Некош многу ме боли долниот дел од стомак се до чмарот. Многу се плашам да не е нешто страшно. Сакав да правам снимања ама не си посветив време за себе ич.
     
  20. Stasha77

    Stasha77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    Имам ерозивен гастритис и хијатална хернија, дијагноза после направена гастроскопија. Се уште пијам Еманера, но сега имам и друг проблем. Веќе 2-3 месеци чувствувам болка наизменично во долниот дел од стомакот некогаш од десната страна, некогаш од левата, а некогаш пак само како печење, а не вистинска болка и страшно и непријатно кркорење на цревата и покрај тоа што сум јадела. Имам и слуз во столицата. Бев во Систина, докторот Василевски ми кажа дека немам хемороиди и дека е само синдром на нервозни црева. Ми даде Colospa r и да продолжам со Еманера од 40 мг. Веќе 3 дена пијам ама немам подобрување. Постои ли и некој чај за оваа состојба?