1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ForeverYoung, 3 декември 2009.

  1. Maja95.

    Maja95. Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Испитај тироидна и хормони.
     
  2. Raid

    Raid Нов член

    Се зачлени на:
    9 декември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Епа вака... Јас имам 16 год и имам нередовна менструација.Пред 3 месеци добив најнормално после наредниот месец добив ама онака само неколку капки и толку. Од тогаш веќе месец дена немам добиено.Пред една недела ме болеше мн стомакот и желудникот па мислев дека ќе добијам ама еве ништо... А исто така тренирам и кошарка. Веќе како немам добиено месец дена па ме фаќа паника.Дали е тоа нормално? Може да ми дадете мислење зашто е тоа така и дали ќе може некој совет за некој чај или нешто такво да пијам за да добијам и да ја регулирам менструацијата,зашто лекови не сакам да зимам. Фала однапред :)
     
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Јас сум од тие што уште од почеток кога добив имам нередовна, а еве веќе 3.5 години откако првпат добив. Не сум добивала 100 дена, па ќе ми дое на 35, па после 70 не, па на 44 ќе ми дое. Кратки периоди ми се стабилизирало и ми доаѓало на 30-35 дена неколку месеци и после иста приказна. Често пмс ми трае со недели... Мајка ми цел живот вака, па веројатно ми е наследно... Сега сум уште тинејџерка и не ми пречи, но ете онака информативно, а и понатака верувам дека ќе ми е проблем :tmi::$ Има некој начин освен со апчиња(што не би пиела искрено) да регулирам? Инаку се хранам здраво, спортувам, спијам доволно, мислам практикувам здрав живот, така да не е од нездрава исхрана и нездрав живот...
    Мајка ми ми вика ќе си го прифатиш и ќе се навикнеш, ќе си се мачиш со пмс по 3 недели. :worried:
     
  4. Emaema

    Emaema Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Има ли некоја што користела циклопрогинова да сподели искуства дали со овие лекови може да се регулира циклус
     
  5. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    @Raid @Dream-Girl И двете сте млади и сеуште не ви е регулирана менструацијата целосно, но мој совет ви е да отидете на гинеколог да ве види на абдоминално ехо да не се работи за циста.
    Другарка моја го имаше истиов проблем, па примаше хормонска терапија, а јас завршив на лапароскопија. Не го пишувам ова со цел да ве исплашам, туку само да ве потсетам дека женското здравје не треба да се занемари. Гинеколог најдобро ќе ви каже и објасни се околу тоа.
     
  6. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Имам нередовна менструација тоа ми е поради нервози,стресови,лекови и промена на клима
     
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Дрим јас како тинејџерка имав сличен проблем. Ми доцнеше со месеци, а кога ќе добиев, имав по 40тина дена. И тоа првите 6-7 дена нормално, а после обилно крварење. Неподносливо беше и морав со таблети да го решам тоа. Пиев ерготил за крварењето да сопре.

    Туку сега последниве неколку месеци ми се случува нешто чудно. Не е нередовност, туку навреме ќе најави дека ќе дојде и после ме мачи едно 4-5 дена додека салам не пробие. Во меѓувреме имам некој исцедок поради кој морам барем дневна влошка да носам. Бев и на гинеколог и ми изреагира како да е сосем нормално. Мене искрено, многу ме нервира, се маткам едно две недели тргни-застани секој месец.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    Здраво, дали по обилно користење на антибиотици ви се десило да ви доцни менструацијата?
    Не сум бремена 100 % , имам болки во стомакот , бел исцедок слузав но ми касни веќе 10-12 дена....
    Искуства некои?
     
  9. Anajirile

    Anajirile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.179
    Мене да... имам и нередовна менструација, но понекогаш и апче за главоболка да се напојам додека имам ќе ми престанат, а не антибиотици! Таков организам изгледа....
     
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Mi docni veke 10 dena samo panicam. Nemam imano odnosi 2 mesca znaci brenenost nema sansi da e sto moze da e vo pitanje?
     
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Хормонски дисбаланс може да ти прави проблем.
    Испитај хормони,види дали ти се во ред,оди и на гинеколог доколку си во можност,можеби имаш некоја циста....
    А можно е и од стрес да ти доцни циклусот,знам дека си анксиозна како мене исто :)
     
  12. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Сега се е во ред ама прв пат да ми доцни 10 12 дена.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. teodora123123

    teodora123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво нова сум во форумот
    Ми доцни веќе 9 дена што би можело да биде?
     
  14. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    18.348
    Пол:
    Женски
    Стрес, Бременост, Лекови, Циста... Најдобро оди на гинеколог тој најдобро ќе ти каже што се случува.
     
  15. teodora123123

    teodora123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Нон-стоп мислам на тоа ..имам и симптоми ама никако да дојде
     
  16. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    18.348
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш дека си бремена направи тест, доволно време е поминато за да покаже.
     
  17. MinaST

    MinaST Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Mi kasni 1 mesec. A minatiot mesec dobiv 2 pati posle 10 dena. Dali e od stres ili nesto seriozno?
     
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Женски има ли некоја овде што има пиено Цикло прогинова?
    Јас ги пијам моментално, уште седум дена имам за пиење, се пијат 21 ден, па потоа 7 дена пауза и за тоа време треба да настапи циклусот.
    Сакав да ве прашам за нус појави?
    Забележувам дека лицето цело ми се нафрлува со ситни мозолчиња, и челото ми е многу мрсно, буквално масло ми течи, понекогаш и цело тело ме чеша одкако ќе се напијам апче|(
    Нормално ли е ова?
    Треба да ги пијам 3 до 6 месеци, и наводно ќе ми се средел циклусот...моментално немам добиено седум месеци:devil:
     
  19. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Чешање е еден од несаканите ефекти. Јас лично не ги имам пиено ама студирам фармација и имам учено за таблетиве. Би требало да се среди се зависи од организам до организам ,но секако мора многу да внимаваш затоа што станува збор за хормонски таблети. Најчесто несакани ефекти од хормонски таблети се чешање ,губење или добивање телесна тежина,стомачна болка,гадење,главоболка,чешање,осип.
     
    На Rama и VoodooGirl им се допаѓа ова.
  20. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Имав редовна менструација се додека не се напив апче за ден потоа. После апчето секој месец ми доцни.