1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ForeverYoung, 3 декември 2009.

  1. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Ќе се самоцитирам, не сум видела добро кога го пишував постот, после видов дека уствари четири апчиња имав уште за пиење а не седум....

    Значи вака:Цикло прогинова последното апче го испив во неделата сабајле, сега сме четврток и уште немам добиено циклус, целата сум отечена :(
    Гинекологот ми рече да правам седум дена пауза и после да почнам ново пакетче да пијам, а како да почнам кога уште циклус не добив?????
    Фактички уште три дена имам пауза и треба да почнам да се трујам од почеток пак, за џабе:|
     
  2. Hrabrata

    Hrabrata Активен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки . Прошлиов месец добив на 9 мај . Па требеше да ми дојде овој месец на 11 . Но ми доцни веќе 5 дена . Имам само надуеност на стомакот и верувајте многу ми е страв . А исто така и пред три дена кога ми доцнеше два дена имав однос без засштита , а се друго до сега со заштита било. Ве молам помагајте дали е множно да сум бремена ?
     
  3. Morninglover

    Morninglover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Bi sakala da dobijam odgovor za nekoe iskustvo od konzumiranjeto na ciklo proginova tabletite. Prepisani mi se poradi nederoven menstrualen ciklus vo poslednite 9 meseci. Hormonalniot status spored doktorot ne e los samo ima namaluvanje na estradiolot. Pricinata bi mozela da bide od namalena telesna tezina i promena vo ishranata. Sekoe mislenje bi bilo dobredojeno. Vi blagodaram

    Jas zavrsiv so poslednata tableta vo petok i vo ponedelnik dobiv. Posle 7 dena prodolziv so slednata kutija. Kakva e sostojbata kaj tebe sega?
     
    Последна измена од модератор: 1 јули 2019
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Јас искрено ги пиев само два месеци, а требаше три до шест месеци, џабе ги пиев едвај ми доаѓаше овие два месеци по една недела дури, а нормално е по 2-3 дена од последното апче, плус ме правеа раздразлива, ме чешаше цело тело, се препотував постојано...
    Е сега дали ќе добијам природно во јули, тоа не знам, бидејќи и јас последниве 3 години, не добивам циклус по повеќе месеци годината...ако не добијам, ќе барам друго чаре...
     
  5. Morninglover

    Morninglover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Jas momentalno ja pijam vtorata kutija a treba da ispijam 3. So prvata pominav lesno bes nekoi negativni pojavi. Kako ke e posle terapijata ke vidime. Inaku priroden nacin za reguliranje na ciklusot nekako ne pomogna do sega
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Morninglover

    Morninglover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ме интересира дали некој има искуство со Мацина Трева? И дали некаде во Македонија ја има?
     
  7. biba818

    biba818 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    648
    Пол:
    Женски
    Отворив случајно за циклопрогинова па го видов прашањево
    на Бит пазар има една жена што го продава чајот, ќе ти пишам повеќе инфо во пп
     
  8. Pepi17

    Pepi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам,другарка има полицистички јајници, и има неколку прашања:дали е нормално да и трае два дена и тоа одвај и дали е нормално кога ќе почне нова кутија да и прекине меѓутоа пие таблетки јазз а веќе и е 5та кутија и има многу слабо и при нова кутија и прекинува. Има ли некој слично искуство или има ли некој што ги конзумира истиве апчиња?
     
  9. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    Вие што имате пиено чај од магдонос ви помага и колку дена пиете сакам да пробам
     
    На sweetlol.123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Ми касни неколку дена мислам некогаш ми дојде на 27 некогаш 30 некогаш, сега уште немам, имав однос ама со кондом не беше скиант го проверивме, дали ви се десило од вежбање склекови, чучневи или од трчање да ви доцни и нагло слабеење?
     
  11. La descarada

    La descarada Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Сакам да се посоветувам во вас и да ми споделите мислење и искуство. Пред од прилика една година многу ми беше нередовен циклусот, бев на гинеколог и ми рече дека има доста причини како времето, стресот итн итн. Значи не е нешто сериозно. Во рок од 5 месеци само 2 пати имав циклус. Е после тоа се среди фала богу се регулираше и еве овој месец требаше да добијам на 10-ти а еве ми касни. Чуствувам мали болки во стомакот ама не како за период не ме боли матката некако чудно баш стомакот како да осеќам нешто минимално дека се случува внатре. Притоа не сум бремена и многу сум подуена значи стомакот е 5 мин пред мене Дали може искуство од вас или некој совет. Фала ви
     
  12. AnnaPe

    AnnaPe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    На времето не можеш да влијаеш, но стресот е и те како сериозна работа. Стресот може да влијае многу на здравјето, не само на циклусот. Гледај да го намалиш. Инаку, ако не си бремена причините поради кои циклусот доцни може да е различно: времето, стрес од различни причини како работа/дома/корона, можеби со сменила нешто во исхраната нагло па така реагира телото...
    Требало на 10ти, значи не касни или?
    Се што е над 35 дена растојание меѓу 2 циклуси се смета за доцнење. :)
     
    На sweetlol.123 и Овесна снегулка им се допаѓа ова.
  13. blairblair

    blairblair Нов член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    zdravo devojki,
    imam 20 godini i neredoven ciklus recisi od tretiot mesec koga prv pat dobiv, do sea sum bila na ginekolog milion pati za problemov i mi nemat kazano konkretno zosto mi docni, se slucuva da dobivam preku mesec nekogas preskoknuva i dva meseci, mi kazaa deka imam policisticni jajnici i mozno e da imam nekoe hormonsko poremetuvanje. Sega mi prepisaa Ciklo proginova, mnogu mi e strav da pocnam da gi piam bidejki imam slusano milion negativnosti od hormnoski tableti. Da mi kazete iskustva koi gi imate so tabletive, negativni reakcii koi moze da gi dobiam.
     
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Полицистични јајници се причина за доцнење.
    Ако имаш вишок килограми, пробај да симениш некој.
     
  15. Овесна снегулка

    Овесна снегулка Нов член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали може аналгинот да ја спречи или одолговлекува менструацијата?
     
  16. blairblair

    blairblair Нов член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    немам искуство со аналгин, не би требало. Знам дека со пиење лекови се зголемува крварењето и трае подолго. Барем така е кај мене.
     
    На Овесна снегулка му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Овесна снегулка

    Овесна снегулка Нов член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Независно каква аронија е или?
     
  18. sweetlol.123

    sweetlol.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Zdravo. Slucajno vidov jas na ovoj forum oddamna za caj od magdonoa i DA pomogna ! Go piev pred spienje 2 noki po red kako regularna sholja caj i vtoriot pat posle saat dva dobiv. Mi docnese nekolku dena i bev pod golem stres pa resiv da probam na prirodna baza. Pomaga :)

    Analginot ne veruvam deka ima nekoe dejstvo pred da dobies, toj deluva vo vreme koga si vo ciklus taka sto ke krvaris poveke od nego za razlika od vitamin C koj pred da dobies e vo uloga na regulator na ciklus a koga ke dobies i pies vitamin C ti go namaluva krvarenjeto da e poslabo ( ne e preporaclivo zasto ne e sepak zdravo da ne si tece regularno procesot neli) , najcesto koa si na nekoj event pa nekes mnogu da krvaris toj den.
    Se nadevam ti bev od pomos :)
     
    Последна измена од модератор: 5 октомври 2020
    На macor24 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам. Требаше да добијам околу 17ти еве веќе 20ти ми касни, имав однос минатиот месец ама одма другиот ден веќе добив и беше заштитен, што значи тие денови еден ден пред менструацијата не ми се плодни денови пред оваа менструација сум немала однос. Што можи да е причината што ми касни?
     
    На BiciBib му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.778
    Допаѓања:
    8.789
    Пол:
    Женски
    Понекогаш и без некоја посебна причина касни. Инаку може од промена на исхрана, клима, земање на лекови, антибиотици, стрес.
    Додека бев студент пред испити секогаш ми доцнеше, после порагај по неколку дена ми доцни, не е страшно, но доколку е подолг период најдобро на доктор.
     
    На Anastasia9228 му/ѝ се допаѓа ова.