1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ForeverYoung, 3 декември 2009.

  1. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    и јас имам нередовна менструацијата а за причини ги наведувам наследност,и цисти во јајници.циклусот ми трае 45 дена а може и некогаш да изостане....
     
  2. hornyqueen19

    hornyqueen19 Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Интимни прашања, проблеми и совети

    Сега имам 18 години, а добив уште во 4то одделение. Секогаш ми била нередовна ама последнава година менструацијата почна да ми иде секој месец на ист ден меѓутоа на секои три месеци ми доаѓаше со еден месец пауза... сега немам добиено од 2ри Јуни. Не знам што да правам помош???? :worried: досега не сум имала односи.
     
  3. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Интимни прашања, проблеми и совети

    срце ја не знам сто чекала до сега мајка ти па не сте отишле на гинеколог, не се иде таму само ако имасш односи, сестра ми во 8 одд имаше проблеми со менструацијата , затоа бевме на гинеколог ја прегледа на ехо и и препиша соодветна терапија, бидејки имаше хормонално пореметување, не чекај оди не е ништо страшно , поздравче :*
     
  4. anggella

    anggella Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    I jas go imam istiot problem so neredovna menstruacija!!1
    Sakam da ostanam bremena ama ne znam kako,a vo brak sum skoro 2 godini dali nekoj go znae odgovorot na moeto prasanje a sum isplasena :(
     
  5. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Си направила ли ехо, хормонски испитувања? Ако не, прво обрати се кај матичниот гинеколог и барај да ти ги направи сите рутински контроли, а обавезно и хормонален статус. Можеби имаш некој дисбаланс, што ти ја попречува редовноста на циклусот.
    Неможеш да донесеш никаков заклучок ниту да земаш некаква терапија без претходно да ги направиш сите испитувања што се потребни за да дадат комплетна слика и да се дијагностицира проблемот.
     
  6. anggella

    anggella Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Se imam konsultirano so mojot maticen ginikolog i mi gi ima prepisano PRIMOLUT apcinja,mi rece deka za 10 dena treba da dpbijam taka i bidna,no eve od togas do den denesen jas nemam dobieno!!!!
     
  7. Harlow

    Harlow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    105
    Најчесто нема причини за загриженост, но изостанувањето на менструацијата може да укажува на некое скриено нарушување. Може да укажува на ниско ниво на естроген и зголемена опасност од остеопороза. Може да укажува и на недостиг на прогестерон и зголемена опасност од болести на слузницата на матката.
     
  8. jasmince91

    jasmince91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    девојки дали на некоја ви се има случено да ви иди на 40 дена менструацја и тоа повеке месеци со ред.мене до сега ми идеше како што треба но од пред неколку месеци мене ми иди на 40 дена и тоа како нормално се. дали има некој проблем со мене дали да одам на гинеколог ?немам досега осетено дека има некој проблем али ете менструација имам на секои 40 дена и тоа точно за 40дена а не пример 35 па 37 па 39 па 40 дена , туку стрикно 40 секој месец .ај ве молам за помош да одам на гинеколог или не? :(
     
  9. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    мојот гинеколог ми кажа дека нормално е да имаш менструација на 21-45 дена,па според тоа веројатно не е ништо страшно,ама ако си многу исплашена оди сепак.
     
  10. anailisav

    anailisav Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    23
    девојки и јас имам нередовен циклус ми доага на 5 6 7 месеци,само кога пијам примолут нор ми е редовна,веке ми се смачи од одење по доктори,сакам да останам бремена а никако да ми се среди циклусот.правев и хормонални испитувања,некои од хормоните ми се намалени а некои зголемени,ми рекоа дека јајце клетките не ми созревале доволно за да можат да бидат оплодени и многу сум разочарана,но сепак сум голем оптимист и си мислам дека ке забременам и без примолут,не знам веке кај да барам помош за мојот проблем.ај некој ако имал сличен како мојот проблем нека пише.поздрав4е
     
  11. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Мојот циклус е прилично редовен и тоа на 24 дена е, што значи порано од месец. Ама одкога имам добиено па досега ми е ист. Ако некогаш ретко ми закасни тогаш знам дека ќе имам болкииии. Иначе јас си патам малку во блага форма од ПМС, раздразлива сум се ме нервира,па знам со сите да се испокарам за глупости... цело време ми се јаде,мрзлива сум поспана... маки мачиме ние женитееее :!:
     
  12. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    А мене да ви кажам ми е мн. чудно ама добив пред година дена и уште не ми е средено. Еден месец ми касни по 10-15 дена а може и ад не дојде :lol: А другиот месец ми доаѓа точно на ден :lol:
     
  13. SomebodyMe

    SomebodyMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    Апсолутно ќе се сложам со тебе... и јас исто и со хормонска терапија и сега еве чекам да добијам (по каснење од за мене нормални 2-3 месеци) па да почнам со контрацептни...
     
  14. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    Ни јас немам редовна менструација, секогаш, сум нервозна кога чекам да добијам, бев на гинеколог, ги направив сите испитувања, имам пореметување на 3 хормони и докторката ми рече да чекаме сега да добиеш и од петтиот ден да почнеш со терапија, за да го регулираме циклусот а тие таблети биле и за заштита,
    денес ми е трети ден, значи од задутре треба да почнам да пијам Mikrogynon
     
  15. milagirl

    milagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    2
    јас имам нередовна менструација еве веќе последен пат кога ми дојде беше на 23 декември а и сум сексуално активна помислив дека сум бремена па направив 2 теста кои покажаа дека се негативни.Мајка ми не знае дека сум сексуална активна и сака да одиме на гинеколог па како да направам да не дознае дека сум....
     
  16. bonbonka17

    bonbonka17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    8
    Isto i jas imam neredovna menstruacija 6 god.. od kako prv pat dobiv..
    Onaka me interesira posto sum seksualno aktivna se slucilo bez zastita i da izleta malce vo mene...
    Dali bi mozelo da se zabremeni taka so ogled deka imam menstruacija na 2 3 meseci??
     
  17. palavoto.devojce

    palavoto.devojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    135
    и јас имам нередновна менструација ретко да ми дојде на иста дата од почетокот бев загрижена многу но потоа разговарав со повозрасни лличности и тие го имале тој проблем но со текот на времето се ќе се среди ...инаку кога ми доаѓа јас имам многу силни болки што однемувам сили во мене да дишам па затоа си пијам апчинја и така се минува :)
     
  18. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    и јас како и вие феминки, имам нередовен циклус, и искрено се плашам дека ке ми исчезне ;(
    оти пред неколку години, кога ми ги испитуваа хормоните, еднокринологот се чудеше како и воопшто сум добила :!:
    пред година и нешто ми открија дека има и полицистични јајници, згора на се :sweat:
    маки си имаме ние женските :puke:
     
  19. klaudija90

    klaudija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    Токму и мене ми одговараа оваа тема...
    И јас имам нередовна менструација, уште првиот пат кога добив 2005 година, ми траеше 7-8 дена и после 3-4 месеци не ми доаѓаше. И мислев дека првите 2-3 години дека е нормално таква менструација, но не било така и ден денес ми е нередовна, ми касне по 1-2 месеци :( И не можам да предвидам кога ќе дојде, кога ќе заврши. Но сепак се` е мајка природа.
     
  20. kristinamk

    kristinamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    4
    КЛАУДИЈА и кај мене е исто и јас немам редовна менструација од ко паметам ми е така првата менструација ко ја добив бев во 7 одд и после 1 год поцна да ми се пореметува да е нередовна и едно време немав 6 месеци менц. па мајками ја фате паника тогас паметам али циста ни бесе совеста па и мала бев тогас немав децко али оли остевме све природно и добив по извесно време али кога добивам па каснесе едно 1-2 и пак ке добиев али сеа за второто дете немав 4 месеци менстру, а останав бремена ни самата незнам како хахахаха :rofl: али ете разлика се малиот со големиот 12 год :$ :angel: али вреди барем не се караат поентата ми е да не се страсис секој организам е разлицит остави све природно и да одис по гинеколози само со ке се испореметис целосно знам по мене зато тера многу дур останав бремена во 2 дете. поздрав ех и заборев да бти писам ете требасе денеска да добиам ама нисто касни опет
    хахха :P