1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ForeverYoung, 3 декември 2009.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    И јас имам нередовна менструација и 3-4 месеци добивав како тебе, само кафеави парчиња. Овие 2 месеца или си го погодив лекот или нешто се смени. Почнав да пијам чај од кантарион, кога веќе почне да ми касни подолг период и си сварам чај и си пијам еден наутро, еден навечер. првиот пат добив нормално по 3 дена, сега пиев 2, па еден паузирав (немав време), па пиев пак само 3 дена еден не пиев. Веднаш наредниот ден добив нормално. пробај, може ќе ти помогне.
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bozepetra

    bozepetra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    Здраво девојки, и јас имам проблем со нередовна менстуација, т.е МНОГУ нередовна. Веќе 8 месеци немам добиено, имам 18 години и откако добив постојано добивам на 5-6 месеци...На почетокот не бев многу загрижена, бев на гинеколог, вршев разни прегледи и ми кажаа дека е се во ред, дека нема потреба од паника и сл. Се опуштив и не размислував повеќе се до пред 1 недела, наеднаш се загрижив, најмногу зошто мислам дека ми влијаа на килажата. Многу пазам на исхраната а постојано имам чувство дека се здебелувам. Дали некој од вас што има нередовна менстуација има плус килограми или не? И уште нешто, дали сите што сте пиеле ДИФЛУКОНАЗОЛ и Примулут Нор сте добиле по завршувањето на апчињата, јас сум при крај а сеуште немам добино! Ве молам кажете ако сте имале, или пак моментално имате ваков проблем и како се справувате?
    поздрав.
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Ќе добиеш 2-4 дена откако ќе го испиеш последното апче, зарем тоа не ти го објасни докторот? :^)
    Сум читала дека чај од магдонос помага за побрзо добивање.
    Инаку, девојки што ви касни да речеме по два месеца, не би ви препорачала да пиете хормони уште сега, често пати нередовната менструација е и наследна и не значи дека имате некаков сериозен проблем.Ова доктор ми го има кажано.Пет-шест месеци е друго, ама за два месеци и не мора до толку паника да се крева ;)
     
  4. bozepetra

    bozepetra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    докторот само ми ги препиша и толку, не ми го кажа тоа, фала мнг, а ќе пробам и со чај од магдонос.
     
  5. bozepetra

    bozepetra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    веќе трети ден откако ги имам испиено апчињата а сеуште немам добиено!! Дали на некоја од вас и се има ова случено??? :(
     
  6. princess11ska

    princess11ska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    64
    И јас од кога добив прв пат па до ден денес некои 8 години имам многу нередовна менструација. Се случувало да ми доаѓа некој период секој втор месец, на исти датум, па потоа секој месец, па еднаш се случи 6 месеци да немам. Бев на гинеколог и испитував хормони. Се испостави се во ред а гинекологот ми кажа дека причина за тоа е само исхраната и ми препорача диета во вита диет клубот. Бев и таму. Шо убаво си ослабнав за 6 месеци 20 килца, мераци. Се одржував така некои година ипол и сега моментално 9 месеци живеам во странство и за жал немам услови да се држам до некој режим за исхрана. Пак си ги вратив тие 20 кг а менструациите ми се повторно нередовни. Едвај чекам да стигнам во ск и да почнам пак со диета меѓутоа не го гледам тоа како решение за проблемов туку само за дебелината. Да, добивам редовно кога држам диета но склона сум на дебелење што да правам, неможам цел живот да бидам на диета, буквално секое залче ми се резултира одма. Јас мислам дека иако има таблети и такви хемии за регулирање сепак не би се одлучила. Сум слушала многу девојки кои употребувале па со тоа си доаѓаат и нови проблеми. Ако хормоните се во ред и не е наследно, сметам дека се се должи на исхраната!
     
  7. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Ти напишав погоре дека ќе добиеш за 2-4 дена, може и некој ден плус, кај секого е различно.
     
  8. bozepetra

    bozepetra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    Интересно, т.е доста познато ми звучи! И јас исто како тебе отидов во вита диет клуб- кај нутриционистот Цеце со цел да ослабнам 5кг за кои претходно вложував огромни напори ( колку и да е чудно, имам таков организам што и 2 кг неможам да симнам ниту со вежбање, ниту со правилен начин на исхрано, ниту со ништо!), а исто така врував дека нутиционистот би можел да ми помогне и за проблемот со нередовната менстуација. Но, ниту оснабнав 5 кг ниту проблемот се реши! Можеби требаше да бидам повеќе упорна, јас по 2 месеци прекинав да одам а за тие 2 месеци симнав 2-2.5 кг а очекував повеќе. И бидејќи немав добиено 8 месеци морав да се обратам на гинеколок кој ми препорача апчиња и со чија помош добив, сметам дека нема ништо лошо во тоа, тие се регулатори на циклусот... Исто како и ти, сите испитувања ми беа во ред, немам никакво нарушување а сепак не добивам редовно. Докторот тоа ми го објаснува како нормална појава која и генетски се пренесува но јас за секој случај ќе се обратам и до уште еден друг гинеколог па ако и тој каже дека е се во ред ќе можам мирно да спијам. :D
    Уште само едно прашање до сите со нередовна менстуација - дали имате вишок килограми? Мислите ли дека нередовната менстуација е причинител за плус кг или пак апчињата за регулирање на менстуацијата би можеле да доведат до здебелување?
     
  9. wild.cat

    wild.cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    28
    што е подобро да се пие чај од кантарион или од магдонос?
     
  10. LittleCupcake

    LittleCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    Доцнење а менструалниот циклус.

    Здраво! Веќе подолго време барам нешто слично на мојов проблем ама нема :( Имам 14 години и прв пат добив менструација на 26.11.2008 година. Значи пред скоро 3 години. :) Е сега никогаш не ми беше редовна т.е ми беше 2-3 месеци да речеме на 10ти, после ќе ми дојде на 20ти па на 15ти и така. Прво сакам да ве прашам кога станува менс. редовна? Потоа во јули(годинава) ми дојде на 11ти, во август на 13ти и во септември пак на 11, а сега е веќе 18 а ми нема дојдено :@ Односи фала богу не сум имала уште :rofl: Преладена хммм па да кашлам, ама антибиотик немам пиено, стрес па да месецов може да се каже имав стресови :) Овие причини ги знам зошто би каснела. Ама вие знаете некои други? Мислам има причина за грижа или...? ;)
     
  11. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Доцнење а менструалниот циклус.

    Првите години најчесто е нередовен менстуалниот циклус. Мене ми се има случувано и по 3-4 месеци да не ми дојде. Еве сега после 4 години од кога за прв пат ми дојде редовно ми доаѓа, секој месец, но не ист ден. Кај секој е индивидуално тоа. Не е тоа никаков проблем. Не се грижи.
     
    На LittleCupcake му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zlatapetkova

    zlatapetkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    55
    Доцнење а менструалниот циклус.

    нема причина за грижа.мене првпат кога ми дојде потоа не ми дојде со месеци исто ми беше нередовна.Ќе помине време пред да се стабилизира и тоа е нормално
     
    На LittleCupcake му/ѝ се допаѓа ова.
  13. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски

    Не е ништо страшно, не се плаши, и мене на таа возраст ми беше нередовна па бев на гинеколог, чисто на ехо и гинекологот ми рече ретко кога во тие години на некое девојче му е редовна и како што треба, има време до 18 години треба да ти се регулира. Ако не ти се регилира и тогаш ќе си бараш чаре може е хормонален дисбаланс во прашање, ама сега за сега не се секирај многу многу :) И да, се може да е причина, промена на клима, настинка, стрес итн итн :)
     
  14. love.edward

    love.edward Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    243
    Не дека сум нешто потресена, ама почнав да се загрижувам. Имам 14, уште малку 15. Првпат имав менструација некаде крај на 7мо. Од тогаш никогаш не ми беше редовна ама битно одприлика на еден месец ама различен ден, некогаш покасно некогаш порано. И од секогаш ми има траено барем 4 па до 5 дена, што мислам дека е нормално. Ама сега од мај, во 8мо не сум имала менструација па до сега, само некаде можеби јули беше 1 ден, ама штознам мене тоа на менструација не ми личеше. Не се замарав многу со тоа, цело време бев како ајде де, нормално е. Ама сега штознам некако повеќе време помина, и чудно ми е некако. Ова нормално е ? :?:
     
  15. bllakce

    bllakce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    28
    izvinete prvo za kirilicata od mobilen pisuvam.imam rodeno dve deca bez nikakov problem.posle toa mislam od stres si dobiv policisticni jajnici i bez apcinja nema sansi da dobijam.alidrugo mi bese prasanjeto.mene toj sindrom mi pravi golemi problemi.mnogu se popraviv posto insulinot mi se kacuva .osekam golema poduenos duri ne mozam da disam od sto sum poduena i celahrana ja osekam kako da mi stoi vo stomak kako da ne se vari.visok pritisok treperenje na cela snaga zamor tahikardii i mnogu drugi raboti.
     
  16. bllakce

    bllakce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    28
    mi prekina da dopisam dali druk nekoj gi ima ovie simptomi so vakov problem ili kaj mene se raboti za nesto drugo.ve molam za pomos mnogu mi e tesko.
     
  17. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Нормално е во тие години да биде нередовен циклусот :) да доаѓа повремено, еден месец да има, следен да нема, па пак да има, значи да се појавува,но, не често, подоцна веќе би требало да ти се среди циклусот, да биде редовен :)
     
  18. Gaabbii

    Gaabbii Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Незнам кои апчиња ги пиеш ама при висок инсулин се дава метформин и резултаттите се одлични. ИМам и јас полицистични јајници али немам некои посебни симптоми само ми каснеше менструација и имав тапа болка во доллниот дел на стомакот.Види во предходните мои постови имам пишано што пиев минатиот месеци ицистата ми пукна сега немам симптоми. Пробај и ќе видиш, особено ти препорачувам Матриката да ја земеш многу помага. Немој да се грижиш оти состојбата уште повеќе ќе ти се влоши, Матрика билните таблети ги имаш во Зегин 325 денари 100 таблети, се пијат по три дневно по секој оброк. Позз
     
  19. bllakce

    bllakce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    28
    габи фала ти на одговорот.пијам метформин.казими тоа е цај специјално за тоа.колку му е цената и колку време го пиесе да пробам.казими тебе по колку време ти касни и кко добивас.со апцинја или без нив.

    П.С.извини си ја писала цената и тоа дека се апцинја.
     
  20. kadifka1

    kadifka1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    zdravo se izvinuvam da mi kazete vase mislene imam problem so mestruacijata trebase da mi dojdi na 25 noemvri ama dve nedeli ima kaj sto mi linee po malce krv a uste ne mi e dojdeno kazetemi ve molam vase mislene